امروز:
مقام معظم رهبری :
رايانه‌ها و ارتباطات اينترنتى و فضاى مجازى و سايبرى فرصت فوق‌العاده‌اى است؛ مبادا اين فرصت ضايع شود

یکی از هنرهای کاربردی و جذاب در هنرهای جهان معاصر، هنر مد لباس است . در این مقاله به شرح مختصری از تاریخ این هنر خواهیم پرداخت.
در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث‏ با دوختن برچسب نام خود به لباس‌هایی که طراحی می‌کرد زمینه ساز آغاز طراحی مد به طور کلی شد.درست پیش از آنکه بزازها مزون های لباس(خانه های مد) خود را در پاریس برپا کنند و انبوه خیاط های شناخته نشده دست به خلاقیت بزنند و مدهای عالی که در دادگاههای سلطنتی پوشیده می شدند برچیده شوند. موفقیت ورث به طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط های دیگر که در قبل تنها از دستور مشتری پیروی می کردند رفتار کند، می توانست به مشتریانش دیکته کند چه بپوشند. واژه ی ‘طراح مد’ در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد. در حالیکه مقوله ی پوشاک در هر دوره ی زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، تنها خلق پوشاک از سال 1858 به بعد را می توان به طور موثر طراحی لباس در نظر گرفت.

در همان دوره بود که بسیاری از مزون های لباس(خانه های مد) آغاز به استخدام هنرمندان و نقاش ها کردند تا طرح لباس ها را بکشند. تصاویر نقاشی شده به مشتری ها نشان داده می شدند که بسیار ارزان تر از نمونه واقعی لباس تولید شده در کارگاه بودند، در صورتی که مشتری ها یکی از طراحی های آنان را می پسندیدند آن لباس را سفارش می دادند و خانه ی مد از این طریق صاحب درآمد می شد. به این ترتیب، سنت طراحی لباس به جای ارائه ی لباس های تکمیل شده به عنوان یک کار اقتصادی آغاز شد.


برچسب‌ها: مد, مدگرایی, طراحی لباس

تاریخ : [ سه شنبه 25 تیر1392 ]

ادامه مطلب

تمام افعال ارادى انسان، تابع حسن و قبحى است كه تشخیص مى‏دهد. «حجاب و بی‏حجابى» نیز از این چارچوب برون نیست. عده‏اى حجاب را نیك مى‏دانند و بدان پایبندند و در مقابل، بى‏حجابى را زشت مى‏شمارند و از آن بیزارى مى‏جویند؛ چنان كه گروهى بى‏حجابى را پسندیده، به آن اهتمام مى‏ورزند و حجاب را عملى مرتجعانه و زشت دانسته و به آن علاقمند نیستند.

بر این اساس اکنون که مقوله ی سبک زندگی در کشور بحث روز حوزه اجتماعی است پرداختن به موضوع هایی که نشان دهنده ی سبک زندگی و باورهای مردم است می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. از این رو در این مجال گزیده ای از "تیپولوژی حجاب" که بخشی از رفتار و باور مردم در عرصه ی اجتماعی است به صورت مختصر ارائه می گردد.

تیپ اول:

بی حجابی که بی دینی نیست. دلت پاک باشد: دختر جوان که حسابی به مد روز راه می رود و به تعبیر امروزی ها شیک پوش و آرایش کرده در خیابان ها قدم می گذارد در طول مسیر که می آید بارها و بارها با افراد مختلفی مواجه می شود که برای او مزاحمت ایجاد می کنند:


برچسب‌ها: بى‏حجابى, حجاب, تیپولوژی حجاب, تیپ حجاب

تاریخ : [ سه شنبه 25 تیر1392 ]

ادامه مطلب
دوستی دختر و پسر یعنی «ارتباطی که بین دو جنس مخالف وجود دارد و در این ارتباط محبت، صمیمیت، عشق و علاقه قلبی ویژه وجود دارد.»

در کل، می‌توان گفت که دوستی دختر و پسر آن رابطه‏ای است که صمیمانه و گرم و عمدتاً پنهانی باشد و از طریق دیدارهای مخفیانه، ارتباط تلفنی و..‌. ایجاد ‏شود. در واقع وقتی احساس کردید در رابطه شما با جنس مخالف، چیزی وجود دارد که دوست دارید آن را از اطرافیان پنهان کنید، چه حس تان به طرف مقابل باشد، چه دیدارهایتان و چه جملاتی که بین شما رد و بدل می شود، بدانید که وارد یک رابطه دوستی شده اید.

اما دنیای امروز شرایطی را بوجود آورده که ممکن است شما در معرض خطر قرار بگیرید .گاهی پیشنهاد های فریبنده ای به شما بشود که بر طبق غریزه دوست دارید ، به آن جواب مثبت بدهید اما بهتراست با خودتان رو راست بوده و ببنید در انتها به دنبال چه هستید.


برچسب‌ها: دوستی دختر و پسر, روابط دختر و پسر

تاریخ : [ دوشنبه 24 تیر1392 ]

ادامه مطلب

 تضاد بین جوامع سنتی و مدرن سبب افزایش زندگی مستقل مجردی شده است، لذا با تقویت ابعاد مذهبی و فرهنگی تربیت فرزند، اثر تضاد این جوامع کاهش می‌یابد.

 آسیب‌های اجتماعی در جوامع در حال گذار مانند ایران که نه کاملاً سنتی است و نه کاملاً مدرن، معمولاً نمود ظاهری بیشتری از جوامع سنتی یا مدرن دارند.

در این جوامع تقابل زندگی سنتی و مدرن به نوعی عامل بحران هویت فردی و اجتماعی افراد است، عاملی که می‌تواند برخی از افراد جامعه را به سمت آسیب‌هایی مانند گرایش به سمت زندگی مجردی رهنمون سازد. وقتی فرد باید درون خانواده رفتارش مطابق با سنت‌ها باشد و هنگام حضور در فعالیت‌های اجتماعی رفتار مدرن از خود بروز دهد، دچار نوعی تضاد درونی و بیرونی می‌شود که حاصل این تضاد درونی و بیرونی، اغلب سیب‌های اجتماعی است.

 آسیبی مانند زندگی مجردی جوانان نیز در برخی شرایط می‌تواند تابعی از این تضاد باشد. والدین می‌توانند با تقویت ابعاد مذهبی و فرهنگی تربیت فرزند، اثر این تضاد را تا حدود زیادی کاهش دهند. همچنین نهادهای فرهنگی و مذهبی جامعه نیز می‌توانند با جذب جوانان و ارائه خوراک‌های فکری متناسب با زمان و مکان جامعه در کاهش اثرات این تضادها سهیم باشند.


برچسب‌ها: زندگی مجردی

تاریخ : [ دوشنبه 24 تیر1392 ]

ادامه مطلب

واقعه مسجد گوهرشاد مهم ترين خيزش مردمي در دوره اي است که در تاريخ معاصر به عصر ديکتاتوري رضاخاني شهرت يافته است. رضاخان که در ابتدا با تظاهر به دينداري توانست اعتماد برخي را جلب کند و بر اريکه سلطنت تکيه زند، خيلي زود هر آن چه را گفته بود به زير پا نهاد و بناي زدودن دين از ارکان جامعه را گذاشت. او در زمستان سال ۱۳۱۳ به درخواست و پيشنهاد محمدعلي فروغي، نخست وزير وقت سفري به ترکيه کرد؛ سفري که بنا بود در خلال آن رضاخان از تغييرات فرهنگي و اجتماعي ايجاد شده توسط آتاتورک ديدن کند و عبرت بگيرد! اين سفر تغييرات عجيب و غريبي در پي داشت . رضا خان که تا پيش از آن استفاده از کلاه پهلوي را اجباري کرده بود تا به قول خود تجدد را به مملکت بياورد، ناگاه کلاه پهلوي را به کناري گذاشت و کلاه شاپو را عامل ترقي فرهنگ ملت عنوان کرد! اما کار به همين جا ختم نشد و تغييرات حالا به تغيير پوشش نواميس مردم نيز کشيده شد. رضاخان که چندي قبل از آن ميزبان امان ا... خان، پادشاه افغانستان و همسر بي حجابش در شهر سبزوار بود که البته با طغيان عمومي روبه رو شده بود، بنا داشت تغييرات خود را در حوزه پوشش زنان، با تاسي از آتاتورک و امان ا... خان، عمومي کند.


برچسب‌ها: حجاب ستيزي, رضاخان, حجاب, مشهد, مسجد گوهرشاد

تاریخ : [ شنبه 22 تیر1392 ]

ادامه مطلب

«هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند او را هزار سال زندانی می‌کند.»

دوباره صدای خطبه های جذاب رسول خدا شنیده می شود که همگان را به آمدن بهترین ماه خدا بشارت می دادند، سخنرانی با شکوهی که در دل و جان انسان ها نفوذ کرده است و هر ساله با نزدیک شدن ماه مهمانی خداوند جان تازه می گیرد. و چقدر با شکوه است وقتی دوباره با گوش جان صدای رسول خدا را می شنوی که می فرماید:

«اى مردم! همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است .ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید» و چقدر شنیدنی و تأثیرگزار است سوالی که فقط شنیدن آن آدمی را به فکر فرو می برد که یا رسول الله بهترین اعمال در این ماه مهمانی خداوند چیست؟ سوالی که راه قرب الهی را برای عارفان و سالکان و رهپویان طریق معرفت و قرب الهی هزاران فرسنگ نزدیک تر کرد،سوالی که سوال کننده آن امیر مومنان بود و پاسخ دهنده آن رسول خدا صلی الله علیه و آله.که یا رسول الله بهترین اعمال در این ماه کدام است؟: «الورع عن محارم الله » و این پاسخی بود که امیر مومنان علی علیه السلام از زبان رسول خدا شنید.


برچسب‌ها: نامحرم, شوخی, روزه دار, ماه رمضان, شهوت

تاریخ : [ شنبه 22 تیر1392 ]

ادامه مطلب
وبلاگ دختران ماه پیشونی به مناسبت سالروز عفاف و حجاب (21 تیرماه) تصمیم گرفته است تا اکثر وبلاگها و سایتهایی را که در زمینه حجاب کار می کنن در لیستی گرد آوری کند تا سایر عزیزان راحت تر به منابع حجاب و عفاف دسترسی پیدا کنن عزیزان توجه داشته باشند که این لیست دائما در حال بروز شدن هست

لذا شما می توانید برای هدایت سایر خوانندگان لینک داخل کادر زیر تصویر را select All کرده و بعد copy و بعد در قسمت تنظیمات وبلاگ خود (گذاشتن کد) paste کنید تا لوگوی متحرک زن چادری در وبلاگتان قرار گیرد

یا می توانید آدرس اینترنتی زیر را در قسمت لینک دوستان ؛ پیوند دهید

http://manjab.blogfa.com/links

در ضمن عزیزان می توانن لیست قالبهای حجاب را نیز به آدرس اینترنتی زیر پیوند دهند

http://manjab.blogfa.com/cat-16.aspx

با  آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما خواننده محترم


برچسب‌ها: دختران ماه پیشونی

تاریخ : [ جمعه 21 تیر1392 ]


پایگاه اینترنتی خورشید شیعه این بار برای  و بلاگ نویسان عزیز قالب حجاب و عفاف را به درخواست کاربران طراحی کرده است. امیدواریم که مورد رضایت شما قرار بگیرد. التماس دعا

ای زن به تو از فاطمه این گونه خطاب است

ارزنده تــرین زینـت زن حفـظ حجــاب است

 لینک  : دانلود
 کلمه عبور  : 
 هزینه  : پنج صلوات برای ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

برچسب‌ها: قالب حجاب

تاریخ : [ جمعه 21 تیر1392 ]


قالب حجاب

دانلود نمایید 


برچسب‌ها: قالب حجاب

تاریخ : [ جمعه 21 تیر1392 ]


اکثر خانم های بدحجاب یا شل حجاب، اگه ازشون پرسیده بشه که شما چرا حجاب اسلامی را آنطور که باید و شاید رعایت نمی کنید، احتمالاً یکی یا چندتا از دلایل زیر رو براتون بشمارند:
- چون دوست دارم "شیک پوش" باشم.
- چون از محدودیت بدم میاد، دوست دارم با لباس راحت تر، آزادانه به کارام برسم.
- چون عاشق "تنوع" هستم، از یکدستی و تک رنگی خوشم نمیاد
- چون از دست حکومت یا دولت (حالا به هر دلیلی) عصبانی هستم؛ و میخوام با این کارم اعتراضم رو بهشون نشون بدم.

15 دلیل برای بد حجابی !
اکثر خانم های بدحجاب یا شل حجاب، اگه ازشون پرسیده بشه که شما چرا حجاب اسلامی را آنطور که باید و شاید رعایت نمی کنید، احتمالاً یکی یا چندتا از دلایل زیر رو براتون بشمارند:
- چون دوست دارم "شیک پوش" باشم.
- چون از محدودیت بدم میاد، دوست دارم با لباس راحت تر، آزادانه به کارام برسم.
- چون عاشق "تنوع" هستم، از یکدستی و تک رنگی خوشم نمیاد
- چون از دست حکومت یا دولت (حالا به هر دلیلی) عصبانی هستم؛ و میخوام با این کارم اعتراضم رو بهشون نشون بدم.


برچسب‌ها: بد حجابی

تاریخ : [ پنجشنبه 20 تیر1392 ]

ادامه مطلب
بچه که بود، در خاله‌بازی‌هایش همیشه «مامان» می‌شد. از همان کودکی همیشه از شاغل بودن مادر خودش دلخور بود و با خود فکر می‌کرد که وقتی بزرگ شد، فقط زن خانه خواهد بود. اما حالا که بزرگ شده بود، نمی‌دانست که «زن خانه بودن» اصلاً چطوری است؟!

آن زنان اساطیری

به گمان من، «زن بودن» (البته به معنای واقعی کلمه) همواره دشوار بوده است. در طول تاریخ، زنان به طور سنتی حکم ستون خیمه خانواده را داشته و بار حفظ انسجام عاطفی و عملی خانواده‌ها را به دوش می‌کشیده‌اند. بارها رنج بارداری و زایمان را تحمل می‌کرده‌اند و هم‌زمان، زحمت پرورش کودکان را. در کشاکش با هرم سوزان تنور نان می‌پخته‌اند و پا به پای مردانشان نیز به کشت و درو می‌پرداخته‌اند. از بیماران خود پرستاری می‌کرده‌اند و سنگ صبور دردهای شوهرانشان نیز می‌شده‌اند. و شاید آن‌گونه ستایش زنان در ادبیات عامه به عنوان بتان و دلبرکان شیرین و مادران فرشته‌خوی، به خاطر همین حجم بالای فداکاری‌ها، مسئولیت‌ها و نقش‌های پررنگ ایشان بوده است.


برچسب‌ها: زنان

تاریخ : [ پنجشنبه 20 تیر1392 ]

ادامه مطلب

دانلود سخنرانی صوتی پیرامون حجاب و مطالب مرتبط (فوق العاده عالی)...

چادر سخنرانی حجاب چادر سخنرانی حجاب چادر سخنرانی حجاب

   فایل صوتی " حریم " پیرامون حجاب... حجاب کودکان... مضرات ماهواره... مد...  و...

   سخنران: جناب آقای استاد مخملباف کارشناس ارشد علوم قرآنی و رئیس بزرگترین موسسه قرآنی کشور(میقات القرآن.)

   اگر دنبال یک سخنرانی بسیار عالی در مورد حجاب می گردید انشاالله این سخنرانی حدود ۱۰۰ دقیقه ای رو گوش بدید... که البته در مورد مضرات ماهواره و مد و مشکلات اجتماعی دیگر هم مطالب ارزنده ای داره...

   البته فایل های تصویری این مجموعه در سایت آپارت موجوده که در صورت علاقه می تونید اون ها رو هم مشاهده بفرمایید...

سخنرانی حجاب

تاریخ : [ پنجشنبه 20 تیر1392 ]


درباره خیانت های زناشویی

خیانت های زناشویی سابقه ای به بلندای طول عمر بشر دارد. اینکه تلقی جامعه از خیانت های زناشویی چیست و چگونه این موضوع تغیر شکل داده است جای بحث و بررسی دارد..............

برای مثال گاه مشاهده می شود آنچه در گذشته قابل تحمل بود اکنون به یک عامل اصلی برای از بین رفتن یک ازدواج تبدیل شده است. به نظر می رسد آگاهی افراد در زندگی بیشتر شده  و دیگر زوجین به  حقوق شخصی و فردی خود آگاهی بیشتری یافته و گاه به نظر می رسد که زوجین نسبت به نسلهای پیشین پر توقع تر شده اند و به همین دلیل است که افراد مثل گذشته تحمل هر رفتار یا اتفاقی را ندارند.

واقعیات

 طبق گزارشات، بررسی جلسات مشاوره و یادداشتهایی که به دست مشاورین می رسد به نظر می رسد که میزان خیانتهای زناشویی افزایش چشم گیری یافته است که البته احتمال دارد این برداشتهای ما حتی یک تخمین خوش بینانه باشد زیرا در برخی از موارد، خیانت ها اصلا کشف نمی شود.


برچسب‌ها: خیانتهای زناشویی

تاریخ : [ پنجشنبه 20 تیر1392 ]

ادامه مطلب
لازم به ذکر است که الباقی ستون ها از قبیل : لینک دوستان ، لینک های روزانه ، علمای شیعه ، آرشیو مطالب و ... بعد از قرار گرفتن کد قالب در وبلاگ شما ظاهر میشوند. التماس دعا 

منبع:خورشید شیعه

تاریخ : [ پنجشنبه 20 تیر1392 ]

ادامه مطلب

دوستی های قبل از ازدواج به این سادگی ها دست از سر جوان بر نمی دارد.سایه اش و آثارش می ماند و او را آزار می دهد.برخی از مشکلات این دوستی ها را با هم مرور می کنیم:

1. ترس از افشای ارتباط های گذشته: جوانی كه انتظار دارد كه زندگی او سرشار ازعشق و محبت و آرامش باشد اگر در گذشته دوستی هایی داشته، همیشه نگران است كه مبادا روابط گذشته او آثار بدی در زندگی اش گذارد و هر آن احتمالافشای آن سبب بروز مشكلاتی گردد، به ویژه در بافت اجتماعی جامعه اسلامی ما.

2. بدگمانی نسبت به همدیگر : پسری كه قبل از ازدواج با افراد زیادی ارتباط داشته است به هنگام ازدواج به هر دختری نظر می كند، می پندارد او نیز با پسرهای متعددی ارتباط داشته پاك و عفیف نیست.

حال اگر جوانی با تجربه های قبل از ازدواج بخواهد كانون عشقی بر پا كند، خانواده ای تشكیل دهد، اولین مشكل او بدگمانی به همسر اوست كه نكند او هم به سان دیگر دختران از دوستان پسری برخوردار باشد. و طبعا اضطراب و ناآرامی بر زندگی او حاكم خواهد شد.

«ویل دورانت» در این زمینه می گوید: «مرد، نگران و مضطرب است كه مبادا كسی پیش از او زنش را تصرف كرده باشد، ولی این نگرانی و اضطراب در زن كمتر است».


برچسب‌ها: دوستی های خیابانی

تاریخ : [ چهارشنبه 19 تیر1392 ]

ادامه مطلب
برای روابط با نامحرم حدودی خاص وضع کرده است. از جمله آن احکام، چگونگی ارتباط با جنس مخال

ف است که اگر خارج از چهار چوب اسلامی باشد، حرام و دارای آثار و تبعات زیان باری هم برای دختر و هم برای پسر است. اما آسیب و صدمه ای که دختران در این روابط می بینند، محسوس تر و مخرب تر است. زیرا تحول عاطفی دختران متفاوت از پسران است. بر خلاف دختران ، پسران نسبت به جنبه غریزی تخیلات خود بیشتر می اندیشند، اما دختران در دوستی ها معمولاً به دنبال عشق آرمانی و رمانتیک هستند. آن ها عشق را آسمانی و پاک می دانند . خیانت در آن را گناهی بخشش ناپذیر می شمارند. لذا گاهی دختری به پسری علاقه‌مند شده و حتی خود را در اختیار وی قرار می دهد؛ پس از بی‌وفایی پسر و ترک وی، دختر به شدت دچار سرخوردگی می گردد. اعتماد چنین شخصی از جنس مخالف به خاطر بی وفایی هایی که در نتیجه آن ارتباط دیده، سلب خواهد شد. در نتیجه چنین شخصی در زندگی آینده، نمی تواند متعادل باشد.


برچسب‌ها: روابط با نامحرم

تاریخ : [ چهارشنبه 19 تیر1392 ]

ادامه مطلب

از راه رسیدی ماه خوب خدا؟!

بالاخره از راه رسیدی و من برای بار دیگر توفیق دیدار تو را یافتم

حست می کنم

با تمام وجودم هنوز نرسیده، حس میکنم تو را که جاری شده ایی بر دنیا

که جاری شده ایی در شهر من

و جاری شده ایی بر روح و جان من که قرار است در این ماه صیقل پیدا کند


برچسب‌ها: رمضان

تاریخ : [ سه شنبه 18 تیر1392 ]

ادامه مطلب
خطبه های تاریخى دختر گرامی رسول خاتم، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام از نظرگاه فصاحت و بلاغت، در اوج هماهنگى و یگانگى هستند و از دیدگاه معرفت و حكمت در كمال گره‌گشایى و گستردگى؛ خطبه هایی كه در جای‌جای فرازهایش، چنان حقایق ژرف و عمیقى گنجانیده شده است كه كشف و به كارگیرى آن‌ها می‌تواند گره‌گشاى بسیارى از مشكلات پیچیده امروز ما در تمام عرصه ‌ها گردد؛ خطبه هایی كه با حكمت آموزى هاى رمزگونه، می‌توانند كلید درهاى خیر و بركت را در اختیار ما نهد و رهنماى ما در مسیر توسعه ‌هاى فردى و اجتماعى گردد.

 

رنجی فراتر از خود

خطبه هایی که از آن بانوى یگانه گزارش شده است عبارتند از: خطبه ایشان در مسجد مدینه که به خطبه فدکیه شهرت دارد؛ و خطبه آن حضرت در جمع زنان مهاجر و انصار. حضرت زهرا علیهاالسلام خطبه اوّل را در حال سلامت، در مسجد پیامبر صلى الله علیه وآله و با حضور مردان مهاجر و انصار ایراد فرمود، و خطبه دوم را در برابر زنان مهاجر و انصار، درون خانه و در بستر بیمارى بیان کرد، همان بیمارى که هرگز از آن برنخاست، و جان پاک خود را به جان آفرین تسلیم نمود.

تاریخ : [ سه شنبه 18 تیر1392 ]

ادامه مطلب

مرحوم آیت‌ا... مجتبی تهرانی، استاد اخلاق در یکی از منبرهایش، بحث غیرت را پیش می‌کشد و آن را می‌رساند به مقوله تربیت در خانواده‌ها. او در آن منبر نکته جالبی را طرح می‌کند :«مادر باید اسوه حسنه باشد. همان پیکره‌اش، خودش و تبعاتش؛ هم خودش و هم پوشش او، که نزدیک‌ترین تبعه‌‌ اوست. چه پوشش خودش، چه پوششی که به تن فرزندشان می‌كند. پوششی را که پدر دارد، بخواهد یا نخواهد، دارد، پس باید پرسید‌ پوشش والدين، سرکوب‌گر حيا در فرزند است یا شكوفاکننده آن؟!» این کلمات، دغدغه بعضی از والدین متدین نیز است، اینکه چطور رفتار کنند تا فرزندشان در نوع پوشش خود، دست به انتخابی شایسته بزند پس این دغدغه را پیش ‌اعظم جنابی،کارشناس و مشاور مذهبی بردیم تا نکات او را برای والدین بدانیم:
با برنامه پیش بروید
از امام صادق(ع) روایت شده؛ «ما فرزندانمان را پنج سالگی به نماز امر می‌کنیم، شما از هفت سالگی» از این روایت می‌توان دریافت هنگامی که ائمه(ع)‌ از پنج سالگی فرزندانشان را به نماز امر می‌کنند به طریق اولی به فرایضی مانند حجاب هم زودتر از این امر می‌نمایند. بدانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید باید برای عملی شدن آن برنامه‌ریزی کنید، این مسلم است که هیچ کاری بدون برنامه و هدف نتیجه نخواهد داشت. درست مانند یک فرمانده علمیاتی که از قبل نقش راه می‌داند و تاکتیک خاصی برای پیروزی دارد.


برچسب‌ها: حجاب

تاریخ : [ یکشنبه 16 تیر1392 ]

ادامه مطلب

شمیم نوازشگر كوثر رسول خدا صلی الله علیه وآله، چند صباحى فضاى شهر مدینه را با رایحه حضور خود معطر ساخت. صدیقه کبری علیهاالسلام در زمانى اندك، فرزانگانى را پرورش داد كه از چشمه معرفت نوشیدند و بر تارك تاریخ درخششى ابدى یافتند. مطالعه زندگى این «پروانگان فاطمى» نقش الگوهاى جاودانه را كه ثباتشان در مسیر حق زبانزد تاریخ است، در چشم انداز نسل امروز آشكار مى سازد.

آغاز شیرین‌ترین لحظات

كنیزك هنوز چند قدمى بر نداشته بود كه درِ چوبى خانه ‏اى گِلى و كوچك به صدا در آمد و او وارد شد. پاره تن بزرگ‌مرد عرب، با مهربانى او را سلام داد، خوش آمد گفت و چون مهمانِ عزیزى وى را گرامى داشت و با كلامِ خویش محبّت و نوازش نمود. وقتی به درون خانه پاى گذاشت، سادگى خانه او را مبهوت ساخت. دیوارهاى كوتاه، اتاق كوچك، ظروف گلى، زیراندازهاى نخ ‌نما و لباس هاى ساده و  ....

با ورود این اسیر اهل نوبه، استراحت و راحتى نیز همچون كار و تلاش بین او و بانوی دو عالم تقسیم شد؛ لذا فاطمه علیهاالسلام مى فرمود: رسول خدا به من سفارش كرد، كار خانه یك روز با من و روز دیگر با او(فضه)باشد.(دلائل‌الامامة: 48)


برچسب‌ها: فضه

تاریخ : [ یکشنبه 16 تیر1392 ]

ادامه مطلب

وقتی وارد کلینیک اعمال جراحی زیبایی شدم چندین دختر و پسر جوان و حتی نوجوانی را دیدم که با بینی‌هایی پانسمان شده، صورت‌های متورم و چشمانی که لکه‌های خون در آن دیده می‌شد، به انتظار پزشک نشسته بودند جمعی دیگر درانتظار جراحی برای خلق چهره‌ای مدنظر از خود. 

شکل بینی بعضی از آن‌ها در ظاهر مشکلی نداشت وقتی از یکی از آنان پرسیدم چرا می‌خواهی بینی‌ات را عمل کنی، گفت: دختر خاله‌ام بینی اش را عمل کرده، خیلی خوب شده، منم می‌خوام عمل کنم. یکی دیگر از دختران حاضر در مطب هم در جواب این پرسشم گفت: ظاهر بینی من در کل خوب است ولی دلم می‌خواهد یه کم نوکش سربالا باشد!

جراحی‌های زیبایی ازجمله جراحی اعضای صورت به ویژه بینی در سال‌های اخیر رواج بسیار زیادی پیدا کرده است؛ جراحی‌هایی که افراد به ویژه جوانان به امید زیباتر شدن تن به آن می‌دهند و بابت آن هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند.

یکی از مسائلی که امروزه در شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ با آن مواجه هستیم روند فزاینده جراحی‌های زیبایی است. این مساله به ویژه در دختران و زنان به چشم می‌خورد و این در حالی است که نباید به سادگی از کنار این قضیه عبور کرد و نیاز است در اینگونه موارد تحقیقات جامعه‌شناسی و آسیب‌شناسی انجام شود. در سایر کشورها بیشتر آمار جراحی‌های پلاستیک به درمان مربوط می‌شود و در موارد ضروری پزشکان دست به این اقدام می‌زنند در حالی که در جامعه ما مشاهده می‌شود حتی کسانی که نیاز به جراحی پلاستیک ندارند، هزینه و وقت فراوانی صرف کرده و با هدف زیباتر شدن حاضرند زیر تیغ جراحی ‌بروند.


برچسب‌ها: جراحی پلاستیک

تاریخ : [ شنبه 15 تیر1392 ]

ادامه مطلب

 روابط دختر و پسر در صورتی که چهار اصل مهم این روابط رعایت شود اشکالی ندارد و حرام نیست....

درجه نخست باید توجه داشت که نگاه آنان به یکدیگر به قصد شهوت و لذت نباشد،

دومین شرط این است که در این روابط برای یکدیگر عاطفه خرج نکنند.

ارتباط دختر و پسر نامحرم نباید در مکان خلوت و دربسته باشد،

نوع و لحن صحبت کردن دختر در روابطی که با پسران دارد باید طبیعی و به دور از عشوه باشد.

روابطی که در آنها این چهار اصل مهم رعایت می‌شود حتی اگر به ازدواج هم ختم نشود، چون وابستگی به وجود نیامده مشکلی ایجاد نمی‌کند و حرام نیست.

در صورتی هم که به ازدواج بینجامد، چون اصول اساسی روابط بین دو نامحرم رعایت شده، بسیاری از مشکلات به وجود نمی‌آید.


برچسب‌ها: روابط دختر و پسر

تاریخ : [ شنبه 15 تیر1392 ]

ادامه مطلب

در شروع قرن بیستم میلادی صنعت سینمای هالیوود شکل گرفت و به مرور استودیوها شروع به کار کردند که این امر به شدت سینمای جهان را تحت تاثیر خود قرار داد .
در اواسط قرن بیستم، هالیوود تلاش کرد تا مشکلات مالی‌‌اش را از راه رسیدن به سود‌های کلان بوسیله ساخت فیلم‌های عظیم رزمی و پرفروش حل کند تا از این طریق نه تنها به سودهای کلان دست یابد بلکه بتواند تسهیلات خود را گسترش دهد. «اریک هود» در کتاب خود تحت عنوان «تاریخ سینما می‌نویسد: هالیوود پس از جنگ جهانی دوم نه تنها در انعکاس انتقادات افکار عمومی موفق نبود، بلکه این صنعت سینمایی باعث تغییر ادراک‌های درستی که در رابطه با سبک زندگی خانواده‌ها وجود داشت، شد، قهرمانان جاه طلب سینمای هالیوود به خانواده بالاخص به مادرانشان به عنوان افراد دردسر ساز می‌نگریستند و سناریست‌های آنها می‌خواستند که این افراد را همواره به عنوان نماینده‌ای از طیف وسیعی از جامعه نشان دهند.
فیلم‌های هالیوودی در اواسط قرن بیستم پر از صحنه‌هایی در ارتباط با سبک زندگی خانواده بود ولی همه آنها در یک مورد مشترک بودند و آن این بود که همه این فیلم‌ها تصویرگر در‌گیرهای موجود میان اعضاء خانواده بودند؛ از درگیری لفظی گرفته تا فیزیکی، حتی روی میز غذا، در این فیلم‌ها والدین دیگر نه تنها کنترلی بر فرزندان خود ندارند بلکه خودشان نیز به یکدیگر خیانت می‌کنند، مرتکب جنایت و اعمالی غیراخلاقی می‌شوند.


برچسب‌ها: هالیوود, خانواده

تاریخ : [ جمعه 14 تیر1392 ]

ادامه مطلب

 

بزرگترین حربه ای که علیه غیرت به کار می برند خلط غیرت با حسادت است. در حالی که بین غیرت و حسادت، تفاوتهای آشکاری وجود دارد. غیرت از احساسات سالم بشری است. إنّ اللَّه غیور یحبّ كلّ غیور2 :خداوند غیور است و غیرتمندان را دوست دارد.

قال علیّ علیه السّلام: یا أهل العراق نبّئت أنّ نساءكم یدافعن الرّجال فی الطّریق أما تستحیون؟ و قال لعن اللَّه من لا یغار. 1

- امیرالمومنین فرمود: اى مردم‏ عراق‏! به من خبر رسیده است كه زنان‏ شما در بین راه به مردان تنه می زنند ، آیا شرم نمى‏كنید؟! و فرمود: خدا لعنت كند كسى را كه غیرت ندارد.

امروزه حساسیت زنان در مقابل معاشرت همسرانشان با نامحرم، عادی تر به نظر می رسد تا حساسیت مردان در مقابل رفتار زنانشان. بعید نیست اگر واقعا مردها به اندازه ی زنان نسبت به وفاداری و پاکدامنی همسران خود حساسیت نشان دهند، فساد به کلی ریشه کن شود. غیرتی که در این مقاله از آن بحث می شود ، به معنای همین حساسیت مردانه است.


برچسب‌ها: غیرت, حسادت, حساسیت مردانه

تاریخ : [ جمعه 14 تیر1392 ]

ادامه مطلب

روز اول چون به اصطلاح خيلي تابلو و جيغند، همه نگاهشان مي‌کنند و به بلندي و سيخ بودن موهايشان خيره مي‌شوند. اين نگاه‌ها چند مدتي طول مي‌کشد. روزهاي بعد نمونه‌هاي ديگر مدل موها مد مي‌شود. حالا نگاه‌ها مي‌چرخند تا انواع مدل‌ها را بشمارند. ميکروبي، تاج خروسي، دم اردکي، مو تن تني، فشن و... خلاصه مدل‌هاي سيخ توي پريزي که انگار همه آنها با اولين جرقه سيم‌هاي برق به وجود آمده‌اند.
روزهاي بعد آن قدر مد آنها ضايع مي‌شود که همه با خنده نگاهشان مي‌کنند و سعي دارند ببينند و بسنجند چقدر بيشتر از ديگري خرج خودشان کرده‌اند.
روزهاي بعد تيپ‌هايشان عوض مي‌شود و مي‌روند سراغ شلوارهاي 10-20 جيبي که وقتي راه مي‌روند هرکس نگاه مي‌کند فکر مي‌کند الان مي‌خواهند روي زمين بنشينند، پوست‌هايشان را با زاويه 70 درجه بالا مي‌‌کشند، طوري که ابروها کم‌کم غزل خداحافظي را برايشان مي‌خوانند و نصف دماغ‌هايشان در دست جراحان جا مي‌ماند.
و هرچه خال‌ هم بخواهيد روي چشم و لب و... مي‌کوبند که وقتي راه مي‌روند و هرکس آنها را نگاه مي‌کند آنها را به شکل اژدهايي مي‌بيند که دارد مي‌خندد.
شلوارها و مانتو و لباس‌هايشان هم که انگار خياط هميشه پارچه کم مي‌آورد که اين قدر تنگ و کوتاه مي‌شود.


برچسب‌ها: مد, مدگرايي

تاریخ : [ پنجشنبه 13 تیر1392 ]

ادامه مطلب

 

 اگر در مجلس عروسی، گناهانی مانند: پخش موسیقی و ترانه‌های حرام یا بدحجابی در مقابل نامحرم باشد، اگر کسی توان امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد و شرایط آن فراهم باشد، باید آنان را از کارهای حرام نهی کند و گرنه نهی منکر از او ساقط است و در صورتی که به آن عروسی، مجلس گناه و معصیت بگویند باید آن‌ جا را ترک کند. اما اگر این مجلس به گونه‌ای نباشد که عنوان مجلس گناه بر آن صدق کند و حضور در این مجلس عرفاً تأیید عملیِ گناه (مانند بدحجابی) محسوب نشود، شرکت در آن به اندازه لزوم و به جهت اعلام حضور و احترام میزبان، اشکال ندارد.
تاریخ : [ پنجشنبه 13 تیر1392 ]

ادامه مطلب
گفتگو با زهرا گنزالس که برای تحقیق بیشتر درباره شیعه به ایران آمد ؛مبارزه برای داشتن حجاب   

تیپ و قیافه‌اش شبیه بقیه خانم‌های درس‌خوانده در حوزه است. چادر و مقنعه‌ای خاص‌ که بیشتر به حجاب‌های عربی می‌خورد. طوری که اگر با او هم کلام نشوید، بعید است بفهمید با یک خانم آمریکایی متولد لوس‌آنجلس طرفید. 40‌ساله است و با وجود اینکه 11سالی می‌شود که با همسر و چهار فرزندش ساکن مشهد شده، ولی هنوز در حین مصاحبه، برای ترجمه کلمات انگلیسی، نیاز به کمک دارد. بی‌تکلف صحبت می‌کند و حساسیت خاصی جز روی مسائل اعتقادی ندارد. وقتی هم که حرف از حجاب به میان می‌آید، تن صدایش عوض می‌شود به گونه‌اي كه انگار مي‌خواهد تکلیف یک مسئله را برای همیشه روشن کند.
انتخاب آگاهانه پوشش اسلامی، تحمل سختی‌های حفظ آن در کشوری همچون آمریکا، تجربه تبلیغ و تدریس در داخل و خارج کشور و ده‌ها دلیل دیگر، زهرا گنزالس را به بهترین سوژه برای یک گفتگوي خوب در آستانه روز ملی عفاف و حجاب تبدیل می‌کند. اما به نظر می‌رسد بعد از 160‌دقیقه نشستن پشت میز مصاحبه روزنامه شهرآرا هنوز ناگفته‌های او از گفته‌هایش درباره حجاب بیشتر است.

تاریخ : [ چهارشنبه 12 تیر1392 ]

ادامه مطلب

مد و مدگرايي پديده‌اي است که کمابيش در ميان همه اقشار جامعه وجود دارد اما در اين ميان، جوانان و نوجوانان بيش از ديگران به مد اهميت مي‌دهند و مدگرا هستند.
امروزه جوانان با گسترش وسايل ارتباط جمعي و فناوري‌هاي جديد رايانه‌اي ارتباطات گسترده‌اي با جوامع و فرهنگ‌هاي گوناگون يافته‌اند و موقعيت آنها در شناخت فهم و ارزش‌ها، باورها و انتخاب هنجارهاي مطلوب پيچيده‌تر و مشکل‌تر شده است و چه بسا زمينه‌‌هاي موجود باعث شده برخي از جوانان به رفتارها و هنجارهاي متضاد با ارزش‌هاي جامعه خويش رو آورند.
يک روز مانتوهاي بلند و روز ديگر مانتوهاي کوتاه، يک روز آرايش موي سر به سبک آلماني و روز ديگر موهاي بلند و اصلاح نشده، زماني شلوارهايي با پاچه گشاد که روي زمين کشيده مي‌شود، و زماني ديگر، شلوارهاي تنگ و کوتاه مد مي‌شوند.

اگر از اين همه افرادي که عادت کرده‌اند رفتار و نوع و سبک لباسشان را طبق آخرين مدهاي رايج تنظيم کنند، بپرسيد که به چه علت اين کار را کرده‌اند، يا مثلا اين آرم و کلمه روي لباس آنها چه کارکردي دارد، نمي‌توان پاسخ قانع‌کننده‌اي شنيد جز آن که: «خب قشنگه!» «براي اينکه مده»! همه اين را مي‌پوشند و...!


برچسب‌ها: مد, مدگرايي

تاریخ : [ چهارشنبه 12 تیر1392 ]

ادامه مطلب

پیدایش عواطف دوستانه و محبت آمیز میان زن و مرد پس از ازدواج، مهم ترین عامل استحکام و پایداری نهاد خانواده به شمار می رود. وجود مهر و عواطف عاشقانه زن و شوهر، از عنایت های ویژه الهی است که بر اساس نیاز فطری و طبیعی انسان در سرشت آنها نهاده شده و این امر، در جهت رشد و تکامل مادی و معنوی جامعه تأثیرگذار است. 

روایت های اسلامی نیز بر نقش شوهرداری زن تأکید فراوان دارند و مهم ترین وظیفه او را خوش رفتاری با شوهر می داند. خانواده یک اجتماع کوچک از جامعه ای بزرگ است و به نظم و انضباط و برقراری امنیت و آرامش نیاز شدید دارد و این رفتار شایسته زن با شوهر، از عوامل مهم برقراری آرامش در کانون خانواده به شمار می رود. لذا برخی افراد تصور می کنند تنها کسانی که بر یک ازدواج می توانند تاثیر بگذارند زن و شوهر هستند اما این کل قضیه نیست در واقع افرادی که در زندگی هر یک از زوجین مهم هستند بر روی زندگی زوجین هم تاثیر گذار خواهند بود. برای مثال بسیار بعید است یک مادر پس از ازدواج دخترش ارتباطش را قطع کند یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر نحوه همسر داری وی تاثیر گذار نباشد.


برچسب‌ها: ازدواج

تاریخ : [ چهارشنبه 12 تیر1392 ]

ادامه مطلب

یكی از حالات نفس انسانی، دفاع از حریم ارزش ها و جلوگیری از هرگونه تعرض نسبت به آن است. از این حالت نفس كه فضیلتی اخلاقی نیز شمرده می شود، به عنوان غیرت یاد شده است. 

غیرن یک خصلت درونی و فطری است

هر انسانی اهل غیرت است مگر آنكه از حالت فطری و طبیعی خود بیرون رفته باشد.

غیرت در مردان، نماد مردانگی و آزادگی است و تقویت آن به ویژه درحوزه مسائل خانوادگی و ناموسی، امری بایسته و شایسته است و عدم تقویت آن موجب آن می شود كه مرد به عنوان قوام خانواده مطرح نباشد. زیرا بی غیرتی مرد، توان دفاع از حریم خانه و خانواده و ارزش ها را از او می گیرد. از این رو درآموزه های اسلامی بر نقش غیرت تاكید ویژه ای شده است.


برچسب‌ها: بی غیرت, غیرت

تاریخ : [ دوشنبه 10 تیر1392 ]

ادامه مطلب

دختران امروزی استقلال‌طلب هستند یعنی با درنظر گرفتن همه شرایط از جمله مهریه‌های سنگین و حق طلاق و... باز هم دنبال استقلال هستند و حاضر نیستند زیر سایه هیچ‌كسی باشند چه پدر ،چه مادر، چه همسر و چه بچه.. .

توصیه می‌كنیم برای شناخت بهتر دختران و پسران امروز و رفع بسیاری از مشكلات در ارتباط با آنها، حتما این مطلب و مقاله ی چهارشنبه را بخوانید و قضات کنید چطور این دو موجود افسانه ای را می توان با هم زیر یک سقف سر و سامان داد .

تعریف اولیه من‌ از دختران در حال گذار

 ابتدا باید بگویم این اصطلاح «ناجنسی» دختران مودبانه كلمه بدجنسی است كه در جامعه استفاده می‌شود و بسیار هم كاربرد دارد و در كنار كلمه ناجنس به كار می‌رود. به همین دلیل است كه از این 2 واژه برای شرح و توضیح نابسامانی‌های رفتاری و اخلاقی هر 2 جنس استفاده می‌شود.

عوامل متعددی باعث شده كه طی 30 سال اخیر دختران به‌صورت جهشی تغییرات عمده ای داشته باشند و همین تغییرات باعث شده توقع دختران بیشتر شود. این موارد بین دختران جامعه بزرگی مثل تهران و در سطوح و لایه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و تحصیلاتی قابل رویت است و شاید بتوان آن را به دیگر مناطق نیز تعمیم داد و با بررسی و آسیب‌شناسی بتوان از بروز و تكرار نابسامانی‌ها در آن مناطق جلوگیری كرد.


برچسب‌ها: ناجنس, بدجنسی

تاریخ : [ دوشنبه 10 تیر1392 ]

ادامه مطلب
روسپیگری که عبارت است از برقراری رابطه جنسی با هدف کسب درآمد مادی، دارای قدمتی چندهزارساله در تاریخ است. اما آنچه امروزه وجود آن را نگران کننده تر از قبل می کند، رواج اشکال مختلف روسپیگری به صورت یک صنعت گسترده در کل جهان است.

در کنار روسپیگری حضوری و خیابانی که مدل سنتی روسپیگری است، امروزه به طور گسترده ای با روسپیگری مجازی در محیط اینترنتی رو به رو هستیم.

شارژ تلفنی، درخواست اصلی روسپیان اینترنتی

ظاهراً اصلی ترین شکل پرداخت در میان مشتریان روسپیگری، ارسال شارژ تلفنی برای فرد روسپی است. ورود به این فضا خیلی ساده است. آنها با ساختن یک «آی دی» به دنیای چت وارد می  شوند؛ نام و نشانی که می  تواند هیچ بویی از واقعیت نبرده باشد؛ نام و نشانی مجازی در دنیایی مجازی. دنیایی که آمارها نشان می  دهد، 70 درصد حاضرانش را جوانان تشکیل می دهند؛ 55 درصدشان بین 16 تا 25 سال و 45 درصد هم بالاتر از 25 سال. برای پیدا شدنشان تنها چند دقیقه حضور در اتاق  های چت کافی است. اغلب روسپیان اینترنتی، کارشان را فقط در دنیای مجازی انجام می دهند. اما بعضی  هاشان صورت حضوری هم تن  فروشی می  کنند. وقتی با آنها چت خصوصی را آغاز می  کنی، حرفی ندارند جز اینکه اول شارژ می  خواهند. بعد از چانه  زنی  های معمول، رقم می  شود 10 دقیقه وب، یک شارژ 2 هزار تومانی. نیم ساعت، یک شارژ 5 هزار تومانی. آنها تن فروشی می  کنند، بدن خود را به نمایش می  گذارند، حرف می  زنند و ....


برچسب‌ها: روسپیگری مجازی, روسپیگری اینترنتی, روسپیگری حضوری

تاریخ : [ دوشنبه 10 تیر1392 ]

ادامه مطلب

علی اصغر حکمت، از سیاست مداران دوره رضا شاه و اولین مدیر دانشگاه تهران بوده است. وی همچنین در چندین دوره مقام وزارت را عهده دار بوده است. 

جایگاه های سیاسی 

سفیر ایران در هندوستان 

وزیر فرهنگ 

وزیر دادگستری 

مشاور وزیر امورخارجه


برچسب‌ها: كلاه پهلوی

تاریخ : [ پنجشنبه 6 تیر1392 ]

ادامه مطلب
ما به عنوان یک ایرانی ، احساس می کنیم بسیار با عاطفه هستیم و ظرفیت مهرورزیدن مان بالاست . این گفته کاملا درست است ؛ اما چرا گاهی روابط مان  از سر ارتباط های نادرست و نسنجیده نابود می شود و بدبینی و بی اعتمادی جای آن را می گیرد ؟ این بازی " نزدیک و دور شدن های افراطی " حکایت روابط اغلب ما ایرانی ها است .
دراین مقاله ابتدا عواملی که اعتماد را به نابودی می کشاند مورد بررسی قرار می دهیم ، سپس به چند و چون روابط در ایران می پردازیم .

چه چیزی روند اعتماد را مختل می کند و روابط عاطفی ما را به نابودی می کشاند ؟

تعریف رابطه سالم در دوران بزرگسالی ،رابطه بالغ با بالغ است . دو انسان با مرزهای مشخص روانی ، در فاصله ای مشخص با بده بستان های عاطفی ، عقلانی ،اقتصادی ، جنسی و یا آمیخته از چند نوع ، با هم رابطه دارند . هر رابطه ای غیر از این ، به سلب اعتماد می انجامد .


برچسب‌ها: خانواده‌های ایرانی, خانواده‌

تاریخ : [ سه شنبه 4 تیر1392 ]

ادامه مطلب

صدا و سیما در طول سالیان فعالیت خود گاها تصمیمات و اقداماتی دارد که تعجب همگان را بر می انگیزد و خلاف جریان معقول شنا می کند!

رسانه ملی همانطور که آن را می نامند و از آن توقع می رود، رسانه ای است برای همه مردم. رسانه ای که اکنون با بیش از 18 شبکه همه عزم خود را جذب کرده است تا نیازهای اطلاعاتی آموزشی، تبلیغاتی، تفریحی و سرگرمی مردم را برآورده کند. اما چرا آمارها از عادت 50 درصدی مردم از دیدن شبکه های ماهواره ای حکایت دارند؟ یقینا این مهم می تواند دلایلی گوناگون داشته باشد اما آنچه در این مقال به دنبال آن هستیم یک دلیل است و آن هم مبحث اعتماد عمومی است.  مردم باید رسانه ملی را از خود و برای خود بدانند اما  آیا این رسانه توانسته است در همه موارد اعتماد مخاطبان را جلب کند. در عملکرد رسانه ملی گاهی مواردی دیده  می شود که مخل شکل گیری بدنه این اعتماد است از جمله ترجمه خاص سخنان مرسی در اجلاس عدم تعهدها، عدم جامعیت خبری، سلیقه گرایی های یکطرفه در عملکرد رسانه ای و... . اما یکی از مهمترین مواقعی که رسانه در ورطه اعتماد مردم آزمایش سخت می شود انتخابات است.  رسانه ملی در هر دوره انتخابات و به ویژه از سال 88 که تریبون جدی برای معرفی و تبلیغ کاندیدا شده است نگاه های بسیاری را به سمت خود دارد. چشم هایی که نه تنها اطلاعات کسب می کنند بلکه مراقب رعایت عدالت در مورد کاندیداها در رسانه ملی هستند. اگر رسانه ملی در این حیطه پای خود را از دایره بی طرفی بیرون بگذارد ضربه محکمی به بدنه اعتماد مخاطبان خود می زند.


برچسب‌ها: حجاب, صدا و سیما, رسانه ملی

تاریخ : [ دوشنبه 3 تیر1392 ]

ادامه مطلب
کاربران محترم در ذیل مطالبی که در مورد عقد موقت در سایت تبیان درج شده است نظراتی مبنی بر این داشتند که ازدواج موقت با روابط نامشروع تفاوتی ندارد. در این مقاله پاسخ این عزیزان را می‌دهیم. 

ازدواج، در عرف و شرع، پیمان زناشویى است و بر اساس آن، براى مرد و زن نسبت به یكدیگر، تعهّداتى اخلاقى و حقوقى پدید مى‏آید كه سرپیچى (از بسیارى) از آن‏ها، عقوبت و كیفر را در پى خواهد داشت. (1)

ازدواج در هر آیینى، با قوانین و مقرّرات ویژه‏اى صورت مى‏گیرد و اسلام به آداب و رسوم دیگر اقوام احترام گذاشته و ازدواج آنها با یکدیگر را صحیح می‌داند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به کسانی که پیوند زناشویی غیر مسلمانان را به بهانه اینکه عقد اسلامی بینشان جاری نشده باطل دانسته و ارتباط آنها با یکدیگر را نامشروع می پنداشتند فرمودند:


برچسب‌ها: ازدواج موقت, روابط نامشروع, زنا

تاریخ : [ یکشنبه 2 تیر1392 ]

ادامه مطلب

در این نوشته برآنیم تا با طرح مشهورترین ایرادها و انتقادهایی که به ازدواج موقت گرفته می شود به نقد بررسی آنها بپردازیم و در مواردی هم که نیاز بود جوابی داده شود ، پاسخ مناسبی را ارائه نماییم.

ازدواج موقت نوعى فحشا است!!

برخى بر ازدواج موقت ایراد گرفته، مى‏گویند: ازدواج موقت نوعى فحشا است كه زن در برابر دریافت مقدارى پول، خود را مى ‏فروشد و این با كرامت انسانى منافات دارد.

پاسخ: از بزرگترین اشتباهاتی که افراد در این موضوع دچار آن می‌شوند یکی دانستن این نوع ازدواج با رابطه نامشروع است. باید دانست که این دو گرچه در مورد یا مواردی شبیه به هم هستند اما فرقهای اساسی بین این دو وجود دارد: لزوم نگه داشتن عده بعد از جدایی از مرد اول و قبل از ارتباط با مرد دوم؛ احکام محرم و نامحرمی که با ازدواج موقت پدید می‌آید؛ لزوم اجرای صیغه عقد با ذکر مدت و مقدار مهریه با قصد انشاء از فرق‌های جدی بین ازدواج موقت و فحشا است.[1]


برچسب‌ها: ازدواج موقت

تاریخ : [ یکشنبه 2 تیر1392 ]

ادامه مطلب
دوره نوجوانی زمانی است که هر فردی با انرژی، با حساسیت در برابر بازتاب های محیط و مسئولیت پذیری به دنبال کسب هویت است. اکثر نوجوانان در کنار خانواده زندگی می کنند. اکثر نوجوانان با توجه به اتفاقاتی که در این دوران برایش رخ می دهد، خلاف جهت آب و یا می توان گفت خلاف جهت اهداف و عقاید خانواده شنا می کنند. در این برهه همراهی خانواده و تدابیر درستی که خانواده اتخاذ می کند،نوجوانان را با ارزشها والگوهای عقیدتی خود بیشتر همسو می کند.

در کنار نوجوانان قدم بردارید

چگونگی پر کردن اوقات فراغت یکی از موضوعاتی است که عدم هماهنگی بین والدین ونوجوانان را به خوبی نشان می دهد. در واقع اگر والدین برای پر کردن اوقات فراغت نوجوانان در کنار آنها قرار گیرند نه در مقابل آنها، با همراهی که با فرزندان خود می کنند باعث می شوند به مرور زمان نوجوانان هم در کنار آنها قدم بردارند. پس می توان گفت یکی از اسباب اوقات فراغت پرنشاط و هیجان انگیز این است که والدین به جای اینکه مقابل  فرزندانشان قرار گیرند در کنار آنها باشند. چه بسا در این سنین عدم همراهی والدین با تدبیر ،آنها را به سمت گروه همسالان سوق می دهد.


برچسب‌ها: نوجوانی, نوجوان, اوقات فراغت, نشاط

تاریخ : [ یکشنبه 2 تیر1392 ]

ادامه مطلب
هر چند عمل کاشت مژه مصنوعی به خودی خود اشکالی ندارد، اما چنانچه مانع رسیدن آب به مژه‌ها -هر چند به نحو جزئی- شود، و برداشتن آن در هنگام وضو یا غسل ممکن نباشد و یا همراه با حرج و مشقت باشد، جایز نیست.

در این مقاله دو سوال احکام را مطرح کرده و پاسخ آن را تقدیم شما عزیزان می کنیم:

سوال: حکم اکستنشن مژه(کاشت مژه مصنوعی) چیست؟

هر چند این عمل به خودی خود اشکالی ندارد، اما چنانچه مانع رسیدن آب به مژه‌ها -هر چند به نحو جزئی- شود، و برداشتن آن در هنگام وضو یا غسل ممکن نباشد و یا همراه با حرج و مشقت باشد، جایز نیست. در هر حال، کسی که چنین عملی انجام داده است، چنانچه نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را بر طرف کند و یا بر طرف کردن آن مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره‌اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب، مانع را مسح نماید.


برچسب‌ها: اکستنشن مژه, مژه مصنوعی, ناخن, غسل, وضو

تاریخ : [ شنبه 1 تیر1392 ]

ادامه مطلب

 دیگه جوان شدی و نیازداری بایکی دوست باشی ،نه از این دوستای معمولی ها .بالاخر ه تو هم دل داری بابا...

وقتی دوران مدرسه به پایان می رسد و پا به دانشگاه می گذاری ،قند توی دلت آب می شود که دیگر مجبور نیستی سر ساعت 8 ،در مدرسه حاضر شوی و سر ساعت 3 برگردی خانه و اگر یک ربع دیرتر برسی ،مادرت با هزار سال و جواب ، آخر بفهمد که سر راه در پارک محل با دوستانت یک بستنی خورده ای!

خلاصه روزهای زیر ذره بین بودنت تمام شده و حالا به عنوان یک جوان ، دانشجو هستی ، سربازی می روی و یا کاری را انتخاب کرده ای. جز دوران سربازی در بقیه ی موقعیت های جدیدت ، یک فرق عمده وجود دارد که از خدا پنهان نیست از بنده ی خدا هم پنهان نباشد ، این تفاوت را بسیار دوست داری!


برچسب‌ها: دوست دختر, دوست پسر, روابط دختر و پسر, جوان

تاریخ : [ پنجشنبه 30 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
تمایل زنان مرفه به سیگار به وضعیت هشدار رسیده است؛‌موضوعی كه به باور كارشناسان از فشار روحی بیشتر زنان در سبك زندگی اقشار پولدار جامعه حكایت دارد.

وضعیت قرمز مصرف سیگار در میان زنان مرفه نتیجه‌ای است كه به گفته مهدی گلمكانی، عضو هیئت مدیره نظام پزشكی تهران از تحقیقی با عنوان ابزار پاسخگویی عدالت در سلامت در شهر تهران طی سال‌های 87 و 90 به دست آمده است. در این تحقیق مشخص شد وضعیت شیوع سیگار كشیدن در میان زنان شمال تهران نسبت به جنوب تهران خیلی بدتر است و از این نظر برخی محلات در مناطق 2 و 3 تهران در وضعیت قرمز هستند.

سبك زندگی با طعم استرس

شاید در نگاه اول انتظار داشته باشیم با توجه به اطلاع‌رسانی‌های گسترده درباره مضرات مصرف دخانیات، ‌تمایل به این كالای آسیب‌رسان به سلامت كاهش یابد اما كافی است تا كمی دقیق‌تر به اطراف خودمان نگاه كنیم تا دریابیم كه مصرف دخانیات نه فقط كاهش نیافته بلكه رو به افزایش است. این مهم به خصوص درباره زنان كه در جایگاه ایجاد و پرورش نسل هم قرار دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. با وجود این اما نتیجه تمام تحقیقات و آمارها حكایت از افزایش زنان سیگاری دارد و این افزایش در میان اقشار مرفه جامعه چشمگیرتر است؛چالشی كه از منظر جامعه‌شناختی و روانشناختی قابل بررسی است.


برچسب‌ها: زنان, سیگار, سبك زندگی

تاریخ : [ پنجشنبه 30 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
سامان موهای بلندش را چنان «تافت» مالی كرده كه گویی كلاهی از تیغ‌های جوجه‌تیغی بر سر گذاشته. خودش می‌گوید این مدل مو را كه متعلق به یكی از هنرپیشه‌های غربی در یك مراسم غیررسمی بوده، در اینترنت دیده و امروز كه قرار است به مهمانی برود، پرینتی از عكس را به آرایشگر داده تا او را به همان شكل دربیاورد.

برادر كوچكش هم موهایش را به شكلی عجیب و غریب درآورده است. اما انگار آنها بیشتر از من متعجبند. تعجب می‌كنند از اینكه این مدل موها را نمی‌شناسم و درك نمی‌كنم چقدر مهم است كه آدم حتما در مهمانی خاص باشد.

هویت یافتگی یا بحران هویت!!

هویت، بخشی از رفتارهایی است که شخص در جامعه از خود بروز می دهد و آنها را از طریق عقل انتخاب کرده است. رفتاری که تقلیدی، موروثی و مبتنی بر عدم شناخت و براساس فقط سنت های رایج نیست. کسی هویت یافته است که رفتارهای انتخابی او بر اساس عقل باشد. بسیاری از جوانان آداب و باورهای اعتقاد هویت یافتگی کسب نکرده اند، کسی که انتخاب رفتارهایش مبنی بر عقل نباشد، هویت‌مند نیست که اغلب جوانان در مسایل دینی هویت گسسته یا بحران زده هستند. هویت یافتگی در عرصه های گوناگون در جوانان به صورت کامل تحقق پیدا نکرده است. جوان گاه دچار توقف هویت است، گاه گسست هویت و گاه بحران هویت است. توقف هویت یعنی رفتارهایی که مبتنی بر انتخاب گری نیست و به دلیل تربیت خانوادگی یا تأثیرات دیگران در فرد شکل گرفته است، هویت نیست و فرد در این شرایط دچار توقف هویت شده است.

مسأله گسست هویت که جوان های ما بیشتر دچار آن هستند این است که فرد بین سنت ها و حرف های رایج و باورهایی که در جامعه به او تکلیف می کند و دیدگاه های خودش قدرت انتخاب ندارد. در این صورت فرد نه به ساختارهای جدید  عاقلانه انتخاب شده ای که خودش آنها را درک کرده رسیده است و نه از جامعه تقلید می کند، در واقع در حالت سکون قرار دارد، هیچ رفتاری برای او ارزشی ندارد و برای هیچ رفتاری تحلیل، فهم و جدیت ندارد.


برچسب‌ها: جوان

تاریخ : [ پنجشنبه 30 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
آمار ها از افزایش مدت تجرد برخی دختران به علت پافشاری بر تحصیلات عالی حکایت دارد

تب بالاي مدرك و تشنگي مفرطي كه براي كسب مدارج تحصيلي به وجود آمده با همه مزايايي كه دارد براي عده‌اي مشكل‌ساز شده است. برخي از دختران،‌ ديروز براي كسب موقعيت بهتر براي ازدواج اصرار به ادامه تحصيل داشتند و حالا عده‌اي از همان‌ها گله‌مند از اينكه چرا گزينه مطلوب و موردنظرشان به سراغ آن‌ها نمي‌آيد و دچار نااميدي از ازدواج شده‌اند. البته شرايط اجتماعي و تغيير ارزش‌ها در نگاه عمومي هم در ايجاد اين موقعيت بي‌تقصير نيست ولي محاسبات هميشه درست از آب در نمي‌آيد.
علم بهتر است يا ازدواج؟
براساس آخرين آمارهايي كه دفتر آمار و اطلاعات استانداري خراسان رضوي منتشر کرده است در سال90، 11هزار و 365دختر مجرد بالاي 30سال تحصيلات عالي دانشگاهي داشته اند. به طور كل جمعيت دختران مجرد بالاي 30سال كه ازدواجي را تجربه نكرده‌اند، از سال 75 تا سال90رشد جهشي داشته و از 13هزار و 591نفر به 58هزار و 660نفر رسيده است كه عوامل مختلفي در این افزایش دخالت دارد. به اذعان كارشناسان تغيير سبك ازدواج در جامعه از مهم‌ترين عوامل به وجود‌آمدن اين پديده است كه بخشي از آن نيز به دليل علاقه افراطي دختران به ادامه تحصيل و پس از آن پرهيز غيرمنطقي آنان از ازدواج در سال‌هاي اشتغال به تحصیل است.

تاریخ : [ چهارشنبه 29 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

به گزارش شین هوآ، لی جوآنگ 16 ساله با تجاوز به دختر بچه 11 ساله و ارسال این فیلم مستهجن در صفحه های اجتماعی فیس بوک یوتیوب و تویتر عمل غیر انسانی خود را جهانی کرد.

در پی اعتراض های جهانی به این عمل به منظور غیر اخلاقی بودن و ارسال آن در صفحات اجتماعی و به اشتراک گزاری آن خشم بسیار زیاد مردم جهان را برانگیخته است.

به گزارش این خبرگزاری سال 2011 نیز یکی از مقامات مسئول کمیته حزب کمونیست چین نیز با یک رسوایی در پرونده خود از مقام اش عزل شده بود.

لی جوآنگ 16 ساله پس از دستگیر شدن توسط پلیس از کار خود اظهار پشیمانی کرده بود.

هیات منصفه این دادگاه به دلیل نداشتن سن قانونی از قاضی دادگاه خواستار عدم ارائه حکم شدند.

وی تا رسیدن به سن قانونی 4 سال از عمر خود را در زندان به سر خواهد برد اما وکلای مدافع وی به خانواده جوآنگ قول آزادی وی را در چند ماه آینده داده اند.

باشگاه خبرنگاران

(منبع : جام نیوز)

تاریخ : [ چهارشنبه 29 خرداد1392 ]


نظام سلطه هر گاه از برخورد منطقي با انديشه‌اي ناتوان مي‌شود، از فضاسازي، ايجاد جو ملتهب

و موج‌آفريني براي دستيابي به يك سري از اهداف و غفلت از اهدافي ديگر استفاده مي‌كند.نظام سلطه تلاش مي‌كند در شرايط امروز جهان اسلام و اوج بيداري اسلامي منطقه در ام القراي انقلاب اسلامي با ايجاد تنش‌ها و تضادهايي از آب گل آلود ماهي بگيرد و متأسفانه برخي از افراد كم بصيرت در ميدان بازي دشمن وارد شده و نقش آفريني كرده‌اند، به نحوي كه در ماه رمضان و اوج تقيدات ديني مردم، در مقابل مقدسات و اصول مسلم ديني ايستاده و اقدام به تحريك و عمليات رواني براي مقدمات جنگ نرم در جامعه انقلابي ايران كرده‌اند.تلاش در تغيير فضاي فرهنگي و رو به رشد جامعه اسلامي به‌سوي ديدگاه‌هاي ليبرال دموكراسي غربي و اباحه گري كه ابتدا با مفاهيم زيباي ضرورت كار فرهنگي و انجام پژوهش و تحقيقات در اين مسئله، از پيشرفت مطالبات بحق مردم مي‌كاهد و در عمل با فعاليت‌هايي به ظاهر فرهنگي و صرف بودجه‌هاي كلان، اصل مسئله به فراموشي سپرده مي‌شود و دوباره مردم شاهد بي‌توجهي به ارزش‌ها، اهانت و تحقير مسلمات ديني و مقدساتي چون چادر و حجاب برتر كه سال‌ها در حفظ و حراست از آن مبارزات خونيني داشته‌اند، است.


برچسب‌ها: چادر مشكي, چادر, حجاب, حجاب برتر

تاریخ : [ دوشنبه 27 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

استفاده از «چادر مشكي» به عنوان پوشش و «حجاب برتر اسلامي»، در ميان زنان و دختران ايراني، به امري غيرقابل انكار تبديل شده، و در بسياري از مراكز و سازمانهاي اداري و آموزشي، پوشيدن چادر مشكي بر روي «مانتو» نيز الزامي است. و اما با توجه به اينكه ايران اسلامي و هفتاد ميليوني، بيشترين ميزان مصرف چادر مشكي را در بين كشورهاي منطقه و حتي جهان به خود اختصاص داده است، بازار پر رونق و مناسبي نيز در ايران به وجود آمده است؛ تا جايي كه كشورهاي شرق آسيا، به ويژه ژاپن و كره ‌جنوبي، كه در آن چادر مشكي مورد مصرف ندارد و مصرف نمي شود، به خوبي نبض «بازار» چادر مشكي ايران را به‌دست گرفته‌اند.

با توجه به نامگذاري سال 91 توسط مقام معظم رهبري با عنوان سال توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني، توليد و حمايت از منسوجات داخلي به ويژه چادر مشکي توسط توليد کنندگان داخلي حائز اهميت است زيرا چادر به عنوان پوشش ملي زنان ايراني به دليل کميت مصرف کنندگان اين محصول مي تواند نقشي محوري در توسعه ملي داشته باشد

عفت شريعتي نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي در اين باره مي گويد:"جمعيت زنان نيمي از جمعيت کشور را تشکيل مي‌دهند لباس ملي و چادر زنان نقش مهمي در فعاليتهاي اجتماعي زنان و دخترانمان دارد و متأسفانه ما تاکنون شاهد توليد چادر مشکي در کشور نبوده‌ايم.


برچسب‌ها: چادر مشكي, چادر, پوشش و حجاب برتر اسلامي

تاریخ : [ یکشنبه 26 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
حسن روحانی که حالا قرار است کلیددار امور کشور باشد چه برنامه‌هایی برای زنان دارد؟

در جریان انتخابات ریاست جمهوری، یکی از برنامه‌هایی که نامزدها توجه ویژه‌ای به آن نشان می‌دادند مساله زنان و خانواده بود. بعضی از این وعده‌ها از نگاه جامعه‌شناسان، مسئولان نهادهای مربوط به زنان و فعالان این حوزه برای بهبود اوضاع زنان مفید ارزیابی می‌شد و بعضی وعده‌های دیگر طوری بود که پیش‌بینی می‌شد اگر آن کاندیدا به ساختمان پاستور راه پیدا کند و وعده‌هایش محقق شوند احتمال دارد فعالیت‌هایی که تا کنون برای زنان انجام شده را بی‌ثمر کند و آنها را چند گام به عقب ببرد. 

حالا و با مشخص شدن نام رییس‌جمهور یازدهم، نگاهی می‌اندازیم به قول‌ها و برنامه‌های حسن روحانی در جریان برگزاری مناظره‌ها، گفت‌وگوها و نشست‌های مختلف درباره زنان و خانواده:

گشت ارشاد

- فرهنگ دنیای وسیعی دارد. در زمینه فرهنگی، بگیر و ببندها جای پایی نباید داشته باشد. دنیای فرهنگ، ساز و کار فرهنگی دارد. باید در دنیای فرهنگ، مسائل را از طریق فرهنگی و با ابزار فرهنگی حل کنیم؛ نمی‌شود با نیروی پلیس مشکلات فرهنگی را حل کرد.

- کاری می‌کنم دختران احساس امنیت کنند. نخواهم گذاشت ماموری بی‌نام و نشان از کسی سوال کند. دختران جامعه خود حافظ حجاب و عفاف هستند.


برچسب‌ها: گشت ارشاد

تاریخ : [ شنبه 25 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

با کمی تأمل داستان بسیار زیبایی از یک ازدواج سالم را در قرآن کریم مشاهده خواهیم کرد که مطالعه آن می تواند برای زندگی همه جوانان و حتی بزرگترها راهگشا و الگو باشد.

سال ها از دوران زندگی او می گذشت و هر روز با شروع یك ماجرای بزرگ ، زندگی او با تحولی شگرف روبرو می شد، اما او با نیرو و قدرتی كه داشت ، هرگز در مبارزه با مشكلات ،میدان را خالی نمی كرد و با تلاش و استقامت به مبارزه با آنها می پرداخت.

هنوز متولد نشده بود كه در معرض خطری بزرگ قرار گرفت ، خطری كه به قیمت از دست دادن جان او و مادرش تمام می شد اما به خاطر دلائلی برای او اتفاقی نیفتاد .

هنوز چند روزی از تولد او نگذشته بود كه مجبور شد برای مدتی از مادر خود جدا شود :

(... فَإِذَا خِفْتِ عَلَیْهِ فَأَلْقِیهِ فِی الْیَمِّ وَلَا تَخَافِی وَلَا تَحْزَنِی إِنَّا رَادُّوهُ إِلَیْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِینَ : «... و چون بر او بیمناك شدى او را در نیل بینداز، و مترس و اندوه مدار كه ما او را به تو بازمى‏گردانیم و از [زمره‏] پیمبرانش قرار مى‏دهیم.»(القصص :7)


برچسب‌ها: عروسی, قرآن

تاریخ : [ شنبه 25 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
سالهاست که دختران از سنین نوجوانی در رویای ازدواج، درگیر روابط به اصطلاح پیش از ازدواجی می شوند که در اکثر موارد نه تنها هیچ گاه به ازدواج ختمی نمی شوند، بلکه تاثیر مخربشان تبعات اجتماعی بسیاری را هم برای آنها و هم خانواده هایشان به دنبال می آورد.

صحبت امروز و دیروز نیست، سالها است که تعداد زیادی دختران و پسران برای ازدواج کردن منتظر تصمیم خانواده ها و روش های سنتی نمی مانند و پیش از اینکه حتی سن شناسنامه ای و عقلی شان برای ازدواج مناسب باشد، در کوچه و خیابان و اینترنت و فیس بوک به دنبال کسی می گردند که به اصطلاح دوستشان باشد و در این میان برای اینکه توجیحی هم برای رابطه شان داشته باشند، پای قصد ازدواج داشتن را به میان می آورند. اما واقعا چند درصد از روابطی که به بهانه ازدواج صورت می گیرند به زندگی مشترک ختم می شود و دختران چقدر می توانند به وعده های ازدواج پسرانی که با کلام محبت آمیز از عشق سخن می گویند، حساب باز کنند؟


برچسب‌ها: دختر, پسر, روابط دختر و پسر

تاریخ : [ جمعه 24 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
براي اينكه زندگي زناشويي خوبي داشته باشيم لازم نيست كه حتما به دنبال راه‌هاي معجزه‌آسا

باشيم. ضمن اينكه بايد بدانيم كه خوشبختي در زندگي زناشويي و داشتن يك زندگي زناشويي موفق بعد از ازدواج، هيچ ارتباطي به روياپردازي و ايده‌آل نگري نداشته و در عين حال چيزي نيست كه بدون هيچ‌گونه تلاش و اراده‌اي تحقق بپذيرد.

پس لازم است بدانيم كه اگر واقعا قصد بهبود شرايط زندگي زناشويي خودمان را داريم، يكي از بهترين اقداماتي كه مي‌توانيم انجام دهيم، شناسايي عوامل مخرب در زندگي است كه ما در اين مطلب از آنها با نام دشمن زندگي زناشويي ياد مي‌كنيم و قصد داريم تا 9 مورد از آنها را در ادامه مطلب بياوريم. البته هر كدام از شما ممكن است به فراخور شرايط زندگي خودش، بخواهد به اين موارد مورد ديگري نيز بيفزايد؛

1- تلويزيون:

تلويزيون قاتل عشق است. در اين مورد هيچ شكي نداشته باشيد! حتي كاملا توصيه مي‌شود كه شام خوردن جلوي تلويزيون را قدغن كنيد. هر شب غذا خوردن جلوي تلويزيون به همراه گويندگان نمي‌گذارد حواستان به همسرتان و فرزندانتان باشد از آن گذشته آنقدر جلوي تلويزيون به تماشاي فيلم مشغول بوده‌ايد كه حتي ديگر وقت نداريد با هم حرف بزنيد و از حال يكديگر با خبر شويد. تنها چاره كار اين است كه اين دشمن را از زندگي بيرون بيندازيد! براي آنكه در اين كار زياد سخت‌گيري نكرده باشيد مي‌توانيد موافقت كنيد كه در هفته، بعضي از شب‌ها تلويزيون خاموش باشد. البته فراموش نكنيد كه تلويزيون در رابطه ميان والدين و فرزندان نيز بعضا نقش‌هاي مخرب زيادي دارد.

تاریخ : [ سه شنبه 21 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
یکی از بزرگترین نیروهای درونی جوانان، غریزة جنسی است که اگر از راه های درست کنترل نشود، طغیان می‌کند و پیامدهای بسیار بدی برای فرد و جامعه به دنبال دارد.
شاید به همین دلیل است که از منظر دین اسلام و بزرگان دین همواره برای جلوگیری از اشاعه فحشاء و حفظ حرمت آبرو و حیثیت مردم در خصوص مسائل جنسی موضوع چشم پوشی، اختفاء و پرده پوشی سرلوحه کار بوده است. افزایش زنان خیابانی عوامل متعددی دارد و از یک سو می‌توان به بالا رفتن خط فقر و تامین مایحتاج زندگی، بالا رفتن طلاق و بی‌سر و سامانی، بحران معنویت و کمرنگ شدن هنجارهای دینی و باورهای مدنی و معنوی و از سوی دیگر داغ بودن بازار کسب و کار زنان خیابانی اشاره کرد. البته در رابطه با حضور زنان خیابانی در جامعه قوانین خاصی وجود ندارد و نحوه برخورد با این مشكل به طور مشخص در قانون معین نشده است. «قانون» طی گفت‌وگویی با كارشناسان حقوقی به بررسی قوانین برخورد با زنان خیابانی پرداخته است. 

برچسب‌ها: زنان خیابانی

تاریخ : [ دوشنبه 20 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

در خبرها خواندم سردار منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی در مورد بی‌حجابی زنان بازیگر در خارج از کشور،‌ گفت: بدحجابی بازیگران در خارج از کشور از طریق اینترپل پیگیری می‌شود.

هر چند زنان و مردان ایرانی از دیرپا به پوشش معروفند ودر صنعت پوشاک و بهره از حجاب زبانزد هستند اما اظهار نظر معاون اجتماعی ناجا به دلایل زیر خلاف قوانین جاری کشور است:

یکم: لازمه پیگیری امور از راه اینترپل، انجام عملی مجرمانه است.

دوم: بدحجابی جرم نیست، حتی در ایران!

طبق معمول در تعریف جرم، باید از ماده 2 قانون مجازات اسلامی بهره بگیریم که طی آن عنوان شده هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.

نظر معاون اجتماعی ناجا درباره پیگیری بدحجابی درست نیست زیرا در قوانین کشور عملی با عنوان بدحجابی جرم شناخته نشده و آنچه که عمل مجرمانه طبق تبصره ذیل ماده 638 تلقی می گردد "بی حجابی" است و نه بدحجابی.

تبصره ماده638 قانون مجازات اسلامی: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.


برچسب‌ها: بدحجابی, بازیگران

تاریخ : [ دوشنبه 20 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
انسان‌های پاک و مۆمن، حجاب دخترانشان را دوست دارند و بر پوشش آن‌ها دقیق هستند و دوست دارند تا آن‌ها را با تقوا و صالحه به جامعه تحویل دهند، اما چگونه…؟

در اینجا، ده گام اساسی برای با حجاب کردن دخترت به تو پیشنهاد می‌شود که در هیچ یک از این روش‌ها، چیزی به نام توبیخ، تنبیه، داد و بیداد کردن و امثال این‌ها نمی‌یابید، بلکه گام‌های حکیمانه‌ای است که پدر و مادر و یا دیگر اعضای خانواده برای با حجاب کردن دخترانشان به کار می‌گیرند.

از كودكی شروع كن

از همان روز کودکی دخترت را به حجاب تشویق کن، و منتظر نباش تا به سن تکلیف برسد، سپس او را بدان امر کنی، چه بسا وقتی به سن تکلیف رسید، نتوانی او را قانع سازی، و هوای نفس بر وی غلبه کند؛ پس بهتر آن است که از کودکی به تدریج شروع کنیم.

ذكر خوبی‌های حجاب

خوبی‌های حجاب را برایش ذکر کن، از عجایب و محاسن بسیار آن صحبت کن و بگو که حجاب، وقار و سنگینی است؛ حجاب، مظهر تربیت صحیح و حسن نیت پاک است.


برچسب‌ها: حجاب

تاریخ : [ دوشنبه 20 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

تذکّر مهم: مطلب زیر تعلقی به نگارندۀ این سطور ندارد، سازندۀ حقیقی آن کسانی هستند که در این مطلب از آنها نام برده می شود. پس همه حق دارند بدون ذکر منبع، این مطلب را در وبلاگ، سایت یا مجله های خود مطرح نمایند.

  وقتی نام «دختر ایرانی» یا «زن ایرانی» را می شنوید، چه مفهومی در ذهن شما متبادر می شود؟ تحت این عنوان چه چهره ای را در تلویزیون و سینمای ایران به یاد می آورید؟ اگر این عنوان را در اینترنت جستجو کنید، چه می بینید؟ تا جایی که من دیده ام، معمولاً این عنوان، یادآور یک دختر مذهبی یا یک زن مذهبی نیست. معمولاً زنان بدحجاب یا بی حجاب را به یاد می آورد. در واقع یک تحریف خواسته یا ناخواسته، در ایران رخ داده است، که باعث می شود، که چهرۀ دختر یا زن ایرانی، در اینترنت، سینما و تلویزیون، چهره ای مذهبی نباشد و در واقع هیچ سهمی از مفهوم «دختر ایرانی» یا «زن ایرانی» برای دختران و زنان مذهبی ما قائل نشوند. می خواهم به خوانندگان این مقاله نشان بدهم، که شاید بزرگترین و بااخلاقترین شخصیتهای زن ما، را باید از بین مذهبیها جستجو کرد:

 


برچسب‌ها: دختر ایرانی, زن ایرانی, حجاب اختیاری, iranian girl, iranian woman

تاریخ : [ دوشنبه 20 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

برای دیدن پوستر ها در اندازه بزرگ روی تصویر مورد نظر کلیک نمایید  

 

 


برچسب‌ها: پوستر حجاب, عکس

تاریخ : [ دوشنبه 20 خرداد1392 ]


همانطور که پیش بینی می‌شد در قسمت‌های اخیر کلاه پهلوی، با بازگشایی دروازه تاریخ دوران کشف حجاب رضاخان، این مجموعه به اوج هیجان و حساسیت خود رسیده است و شاید یکی از حساسترین رخداد‌های تاریخی ایران در این هفته‌ها از کلاه پهلوی بازگو می‌شود.
 حساسیت و اهمیت تاریخی و سیاسی ماجرای «کشف حجاب» کافی بود تا خیل عظیم بینندگان تلویزیونی، حتی آن‌هایی که تا کنون بینندگان ثابت این برنامه هم نبوده‌اند این هفته‌ها تماشاچی کلاه پهلوی باشند تا برگی از تاریخ در این مملکت را شاهد باشند.
بی‌شک تاثیری که سکانس‌های این هفته‌های کلاه پهلوی روی مخاطبین دارد بسیار فرا‌تر از هر کار فرهنگی دیگر است. جوان ایرانی با دیدن رنج و مصیبت و محنت‌های زنان ایرانی در چند دهه قبل و نیز جنایات پهلوی‌ها و غرب زده‌های دین فروش و بی‌غیرت، اولین چیزی که با خود می‌گوید اینست که این میراث، یعنی حجاب، میراث گرانب‌ها و ارزشمندی‌ست. باید پاسداری شود و باید دین زنان غیور و عفیفه ایرانی که در مقابل این حکم تاریخی محکم ایستادند و شهید شدند و مورد سنگین‌ترین ظلم و ستم‌ها قرار گرفتند ادا شود.


برچسب‌ها: کلاه پهلوی

تاریخ : [ دوشنبه 20 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
چشم هم حجاب دارد

خود را همواره در محضر حق‌تعالی دانستن و او را به یقین، در همه حال مراقب و بینای به افعال خود نگریستن، مانع از انجام گناه می‌شود.

«قُل لِّلْمُۆْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ...» (1)

به مۆمنان بگو: چشم‌های خود را از نگاه به نامحرم فرو گیرند.

«وَقُل لِّلْمُۆْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ ...» (2)

و به زنان با ایمان بگو: چشم‌های خود را از نگاه هوس‏آلود فرو گیرند.

گفتنی است اگر انسان به خوبی بداند «عالم محضر خداوند است» و باور کند که هیچ یک از اعمال و حرکات ما از دید الهی پنهان نیست و این مطلب را بارها و بارها به خود تلقین کند تا به مرحله احساس و باور قلبی برسد، ترک عملی که موجب ناخشنودی خداوند است، کاری ممکن و شدنی می‌باشد.


برچسب‌ها: چشم, نگاه, حجاب

تاریخ : [ شنبه 18 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

آموزش آداب، از ضرورت‌های زندگی انسان مۆمن و تعالی خواه است. پس از شناخت آداب نیکو، باید خود را به زیور آن آراست

یکی از عوامل مۆثر در تربیت و رشد اخلاقی آدمی، پایبندی به ارزش‌های اخلاقی در گفتار و رفتار است. در حقیقت، ارزش‌های اخلاقی، نشان دهنده شخصیت آدمی است و نقش اخلاق در ایجاد زندگی سالم در ساحت فردی و اجتماعی، امری حتمی است. رعایت ارزش‌های اخلاقی برای جوان، دستور ائمه معصومین (ع) است. حضرت علی (ع) در رهنمودی گران بها به جوانان می‌فرمایند: یا مَعْشَرَ الفِتْیانِ حَصِّنُوا أعْراضَکُمْ بالْأَدَبِ. ای جوانان! شخصیت و آبروی خود را به وسیله ادب حفظ کنید.

سعادت و خوشبختی جوان، در سایه دوری از رذیلت‌ها و کسب فضیلت‌های انسانی به دست می‌آید. دوری از پستی‌ها و زشتی‌ها، فطرت او را پاک می‌دارد. امام علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: مِنْ سَعادَةِ الْحَدَثَ أَنْ لایَتُمَّ لَهُ فَضیلَةٌ فی رَذیلَة. این از سعادت جوان است که فضیلت او به واسطه رذیلت، کامل نشود. جوانان از دوران کودکی گذر کرده و در سن استدلال و اندیشه پا گذاشته‌اند. ازاین رو، به خوبی می‌توانند با اندیشه پاک و با بهره‌گیری از زلال فطرت و در سایه آموزه‌های قرآن و سنت، بسیاری از ارزش‌ها را شناسایی و خود را از پندار ناصواب برهانند.

تاریخ : [ جمعه 17 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

 

 نقش چرا پسران ایرانی مامانی‌اند؟
همه ما انسان ها نیاز به احساس قدرت داریم . احساس این که وجودمان موثر است ، توانمند است و تولید کننده .

ما این احساس را در« نقش » های متفاوتی که در هستی خود داریم ، جست و جو می کنیم . نقش ما به عنوان همسر ، پدر ، مادر ، فرزند ، نقش اجتماعی ، شهروند ، عضو گروه خاص و ...  .

برخی زنان بنا به علل فرهنگی نقش اجتماعی ندارند . بنابراین قدرت خود را در خانه جست و جو می کنند و به خصوص در نقش مادری خود . از سوی دیگر در توازن قدرت درون خانواده ، در رابطه زن و شوهر به علت قدرت اقتصادی و اجتماعی بیشتر مرد ، زن از نقش مادری خود استفاده می کند .


برچسب‌ها: پسران, مامان, خانواده, مادر

تاریخ : [ یکشنبه 12 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

برای دیدن پوستر ها در اندازه بزرگ روی تصویر مورد نظر کلیک نمایید


برچسب‌ها: پوستر حجاب, عکس

تاریخ : [ یکشنبه 12 خرداد1392 ]


ایران: آمار جراحی بینی در کشور ما آنچنان بالا رفته است که می‌توان گفت در تهران سالانه ۳۰ هزار جراحی بینی انجام می‌شود بنابراین با کمی‌اغماض می‌توان گفت در ایران داشتن یک بینی زیبا معیار زیبایی است.

آسیای جنوبی
ساکنان جنوب شرقی آسیا داشتن پوست سفیدرا نشان دهنده زیبایی می‌دانند به همین دلیل استفاده از لوازم آرایشی وبهداشتی در این منطقه بسیار زیاد است.
غرب آفریقا
در این مناطق هر چه وزن بیشتر وخط های کششی بیشتری داشته باشید جذاب تریدبه همین دلیل خانواده‌ها دختران دم بخت را به مراکز افزایش وزن می‌فرستند.
کره جنوبی
در کره آنهایی که دارای پلک‌های زیباباشند جذاب ترند به همین دلیل جراحی پلک در این کشور دارای طرفداران بسیار زیادی است زیرا کره‌ای ها خواهان چشم‌های درشت و پلک های زیبا هستند.
فرانسه
فرانسوی‌ها علارغم اینکه در معدن لوازم آرایش به سر می‌برند معتقد هستند که همان چهره واقعی خودشان زیبااستو نباید تغییری بر روی ان ایجاد کنند.
نیوزلند
نیوزلندی‌ها برای زیبا کردن خود سعی می‌کنند سر وصورت خود را با لوازم خالکوبی خالکوبیکنند.
چین
چینی‌ها معتقد هستند بلند قدترین آنها خوشگل تر است اما متاسفانه نمی‌توانند کار زیادی برروی قد و قواره خود انجام می دهند.


برچسب‌ها: زیبایی, زنان

تاریخ : [ یکشنبه 12 خرداد1392 ]


منظور از «خلوت گزینی» آن است که زن و مرد نامحرم در جایی باشند که فرد دیگری جز آن دو آنجا نباشد و فرد دیگری هم نتواند در آن مکان وارد شود.( احکام روابط زن و مرد، سید مسعود معصومی، ص117.)

پیرامون موضوع خلوت گزینی به قرآن مراجعه می کنیم: این بار(و در این دیدار قرآنی) با دختر پاک‌دامنی روبرو هستیم که در اولین بهارهای نوجوانی گام گذاشته است و در جامعه ای که غالب دختران و پسرانش رویکردی به زمزمه های عاشقانه و عارفانه ندارند، او خود را تشنه سوز و گداز و راز و نیاز می‌بیند. به دنبال راهی می‌گردد تا با محبوب خویش نجوا کند. احساس می‌کند باید تنها باشد. جایی برود که هیچ کس او را نبیند؛ حتی نزدیکانش. از زبان قرآن بشنویم: «وَاذْكُرْ فِی الْكِتَابِ مَرْیَمَ إِذِ انتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَكَانًا شَرْقِیًّا ، فَاتَّخَذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَابًا ... : و در این كتاب از مریم یاد كن، آن گاه كه از كسان خود، در مكانى شرقى به كنارى شتافت، و در برابر آنان پرده‏اى بر خود گرفت....

مریم سیزده ساله به راز و نیاز نشست، مدتی به ابدیت چشم دوخت و با محبوب خویش نجوا کرد، امّا ناگهان حضور کسی ترنم خوش او را بر هم زد. صدای پایی شنید؛ نرم و سبک بال. به روبرو نگاه کرد. نگاهش به جوانی افتاد، جوانی زیبا. «…فَأَرْسَلْنَا إِلَیْهَا رُوحَنَا فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَرًا سَوِیًّا :... پس روح خود را به سوى او فرستادیم تا به [شكل‏] بشرى خوش‏اندام بر او نمایان شد»


برچسب‌ها: خلوت گزینی, عفاف

تاریخ : [ شنبه 11 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
سيگاري شدن در غياب قليان

دختري که ۱۹سال دارد مي گويد: هر از گاهي به اتفاق خواهر و برادرهايم مي آييم اين جا، يک ساعتي هستيم قليان مي کشيم و چاي مي نوشيم و بعد برمي گرديم. سپيده مي گويد: «اولين بار در ۱۶ يا ۱۷ سالگي بود که لب به قليان زدم براي اين که در مقابل دوستانم کم نياورم، البته سيگار فقط يک يا دو بار کشيدم، نمي توانم بيشتر از ۳ يا ۴ پک بزنم.همسرم به شدت به قليان علاقه دارد و هميشه قليانش را در صندوق عقب خودرو مي گذارد و هرجا مي رويم قليان مي کشد و من هم همراهي اش مي کنم.» چند سال پيش وقتي مي رفتم منزل دختر عمه ام و با هم حرف مي زديم و مي ديدم که او به راحتي پشت سر هم سيگار مي کشد، خيلي کنجکاو مي شدم که بدانم با سيگار کشيدن چه حسي به فرد دست مي دهد. من در منزل دختر عمه ام، قليان مي کشيدم و در يکي از روزها چون قليان در کار نبود تعارف فريبا را براي سيگارکشيدن قبول کردم. با اين حال مدتي است در قفسه سينه ام احساس بدي پيدا کرده ام. دکتر گفته ريه ام مشکل پيدا کرده است.

سيگاري  که پاي اختلافات زناشويي دود شد

تجربه افسانه زن 2۵ساله متفاوت است. او مي گويد: «در ۳۰سالگي اولين سيگار را کشيدم چون شوهرم سيگاري بود و مي گفت سيگار، آدم را آرام مي کند. آن زمان چون با همسرم مشکل داشتم و ناراحت بودم، من هم سيگار مي کشيدم.» مريم ۲۷ساله است، از ۱۹سالگي که وارد دانشگاه شد با توصيه يکي از دوستانش براي کم شدن استرس امتحان و دانشگاه،اولين سيگار را روي لب هايش گذاشت و هفته بعد از آن، دومين سيگار را کشيد. الان هم هر وقت با دوستانش باشد سيگار مي کشد گاهي هفته اي ۳ يا ۴ بار، گاهي در روز تا ۶ نخ سيگار هم مي کشد. مي گويد: «اراده ام در برابر سيگار ضعيف است و وسوسه ام مي کند.»


برچسب‌ها: دختران, سیگار

تاریخ : [ شنبه 11 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
امر به معروف، مقام و حقى است كه خداوند به اهل ایمان داده تا بر اعمال یكدیگر نظارت داشته باشند. امر به معروف امر به معروف نشانه‌ی چیست؟ * امر به معروف، نشانه‏ى عشق انسان به مكتب است. * امر به معروف، نشانه‏ى عشق انسان به مردم است. * امر به معروف، نشانه‏ى تعهد و سوز و علاقه‏ى انسان به سلامتى جامعه است. * امر به معروف، نشانه‏ى تولّى و تبرّى است. * امر به معروف، نشانه‏ى آزادى در جامعه است. * امر به معروف، نشانه‏ى ارتباط میان آحاد مردم است. * امر به معروف، نشانه‏‌ى فطرت بیدار است. * امر به معروف، حضور و غیاب واجبات است: چرا نماز نخواندى؟ چرا روزه نگرفتى؟ * امر به معروف، ضامن اجراى تمام واجبات و نهى از منكر، ضامن ترك همه محرمات است. * امر به معروف، تشویق نیكوكاران در جامعه است.

برچسب‌ها: امر به معروف‏, غیرت

تاریخ : [ جمعه 10 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

 

 
مامان این چیه؟ چرا خورشید گرمه؟ چرا غذا رو فوت می کنیم، سرد می شه؟چرا کنار پنجره نایستم؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟

حتماً شما هم تجربه کرده اید که گاهی حتی ترک دیوار هم برای فرزندان ما، ایجاد سۆال می کند و این ما هستیم که باید مثل یک دایره المعارف برای آنها باشیم. در اکثر اوقات، مخصوصاً در سنین پایین تر، برای پاسخگویی به آنها مشکلی نداریم اما گاهی کنجکاوی کودکان، به خط قرمزهای ما می رسد؛ در آن موقع چه عکس العملی باید داشته باشیم؟

ذهن کودکان پر از علامت سۆال است. آنها می خواهند دنیایی را که به آن پا گذاشته اند، بشناسند و در این راه گمان نمی کنند برخی امور این دنیا خجالت آور است و اگر در آن زمینه چیزی بپرسند باعث رنگ به رنگ شدن والدین شان می شوند. آنها تنها به وظیفه خود عمل می کنند؛ «شناخت خود و دنیای اطراف».

شما به عنوان پدر و مادر همیشه باید منتظر شنیدن سۆالاتی در حیطه های ممنوعه باشید: سوالاتی مثل : من از کجا آمده ام؟

تاریخ : [ جمعه 10 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
حضرت امام خمینی (قدس سره) و دیگر مراجع عظام فرموده اند: براى زنان پوشانیدن موهاى مصنوعى و زینتهاى پنهانى (مانند دست بند و گردن‏بند) نیز لازم است. مگر در حال نماز که پوشانیدن موهاى مصنوعى و زینت‏هاى پنهانى (مانند دست بند و گردن‏بند) و زینت صورت (مانند سرمه چشم) لازم نیست، امّا به هرحال واجب است از نامحرم بپوشانند.

در این مقاله احکام نیز چند پرسش و پاسخ فقهی را مطرح می کنیم:

سوال: اگر ناخن مصنوعی یا موی مصنوعی را نامحرم ببیند چه حکمی دارد؟

حضرت امام خمینی (قدس سره) و دیگر مراجع عظام فرموده اند: براى زنان پوشانیدن موهاى مصنوعى و زینتهاى پنهانى (مانند دست بند و گردن‏بند) نیز لازم است. (توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص: 442 مکارم: مسأله 729) مگر در حال نماز که پوشانیدن موهاى مصنوعى و زینت‏هاى پنهانى (مانند دست بند و گردن‏بند) و زینت صورت (مانند سرمه چشم) لازم نیست، امّا به هرحال واجب است از نامحرم بپوشانند. (همان، فاضل لنکرانی(ره): مسأله 797)


برچسب‌ها: موهاى مصنوعى, زینتهاى پنهانى, دست بند, گردن‏بند, نماز

تاریخ : [ جمعه 10 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

رسانه سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش‌های خود به موضوع حجاب در اسلام توهین کرد و در این زمینه ایرانیان را به باد انتقاد گرفت.

بی‌بی‌سی در این گزارش با استناد به اطلاعات کاملا غیرمعتبر و غیر علمی خبری را منتشر کرد که با واکنش روانشناسان و نورولوژیست‌های مختلفی از سراسر جهان روبرو شد.

این خبر با عنوان "نظریه ای درباره احتمال ارتباط بیماری ام‌اس با حجاب" بر پایه اطلاعات غیرعلمی می‌نویسد: حجاب باعث عدم رسیدن نور آفتاب به پوست و در نتیجه کمبود ویتامین دی و در نهایت به ابتلا به "ام اس" منجر می‌شود در حالیکه راه‌های جایگزین برای جذب ویتامین دی فراوان است و قرار گرفتن در نور آفتاب آن هم در نقاطی مانند ایران که تابش مسقیم تری دارد شاید چندان مفید نیز نباشد.

در حالی که دانشمندان علل و عوامل گوناگونی را در بروز این بیماری موثر دانسته‌اند، ولی هیچ کدام از آنها هنوز به درستی ثابت نشده است. از این عوامل می‌توان به وضعیت سیستم ایمنی بیمار، وراثت و برخی از عوامل محیطی مانند ابتلا به عفونت‌های ویروسی، موقعیت جغرافیایی محل زندگی بیمار و تاثیر برخی از هورمون‌ها اشاره کرد.


برچسب‌ها: بی بی سی, حجاب, چادر, ام اس

تاریخ : [ جمعه 10 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
در جامعه امروزی یکی از مسائلی که بسیار در اذهان نقش بسته و زنان به عنوان ایرادی بر سخن امام

علی علیه السلام در نهج البلاغه وارد می کنند این است که می گویند امام مردان را از مشورت با زنان باز داشته و به آنها توصیه کرده که از این کار خودداری کنند، لذا در این مجال بر آن آمدیم که این شبهه را از اذهان پاک کنیم ولی قبل از این‏كه به این بحث بپردازیم، لازم‏است نكاتى چند دراین‏باره ذكركنیم تا فردى كه امروز نهج‏البلاغه را مى‏خواند، در حال و هواى آن روزگار قرار گیرد و نسبت به فضاى آن زمان بیگانه نباشد زیرا عدمِ آگاهى به عصرى كه آن سخنان، در آن بیان شده، انسان را به كج‏فهمى و عدم درك صحیح مى‏رساند و گمان و بدفهمى خود را به گردن اسلام و مربّیان معصوم علیهم‏السلام آن مى‏اندازد.

1ـ نهج‏البلاغه كتابى نیست كه در عصر امام على علیه‏السلام تدوین شده باشد، بلكه گلچینى از سخنان آن حضرت است كه بعدا توسط ادیب، فقیه و شاعر بزرگ، ابوالحسن محمد بن حسین معروف به «سید رضى» ـ رضوان‏اللّه‏ علیه ـ از كتب و نوشته‏هاى گوناگون گردآورى شد كه با پنج پشت به امام موسى بن جعفر علیهماالسلام مى‏رسد و از امام هفتم تا امیرالمۆمنین علیهم‏السلام چهار نسل فاصله وجود دارد. شاید اگر همه بیانات آن حضرت، با یادآورى واقعه‏ها و زمینه‏ى گفتار امام علیه‏السلام تدوین مى‏گردید، برداشت ما از نهج‏البلاغه بهتر و عالى‏تر از امروز مى‏بود. وقتى به اصطلاح «شأن نزول» بیانات آن حضرت روشن نباشد، فهم و درك صحیح مانسبت به آن دچار نقصان مى‏شود.


برچسب‌ها: مشورت, زنان, نهج البلاغه

تاریخ : [ سه شنبه 7 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
یکی از خبرنگاران با پیگیری هایی که در تهران انجام داده است توانسته با همکاری نیروی انتظامی تهران بزرگ و وزارت اطلاعات یکی از زنان بی بند وبار که در تهران اقدام به کشف حجاب کرده و یکی از سرکردگان و خودفروخته های ضد انقلاب بوده است را شناسایی و دستگیر کردند.
این زن که در چند روز گذشته در تهران بصورت آزادانه گشت و گذار می کرده است و کسی هم متوجه زن بودن وی نشده، هنگام صحبت کردن با خبرنگار انقلابی و بصورت اتفاقی و از روی لحن صحبت کردن و اندام شناخته شده و سپس با پیگیری سربازان گمنام امام زمان (عج) و پلیس پیشگیری نیروی انتظامی دستگیر شد.
این زن که هم اکنون در بازداشت به سر می برد، پس از پانزده سال خارج نشینی به ایران بازگشته است و لیدر اصلی جریان بی عفتی در تهران بوده است. وی رسما در بازجویی خود پس از دستگیری اش هدفش را ترویج بی حیایی در جامعه اسلامی ایران عنوان کرده و اعلام داشته است که با چند زن دیگر قصد داشته اند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری۹۲جریان کشور را به سمت و سو های از پیش طراحی شده ضد انقلاب ببرند که خوشبختانه با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و پلیس پیشگیری نیروی انتظامی و همکاری یکی از خبرنگاران خنثی گردید. وی و چند فرد مرتبط با آن در تهران دستگیر شدند که جای تقدیر فراوان دارد.
 
نامبرده رسما همکاری خود را با مخالفان نظام افشا کرده است و اینکه قصد داشته با برخی عناصر خود فروخته دیگر در تهران و چند شهر دیگر اقدام به کشف حجاب نمایند که خوشبختانه نتوانسته به جایی برسد و اقدامی انجام دهد و در اولین روزهای کشف حجاب در تهران بدست سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد
تاریخ : [ دوشنبه 6 خرداد1392 ]


همه فقيهان اهل سنت نگاه به شرمگاه را حرام مي دانند و حتي فقيهان مالكي، برداشتن پوشش از شرمگاه را در خلوت نيز مكروه مي دانند. به عقيده فقيهان شافعي، نگاه كردن انسان به شرمگاه خودش مكروه است مگر براي نياز و ضرورت.
اهل سنت، بين ناف تا زانو را شرمگاه مرد مي دانند و مي گويند نگاه كردن زن به اين قسمت حتي اگر محرم باشد، جايز نيست. فقيهان شافعيه و مالكيه، شرمگاه مرد را نسبت به كسي كه به او نگاه مي كند، مختلف مي دانند: نسبت به محارم و مردها، بين زانو تا ناف را شرمگاه مرد و نسبت به زن نامحرم، تمام بدن مرد را شرمگاه مي دانند.
بنابر نظر فقه مالكي، صورت، دست، سر و پا استثنا است و زن نامحرم مي تواند در صورت اطمينان از وجود نداشتن لذت، به اين اعضاي مرد نامحرم نگاه كند، ولي شافعيه، نگاه كردن زن به بدن مرد را چه با لذت و چه بدون آن، حرام مي دانند.
در فقه اهل سنت، تمام بدن زن به جز صورت و دست ها براي ديگران، شرمگاه است. فقهاي شافعيه، صورت و دست ها را نيز براي مرد نامحرم، شرمگاه مي دانند. به عقيده حنابله، تمام بدن زن به جز صورت، گردن، سر، دست، پا و ساق براي محارم، شرمگاه است. به عقيده فقهاي شافعيه، نگاه به غير شرمگاه زن با قصد شهوت و احتمال بروز فتنه، حرام است هم براي محرم و هم براي نامحرم. نگاه بدون قصد شهوت و احتمال افتادن به گناه، جايز است.
1
برچسب‌ها: نگاه

تاریخ : [ شنبه 4 خرداد1392 ]


اين ديدگاه ـ كه در بين اقوام گوناگون طرفداراني دارد ـ ، هرگونه ارتباط و معاشرت زنان و مردان را ممنوع مي شمارد. اين نظريه بر اساس خودداري انسان از لذّت جسم بنيان نهاده شده و سعادت را در پرورش روحي مي شمارد.
هر انساني جوياي سعادت است و به نظر روان شناسان و انديشمندان، «دزد هم وقتي دزدي مي كند، در پي سعادت است»؛ زيرا گمان مي كند سعادت از اين راه به دست مي آيد.
حكيمان يونان پيش از ارسطو بر اين عقيده بودند كه سعادت؛ يعني پرورش روح و اساس سعادت بر حكمت، شجاعت، عدالت و عفت استوار است. در اين باور، لذّت جسمي مورد توجه نبوده و سعادت را تك بعدي مي دانستند؛ يعني شكوفا كردن روح در بدن سالم يا بيمار مگر اين كه بيماري بدن زيان بار شناخته شود. افراطي ترين جنبه اين نظر، نظريه مرتاضان است كه تقويت روح را در شكنجه دادن جسم مي دانند.1

بر اساس اين نظريه، هرگونه لذت گرايي با سعادت مغايرت دارد. به همين دليل، كليسا عمل جنسي را براي مردم اروپا، پليد و زن را مخلوقي شيطاني و ناپاك معرفي كرده بود.
نشانه هايي از اين باور را در ميان يهوديان نيز مي توان ديد. «در بين يهود و مللي كه از فكر يهود پيروي مي كردند، حجاب به مراتب شديدتر از آن چه مورد نظر اسلام بود، وجود داشت، در بين اين ملت ها، صورت و دست ها هم پوشيده مي شد. در بعضي از ملت ها، سخن از پوشيدن زينت و چهره زن نبود، بلكه سخن از پنهان كردن زن بود و اين فكر به صورت يك عادت جدي درآمده بود».
2
شهيد مطهري درباره ارتباط مسأله پوشش با فلسفه رياضت و رهبانيت مي گويد:


برچسب‌ها: معاشرت زنان و مردان, حجاب

تاریخ : [ شنبه 4 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

تا حالا اسم باربی به گوشتان خورده است؟ باربی شما را یاد چی یا بهتر است بپرسم یاد چه کسی می اندازد؟ کمی فکر کنید؛ اگر عروسکی به این نام را برای دختر یا خواهرتان نخریده یا در آغوش آنها ندیده باشید، حتماً تصویرش را با حالات مختلف، موهای بلوند، چهره آرایش کرده، طناز و با اندام نیمه برهنه روی انواع وسایل بچه ها از لوازم التحریر گرفته تا کیف و کفش و پوشاک و... تا جعبه آرایش ویژه دختر بچه ها! به همین اسم دیده اید.

باربی، مقاصد برهنگی، مروج ابتذال و مصرف گرایی اهل فرنگ است که با نیت شوم هویت زدایی از ملل ، روانه بازار شده است. باربی سالهاست که بربستر غفلت و اغمای دیده بانان فرهنگی دیار ما، بزک کرده و طناز، رنگ و وارنگ و با لباس های فاخر در آغوش دختران ایرانی می خرامد و به امید دلبری از آنان جولان می دهد. عروسکی که از منظر سطحی نگرانه برخی ها فقط یک اسباب بازی است غافل از این که باربی، یکی از «نمادهای فرهنگ امپریالیسم غرب» با همه همنوعانش در دنیا متفاوت است.

عروسکی با لبخندی ملیح در پشت ویترین های بی خبری که البته لبخندش، پوزخندی است به سستی و تن پروری دستگاه های عریض و طویل فرهنگی ما که هیچ یک از نهیب های حکیمانه و فریادهای هشدارگونه رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر خطر تهاجم و شبیخون و ناتوی فرهنگی نظام سلطه جهانی بر ضد انقلاب اسلامی ایران، هنوز نان را از خواب غفلت درنیاورده است.

نمایشگاه باربی در برلین

در گزارشی آمده است: صدهها نفر از زنان و مردان جوان در مرکز برلین علیه تبلیغ عروسک باربی و برگزاری نمایشگاهی از این عروسک در آلمان تظاهرات کردند. به گزارش عصر ایران به نقل از سایت شبکه الجزیره، برای نخستین بار در اروپا برلین میزبان نمایشگاهی از عروسک های باربی با عنوان "خانه رویایی باربی" است.

معترضین می گویند این نمایشگاه با تبلیغ الگوی باربی، تاثیرات منفی را متوجه دختران کوچک می کند که می توان به افسردگی و لاغری مفرط اشاره کرد.

این تجمع اعتراض آمیز به دعوت کمپین فیس بوکی "خانه رویایی باربی را اشغال کنید" و با الهام گیری از "جنبش اشغال وال استریت " در آمریکا برگزار شد. 


برچسب‌ها: باربی

تاریخ : [ شنبه 4 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

بزرگی با غلامش ـ كه بسیار هوشیار و مۆدّب بود ـ در باغ گردش می کرد. خیارهای سبز و شادابی در بوته‌ها دید و با دست خودش خیاری چید و به غلام داد. او هم با كمال ادب و احترام گرفت و بدون معطّلی پوست كَند و مشغول خوردن شد. آقا هم اظهار میل كرد كه مقداری از آن خیار تناول كند. غلام فوراً برشی از آن جدا كرد و به دست آقا داد. او تا به دهانش گذاشت، دید بسیار تلخ است. از دهانش بیرون ریخت و رو به غلام كرد و گفت: تو چطور این خیار تلخ را با رغبت تمام خوردی؟!

او هم با كمال ادب و احترام گفت: مولای من؛ در طول مدّت غلامی و بندگی‌ام، من لقمه‌های چرب و شیرین فراوان از دست شما خورده‌ام، حال این كمال بی‌حرمتی و حقّ نشناسی بود كه به یك لقمه ی تلخ كه از دست شما رسیده است، رو ترش كنم و قیافه در هم كشم!

آقا خیلی از این ادب و شایستگی او خوشش آمد؛ هم اِنعام فراوان به او بخشید و هم آزادش كرد.

چرا ما باخدا این‌چنین نیستیم؟ و به اندك ناراحتی، از خدا می رنجیم و شكایت‌ها می کنیم!!

تاریخ : [ شنبه 4 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

خانمهای ایرانی «الگانس»، «الماس» و «میتسوبیشی» را به خوبی می‌شناسند؛ این اسامی در حاشیه چادر مشکی شان حک شده است.

این پارچه ها تحفه کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، اندونزی، چین، امارات و هند هستند، آن هم برای زنان کشوری که بزرگ ترین مصرف کننده چادر مشکی در جهان است. فروشندگان معتقدند این نامها اصالت ندارند و در اغلب موارد توسط وارد کنندگان بر حاشیه پارچه های چادر مشکی حک شده، اما واقعیت حاکم بر صنعت نساجی کشور در بخش تولید پارچه چادر مشکلی به مراتب سیاه تر از رنگ این چادرهاست!
در روزهای اخیر آمار گمرک بار دیگر از روزگار سیاه تولید چادر مشکی پرده برداشت. به گواهی این آمار در سال گذشته نزدیک به 20 هزار تن پارچه چادر مشکی به ارزش 95 میلیون دلار به کشور وارد شده است! ایسنا در این خصوص نوشت: «نیاز سالانه کشور به پارچه چادر مشکی حدود 40 میلیون متر برآورد می‌شود که از این مقدار تنها حدود 2 میلیون متر آن از طریق تولیدات داخل تامین می‌شود.


برچسب‌ها: چادر مشکی, چادر

تاریخ : [ جمعه 3 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
چند نکته: 1. زنا از گناهان کبیره و از نظر فقهی عمل حرام و زنا کار مستحق دوزخ است؛ مگر آن که توبه کند.

2. در صورتی که بکارت در عقد نکاح شرط شده یا شرط ارتکازی در نظر عرف باشد و بعد از عقد خلاف آن آشکار شود شوهر حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

3. انجام جراحی ترمیم بکارت اگر برای یک غرض عقلائی مشروع نباشد، جایز نیست و دریافت اجرت برای آن حرام است و اگر برای غرض عقلایی مشروع، مانند حفظ آبروی مۆمن یا حفظ جان کسی باشد و مفسده‌ای مانند ترویج و تشویق به زنا در آن نباشد، اشکالی ندارد؛ هر چند مستلزم نگاه به عورت یا لمس آن باشد و دریافت اجرت در این فرض اشکالی ندارد.

سوال: کمک کردن به زن زناکار به جهت ترمیم پرده بکارت وی که بتواند باکره بودنش را به خاطر ازدواج بدست آورد، چه حکمی دارد؟
تاریخ : [ پنجشنبه 2 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

يک روانشناس باليني گفت: زنان و دختران فراري مشکلات روانشناختي دارند در حالي که جامعه و خانواده فکر مي‌کنند، آنها دچار مشکل اخلاقي هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران ،‌ علي بهرام‌نژاد اظهار داشت: مشکلات ناشي از آسيب‌هاي روانشناختي و کژکاري و نابهنجاري در سيستم روانشناختي فرد منجر به فرار دختران و زنان از خانه مي‌شود‌ در حالي که خانواده و جامعه فکر مي‌کنند، فرد مشکل اخلاقي دارد.وي با اشاره به اينکه اگر مشکلات افرادي که از خانه فرار کرده‌اند، اصلاح نشود، فرد اين رفتار را تکرار مي‌کند، ادامه داد: مداخله روان درماني و حتي درمان دارويي توسط روانپزشک بهترين شيوه در رابطه با پديده فرار است.مدير گروه سلامت رواني ـ اجتماعي و اعتياد دانشگاه علوم پزشکي کرمان تصريح کرد: افرادي که از خانه فرار مي‌کنند به علت نبود سازمان‌ها و مکان‌هاي امني که به آن پناه ببرند در دام افراد خلافکاري مي‌افتند که منتظر اين فرصت هستند و مورد انواع سوءاستفاده جسمي، جنسي و رواني و تجاوز قرار مي‌گيرند.بهرام‌نژاد با تاکيد بر اينکه آسيب‌هايي که بعد از فرار براي فرد به وجود مي‌آيد، ممکن است، بيشتر از آسيب ناشي از پديده فرار باشد، بيان کرد: اين آسيب‌ها منجر به افزايش احساس ناخوشايندي در فرد مي‌شود و حتي روزنه‌هاي اميد براي رفع مشکلات را از بين مي‌برد.وي افزود: افسردگي و اختلال استرس پس از آسيب‌هاي ناشي از فرار به‌وجود مي‌آيد و فرد آسيب‌ديده بايد تحت درمان عميق قرار گيرد، زيرا در غير اين صورت ممکن است، اقدام به خودکشي کند و يا به ديگران آسيب بزند.اين کارشناس ارشد روانشناسي باليني ارائه خدمات مشاوره‌اي را در کاهش آسيب به زنان و دختران فراري مهم دانست و افزود: اگر تحقير، اقدامات تنبيهي و سرزنش وجود داشته باشد، عامل فرار تشديد مي‌شود.


برچسب‌ها: زنان, دختران فراري

تاریخ : [ پنجشنبه 2 خرداد1392 ]


انجمن فرهنگ اسلامي فرانسه بعد از ده سال مبارزه با اسلام هراسي برآورد کرد که زنان محجبه و مساجد هدف اصلي عاملان اسلام هراسي در غرب هستند.

به گزارش خبر گزاري رسا انجمن فرهنگ اسلامي فرانسه طي 10 سال گذشته گسترده ترين مبارزات عليه اسلام هراسي را اعمال کرده است.اسلام هراسي سيطره وسيعي را در جامعه غرب از آن خود کرده است که طي آن مسلمانان قرباني باورهاي غلطي چون تبعيض نژادي، خشونت هاي برخاسته از تعصبات ديني و صدور
حکم هايي چون مهجور کردن مهاجران مسلمان هستند.در اين باره انجمن فرهنگ اسلامي فرانسه تلاش مي کند تا حساسيت مردم به اشاعه اسلام هراسي در غرب را برانگيزد، اين انجمن زنان و مساجد را نخستين قربانيان اسلام هراسي در غرب مي داند.در همين راستا قرار است همايشي در تاريخ 31 مي نيز با حضور طارق رمضان، روشنفکر و اسلام شناس سوئيسي در سالن فرش قرمز پاريس برگزار شود.


برچسب‌ها: اسلام هراسي, غرب, زنان محجبه

تاریخ : [ پنجشنبه 2 خرداد1392 ]


مسئولیت پدری، مسئولیت بسیار سنگینی است که با آگاهی، خلاقیت، فداکاری و اخلاق همراه است. باید در نظر داشت که تصور کودک از پدر، فردی مقتدر و شجاع است به گونه ای که شغل، موقعیت پدر، پایگاه اقتصادی، نظریات و تحصیلات پدر در زندگی فرزندان نقش بسزایی ایفا می کند. اگر پدری دچار مشکلات اخلاقی شود، بر شخصیت کودک تاثیر می گذارد و کودک با سرافکندگی به زندگی ادامه می دهد.

بیش از نیمی از مردان بزهکار با پدران خود ارتباط مناسبی نداشته اند، براین اساس بی توجهی پدران در تربیت فرزندان، از عوامل مهم بزهکاری کودکان در آینده است. کارشناسان نقش پدر را در تربیت کودکان در سن 3 تا 6سالگی، بویژه در پسران بسیار مهم می دانند.

تحقیقات نشان می دهد دخترانی که ارتباط مناسب با پدرانشان دارند، در همسر گزینی تمایل بیشتری به همسرانی با خصوصیات پدر خود دارند. همچنین پسران از پدران خود مرد بودن، شوهر بودن و پدر بودن را می آموزند. اگر پدر به فرزند، خانواده و همسر خود بی توجه باشد، در اینصورت همانندسازی صحیحی از سوی پسر با پدر انجام نمی شود و پسران از نظر شخصیتی دچار مشکلات بسیاری می شوند.


برچسب‌ها: پدر, خانواده

تاریخ : [ پنجشنبه 2 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

امروزه استفاده از انواع رنگ مو،‌ لوازم آرایشی و لاک های ناخن در بین خانم ها و حتی دختر خانم ها رواج بسیاری دارد. معمولا اکثر مصرف کنندگان این وسایل تنها به جنبه زیبایی آن نگاه می کنند و توجهی به آسیب های احتمالی بر سلامتی ندارند.

رنگ مو
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین، شغل آرایشگری را می توان یکی از حرفه های پر خطر دانست. محققان سازمان بهداشت جهانی براین عقیده اند که مصرف مداوم مواد و رنگ های شیمیایی می تواند موجب بروز سرطان و دیگر مشکلات سلامتی مانند آسم یا آلرژی های پوستی شود. ذرات معلق مواد شیمیایی که در هوای سالن های آرایشی پراکنده است ممکن است سبب حالت تهوع و میگرن شود. این حالات پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این مواد احساس می شود.
رنگ ها همچنین باعث تحریک پذیری موها می شود زیرا ترکیبات شیمیایی موها را تغییر داده و همین امر موها را ضعیف تر می کند. مسئله بسیار مهم این است که باید حتما پس از رنگ کردن موها، پوست سر کاملا مرطوب شود. بهتر است برای رنگ کردن موها به آرایشگر مراجعه شود زیرا وی به خوبی می داند که چه نوع رنگی متناسب با نوع موهاست.

تاریخ : [ چهارشنبه 1 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
انسان دارای مسئولیت های زیادی است که باید آنها را بشناسد و به آنها عمل کند از جمله مسئولیت‌هایی که اسلام به آن تأکید دارد مسئولیت پدر است. در اسلام پدر دارای مقام ارجمند و چهره‌ای برجسته و مورد احترام است.

مسئله پدری و عهده داری سرپرستی فرزندان، مسئولیتی خطیر و موفقیت در آن مستلزم آگاهی، فداکاری و اخلاق و اعتقاد است.. او مسئول است اعتماد را درون خانواده بیاورد، مراقب فرزندان باشد و زمینه را برای استقلال و آزادی فراهم و مخاطرات را از آنها دور سازد.

1-شأن و مقام پدر

زحماتی که هر پدری متقبل می شود، از یک سو وظیفه ی دینی و از سوی دیگر وظیفه اخلاقی است. از نظر دینی کودکان بر گردن پدر حقوقی دارند که در منابع دینی مفصل بیان شده است. از نظر اخلاقی نیز کودکان در حقیقت همانند مهمان‌هایی هستند که به دعوت پدر و مادر بر سر این سفره که همان خانواده است حاضر شده اند. حالا که حضور پیدا کرده اند، پدر بیش از همه وظیفه دارد از این مهمان ها بخوبی و به وجه شایسته و نیک پذیرایی کند.

یک پدر نمونه پدری است که افزون برآموزش اخلاق و رفتار خوب به فرزندان بتواند روزی خانواده اش را نیز از راه حلال به دست آورد. زیرا این روزی حلال در سرنوشت فرزندان بسیار مۆثر است. اگر ادعایی را که فرزندان می کنند، برآورده شود تا حد زیادی در اثر همین روزی حلالی است که پدر برایشان آورده است و لذا فرزندان همیشه باید قدردان چنین پدری باشند.


برچسب‌ها: پدر, تربیت

تاریخ : [ چهارشنبه 1 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

در دوره ای كه ما زندگی می كنیم، شرایط به گونه ای است كه والدین باید برای ایفای نقش والد بودن خود تلاش كنند، چون دنیا به صورتی شده است كه هر یك از دو والد بخصوص پدر مجبور است تا دیروقت سركار باشد، پس بنابراین به جای آنان، كسانی دیگرایفای نقش می كنند و به بچه ها یاد می دهند چطور رفتار و بازی كنند، چگونه كتاب بخوانند و یا اوقات فراغت خود را سپری كنند. یا به طور كلی چه ارزشهایی را برایشان درونی كنند.

چنین والدینی فقط می توانند به عنوان پدری خوب و مادری موقر، هزینه ها را پرداخت كنند و در واقع نقش والد بودن خود را خواسته یا ناخواسته به دیگری اعطا كنند، كه معلوم هم نیست آیا آن فرد شایستگی ایفای این نقش را دارد یا خیر!

در شرایط امروزی دنیا، (زندگی ای كه سراسر تلاش و كوشش است) خانواده برخی از نقشها و كاركردهای اصلی خودش را از دست می دهد، كه یكی از این نقشها فرزند پروری است.


برچسب‌ها: مادر, پدر, جایگاه پدر

تاریخ : [ چهارشنبه 1 خرداد1392 ]

ادامه مطلب

 

 

گاهی اوقات دو نفر علی رغم اینكه با هم تازه آشنا شده  پیمان زناشویی را بسته اند به خاطر تسلط زیاد بر مهارتهای زناشویی آن قدر سریع با هم هماهنگ شده و به تفاهم می رسند كه یك زن و شوهر كهنسال كه سالهاست هم بالین هم بوده اند به چنین شناختی نرسیده اند..........

قرنهاست که داستان کلیشه ای زوجین جوان و زن و شوهرهای قدیمی که که یکدیگر را بهتر از خودشان می شناسند ادامه دارد اما این کلیشه ها اغلب ناشی از یک سری عقاید و باورهای نادرست است که از قبل درذهن ها شکل گرفته است؛ چرا كه گاهی اوقات دو نفر علی رغم اینكه با هم تازه آشنا شده  پیمان زناشویی را بسته اند به خاطر تسلط زیاد بر مهارتهای زناشویی آن قدر سریع با هم هماهنگ شده و به تفاهم می رسند كه یك زن و شوهر كهنسال كه سالهاست هم بالین هم بوده اند به چنین شناختی نرسیده اند. البته مسلما تازه عروس و دامادها و زوجین قدیمی از جنبه های زیادی با هم تفاوت دارند.

تاریخ : [ چهارشنبه 1 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
وجود نیازهای جنسی در انسان، مانند نیازهای ابتدایی نظیر گرسنگی یا تشنگی مسئله ای طبیعی به شمار می رود . اما این نیاز در دوران بلوغ از قدرتمندترین جنبه های حیاتی محسوب می گردد.

در میان دورانهای مختلف حیات انسان، دوره بلوغ و آغاز حیات جنسی از مهم ترین و بحرانی ترین ایام زندگانی به شمار می رود . در همین دوران است که دگرگونی های بسیاری در توانایی های جسمی به وقوع می پیوندد و به همراه خویش بینشها و گرایشهای نوجوان را متحول می سازد .

با نظر به اهمیت این دوران، روان شناسان در یکصد ساله اخیر به تحقیقات دامنه داری دست زده اند و هر کدام از زاویه ای خاص به بازگشایی و تشریح این دوره پرداخته اند.

جالب است بدانیم قرن بیستم در کنار تمامی القاب و اسامی خویش، مانند: عصر فضا، اتم و عصر ارتباطات به «عصر شناسایی علمی نوجوانان » نیز ملقب شده است و این مطلب نشانگر پیچیدگی این دوران خاص می باشد . از این رو، برخورد سطحی با این مقوله جز باز خوردها و واکنشهای منفی به بار نخواهد آورد . از همین جا می توان سنگینی رسالت مبلغان و مربیان را درک نمود; چرا که آنان می توانند با شناسایی این مرحله حیاتی و ظریف، نقشهای مثبت تری در پرورش مخاطبان جوان و نوجوان خویش ایفا نمایند .


برچسب‌ها: طوفان جنسی

تاریخ : [ چهارشنبه 1 خرداد1392 ]

ادامه مطلب
 
در روزگاران قبل، همه چیز با امروز متفاوت بود. انگار تاثیرات مدرن شدن بر تمامی ابعاد زندگی مان تاثیر گذاشته است و این روند هر روز تغییر و تحولات بیشتری را به دنبال دارد.حتی خانواده ها هم از این تحولات مصون نماندند.

همه چیز با بهانه ای به نام مشکلات اقتصادی شروع شد. اولین دلیلی که جوانان برای به تاخیر انداختن ازدواج مطرح کردند. هرچند آن زمان که این موضوع مطرح شد وضعیت و مشکلات معیشتی مردم به شکل امروز نبود. بنابراین به نظر می رسد که طرح این موضوع در شرایط کنونی، معنادار تر شده و می توان این معضل را به عنوان دلیلی برای به تاخیر انداختن ازدواج، تا حدودی پذیرفت. چرا که طبق آمارگیری های غیر رسمی در رابطه باتاخیر ازدواج جوانان، موضوع عدم پذیرش تعهد از مشکلات اقتصادی پیشی گرفته بود و همین امر موجب بروز مسائل تازه تری می شود. مسائلی همچون تمایل جوانان به ازدواج نکردن یا دیر ازدواج کردن و بهره گیری از امکاناتی برای فراهم کردن یک زندگی مجردی.

قدیمی‌ها معتقد بودند: «زتنهایی، بلا خیزد». شاید برهمین اساس بود که زندگی‌های سنتی گذشته، اغلب جمعی و شلوغ و پرسروصدا بوده‌اند و والدین ایرانی، فرزندان جوان و حتی میانسال خود را تا زمانی كه سروسامانی نگرفته و قدم به یك زندگی تازه و مشترك نگذاشته بودند، از خود جدا نمی‌كردند و اغلب فرزندان هم ترجیح می دادند در کنار خانواده بمانند و بسیاری از آنها بعد از ازدواج هم در کنار والدین زندگی می کردند.


برچسب‌ها: زندگی مجردی, خانواده, ازدواج

تاریخ : [ سه شنبه 31 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

باوجود تمام ویژگی‌های مفید و غیر قابل انكار حجاب برای بانوان، به ذكر این نكته بسنده می‌كنیم كه حجاب، لذت و شادی معنوی را برای یك بانوی مسلمان به ارمغان می‌آورد.

نمی‌دانید چقدر لذت‌بخش است وقتی وارد مغازه‌ای می‌شوم و می‌پرسم: آقا! این‌ها قیمتش چنده؟

و فروشنده جوابم را نمی‌دهد؛

دوباره می‌پرسم: آقا! این‌ها چنده؟

فروشنده که محو موهای رنگ کرده زن دیگری است، من را اصلاً نمی‌بیند.

باز هم سۆالم بی‌جواب می‌ماند و من، خوشحال، از مغازه بیرون می‌آیم.

نمی‌دانید چه لذتی دارد وقتی در خیابان و دانشگاه و... راه می‌روید و صد قافله دل، همراه شما نیست...

نمی‌دانید چه لذتی دارد وقتی سیاهی چادرم،

دل مردهایی که چشمشان به دنبال خوش‌رنگ‌ترین زن‌هاست را می‌زند.

نمی‌دانید چه لذتی دارد، وقتی شاد و سرخوش، در خیابان قدم می‌زنید؛

در حالی که دغدغه این را ندارید که شاید گوشه‌ای از زیبایی‌هاتان، پاک شده باشد!

و مجبور نیستید خود را با دلهره، به نزدیک‌ترین محل امن برسانید تا هر چه زودتر، زیبایی خود را کنترل کنید؛

و زیبایی از دست رفته‌تان را به صورتتان باز گردانید.

می‌دانید چه لذتی دارد، وقتی جولانگاه نظرهای ناپاک و افکار پلید مردان شهرتان نیستید؟

می‌دانید چه لذتی دارد، وقتی مردهایی که به خیابان می‌آیند تا لذت ببرند، ذره‌ای به تو محل نمی‌گذارند؟

می‌دانید چه لذتی دارد، وقتی جولانگاه نظرهای ناپاک و افکار پلید مردان شهرتان نیستید؟

می‌دانید چه لذتی دارد، وقتی کرم قلابِ ماهیگیریِ شیطان برای به دام انداختن مردان شهر نیستید؟

می‌دانید چه لذتی دارد، وقتی می‌بینی که می‌توانی اطاعت خدایت را بکنی؛ نه اطاعت هوای نفست را؟

می‌دانید؛ واقعاً می‌دانید که چه لذتی دارد وقتی در خیابان راه می‌روید؛

در حالی که یک عروسک متحرک نیستید؛ یک انسان رهگذرید.

واقعاً چه لذتی دارد این حجاب. لذتی وصف ناشدنی...

خدایا؛ لذت حجابم مدام باد...


برچسب‌ها: حجاب

تاریخ : [ دوشنبه 30 اردیبهشت1392 ]


به پارچه‌فروشی‌ها که داخل شوی و سراغ قواره‌های چادری را كه بگیری، تورهای طرح‌داری را نشانت

می‌دهند و می‌گویند «مدل‌هایمان این‌هاست»! و تو در حیرت می‌مانی که: آیا حجاب برتر، این است؟!

به پارچه‌فروشی‌ها که داخل شوی و سراغ قواره‌های چادری را كه بگیری، تورهای طرح‌داری را نشانت می‌دهند و می‌گویند «مدل‌هایمان این‌هاست»! و تو در حیرت می‌مانی که: آیا حجاب برتر، این است؟! این‌ها را که حجابی باید، تا خودشان را بپوشاند!

آن‌چه جالب می‌نماید این است که نام این قسم چادرها را به عنوان «چادرهای مجلسی» آدرس می‌دهند! عنوانی که به غایت مضحک است!

خواهرم؛

وقتی به محفل جشن و سرور می‌روی، لباست و آرایشت (که گاهی از نگاه نامحرم پنهانش نمی‌کنیم)، نیازِ افزون‌تری به استتار دارد، آن‌وقت اگر چادرت، یعنی بیرونی‌ترین حجابت هم از جنس تور باشد و ابداً سادتر نباشد، پوشیدنش آیا تمسخر خودت نیست؟ تمسخر خدا نیست؟

دلت را به چه خوش کرده‌ای!؟

که چادر را از سر نیانداخته‌ای!؟

در منتهای دلت هم آیا این پنج متر تور را، «چادر» نام می‌نهی!؟


برچسب‌ها: چادر

تاریخ : [ دوشنبه 30 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب
راجع به اینکه آیا موافقت پدر شرط است یا نه میان فقها اختلاف است و شاید اکثریت

فقها خصوصاً فقهای متأخر موافقت پدر را شرط نمی دانند ولی عده ای هم آن را شرط می دانند. قانون مدنی ما از دسته ی دوم که فتوای آنها مطابق احتیاط است- پیروی کرده است.

ازدواج در شرع اسلام بر دو قسم است:

1- ازدواج دایم:

و آن ازدواجی است که به محض اجرای عقد رشته همسری برای همیشه برقرار گردید فقط به وسیله طلاق گسیخته می شود و در این ازدواج علاوه بر مهر؛ مرد باید مخارج زندگی زن را مناسب حال و شخصیت او بدهد و لااقل هر چهار شب، یک شب با او همبستر شود زن نمی تواند تقاضای شوهرش را در این باره رد نماید.

2- ازدواج موقت

این ازدواج رابطه ی همسری را برای مدتی محدود و معین به وجود می آورد و همین که مدت سپری شد یا مرد مدت را بخشید؛ بدون طلاق رشته ی همسری گسیخته می گردد.


برچسب‌ها: ازدواج دختر, ازدواج موقت, ازدواج دایم, ولایت عقد, ازدواج

تاریخ : [ یکشنبه 29 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب
زن، انسانی است با والاترین ارزش ها
عفت زن در تمامی ادیان چون سایه ساری است که او را از گزند و آزارهای جسمی و روحی بیماردلانی حفظ می کند که هدف اصلی شان لکه دار ساختن شرافت زنی است که از بهترین مخلوقات است.

عفت برای زن چون واژه نابی است که نوشیدن آن حلاوت و شیرینی ای فراتر از مادیات و دنیای مادی را به همراه دارد و آرامشی بی مثال را به زن می بخشد. 

دخت پیغمبر، فاطمه زهرا (س) اقیانوسی بی انتها از عفت و تقوا را در خود شکوفا کرد، او که به باور عمیقی درباره شأن و ارزش زن رسیده بود و پاکدامنی اش از او فرشته ای ساخته بود؛ برگزیده ای که در دنیایی مادی و در کنار تمام بدی‌ها و خوبی‌ها زندگی می کند، آری فرشته شدن روی زمین بسیار سخت‌تر از فرشته شدن در آسمان هاست. 


برچسب‌ها: زن مشرق زمین, اسوه عفاف و حجاب, اسوه, عفاف و حجاب, عفاف

تاریخ : [ یکشنبه 29 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

مدتی پیش بود که چین شلوارهای جین که پشت آن ها به نام جلاله الله منقش بود را روانه کشورهای مسلمان به ویژه بازار های تهران و سایر شهرستان های ایران کرده بود، کمی بعد از آن لاک مختص وضو برای زنان مسمان را وارد بازار کرد.

مدتی بعد نیز قرآن های دیجیتال چینی وارد بازار شد که در برخی از آیات و سوره های قران تعمدا تحریفاتی صورت داده بودند. به عنوان مثال می توان به تحریف تعمدی که در سوره یس صورت گرفت بود اشاره داشت. که به سرعت توسط دولت از ورود و توزیع آن جلوگیری به عمل آورد.

اما باز هم چینی ها بیکار ننشستند و این بار انسان های مصنوعیِ پیشرفته تری نسبت به عروسک های انسان نمایی که در سال های گذشته وارد بازار کشورهای اسلامی کرده بودند را به صورت گسترده توزیع می کنند.

یک سایت چینی در مصاحبه ای با صاحب شرکت تولید کننده این عروسک های انسان نما گفت: هدف ما سازندگان انسان مصنوعی کمک به جامعه بشری است! بخصوص جوانان بعضی کشورها که در محدودیت به سر می برند!


برچسب‌ها: زنان مصنـوعی

تاریخ : [ شنبه 28 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب


مقتدر مظلوم - قالب سه ستونه سید علی خامنه ای برای وبلاگ

پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم ، برای دوستانی که وبلاگ ارزشی و مذهبی دارند ، قالب شیک و گرافیکی ویژه دوست داران مقام معظم رهبری و ولایت را برای وبلاگ های بلاگفا و پرشین بلاگ و میهن بلاگ آماده کرده که می توانید هم اکنون دانلود نمائید.

در این ماه مبارک ما را از دعای خیر خود منع نکنید.


بلاگفا میهن بلاگ پرشین بلاگ

 

هر سوالی در مورد قالب داشتید در قسمت نظرات اعلام کنید ، حتما جواب داده خواهد شد.
هر نقطه ضعفی در قالب وجود داشت ، خیلی خوش حال می شویم به ما اطلاع دهید.

تاریخ : [ شنبه 28 اردیبهشت1392 ]


 

 خداوند سبحان  در خلقت، انسان را از دو جنس زن و مرد، که دارای تفاوت‌های جنسی هستند، آفرید چرا كه زن و مرد بر اساس این رابطه بیشتر یکدیگر را جذب می‌کنند. خداوند رابطه زن و مرد را جز با محارم، گناه بزرگ به حساب می‌آورد و آن را موجب عذاب الهی می‌داند. از جمله مسائل مورد بحث در جامعه کنونی، مسأله ارتباط یا به تعبیر بهتر، اختلاط دختران و پسران یا زنان و مردان است. 

بی شک، ارتباط دختر و پسر و زن و مرد نامحرم بدون رعایت حدود شرعی برخلاف فرهنگ دینی و اعتقادی ماست و پشت پا زدن به پیمان هایی است که با خدا بسته ایم؛ متعهد شده ایم که فقط او را بپرستیم، برخلاف قانون او رفتار نکنیم و در برابر امر و نهی خدا تسلیم باشیم. «أَوْفُوا بِعَهْدِ اللَّهِ؛(نحل، آیه91) به عهدی که با خدا بستید، وفا کنید. «اِنَّ الْعَهْدَ کَانَ مَسْئُولاً؛( اسراء، آیه 34) همانا از عهد و پیمان سۆال خواهد شد

تاریخ : [ پنجشنبه 26 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

یکی از ویژگی های مومن اینست که حتی در مقابل ناملایمات زندگی، از مسیر خداوند متعال خارج نمی شوند. اگر فردی به درجه رفیع ایمان برسد امکان نداره دست از ایمانش بردارد. چرا که او زیبایی مطلق رو دیده، پس چه جوری می تواند دست از اون بکشد؟

در روایتی امام صادق(علیه السلام) در وصف مومنین می فرماید:

«إِنَّ الْمُۆْمِنَ أَشَدُّ مِنْ زُبَرِالْحَدِیدِ إِنَّ الْحَدِیدَ إِذَا دَخَلَ النَّارَ تَغَیّر وَ إِنَّ الْمُۆْمِنَ لَوْ قُتِلَ وَ نُشِرَ ثُمَّ قُتِلَ لَمْیتَغَیرْ قَلْبُه؛ مۆمن سخت ‌تر از پاره آهن است، بدرستی که پاره آهن وقتی داخل آتش شود، تغییر می کند؛ ولی مۆمن اگر کشته شود و زنده شود، بعد کشته شود، قلب او از حق تغییر نکند.» (بحارالانوار ج 67 ص 178)

شیرزنی به نام آسیه

آسیه از ماده‌ی "اسی" است که در لغت به معنی حزن است؛ و اگر لفظ آسیه درباره‌ی یک بنا و ساختمان به کار رود، به معنی محکم بودن اساس و پایه‌ی آن می‌باشد؛[ فراهیدى، خلیل‌بن‌احمد؛ كتاب العین‏، قم‏، هجرت‏، 1410ق‏، چاپ دوم، ج‏7، ص333 و الزبیدی الحنفی، محب الدین؛ تاج‌العروس من جواهرالقاموس، بیروت، دارالفكر، 1414ق، ج19، ص 159]


برچسب‌ها: آسیه

تاریخ : [ چهارشنبه 25 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

اگر به انسان وساختار وجودی او، چه ازلحاظ جسمی و چه از نگاه روحی، بنگریم و از این رهگذر، نظری به انگیزه های نهفته و امیال گوناگون خفته در سرشت و خمیرمایه وجودی او كه «فطرت» نامیده می شود ، بیندازیم به راحتی درمی یابیم كه ازجمله نیرومندترین، بزرگترین و برترین نیروهای موجود در او ، حس و غریزه «جنسی» است.

میلی نیرومند كه اگر درمسیر صحیح و راه درست خویش هدایت نشود ، به سهولت سرچشمه گناهان بزرگ و معاصی نابخشوده می شود و پیامدی جز تبدیل زندگی پرنشاط و پویای انسانی به جان كندنی سراسر حزن، اندوه و تباهی درپی نمی آورد.

نگاهی كوتاه به خون ریزی ها، جنگ ها و عصیان های پدیدارشده درتاریخ تمدن بشری، بیش از همیشه، این واقعیت تلخ را جلوه گر می سازد كه:انسان درهیچ زمینه ای به این اندازه و پایه آسیب پذیر نیست و هیچ نیرویی درایجاد سركشی در نهاد او ، به پای این میل غریزی نمی رسد.

اندیشمندان و روشنفكران، با توجه به چنین نكته ای، از دیروز تا به امروز همراه با طرح فرضیه های گوناگون و ارائه نظریه های مختلف، سعی درمقابله اصولی و از رهگذر آن ، چاره جویی بنیادین در رویارویی با این غریزه و میل فطری داشته اند و دراین راه ، تاكنون نظریه های مختلف و متفاوت را بیان كرده اند. گروهی چون مانی، بودا و تولستوی گفته اند كه این میل نهفته و غریزه ذاتی را به كلی  باید از بین برد تا انسان و جامعه انسانی از آسیب های آن در امان باشد و گروهی دیگر چون فروید درمقابله با این نظر «افراطی» چنین گفته اند كه بازگشایی سدها و مجوز پیش روی به این میل در جامعه سبب ساز كاهش میزان جرم و ارتكاب جنایت در جامعه می شود.

درگیر و دار كشاكش میان این دونظر ، كه یكی جانب « افراط » می پیماید و دیگری جانب « تفریط » مكتبی زندگی آفرین چون « اسلام » كه همواره از جایگاه «اعتدال» و گریز از « افراط » و « تفریط » سخن می گوید ، راهكاری میانه و معتدل را ارایه كرده است.


برچسب‌ها: بد حجاب

تاریخ : [ چهارشنبه 25 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

متاسفانه بايد بنويسيم كه ايران جزو 10 کشور اول جهان در استفاده از مواد آرايشي و گريم قرار گرفته است. ما با داشتن 67 درصد مصرف‌کننده لوازم آرايشي و گريم رتبه 7 جهاني و رتبه اول يا دوم خاورميانه را به نام خود ثبت کرده ايم. رقيب ما كشور عربستان است با 71 درصد مصرف‌کننده كه اين آمارها البته مربوط به ارديبهشت سال گذشته است. در بررسي صورت گرفته در ميان زنان جهان ژاپن با 84 درصد مصرف‌کننده اولين مصرف‌کننده لوازم آرايشي در جهان است. پرتوريکو با 83 درصد و ايرلند جنوبي نيز با 78 درصد دومين و سومين کشورهايي هستند که بيشترين مصرف‌کنندگان لوازم آرايشي و مواد گريم را در خود جاي داده‌اند.
نكته تامل‌برانگيز اينجاست كه بنابر برآوردهاي صورت گرفته 25 درصد تا 30 درصد مواد آرايشي و ميکاپ در ايران تقلبي و غيراستاندارد است که از طريق مبادي غيررسمي و به صورت چمداني وارد مي‌شود! اين آمار را با آمار وحشتناك جراحي زيبايي جمع بزنيد و...به نظر مي‌رسد بايد فكر اساسي در خصوص اعتماد به نفس ملي و تغيير سبك زندگي در حوزه پوشش و ظاهر باشيم.


برچسب‌ها: مواد آرایشی

تاریخ : [ سه شنبه 24 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب
چشمانم که به گنبد افتاد به یاد ناسپاسی ام گریستم...و نذر کردم که برای خشنودی آقا همیشه چادری باشم!

تاریخ : [ سه شنبه 24 اردیبهشت1392 ]


رشد استقلال نوجوان، یکی از نیازهای اساسی اوست. بدست آوردن استقلال از یک سو و داشته رابطه صمیمانه و حمایت کننده  خانواده، و واگذاری مسئولیت و اجرای آن از طرف نوجوان از سوی دیگر موجب رشد سالم فردی و شخصیتی نوجوان می شود.

استقلال یکی از موضوعات چالش برانگیز سنین نوجوانی است. واگذاری استقلال گاه موجب نگرانی خانواده می شود و اساساً حد و حدود واگذاری استقلال چقدر است؟

نوجوانی دوران بدست آوردن استقلال همراه با حفظ جایگاه خود در خانواده است. استقلال برای نوجوان لازم و ضروری است تا بتواند با تغییرات فیزیکی  و روانی – جنسی دوران بلوغ هماهنگ شود. همچنین در رشد، تقویت ارزشها و احساس هویت، برقراری رابط موثر و کارآمد با همسالان و آماده شدن برای شغل آینده نیز  لازم است.


برچسب‌ها: استقلال, نوجوان

تاریخ : [ یکشنبه 22 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار 2.5 ساعته با بانوان فرهیخته حوزوی و دانشگاهی، بر لزوم «طرح گفتمان اسلامی درباره زن به صورت تهاجمی و طلبکارانه» تأکید فرمودند.

 در آستانه ماه مبارک رجب، صدها نفر از بانوان برجسته و فعال در بخشهای دانشگاهی، حوزوی، مسائل خانواده و زنان، دستگاه‌های اجرایی، فعالیت‌های قرآنی، رسانه و سازمان‌های مردم‌نهاد، صبح امروز (شنبه) به مدت دو ساعت و نیم با حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با تأکید بر لزوم طرح گفتمان اسلامی در مورد زن بصورت تهاجمی و طلبکارانه در عرصه بین المللی، «تقویت نهاد خانواده» و «احترام و تکریم زن در محیط خانه» را دو نیاز مهم و فوری جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: زنان فعال و کارآمد در جبهه انقلاب اسلامی باید حضور خود را در صحنه دفاع از انقلاب نمایان تر و پررنگ تر کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به عقب ماندگی هایی که درخصوص انتقال مبانی فکری اسلام درخصوص زن به عرصه بین المللی، وجود دارد، افزودند: کارهای خوبی به برکت نظام جمهوری اسلامی و نام امام خمینی (ره)، درخصوص مقوله زن انجام گرفته است اما نیازمند کار بیشتر و تشکیل جبهه ای تهاجمی و مصون از تعرض دیگران هستیم.


برچسب‌ها: گفتمان اسلامی, زن, خانواده, مقام معظم رهبری

تاریخ : [ شنبه 21 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب

يکي از مهم ‌ترين بخش ‌هاي حيات اجتماعي و فرهنگي جوامع، سبک و سلوک زندگي است. هر جامعه‌اي شيوه و سبک حيات خاص خود را داراست که با خصوصيات اجتماعي، اعتقادي، ديني و فرهنگي مردم آن سرزمين هماهنگي و سازگاري وافري دارد. جايگاه سبک زندگي بومي و محلي در رشد و پيشرفت جوامع به حدي است که ديگر عرصه ‌هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي از سبک و سلوک زندگي ساکنان آن جامعه نشأت مي گيرد و تا زماني که مردم به فرهنگ و سنن و آداب و رسوم خود پايبند باشند، به قلّه‌هاي بلند موفقيت و ترقي دست خواهند يافت.

متأسفانه در دهه‌هاي اخير شاهد تهاجم فرهنگ و رسوم غربي در کشورهاي در حال توسعه هستيم و مردمان و بخصوص نسل جوان با تأثيرپذيري از اين فرهنگ تهاجمي بسياري از تعلّقات و باورهاي سنتي خود را از دست داده‌اند. رهبر معظم انقلاب درباب نفوذ فرهنگ غربي مي فرمايند: «غربي‌ها آنجايي كه توانستند، بنيان هاي فرهنگي و اعتقادي را از بين بردند.


برچسب‌ها: سبک زندگي, مقام معظم رهبری

تاریخ : [ شنبه 21 اردیبهشت1392 ]

ادامه مطلب
قال الامام الصّادق - عليه السلام - : ما اغْتَنَمَ أحَدٌ بِمِثْلِ ما اغْتَنَمَ بِغَضِّ الْبَصَرِ لِأنَّ الْبَصَرَ لا يُغَضُّ عَن مَحارِمِ اللهِ تَعالي إلّا وَ قَدْ سَبَقَ إلي قَلْبِهِ مُشاهَدَة الْعَظَمَةِ وَ الْجَلالِ. امام صادق - عليه السلام - فرمودند: هيچ غنيمتي مانند غنيمتي كه آدمي از راه كنترل چشم به دست مي آورد نيست، زيرا ديدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نميشود جز آنكه در قلب او عظمت و جلال الهي مشاهده مي شود.
«مصباح الشريعة، ص 9»
 

بوستان حجاب


برچسب‌ها: كنترل چشم

تاریخ : [ شنبه 21 اردیبهشت1392 ]


   تمامی حقوق مطالب، برای پایگاه بوستان حجاب محفوظ است.