X
تبلیغات
بوستان حجاب
امروز:
مقام معظم رهبری :
رايانه‌ها و ارتباطات اينترنتى و فضاى مجازى و سايبرى فرصت فوق‌العاده‌اى است؛ مبادا اين فرصت ضايع شود

مردان آمریکائی ، هنوز بچه اند و به سن بلوغ نرسیده اند . باید شرمنده شد وقتی شنید که مردان 25 تا 34 ساله آمریکائی دو برابر بیشتر از زنان با والدین خود زندگی می کنند .

پسر 12 ساله آمریکایی تحت تاثیر یک فیلم مستجهن به دختری 9 ساله تجاوز می کند. معنی این اخبار مرگ اخلاقیات در ینگه دنیا است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، آیا تا به حال حس کرده اید که فرزند پسرتان با فرزند دخترتان فرق دارند؟ آیا حس کرده اید ، دختران آمریکایی که زنان آینده اند بیشتر از پسران ( مردان آینده ) اجتماعی هستند؟ آیا متوجه شده اید میلیونها مرد جوان آمریکائی رفتاری مثل زامبی ها دارند و کلاً پلکان اخلاقیات و رفتارهای انسانی را سر و ته طی می کنند؟

بله این ها هیچکدام اتفاقی نیست. محققان دو دامی را که نابودکننده نسل آینده مردان آمریکائی هستند را همیشه گوشزد می کنند. یکی از این دو تله ، بازی های رایانه ای است و دیگری مرگ اخلاقیات.

تاریخ : [ چهارشنبه 21 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
علي رغم تعاليم انبيا، تصريحات شريعت الهي، تلا ش طولاني اديان و تحولاتي که در عرصه هاي علمي و اخلا قي به وقوع پيوسته است، هنوز زنان جهان با فجايع و مظالم انکارناپذيري رودر رو هستند و هنوز در بسياري از نقاط دنيا جاهليت کهن و سنتي در قالب آداب و رسوم قومي، قبيله اي يا پيرايه هايي که به اديان الهي نسبت داده مي شود در کنار جاهليت مدرن به حيات خود ادامه داده و تمامي عرصه هاي زندگي زنان را تحت الشعاع خود قرار مي دهد.اسلا مي که پيامبرش بر دستان دختر خود بوسه
مي زد و پيش پاي او بلند مي شد، آن هم در زمانه اي که دختران را زنده به گور مي کردند بر جايگاه و نقش زن تاكيد فراواني شده است. با وقوع انقلاب اسلامي ايران، زنان ايراني که تا آن هنگام در فعاليت هاي سياسي و اجتماعي حضوري نداشتند، همپاي مردان از هدف هاي عمومي انقلاب پشتيباني کردند و لباس رزم بر تن کردند و با جسارت خواستار حقوق حقه ايرانيان گشتند. آنان در عين حال تلاش نمودند تا با برداشتن موانع موجود سر راه فعاليت هاي سياسي، شرايط لازم را براي مشارکت در صحنه سياسي و اجتماعي کشور فراهم آورند.
زنان ايران اسلامي كه نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي دهند، همواره در كنار مردان براي عزت و سربلندي كشور عزيزمان در عرصه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي و علمي تلاش كرده اند و انتخابات نيز به عنوان ميداني براي حضور، عرصه مناسبي براي نقش آفريني زن مسلمان ايراني در جامعه است.

برچسب‌ها: زنان, انتخابات

تاریخ : [ سه شنبه 20 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

«وَ إِذْ قَالَتِ الْمَلَئکةُ ياَمَرْيَمُ إِنَّ اللهَ اصطفَاکِ وَ طهَّرَکِ وَ اصطفَاکِ عَلى نِساءِ الْعَلَمِينَ و ( به ياد آوريد ) هنگامى را که فرشتگان گفتند : اى مريم ! خدا تو را برگزيده و پاک ساخته و بر تمام زنان جهان ، برترى داده است.» (آل عمران/۴۲)دراين آيه شريفه خدا از مقام اصطفاي حضرت مريم(س)و برتري اوبر جهانيان سخن مي گويد وعظمت معنوي اورامي ستايد وبيان مي کند که مريم(س) به چنان مرتبه اي رسيده بود که با فرشتگان گفت وگو مي کرد.حضرت مريم(س) تنها زني است که درقرآن کريم بيش از30 مرتبه نام وي آمده،سوره اي به او اختصاص يافته و در سوره هاي متعددي به فضايل آن حضرت اشاره شده است .چنان که در سوره آل عمران به مقام اصطفا،در سوره مائده به صديقه بودن و در سوره مومنون و سوره انبيابه آيت ونشانه خدا بودن و در سوره تحريم به عنوان الگوي مومنان معرفي شده است.حضرت مريم(س) از ذريه حضرت داوود (ع)ونام پدرش عمران است واين عمران غيراز عمران پدر موسي(ع) است که هزار و ۸۰۰ سال قبل ازاوزندگي مي کرده است. مادر مريم (س) حنه نام داشت که باهمسر زکريا (ع) خواهر بودند و اتفاقا هر دو در آغاز، نازا و عقيم. تااين که حنه از صميم دل از درگاه خدا تقاضاى فرزندى کرد و چيزى نگذشت که اين دعاى خالصانه به اجابت رسيد و باردار شد و چون تصور مي کرد حمل پسراست، او را نذر خدمتگزاري خانه خدا (بيت المقدس) کرد اما چون به هنگام تولد مشاهده کرد که نوزاد دختر است، نگران شد که با نذر خود چه کند، زيرا خدمتکاران بيت المقدس از ميان پسران انتخاب مى‌شدند و سابقه نداشت دخترى به اين سمت انتخاب شود .اما با اين وجود مادر، نوزاد خود را مريم(س) نام نهادکه در لغت به معناى زن عبادت کننده و خدمتگزار است.

تاریخ : [ سه شنبه 20 فروردین1392 ]

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فدک

تاریخ : [ سه شنبه 20 فروردین1392 ]


شرح ايثارگري حضرت زهرا(س)درسوره انسان

سوره انسان سندي برفضيلت حضرت فاطمه زهرا(س)، امام علي (ع)وحسنين(ع) است که درآن خداوندداستان ايثارگري، احسان وبزرگواري اين انسان هاي کامل رابيان مي کند و سيره و سبک زندگي آن ها را چنين توصيف مي کند:« يُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ يخَافُونَ يَوْماً کانَ شرُّهُ مُستَطِيراً(7) وَ يُطعِمُونَ الطعَامَ عَلى حُبِّهِ مِسکِيناً وَ يَتِيماً وَ أَسِيراً(8) إِنمَا نُطعِمُکمْ لِوَجْهِ اللهِ لا نُرِيدُ مِنکمْ جَزَاءً وَ لا شکُوراً(9) إِنَّا نخَاف مِن رَّبِّنَا يَوْماً عَبُوساً قَمْطرِيراً(10) فَوَقَاهُمُ اللهُ شرَّ ذَلِک الْيَوْمِ وَ لَقَّاهُمْ نَضرَةً وَ سرُوراً(11)

ترجمه:7-آن ها به نذر خود وفا مى‌کنند ، و از روزى که عذابش گسترده است مى‌ترسند.8 -و غذاى ( خود ) را با اين که به آن علاقه ( و نياز ) دارند به مسکين و يتيم و اسير مى‌دهند.9 -(و مى‌گويند : ) ما شما را براى خدا اطعام مى‌کنيم و هيچ پاداش و تشکرى ازشما نمى‌خواهيم. 10 -ما از پروردگارمان خائفيم در آن روز که عبوس و شديد است.11 -از اين رو خداوند آن ها را از شر آن روز نگه مى‌دارد و از آن ها استقبال مى‌کند در حالى که شادمان و مسرورند.»

ماجراي ايثاري که تمجيد خدارا در پي داشت

تمجيدي که خدا وند دراين آيات از ابرار مي کند،به تعبير علامه طباطبايي تمجيد از افراد فرضي نيست بلکه اين آيات حکايت کننده يک ماجراي واقعي است که در صدر اسلام اتفاق افتاده است. تفسير نمونه دربيان اين ماجرا وشان نزول آيات از کتاب الغدير به نقل از منابع اهل سنت چنين روايت مي کند که ابن عباس گفت: حسن(ع) و حسين (ع) بيمار شدند. پيامبر اکرم (ص ) با جمعى از ياران به عيادتشان آمدند و به امام على (ع)فرمودند :


برچسب‌ها: حضرت زهرا, قرآن

تاریخ : [ شنبه 17 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
حضرت فاطمه (س)، کوثرنبوت

مشرکان مکه همواره پيامبراکرم (ص) را آزار مي دادند و براي تضعيف و خنثي کردن تلاش هاي آن حضرت، به پيامبر اکرم (ص) انواع تهمت ها را مي زدند. چنان که نقل شده است شخصي به نام عاص بن وائل ازسران مشرکان مکه به آن حضرت زخم زبان زدوايشان را ابتر ناميد. چون در آن زمان، فرزند پسر پيامبراکرم (ص) در گذشته بود. علامه طباطبايي دراين باره از«الدر المنثور» ازابن عباس نقل مي کندکه گفت : بزرگ ترين فرزند رسول خدا (ص ) قاسم، سپس زينب و آن گاه عبد ا....، و پس از او ام کلثوم ، و آن گاه فاطمه (س)و در آخر رقيه بود ، قاسم از دنيا رفت و اولين کس از فرزندان آن جناب بود که در مکه از دنيا رفت. بعد از او عبدا... از دنيا رفت ، و عاص بن وائل گفت : نسل او قطع شد ، پس او ابتر است. خداوند متعال در پاسخ او اين آيات (سوره کوثر) را فرستاد که خود عاص بن وائل ابتر است اما تفسير نمونه تهمت «ابتر» را اتهام تمام قريش به پيامبر اکرم(ص) مي داند ومي نويسد: قريش اين نام را بعد از فوت پسر پيغمبر(ص) براى حضرت انتخاب کرده بود .دراين جابودکه سوره کوثر نازل شد و پيغمبر اکرم (ص ) را به نعمت هاى بسيار و کوثر بشارت داد ، و دشمنان او را ابتر خواند.

بشارت خداوند به پيامبراکرم(ص)

حمايت وپشتيباني خداوند از پيامبراکرم(ص) در برابرتخريب‌ها و تهمت هاي مخالفان از جمله در سال هاي آغازين بعثت که مشرکان قريش به شدت آن حضرت را اذيت مي کردند و آزار مي دادند، به وضوح در سوره هاي مکي ديده مي شود.از اين روهنگامي که مشرکان تهمت ابتر به آن حضرت زدند،خداوند سوره کوثر را نازل کردودرآن ضمن اين که اعطاي کوثر را به پيامبر اکرم(ص) بشارت داد، دشمنان حضرت را ابتر ناميد: «إِنَّا أَعْطيْنَک الْکَوْثَرَ(1) فَصلِّ لِرَبِّک وَ انحَرْ(2) إِنَّ شانِئَک هُوَ الأَبْترُ(3)؛ 1 -ما به تو کوثر ( خير و برکت فراوان ) عطا کرديم. 2-اکنون که چنين است براى پروردگارت نماز بخوان و قربانى کن.3 -مسلما دشمن تو ابتر و بلا عقب است.»


برچسب‌ها: حضرت فاطمه, کوثرنبوت

تاریخ : [ جمعه 16 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

از این دریا اگه یه قطره کم شه
به جاش بارون حق سرریز می شه
خیال کردی با قطع چندتا بوته
بهار تبدیل به پاییز می شه؟

خیال کردی اگه آبو ببندی؟
دلامون خشک میشن؟ پیر می شن؟
ما توی قلبمون دریا رو داریم
از اینجا رودها تکثیر می شن

طبس، اروند، خرمشهر، کارون
ظفر، خبیر، طریق القدس، مجنون
می خوام یادت بیاد فهمیده ها رو
که جون دادند مردونه تو میدون

نه با یک گل بهاری میشه اینجا
نه با مرگ یه گل پاییز می شه
از این دریا اگه یه قطره کم شه
بجاش بارون حق سر ریز می شه

منو از آخر بازی نترسون
نگو که عزم ما تسلیم میشه
حالا هی دور ما دیوار پر کن
مگه این عشق هم تحریم میشه؟

دانلود کلیپ با حجم ۱۳ مگابایت

دانلود فایل صوتی با حجم ۴ مگابایت

حامد زمانی

تاریخ : [ پنجشنبه 15 فروردین1392 ]


پدیده بدحجابی از یک سو و رعایت‌نکردن مرز میان محرم و نامحرم از سوی دیگر، باعث شده متاسفانه بسیاری از مجالس و محافل شادی و جشن‌های عروسی و بازدیدهای خانوادگی

حجاب

حتی محافل معنوی، مانند«برگشت زائران بیت‌الله الحرام و عتبات عالیات» مجالس آنان به علت رعایت‌نکردن حدود شرعی و عدم آگاهی از مسائل مربوط به محرم و نامحرم، به گناه آلوده گردد.

 

باید توجه کنید که هیچ بحثى در زمینه‏هاى مربوط به پوشش زن، از هجوم تبلیغاتى غرب متأثر نباشد؛ اگر متأثر از آن شد، خراب خواهد شد. مثلاً بیاییم با خودمان فکر کنیم که حجاب داشته باشیم، اما چادر نباشد؛ این فکر غلطى است. نه این‏که من بخواهم بگویم چادر، نوع منحصر است؛ نه، من مى‏گویم چادر بهترین نوع حجاب است؛ یک نشانه‏ى ملى ماست؛ هیچ اشکالى هم ندارد؛ هیچ منافاتى با هیچ نوع تحرکى هم در زن ندارد. اگر واقعاً بناى تحرک و کار اجتماعى و کار سیاسى و کار فکرى باشد، لباس رسمى زن مى‏تواند چادر باشد و - همان‏طور که عرض کردم - چادر بهترین نوع حجاب است. البته مى‏توان محجبه بود و چادر هم نداشت؛ منتها همین‏جا هم بایستى آن مرز را پیدا کرد. بعضی‌ها از چادر فرار مى‏کنند، به خاطر این‏که هجوم تبلیغاتى غرب دامنگیرشان نشود؛ منتها از چادر که فرار مى‏کنند، به آن حجاب واقعى بدون چادر هم رو نمى‏آورند؛ چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار مى‏دهد!(بیانات آیت الله خامنه ای)


برچسب‌ها: حجاب, پوشش

تاریخ : [ چهارشنبه 14 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
ولايت و مرجعيت علمي حضرت زهرا(س)

يکي ازآياتي که درشأن حضرت فاطمه زهرا(س)نازل شده ،آيه شريفه مودت است. نقل شده است، هنگامى که پيامبراکرم(ص) وارد مدينه شدند و پايه‌هاى اسلام محکم شد، انصار گفتند ما خدمت رسول خدا‌(ص)مى‌رسيم و عرض مى‌کنيم : اگر مشکلات مالى پيدا شد اين اموال ما بدون هيچ گونه قيد و شرط در اختيار شماست ، هنگامى که اين سخن را خدمت آن حضرت عرض کردند، آيه مودت نازل شد و پيامبر اکرم(ص ) آيه را بر آن ها تلاوت کردند .سپس فرمودند: نزديکان مرا بعد از من دوست داريد، آن ها با خوشحالى و رضا و تسليم از محضرش بيرون آمدند.

آيه مودت

خداوند درسوره شوري آيه 23مي فرمايد:« قُل لا أَسئَلُکمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلا الْمَوَدَّةَ فى الْقُرْبىَ، بگو من هيچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‌کنم جز دوست داشتن نزديکانم»

دراين آيه شريفه «مودت ذي القربي» به عنوان اجروپاداش رسالت ياد شده است. اکنون سوال اين است که «مودت »به چه معناست؟ ،«ذي القربي» کيست؟ اين آيه شريفه در پي بيان چه چيزي است؟ آيا اين آيه باآياتي که اجر ومزد رسالت را نفي مي کند ،سازگاري دارد؟

تفسير نمونه، هدف اساسي آيه مودت راولايت ورهبري امت پس از پيامبر اکرم (ص)مي داندومي نويسد: دوستى ذى القربى بازگشت به مسئله ولايت و قبول رهبرى ائمه معصومين (عليهم‌السلام) از دودمان پيامبر اکرم(ص ) مى‌کند که در حقيقت تداوم خط رهبرى پيامبر اکرم(ص ) و ادامه مسئله ولايت الهيه است .

تاریخ : [ چهارشنبه 14 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
با اینکه اذکار وارد شده در منابع اسلامی از آن جهت كه ذكر خداوند متعال هستند داراى فضیلت مى باشند و موجب پاکی دل و جلای روح می شوند اما بعضی از آنها بر بعضی دیگر برتری داده شده اند. در این میان تاكید شیعه بر افضل بودن تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام دلیل دیگرى دارد و آن این است كه این تسبیح منسوب به دختر گرامى پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله یعنى حضرت فاطمه علیهاالسلام مى باشد و آن حضرت تا آخرین لحظات حیات بر انجام آن مداومت داشته و در هیچ حال آن را ترك نمى كرده است

در این نوشتار به برخی از اسرار و برکات این ذکر ملکوتی خواهیم پرداخت.

تسبیح بانو چیست

امام على علیه السلام فرمود: او (فاطمه علیهاالسلام) با وجود اینكه از محبوبترین اشخاص در نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله بود ولى خدمتكارى نداشت و خود كارهاى منزل را انجام مى داد، او با مشك آب مى آورد تا آنجا كه اثر بند آن در شانه و سینه او باقى مانده بود و آنقدر خانه را جارو كرد كه غبار، تمام لباسهایش را در بر گرفته بود، و آنقدر در زیر دیگ غذا آتش افروخته بود كه لباسهایش رنگ عوض‍ كرده و بوى دود مى داد؛ هنگامى كه سختى هاى او بیشتر شد، به او گفتم: چرا نزد پیامبر صلى الله علیه و آله نمى روى و از او كنیزى نمى خواهى تا در كارهاى خانه به تو كمك كند؟


برچسب‌ها: تسبیح حضرت زهرا

تاریخ : [ سه شنبه 13 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
مقام عصمت حضرت زهرا(س)

يکي ديگرازآيات شريفه قرآن کريم که درشان حضرت فاطمه زهرا(س)نازل شده، آيه تطهير است .اين آيه شريفه همان آيه اي است که شان نزول آن درحديث کسا بيان مي شود ومتن اين حديث معروف برمحور اين آيه شريفه است.

آيه تطهير

اهميت آيه تطهير که درسوره احزاب آيه 33آمده، آن است که بر مقام عصمت حضرت فاطمه (س)و ديگر اهل بيت طهارت (ع)دلالت مي کند .خداوند دراين آيه مي فرمايد :« إِنَّمَا يُرِيدُ الله لِيُذْهِب عَنکمُ الرِّجْس أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطهِّرَکمْ تَطهِيراً، خداوند فقط مى‌خواهد پليدى و گناه را از شما اهل بيت دور کند و کاملا شما را پاک کند. »

مقصود از اهل بيت(ع)

به اتفاق همه علماى اسلام و مفسران مقصوداز «اهل البيت»درآيه شريفه اهل بيت پيامبر اکرم(ص ) است. تفسير نمونه با تاکيدبر اين مطلب مي‌افزايدکه اين معنااز ظاهر خود آيه نيز فهميده مى‌شود ، زيرا« بيت »گرچه به صورت مطلق در اين جا ذکر شده ، اما به قرينه آيات قبل و بعد ، منظور از آن ، بيت و خانه پيامبر اکرم(ص ) است.


برچسب‌ها: مقام حضرت زهرا در قرآن

تاریخ : [ دوشنبه 12 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
حضرت صديقه طاهره، فاطمه زهرا(س)

حضرت فاطمه زهرا(س)از جمله بانواني است که هرچند به طورمستقيم نام آن بزرگواردر قرآن کريم نيامده اما چند آيه شريفه در شان وعظمت آن حضرت نازل شده است.

آيه مباهله

يکي از آياتي که بنابه روايات ونظر مفسران در باره حضرت صديقه طاهره (س)نازل شده است وآن حضرت از مصاديق مسلم آن بودند،آيه مباهله است. خداوند در آيه 61 سوره آل عمران مي فرمايد:« فَمَنْ حَاجَّک فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَک مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکمْ وَ نِساءَنَا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنفُسنَا وَ أَنفُسکُمْ ثُمَّ نَبْتهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَت اللَّهِ عَلى الْکذِبِينَ،هر گاه بعد از علم و دانشى که ( در باره مسيح ) به تو رسيده، ( باز ) کسانى با تو به محاجه و ستيز برخيزند ، به آن ها بگو : بياييد ما فرزندان خود را دعوت کنيم ، شما هم فرزندان خود را ، ما زنان خويش را دعوت کنيم ، شما هم زنان خود را ، ما از نفوس خود دعوت کنيم ، شما هم از نفوس خود ، آن گاه مباهله کنيم ، و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار دهيم.»به نظرتمام مفسران شيعه وبسياري از مفسران اهل سنت آيه مباهله در حق اهل بيت عليهم السلام نازل شده ومقصود از «نساءنا»درآيه شريفه حضرت زهرا(س)دختر گرامي پيامبراعظم (ص) است.تفسير نمونه در اين باره مي نويسد:غالب مفسران و محدثان شيعه و اهل تسنن تصريح کرده اند که آيه مباهله در حق اهل بيت پيامبر (ص ) نازل شده است و پيامبراکرم(ص) تنها کساني را که به همراه خود به ميعادگاه مباهله برد ،فرزندانش حسن و حسين (عليهماالسلام) و دخترش حضرت فاطمه (عليه السلام) و امام على (عليه السلام) بودند . بنابر اين منظور از« ابناءنا» در آيه منحصرا حسن و حسين (عليهماالسلام) هستند


برچسب‌ها: مقام حضرت زهرا در قرآن

تاریخ : [ یکشنبه 11 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

حضرت موسي (ع)پس ازآن که با مامور مخصوص فرعون درگير شدواورا به قتل رساند تحت تعقيب فرعونيان قرار گرفت و براي درامان ماندن از شر آن ها تصميم گرفت مصر را به سمت شهر مدين ترک کند. مدين شهرى در جنوب شام بود و جدا از قلمرو مصر و حکومت فرعونيان محسوب مى‌شد و حضرت شعيب (ع) از پيامبران الهي در آن جا زندگي مي کرد. امروز شهر مدين، «معان» ناميده مى‌شود. حضرت موسي(ع) که يک عمر در دربار فرعون زندگي کرده بود، با وجود نابلدي راه ، 8 روز را با پاى برهنه به سمت مدين حرکت کرد تا اين که کم‌کم دورنماى شهر مدين در افق نمايان شد. نزديک شهر رسيد، اجتماع گروهى نظر او را به خود جلب کرد، به سرعت دريافت که اين ها شبان هايى هستند که براى آب دادن به گوسفندان، اطراف چاه آب اجتماع کرده‌اند.

هنگامى که حضرت موسى (ع)در کنار چاه آب مدين قرار گرفت، گروهى از مردم را در آن جا ديد که گوسفندان خود را از آب چاه سيراب مى‌کنند.

اولين مواجهه موسي(ع)با دختران شعيب(ع)

در اين اجتماع دو زن را ديد که از گوسفندان خود مراقبت مى‌کنند امابه چاه نزديک نمى‌شوند.

مشاهده اين دختران با عفت که در گوشه‌اى ايستاده بودند و کسى به داد آن ها نمى‌رسيد، تاثر موسى(ع) را برانگيخت. نزديک آن دو آمد و گفت کار شما چيست؟ چرا پيش نمى‌رويد و گوسفندان را سيراب نمى‌کنيد؟

گفتند: ما گوسفندان خود را آب نمي دهيم تا آن که چوپان ها از آب دادن گوسفندان خود فارغ شوند، يعني ما عادتمان اين طور است و پدرمان پيرمردي سالخورده است، او نمي تواند خودش متصدي آب دادن به گوسفندان شود، لذا ما اين کار را مي کنيم.

موسى(ع) از شنيدن اين سخن و ديدن ظلم وبي انصافي که به آنان مي رفت، سخت ناراحت شد . جلو آمدو دلو سنگين را گرفت و در چاه افکند و با قدرت بازوان نيرومندش يک تنه آن را از چاه بيرون آورد و گوسفندان آن دودختر را سيراب کرد.

دعوت موسي (ع)به خانه شعيب(ع)

دختران شعيب(ع) ماجراي آب دادن گوسفندان توسط يک مرد نيرومند امين را به پدر خود بازگفتند. دراين جا بود که شعيب (ع)براي تقدير از اين انسان ايثارگر يکي از دخترانش را به دنبال او فرستاد. آن دختر که با نهايت حيا گام برمى داشت و پيدا بود از سخن گفتن با يک جوان بيگانه شرم دارد ،به سراغ او آمد و تنها اين جمله را گفت : پدرم از تو دعوت مى کند تا پاداش و مزد آبى را که از چاه براى گوسفندان ما کشيدى به تو بدهد.پس از آن، موسى (ع) به سوى خانه شعيب(ع) حرکت کرد.

استخدام موسي(ع) از سوي شعيب(ع)

بعد از آن که موسي(ع) وارد خانه شعيب (ع) شد و سرگذشت خود را براي وي بازگو کرد، يکى از دخترانش زبان به سخن گشود و با اين عبارت کوتاه و پر معنا به پدر پيشنهاد استخدام موسى(ع) براى نگهدارى گوسفندان را داد و گفت: اى پدر! اين جوان را استخدام کن ، زيرا بهترين کسى که مى توانى استخدام کنى آن فرد است که قوى و امين باشد، او هم امتحان نيرومندى خود را داده است و هم پاکى و درستکارى اش را.

شعيب(ع) به موسي(ع) پيشنهاد ازدواج با دخترش را مي دهد

در اين جا شعيب از پيشنهاد دخترش استقبال کرد و خطاب به موسى (ع)فرمود: من مى خواهم يکى از اين دو دخترم را به همسرى تو در آورم به اين شرط که هشت سال براى من کار کنى. سپس افزود: و اگر هشت سال را به ده سال تکميل کنى محبت کرده اى، اما بر تو واجب نيست. و به هر حال من نمى خواهم کار را بر تو مشکل بگيرم، و ان شاء ا... به زودى خواهى ديد که من از صالحانم. حضرت موسى (ع) به عنوان موافقت و قبول اين عقد گفت: اين قراردادى ميان من و تو باشد.

البته به هر کدام از اين دو مدت ( 8 يا 10 سال ) کار کنم ظلمى بر من نخواهد بود و در انتخاب آن آزادم و براى محکم کارى و استمداد از نام پروردگار افزود: و خدا بر آن چه ما مى گوئيم شاهد و گواه است ( و الله على ما نقول وکيل. قصص/28).


برچسب‌ها: همسرموسي

تاریخ : [ شنبه 10 فروردین1392 ]


سوال: سلام.پسری هستم مجرد.سعی میکنم به واجباتم برسم.لطفا کمکم کنید .پدر و مادرم از یکدیگر طلاق گرفته اند.پدر و یكی از برادرانم با همسر برادر دیگرم رابطه جنسی داشته اند!! آیا صحیح هست زندگی در این منزل ؟منزلی که به گناه زنا الوده شده؟و آیا لازم است به آن برادر كه زنش زنا داده است بگویم پدر و برادرم با همسرت زنا كرده اند؟ من که اهل این مسائل نیستم چطور تحمل کنم؟

سلام علیكم
زنا از گناهان كبیره می باشد و به خصوص اگر این زنا با زن شوهر دار باشد همان گونه كه در روایتی از رسول خدا این گونه روایت شده است كه حضرت می فرماید:
اگر كسی با زنی كه شوهر دارد، زنا و فساد كند در روز قیامت از آلت تناسلی زن و مرد چرك و خون آبه متعفّنی جوشان خواهد بود كه تا 500 سال اهل جهنم از بوی بد آن در عذاب و رنج هستند، اینان شدیدترین عذاب را متحمل می شوند. خدا با آنها سخن نمی گوید و آن‌ها را از گناه پاكیزه نمی كند و برای آنها شدیدترین عذاب‌ها را مهیا كرده است«1»

و قطعا وقتی این زنا با محارم باشد عذابش افزایش می یابد و خداوند از چنین افرادی روی گردان است و عذاب بسیار سختی را در دنیا و آخرت نصیب این گونه افراد خواهد كرد همان گونه كه در روایتی از وجود نازنین پیامبر اكرم نقل شده است كه حضرت می فرماید:
زِنا، شش پیامد دارد: سه در دنیا و سه در آخرت. سه پیامد دنیایى اش این است كه: آبرو را مى بَرد، مرگ را شتاب مى بخشد و روزى را مى بُرد و سه پیامد آخرتى اش: سختى حسابرسى، خشم خداى رحمان و ماندگارى در آتش است.

ولی باید توجه داشت كه بهترین راه كار در این خصوص این است كه شما امر به معروف و نهی از منكر كنید چون در دیدگاه اسلام بر همه‏ مردم واجب است هم در دل و هم با زبان و هم با قدرت در برابر گنهكار عكس العمل نشان دهند و نهى از منكر نمایند.همان گونه كه رسول اكرم می فرماید:
امر به معروف و نهى از منكر روش پیامبران و شیوه‏ى صالحان و فریضه‏ى عظیم الهى است كه سایر فرایض بوسیله آن برپا شود و در پرتو آن راه‏ها امن مى‏گردد و كسب و كار مردم حلال شود و حقوق افراد تامین گردد و زمین‏ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته شود و همه‏ى كارها سامان یابد«3»

با توجه به این كه این گناهكاران از افراد درجه یك شما هستند كسی مانند پدر كه نگاه داشتن احترام او بر فرزندان واجب است همان گونه كه امیر المومنین علیه السلام می فرماید:
بزرگترین و مهمترین تکلیف الهی نیکی به پدر و مادر است«4»

پس بايد شما با نگه داشتن احترام پدرتان او را دعوت به خوبي كنيد و از او بخواهيد كه در درگاه الهي توبه كند و از خداوند بخواهد تا گناهش را ببخشد و اصلا لازم نيست كه شما برادر ديگرتان را در اين جريان قرار بدهيد و گناه پدر و برادرتان را نزد او بازگو كنيد چون بيان كردن گناه ديگران اصلا كار خوبي نيست همان گونه كه در روايتي از پيامبر مهربان حضرت محمد مي خوانيم كه حضرت فرمودند:
كسى كه افشاى بدى كند مانند كننده آن است و هركس مؤمنى را به چيزى سرزنش كند، از دنيا نرود تا مرتكب آن مورد شود.«5»
و باز حضرت در روايت ديگري مي فرمايد:
كسى كه بر مسلمان پرده پوشى كند، خداوند در دنيا و آخرت بر او پرده پوشى مى‏ كند.
اميد است كه شما با اخلاق خوب و رفتار شايسته و نگه داشتن احترام و حرمت ها پدر و برادرتان را نسبت به گناهشان آگاه سازيد و از زن برادر تان هم بخواهيد كه تا مي تواند در مقابل اين دو نفر حجابش را حفظ كند.

منابع:
1: میزان الحكمه ص 239
2: خصال، ص 321، ح 3
3: وسائل الشیعه، ج 11 ص 395
4: میزان الحکمة، ج 10، ص 709.
5: جامع السعادات: 2/ 208-/ 209.

تاریخ : [ شنبه 10 فروردین1392 ]


سوال: سلام وخسته نباشید من تنها دختر خانواده هستم دوتا داداش دارم و یک مادر داداش بزرگم بهم دست میزنه و همش خودش را به من میماله و یکبار هم تو حمام به زور باهام .... کرده چیکار کنم؟
سلام عليكم ..
همان گونه كه مي دانيد ضرب المثلی وجود دارد که دختر را به پنبه و پسر را به آتش مانند می کند که بدون شک در صورت نزدیک شدن آن دو به یکدیگر، پنبه شعله ور می شود.
البته اين ضرب المثل براي دختر و پسر نا محرم است ولي برادر شما پرده حيا و عفت را كنار زده و متاسفانه به محرم و خواهر خودش هم رحم نمي كند نيز صدق مي كند و اين كار شما را كمي مشكل تر مي كند و شما حتي در خانه نيز بايد رعايت برخي از مسائل و اصول را بكنيد.

برادر شما به عملي مبتلا شده است كه از بدترين اعمال و گناهان كبيره است و خداوند زنا كنندگان را هم در اين دنيا و هم در آخرت به عذاب درد ناكي گرفتار خواهد كرد به خصوص اگر اين عمل زشت و خطرناك با محارم صورت بگيرد يعني با خواهر و يا مادر همان گونه كه در روایتی از وجود نازنین پیامبر اكرم نقل شده است كه حضرت می فرماید:
زِنا، شش پیامد دارد: سه در دنیا و سه در آخرت. سه پیامد دنیایى اش این است كه: آبرو را مى بَرد، مرگ را شتاب مى بخشد و روزى را مى بُرد و سه پیامد آخرتى اش: سختى حسابرسى، خشم خداى رحمان و ماندگارى در آتش است.«1»

اين عذاب براي شخصي است كه مبتلا به اين عمل زشت بشود و از گناهش توبه و استغفار نكند و البته اگر توبه كند و گناهش را با خوبي ها جبران كند خداوند بخشنده و مهربان است

همان گونه كه عرض كردم شما علاوه بر اين كه در خيابان و جلو نامحرمان بايد يه سريع حريم ها را حفظ كنيد در خانه نيز وقتي برادرتان حضور دارد بايد رعايت مسائلي كه خدمتتان عرض مي كنم را بكنيد.

1: پرهیز از تحریك و جلوه‎گری: خداوند براي اين كه زن ها در جامعه آرامش و امنيت جنسي داشته باشند راهي را معرفي كرده و می‌فرماید:
زنان هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانشان معلوم شود و صدای خلخال كه برپا دارند به گوش رسد«2»
این آیه مباركه، زنان را از حساس نمودن مردان و جلب نظر آنان به زینت‎های پنهان نهی می‎كند تا سبب تحریك غریزه‎ی آنها نشود.

2: رعايت نوع سخن گفتن: گاهي نوع سخن گفتن و حتي تُن صداي زن در تحريك مرد ها موثر مي باشد و البته اين ها بيشتر در مورد نا محرم است ولي همان گونه كه عرض كردم برادر شما از نا محرم ها بدتر است لذا ممكن است حرف زدن شما او را تحريك كند و خداوند نيز زنان را حتي در سخن گفتنشان سفارش و نصيحت كرده و مي فرمايد:
ای همسران پیامبر، شما هم‌چون زنان معمولی نیستید اگر تقوا پیشه كنید، پس به گونه‎ای هوس‎انگیز سخن نگویید كه بیماردلان در شما طمع كنند، و سخن شایسته بگویید.«3»

حضرت علی علیه السّلام در نهج‌البلاغه بیان شیوا و جامعی در این زمینه دارد و روش برخورد اجتماعی دختران و زنان را روشن می‌كند و می‌فرماید: زنان و دختران مؤمن باید سه صفت را كه برای مردان بد است داشته باشند: تكبر، ترس، بخل.

تكبر: یعنی در مقابل نامحرم با قاطعیت و وقار صحبت كنند و از حرف زدن باعشوه و تبسم كه دیگران را تحریك می‌كند، بپرهیزد؛
ترس به این معنی كه: بترسد از تنها بودن و تنها ماندن با شخص نامحرم.
بخل: یعنی در حفاظت مال خود و شوهر، كمال دقت و وسواس را بخرج دهند و امانت دار اموال همسر و خانه و پیام‎آور قناعت و صرفه‎جویی باشند.«4»

3: حفظ عفت و حیا
عفت و حیا برای زن سرمایه ارزنده‎ای به شمار می‎آید و بزرگ‌ترین مانع برای فریب و لغزش و انحراف زن است. عفت و حیا از خصوصیات روحی زن و سرمایه سلامتی اخلاقی و روانی او و حتی موجب سلامت جامعه و پاكدامنی مردان است. از این روی، امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرمایند:
حیا ده سهم است كه نه سهم در زنان و یك سهم در مردان است.«5»
و در روایت دیگری می‌فرماید:
كسی كه حیا ندارد ایمان ندارد.«6»

هنگامی كه به هر علّت پاكدامنی فرد كم شود شرم و حیای او نیز كاسته می‌شود. بنابراین زنان و دختران باید در جامعه و بیرون منزل، باوقار و عفاف و متنانت ظاهر شوند و در عین رسیدگی به كار و تحصیل خود، به گونه‎ای رفتار نمایند كه از نگاه‎های آلوده دور بوده، سبب تحریك و جلب توجّه شهوانی دیگران نشوند.و اين مساله براي شما در منزل زماني كه برادرتان حضور دارد نيز رعايتش لازم است

4: امتناع از خلوت كردن با فرد نامحرم و از جمله برادرتان
دختر و زن جوان باید حریم محرم و نامحرم را حفظ كند و از توقف در محل خلوت با فرد نامحرم پرهیز نماید. از این روی، در دیدگاه اسلامی قرار گرفتن زن و مرد نامحرم در یك اتاق كه در آن بسته بوده و عبور و مروری بر آن نیست حرام است هر چند آنان مشغول خواندن نماز، دعا، قرآن و.... باشند چرا كه خالق و آفریننده بشر می‎داند كه در چنین حالتی افتادن به دام گناه قطعی است مگر آن‌كه معجزه‎ای رخ دهد و از چندهزار نفر یك نفر پاك از این مهلكه بدر آید.و اين مساله براي شما بسيار ضروري و لازم است و سعي كنيد هيچ وقت تنها با برادرتان در خانه نمانيد

5: نپوشيدن لباس تنگ: بر شما لازم است كه از پوشیدن لباس‎های تنگ و چسبیده حتی در مقابل برادرتان خودداری كنيد.
6:آرايش نكردن: بر شما لازم است كه از هر گونه آرايش كردن پرهيز كنيد

و در پايان سعي كنيد هر چه زودتر ازدواج كرده و از بودن در كنار برادرتان دوري كنيد و از ايشان هم بخواهيد هر چه زودتر ازدواج كند و خودش را از منجلاب شهوت و شهوت راني حفظ كند.

منابع:
1: وسائل الشیعه، ج 11 ص 395
2: -سوره نور، آیه 31
3: سوره احزاب، آیه 32
4: نهج‌البلاغه، حكمت 226
5: مجلسی، بحالارانوار، ج 103، ص 244
6:مجلسی، بحالارانوار، ج 78، ص 111

تاریخ : [ شنبه 10 فروردین1392 ]


نقش خواهرموسي(ع) در نجات اعجازآميز وي از چنگال فرعونيان

خداي متعال از منتي که در دوران کودکي موسي (ع)بروي گذاشته ،دست کم دردوسوره (طه وقصص) ياد کرده ودرآن ازنقش آفريني مادرموسي (ع)درحفظ ونگهداري فرزندش به الهام وامدادالهي سخن گفته است . ماجرا از اين قرار است که بعضي از کاهنان ، به فرعون خبر مي دهند ، فرزندي در بني اسرائيل متولد مي‌شود که زوال ملک او به دست وي خواهدبود.اين خبر دهشت انگيز فرعون مدعي ربوبيت را وامي دارد تا فرماني صادر کندکه براساس آن هر فرزندذکوري دربني اسرائيل متولد شود ،به قتل برسد. درچنين فضاي رعب آوري موسي (ع ) به دنيامي آيد.اما وجود سه زن باايمان وخداشناس که از امدادالهي برخوردار بودند، سبب مي شود تا نقشه ومکرفرعون نقش برآب شود ودردربارش وتوسط خود او، همان شخصيتي بزرگ شود که کاهنان خبرنابودي سلطنتش را باقيام او داده بودند.اين سه زن بلند مرتبه همسر فرعون،مادر موسي(ع)وخواهر او بودند که تا کنون درباره همسر فرعون ومادر موسي(ع) سخن گفتيم وآيات قرآن مربوط به آن ها را بيان کرديم.

تاریخ : [ پنجشنبه 8 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

یکی از معارفی که در حال حاضر بسیار ضروری و حیاتی است دانستن سبک صحیح زندگی آن هم بر اساس برنامه سعادت بخش دین اسلام است. بهترین راه برای پی بردن به سبک زندگی اسلامی بهره مندی از کلمات پیامبر اسلام و اهل بیت ایشان است که از هر کس به حقایق اسلام آگاه ترند. یکی از اهل بیت علیهم السلام که بی شک از نزدیکترینها به حضرت رسول صلی الله علیه وآله نیز می باشد دختر گرامی ایشان فاطمه زهرا سلام الله علیهاست

ایثار و از خودگذشتی در زندگی

شاید بتوان گفت یکی از اصول مهم در زندگی بویژه زندگی مشترک از خودگذشتی است. در زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها نیز ایثار موج می زند.

در یکی از صبحگاهان امام علی علیه السلام فرمود: فاطمه جان! آیا غذایی داری تا گرسنگی ام برطرف شود؟ پاسخ داد: نه، بخدایی که پدرم را به نبوت و شما را به امامت برگزید سوگند که دو روز است در منزل غذایی کافی نداریم، آنچه بود به شما و فرزندانم دادم و خود از غذای اندک موجود استفاده نکردم. امام با تأسف فرمود: فاطمه جان! چرا به من اطلاع ندادی تا بدنبال تهیه غذا بروم؟


برچسب‌ها: سبک زندگی اسلامی

تاریخ : [ چهارشنبه 7 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

قرآن کريم در تشريح زندگي حضرت موسي(ع)، ازنقش آفريني پنج زن درزندگي وحوادث ايام حيات آن پيامبر بزرگ خداياد مي کند که به ترتيب شامل مادر و خواهر حضرت موسي(ع)، همسر فرعون، همسر و خواهر همسر حضرت موسـي (دختران شعيب) مي شود.روزچهارشنبه گذشته آيات مربوط به همسر فرعون رايادآورشديم وماجراي زندگي اورا بيان کرديم .يکي ديگرازاين زنان مادرحضرت موسي (ع) است که قرآن کريم درچند آيه شريفه بي آن که به نام وجزئيات زندگي مادرحضرت موسي (ع) اشاره اي کند ،نکات برجسته ونقشي را که وي درحفاظت وحضانت ازاين پيامبر اولو العزم ايفاکرد،يادآورمي شود وضمن بيان قدرت خداوند، به نقش دوران‌ساز اين زن درکسوت مادري اشاره مي کند. تفسير نمونه ذيل آيات شريفه سوره قصص، داستان مجاهدت مادر حضرت موسي(ع)را درنگهداري وحفاظت از فرزندش چنين نقل مي کند:دستگاه فرعون برنامه وسيعى براى کشتن نوزادان پسر از بنى اسرائيل ترتيب داده بود وحتى قابله‌هاى فرعونى مراقب زنان باردار بنى اسرائيل بودند.در اين ميان، يکى از اين قابله‌ها با مادر حضرت موسى(ع) دوستى داشت. مادر حضرت موسي (ع)- که چندان آثارى از حمل در وي نمايان نبود- هنگامى که احساس کرد تولد نوزاد نزديک شده است، کسي را به سراغ دوست قابله اش فرستاد و گفت : ماجراى من چنين است، فرزندى در رحم دارم و امروز به محبت و دوستى تو نيازمندم.

تاریخ : [ چهارشنبه 7 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

حضرت فاطمه

 

موجی رسید هیبت دریا تکان نخورد

آتش گرفت دامنش اما تکان نخورد

او قول داده بود فدای علی شود

در پشت در به خاطر مولا تکان نخورد

زهرا خودش علیست چرا کم بیاورد

چون کوه از مقابل آنها تکان نخورد

با هیبت از حریم ولایت دفاع کرد

طوری که آب در دل مولا تکان نخورد

مسمار لعنتی به پرش گیر کرده بود

این بود علتش اگر از جا تکان نخورد

وقتی نیاز داشت نیازش زنانه بود

وقتی دوید خادمه آقا تکان نخورد

آن ضربه ی غلاف مگر که چه کرده بود

از آن به بعد بازوی زهرا تکان نخورد

تاریخ : [ سه شنبه 6 فروردین1392 ]


شلوار سبز شش جیب، آستین هایی تا آرنج بالا كشیده، موهای کوتاه و صورت و دست های آفتاب سوخته که بین انگشتانش سیگار باریک «بهمن» دود می شود.

دوجنسه«پشت موتور که می شینم، عمراً بفهمی که دخترم. تا خود فشم کورس میذارم»

هنوز یک سالی درس دارد تا دیپلم بگیرد. پاتوقش پارک است، اگر پلیس اجازه دهد.

با پسرها مشکل ندارد چون با آن ها دوست است. دوستی ای از جنس پسرانه. فقط اگر ببیند که پسری مزاحم یك دختر شده، چاقوی ضامن دارش را در می آورد.

یکی دوبار خط انداختم رو دست و بالشون. بس که پررویی کردن. دنبال یه دختر 14، 15 ساله افتاده بودند.

اسمش «نرگس» است؛ اما با تیپ «کماندو»یی که دارد و صورتی که بارها و بارها تیغ زده تا زمخت و پرمو شود، خیلی شبیه نرگس ها نیست.ظاهر و کلامش مشابه و هماهنگ اند و رویای پسر بودن را می توانی روی ابر بالای سرش ببینی.

کم نیستند دخترانی این چنینی و کم نمی خوانیم داستان دخترکانی که با ظاهر پسرانه، در باندهای دزدی، کیف قاپی و ... به دام افتاده اند.

تاریخ : [ سه شنبه 6 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
بسیاری روایات و احادیث از معصومین(علیهم السلام) در چگونگی و انواع تسبیحات در منابع دینی آمده است که در این فرصت به تسبیح حضرت زهرا(سلام الله علیها) اشاره می شود که مداومت بر آن می تواند در نیل به سبک زندگی فاطمی ما را مدد رساند.
امام صادق (علیه السلام) پیرامون مفاهیم بلند این تسبیح فرموده اند: تسبیح حضرت فاطمه(سلام الله علیها) عبارت است از: منزه است صاحب جلالى که متکبر و بزرگ است ، منزه است صاحب عزتى که بلند مرتبه و رفیع الشان مى باشد، منزه است صاحب سلطتنى که داراى فخر و قدمت مى باشد، منزه است صاحب حسن و جمال ، منزه است کسى که به نور و سنگینى و وقار آراسته است ، منزه است کسى که اثر و نشانه هاى پاى مورچه را روى سنگ صاف و شفاف دیده و افتادن طیور و پرندگان را روى درختان و لاله ها مى نگرد.

بهترین تعقیبات نماز،‌ تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها) است که سفارش شده است بدون وقف پس از نماز گفته شود و نیز سفارش شده است در زمان‌های دیگر مانند وقت خواب و … نیز بدان بپردازیم تا ما نیز از فضیلتهای آن بهره مند شویم و گامی به سبک زندگی فاطمی نزدیکتر.

بعد از آنکه رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) تسبیحات را به کوثرش عطا کرد، حضرت فاطمه(سلام الله علیها) ابتدا رشته‏اى از پشم تابیده و با آن به تسبیح پرداخت. تا این که حضرت حمزه بن عبدالمطلب شهید شد، پس حضرت فاطمه از تربت قبر آن بزرگوار خاک برداشت و تسبیح ساخت و با آن تسبیح مى‏کرد و مردم نیز چنان کردند و چون سیدالشهدا حسین بن على(علیه السلام) شهید شد، سنت ‏شد که از تربت آن امام مظلوم تسبیح سازند و با آن ذکر گویند.

برچسب‌ها: تسبیح حضرت زهرا

تاریخ : [ سه شنبه 6 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
آیا خواستگارى دختر یا خانواده او از پسر جایز است؟ به نظر اسلام، مهریه چقدر باید باشد؟

در قرآن کریم در داستان حضرت موسی علیه السلام آمده است:

«قالَتْ إِحْداهُما یا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمِینُ. قالَ إِنِّی أُرِیدُ أَنْ أُنْكِحَكَ إِحْدَى ابْنَتَیَّ هاتَیْنِ عَلى أَنْ تَأْجُرَنِی ثَمانِیَ حِجَجٍ فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِكَ وَ ما أُرِیدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَیْكَ سَتَجِدُنِی إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِینَ. قالَ ذلِكَ بَیْنِی وَ بَیْنَكَ أَیَّمَا الْأَجَلَیْنِ قَضَیْتُ فَلا عُدْوانَ عَلَیَّ وَ اللَّهُ عَلى ما نَقُولُ وَكِیلٌ»؛ قصص (28)، آیه 26 - 28.؛ «یكى از آن دو (-(دختر )-)گفت: اى پدر! او را استخدام كن؛ زیرا بهترین كسى است كه استخدام مى كنى؛ هم نیرومند (-(و هم )-) در خور اعتماد است. (-(شعیب )-) گفت: من مى خواهم یكى از این دو دختر خود را (-(كه مشاهده مى كنى )-)، به نكاح تو در آورم؛ به این (-(شرط)-) كه هشت سال براى من كار كنى، و اگر ده سال را تمام گردانى، اختیار با توست و نمى خواهم بر تو سخت گیرم و مرا ان شاءالله از درستكاران خواهى یافت. (-(موسى )-)گفت: این (-(قرار داد)-)، میان من و تو باشد كه هر یك از دو مدت را به انجام رسانیدم، بر من تعدى (-(روا )-)نباشد و خدا بر آن چه مى گوییم، وكیل است».

خواستگارى دختر یا خانواده دختر از پسر، از نظر شرعى اشكال ندارد؛ «قالَ إِنِّی أُرِیدُ أَنْ أُنْكِحَكَ إِحْدَى ابْنَتَیَّ»؛ قصص (28)، آیه 27..


برچسب‌ها: خواستگاری, خانواده, دختر, پسر, قرآن

تاریخ : [ دوشنبه 5 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

1 ـ اگر زن و مرد (دختر و پسر) در كنار هم درس بخوانند، بسياري از هزينه هاي اقتصادي كاهش مي يابد.1
اين افراد مراكز علمي و آموزشي را بنگاه توليدي و اقتصادي پنداشته و منافع اقتصادي را مهم تر از آموزش دانسته اند.
توجه به مسايل اقتصادي در امور تربيتي و آموزشي نشان دهنده بي توجهي به تفاوت هاي فردي انسان ها است؛ تفاوت هايي كه خود غربي ها نيز به آن اعتراف كرده اند. شهيد مطهري به نقل از پرفسور ريك امريكايي مي گويد:
دنياي مرد با زن به كلي فرق مي كند. اگر زن نمي تواند مانند مرد فكر يا عمل كند، از اين روست كه دنياي آن ها باهم فرق مي كند... احساس اين دو موجود هيچ گاه مثل هم نخواهد بود... زن و مرد بر اساس شرايط جنسي رسمي خود به طور متفاوت عمل مي كنند و درست مثل دو ستاره روي دو مدار مختلف حركت مي كنند. آن ها مي توانند همديگر را بفهمند و مكمل يكديگر باشند، ولي هيچ گاه يكي نمي شوند.
2
ايشان نيز با بررسي اجمالي تفاوت هاي زن و مرد و بيان نظريه افلاطون از كتاب جمهوريت به اين نكته اشاره مي كند كه زنان از مردان چه در نيروهاي جسمي و چه در نيروهاي روحي و دماغي ناتوان ترند.


برچسب‌ها: معاشرت زنان و مردان, حجاب, بوستان حجاب

تاریخ : [ یکشنبه 4 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

حضرت فاطمه

 

گلی که فصل خزان بر دمید، محسن بود!

گلی که رنگ چمن را ندید، محسن بود!

گل همیشه بهار علی، که از بیداد

چو غنچه جامه به پیکر درید، محسن بود!

کنار خانه ‏ی زهرا، یگانه سربازی

که شد به راه ولایت شهید، محسن بود!

یگانه‏ طفل شهیدی که چشم مادر هم

شد از نظاره‏ ی او نا امید، محسن بود!

یگانه طفل شهیدی که کس نمی ‏داند

ز بعد قتل، کجا آرمید، محسن بود!

یگانه سپر راه عشق کز منزل

جدا نگشته به منزل رسیده، محسن بود!

یگانه مرغ پر و بال بسته ‏ای کآخر

ز آشیانه‏ ی سوزان پرید، محسن بود!

تو خون ز دیده «موید»! بریز و بازگوی:

گلی که رنگ چمن را ندید، محسن بود!

سید رضا موید

تاریخ : [ یکشنبه 4 فروردین1392 ]


حضرت فاطمه

 

باید بری؛ نه ! محض رضای خدا نگو

دق می كنم بدون تو، این جمله را نگو

زهرا بمان و زندگی ام را به هم نریز

سنگ صبور من! نرو از پیشم ای عزیز

باور نمی كنم كه دلم را تو بشكنی

با رفتنت به زخم غرورم نمك زنی

زهرا شب عروسی مان خاطرت كه هست؟

مهریه ی زلال و روان خاطرت كه هست؟

یادت كه هست قول و قراری كه داشتیم!؟

یك روح واحدیم ؛ شعاری كه داشتیم

ای دل خوشی ِ زندگی ام! می شود نری

از حال و روز من، كه شما با خبرتری

گریه نكن محدثه ، غمگین نكن مرا

با رفتنت غریب تر از این نكن مرا

خاتون من! قلندر خوبی نبوده ام

من را ببخش؛ شوهر خوبی نبو ده ام

با درد ِ دنده های ِ شكسته جدال كن

تقصیر دستِ بسته ی من شد حلال كن

دلگرمی علی! به نظر زود می روی!؟

نه سال شد فقط ،چقدر زود می روی!

بعد از تو فیض های خدایی نمی رسد

فریاد مرتضی كه به جایی نمی رسد

زهرا بمان و چهره ی غم را عبوس كن

زهرا بمان و زینب مان را عروس كن

غصه به كار دل گره ی كور می زند

خیلی دلم برای حسن شور می زند

زهرا نرو، كه بغض بدی در گلوی توست

دامادی حسین و حسن آرزوی توست

حالا كه اعتنا به قسم ها نمی كنی

فكر حسین تشنه لبت را نمی كنی!؟

دیدی كه رنگ از رخ مهتاب می پرد

شبها حسین تشنه لب از خواب می پرد

در باغ میوه های دلت، سیب نوبر است

این كربلایی از همه شان مادری تر است

حرف از سفر زدی و تبسم حرام شد

پیراهن حسین شنیدم تمام شد

باشد برو-قبول- علی بی پناه شد

باشد قرار بعدی مان قتلگاه شد

باشد برو كه كرببلا گریه می كنیم

با هم كنار طشت طلا گریه می كنیم

تاریخ : [ یکشنبه 4 فروردین1392 ]


دختري ۱۴ساله ام که هميشه با مادرم بحث مي کنم و بعد خيلي از دست خودم ناراحت مي شوم. از زندگي خسته شده ام، ديگر تحمل ندارم.

از اين که با مادرتان دعوا مي کنيد، هيچ حس خوبي نداريد، ناراحت هستيد و زمان هايي از خود و يا مادرتان دلخور مي شود کاملا شما را مي فهمم اما لطف کنيد مطالب زير را با دقت مطالعه کنيد.

وقتي با کسي دعوايمان مي شود و بحث مي کنيم دو علت بيشتر ندارد: يا طرف مقابل معيارها، ارزش ها و دلايل ما را نمي پذيرد يا ما نمي توانيم معيارها، ارزش ها، دلايل و درخواست هاي طرف مقابل را بپذيريم.

البته شرايط خاص جسمي، رواني و عاطفي هر کدام از طرفين نيز مهم است مثلا شما در دوره نوجواني تحت تاثير شديد هورمون هايتان قرار داريد و مادرتان نيز ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشد که قابل درک است. شايد اگر يک مثال مي زديد بهتر مي توانستم کمک تان کنم اما به صورت کلي مسائل زير را مدنظر داشته باشيد:

۱ - از خودتان بپرسيد که در اين دعواها چقدر شما مقصر هستيد و اگر اين گونه است مسئوليت رفتارتان را بپذيريد يعني قبول کنيد که مثلا با مادرتان خوب صحبت نمي کنيد، سريع عصباني مي شويد، توهين مي کنيد يا صدايتان بالا مي رود و ...


برچسب‌ها: روابط عاطفي, دختران, مادران

تاریخ : [ یکشنبه 4 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
ميانجيگري همسرفرعون براي زنده نگه‌داشتن موسي(ع)

درقرآن کريم دوآيه شريفه درباره همسر فرعون آمده است .درآيه اول يعني آيه 11 سوره تحريم که ديروز مطرح شد، همسرفرعون (آسيه)به همراه حضرت مريم (س)به عنوان يکي از زنان نمونه وضرب المثل درايمان ورستگاري براي مومنان معرفي شده است . درآيه دوم نيز که امروز بررسي مي شود، از همسر فرعون درنقش پشتيبان حضرت موسي (ع)در طفوليت ياد و به تلاش اوبراي زنده ماندن آن حضرت اشاره مي شود.نکته اي که پيش از پرداختن به آيه دوم لازم است توضيح داده شود، آن است که چرا در قرآن کريم گاه از همسر با کلمه «زوج»تعبير مي شود وگاه با واژه«امراه»؟ اين دو چه تفاوتي با يکديگر دارند ؟ درپاسخ مي توان گفت، برخي کاربرد واژه« زوج» راجايي دانسته اند که نشانه هاي الفت و اهداف زوجيت همچون يگانگي وبقاي نسل درآن وجود داشته باشد. به نظر اين گروه هرجا نشانه هاى الفت و حکمت هاى زوجيّت چه در دنيا و چه در آخرت برقرار باشد، قرآن واژه زوجيّت را به کار برده است (روم/30،21; فرقان/25، 74; زخرف/43، 70;بقره/2،25; يس/36، 56)، و هرگاه به جاى اين نشانه ها و حکمت ها، بُغض و خيانت يا تفاوت عقيده زن و مرد با يکديگر در ميان باشد، قرآن واژه «امرأة» را آورده است(يوسف/12، 30; تحريم/66، 10 ـ 11); هم چنين آن جا که حکمت زوجيّت (بقاى نسل انسان)از ميان برداشته مى شود، باز قرآن، واژه «امرأة» را به کار برده است (ذاريات/51،29; مريم/19، 4 ـ 5; آل عمران/3،40); به اين سبب وقتى دوباره اين حکمت شکوفا مى شود و نهال زوجيّت به بار مى نشيند، باز قرآن کريم، تعبير را تغيير مي دهد و کلمه «زوج» را به کار مى برد. در آيه 40 سوره آل عمران، حضرت زکريا(ع) با اعجاب از بشارت الهى به يحيى(ع) از پيرى خود و نازا بودن همسرش سخن مى گويد: «و امرَاَتى عاقِرٌ» ; ولى وقتى دعاى او اجابت مى شود، مى فرمايد: «و اَصلَحنا لَه زَوجَهُ». (انبياء/ ۹۰، ۲۱).قرآن کريم درمورد همسر فرعون واژه «امراة فرعون»رابه کاربرده است. چون بين فرعون وهمسرش وحدت عقيده وجودنداشته است.


برچسب‌ها: آسيه همسرفرعون

تاریخ : [ یکشنبه 4 فروردین1392 ]

ادامه مطلب
دفتر ثبت احوال 9 ماهه فروردین تا آذر 91 هم با وقوع 635 هزار و 17 فقره ازدواج و 96 هزار و 502 فقره طلاق در كشور بسته شد. به عبارتی در این مدت، هر شبانه‌روز، 2 هزار و 400 و هر ساعت 100 ازدواج و هر شبانه‌روز 390 و هر ساعت 16 فقره طلاق ثبت شد.اما طلاق با همه تلخی ذاتی‌اش، امسال بطور غیرقابل باوری و پس از سالها، نسبت به پارسال 8.8 درصد كاهش یافت؛ هر چند ازدواج هم 9.6 درصد كمتر شد.

استانهای خراسان شمالی، زنجان و اردبیل، در خط مقدم نرخ ازدواج و استان‌های البرز و تهران در انتهای خط ازدواج قرار گرفتند و از آن طرف در طلاق اول شدند.امسال متوسط سن ازدواج مردان 27.1 سال و سن ازدواج زنان 24 سال بود اما نیمی از طلاق‌ها در همان 5 سال اول ازدواج زوجین رخ داد. این تركیب سنی ازدواج‌ها و طلاق‌ها نشان داد طول عمر زندگی مشترك زوجین در حال جدایی رو به كاهش است و گاهی به یك سال هم نمی‌رسد.

طلاق در حالی به رشد صعودی خود طی سال‌های گذشته ادامه داده كه بر اساس اعلام سازمان بهزیستی، 130 مركز كاهش طلاق در كشور فعالیت می‌كنند و توانسته‌اند موجب كاهش 30 درصدی طلاق در استان‌های پر طلاق شوند.برنامه دولت هم توسعه مراكز كاهش طلاق است و تاكید دارد كه مراكز كاهش طلاق باید در تمام دادگاه‌های خانواده تشكیل شود. جالب آن كه برخی نمایندگان مجلس از جمله قهفرخی عضو كمیسیون اجتماعی مجلس هم معتقدند به لحاظ قانونی شرایط طلاق باید برای زوجین دشوار شود.


برچسب‌ها: حجاب, طلاق

تاریخ : [ یکشنبه 4 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

لیلا حاتمی بازیگر فیلم جدایی نادر از سیمین، در حاشیه مراسم اسکار برخلاف آموزه‌های اسلامی و در اقدامی متناقض با حیای کهن ایرانی، ترجیح می‌دهد براساس فرهنگ غربی عمل کند و به همین خاطر، با "توماس لانگمن" تهیه‌کننده فرانسوی مصافحه می‌کند و اجازه می‌دهد این مرد فرانسوی نیز بازوان وی را لمس کند.

ليلا حاتمي در كنار همسرشمنبع: سايت باراك اوباما

برچسب‌ها: لیلا حاتمی

تاریخ : [ شنبه 3 فروردین1392 ]


یکي از زناني که قرآن کريم در ماجراي زندگي حضرت موسي (ع)از وي به نيکي ياد مي‌کند،همسر فرعون است که در روايات نام وي آسيه ذکر شده است.قرآن کريم در آيه اي ديگرنيز اورا اسوه مومنان مي نامد وپيامبر اکرم(ص)نيز وي را ازجمله زنان کمال يافته ويکي از برترين زنان بهشتي مي شمارد.آسيه درحالي از چنين مقامي برخوردار شد که در خانه فرعون و زيردست طاغوتي زندگي مي کردکه فرياد« انا ربکم الاعلي»اش در گوش زمان پيچيده بود.اودرعين برخورداري از تمام نعمت هاي مادي و با وجود حضور در دربار شرک وکفر،به درجه اي از کمال وقرب الهي رسيد که خداوند در آيه 11سوره تحريم اورا ضرب المثل در ايمان توصيف کردودر شأنش فرمود:« وَ ضرَب اللَّهُ مَثَلاً لِّلَّذِينَ ءَامَنُوا امْرَأَت فِرْعَوْنَ إِذْ قَالَت رَب ابْنِ لى عِندَک بَيْتاً فى الْجَنَّةِ وَ نجِّنى مِن فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نجِّنى مِنَ الْقَوْمِ الظلِمِينَ، و خداوند مثلى براى مؤمنان زده ، به همسر فرعون ، در آن هنگام که گفت پروردگارا ! خانه‌اى براى من نزد خودت در بهشت بساز ، و مرا از فرعون و عمل او نجات ده ، و مرا از قوم ظالم رهايى بخش.»

خواسته همسر فرعون از خدا

علامه طباطبايي جمله« اذ قالت رب ابن لي عندک بيتا في الجنه »را بيانگر منزلت معنوي آسيه مي داندومي نويسد: چون خداي تعالي در خلال تمثيل حال اين بانو و اشاره به منزلت خاصه‌اي که در عبوديت داشت، دعايي را نقل مي‌کند که او به زبان رانده ، همين خود دلالت مي‌کند بر اين که دعاي او عنوان جامعي براي عبوديت اوست و در طول زندگي هم همان آرزو را دنبال مي‌کرده و درخواستش اين بوده که خداي تعالي برايش در بهشت خانه‌اي بنا کند و از فرعون و عمل او و از همه ستمکاران نجاتش دهد. علامه مي افزايد:


برچسب‌ها: آسيه همسرفرعون

تاریخ : [ شنبه 3 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

یا فاطمه زهرا(ع)

 

می رسد عید و دلها شاد و خرم

همه درفکر دیدارند با هم

همه آماده اند سفره بچینند

به فکر سفره های هفت سینند

منم در سفره دارم هفت سین را

ولی توام شده با داغ زهرا

بود سین نخستین سیلی کین

به روی مادرم با دست سنگین

ببین بر سفره سین دومم را

که سویی نیست در چشمان زهرا

بگویم سین سوم تا بسوزی

که مادر سوخت بین کینه توزی

از این ماتم دل حیدر غمین است

که سین چارمم سقط جنین است

به روی سفره سین پنجم این است

سر سجاده اش زینب حزین است

شده سفره پر از اشک شبانه

ششم سین مانده سوت و کور خانه

چه گویم ای عزیز از سین آخر

بود آن سینه ی مجروح مادر

تاریخ : [ جمعه 2 فروردین1392 ]


بشارت ساره به اسحاق(ع)در سالخوردگي

ساره دختر لاحج همسر ودخترخاله حضرت ابراهيم (ع) زني بافضيلت وداراي کمال بود که دربيت نبوت زاده شدوپرورش يافت .(به نوشته علامه مجلسي دربحارالانوار،لاحج يکي از پيامبران الهي بود که نبوتش به تبليغ وانذار محدود بود).

وي با حضرت ابراهيم (ع) ازدواج کرد و در سختي ها و مواجهه آن حضرت با بت پرستان، يار و مددکار ابراهيم(ع) بود و حتي به همراه ايشان براي گسترش آيين حنيف ابراهيم (ع) ترک وطن کرد و از تعلقات چشم پوشيد.

اگر در تاريخ مي خوانيم که حضرت ابراهيم (ع) مهمان دوست بود، از آن رو بود که همسرش ساره مهمان نوازبود.

علامه مجلسي دراين باره مي نويسد: شخصيت وکمال ساره درآن همه خدمت و پذيرايي ازمهمانان ابراهيم (ع)بود .او همچون حضرت خديجه (س) از ثروت و مال فراوان برخوردار بود که آن ها رادراختيار حضرت ابراهيم (ع) قرارداد.

تاریخ : [ جمعه 2 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

ساره همسرحضرت ابراهيم (ع)است .هرچند اين يادکردبه صورت کلي و درلابه لاي شرح دادن ماجراي حضرت ابراهيم (ع) است .حضرت ابراهيم (ع)ازپيامبران اولوالعزم وداراي شريعت است که درتاريخ انبيا به شيخ الانبيا معروف است وبه همين دليل همسر آن حضرت ،ساره نيز به ام الانبيا ملقب شده است.درقرآن کريم از حضرت ابراهيم (ع) وتلاش هاي هدايت گرانه ايشان بسيار سخن رفته است .ازماجراي بت شکني آن حضرت گرفته تا به آتش افکندن اوتوسط طاغوت زمان، نمرود و داستان سکونت دادن هاجرواسماعيل (ع)درسرزمين بي آب وعلف مکه تا مامورشدن به ذبح فرزندش اسماعيل (ع)و همچنين احتجاج با ستاره پرستان .

اين سلسله ماجراهاي جذاب و پرکشش، همگي کوشش خستگي ناپذير حضرت ابراهيم (ع)را درراه گسترش توحيد بيان مي کنند .سال ها از دعوت وپيامبري پرماجراي حضرت ابراهيم (ع)مي گذشت .زندگي اووهمسرش ساره درکنارماموريت هاي دشواررسالت به شيريني سپري مي شد .سال هاي متمادي از زندگي خانوادگي آن ها بدون فرزند گذشته بود وهردودوران کهولت رامي گذراندند . ناگهان افرادي ناشناس مهمان حضرت ابراهيم (ع) شدند .آن حضرت هم که بنابه روايات تاريخي بسيارمهمان دوست بود وتنها غذانمي خورد وهمواره مهماني برسرسفره آن حضرت حضورداشت ،باآمدن مهمان بلافاصله گوساله اي براي آنان کباب کرد ونزدشان آورد .برخلاف انتظار مهمانان دست به سمت سفره درازنکردند وچيزي نخوردند.ابراهيم (ع)ازمشاهده اين وضعيت دچارترس شد که چرااينان ازخوردن امتناع مي ورزند ؟اين جابود که آن ها خودرامعرفي کردند وازماموريت شان گفتند و...


برچسب‌ها: ساره همسر حضرت ابراهيم

تاریخ : [ پنجشنبه 1 فروردین1392 ]

ادامه مطلب

خداوند درآيه 10سوره تحريم دو الگواز زنان نکوهيده رايادآور مي شودومي فرمايد :« ضرَب اللَّهُ مَثَلاً لِّلَّذِينَ کَفَرُوا امْرَاَت نُوحٍ وَ امْرَأَت لُوطٍ کانَتَا تحْت عَبْدَيْنِ مِنْ عِبَادِنَا صلِحَينِ فَخَانَتَاهُمَا فَلَمْ يُغْنِيَا عَنهُمَا مِنَ اللَّهِ شيْئاً وَ قِيلَ ادْخُلا النَّارَ مَعَ الدَّخِلِينَ

خداوند مثلى براى کسانى که کافر شده‌اند زده است ، مثل به همسر نوح ، و همسر لوط ، آن ها تحت سرپرستى دو بنده از بندگان صالح ما بودند ، ولى به آن دو خيانت کردند ، و ارتباط آن‌ها با اين دو ( پيامبر ) سودى به حالشان (در برابر عذاب الهى ) نداشت.»از اين آيه شريفه استفاده مي شود که همسران نوح(ع)ولوط(ع)درابتدا افرادي ناشايست نبودند ولي به تدريج راه خيانت ومخالفت باهمسر وپيامبر بزرگ الهي رادرپيش گرفتند ونمونه وضرب المثل کفروخيانت به خداورسول او شدند.

شکي نيست که مقصود ازخيانت درآيه شريفه، انحراف ازجاده عفاف نيست بلکه اين خيانت جنبه اعتقادي وفرهنگي داشته است . تفسيرنمونه به نقل ازراغب در مفردات مى‌نويسد : خيانت و نفاق يک حقيقت است ، جز اين که خيانت در مقابل عهد و امانت گفته مى‌شود و نفاق در مسائل دينى.


برچسب‌ها: همسر نوح, همسر لوط

تاریخ : [ سه شنبه 29 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

بانوی مکرمی که در سال پنجم هجرتِ رسول خدا و بعد از دو برادر خود، برای سومین بار کانون گرم بیت عصمت با قدوم مبارکش غرق در سرور شد، گویا حجتی است بر خلق تا کسی نتواند از سختی راه و انبوه مشکلاتش گلایه کند. زینب علیهاالسلام که به حق زینت پدر بود، آیینه ای تمام نما از زن آرمانی تعالیم اسلام است.

در اوج قله عفاف

عفاف حضرت زینب علیهاالسلام نمونه ای کامل برای زنان و دخترانی است که خود را دوست‌دار اهل بیت علیهم السلام میدانند. یحیی که در زمان امیر المۆمنین علیه السلام مدتی طولانی در مدینه از همسایگان زینب کبری علیهاالسلام بوده است به خداوند متعال سوگند می خورد که حتی شَبَحی از زینب علیهاالسلام را نیز ندیده و صدایی از او نشنیده است!(1)


برچسب‌ها: حضرت زینب

تاریخ : [ شنبه 26 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

حواهمسر آدم(ع)

درقرآن کريم نام همسر حضرت آدم (ع)نيامده وتنهاازآن باوصف همسر آدم ياد شده است ،آن هم درماجراي فرمان خداوندبراي سکونت آدم (ع)وهمسرش حوا دربهشت که اين داستان در سه سوره قرآن يعني سوره بقره ،اعراف و طه بيان شده است .دراين ماجرا که بحث آفرينش نخستين انسان مطرح مي شود، خداوند مي فرمايد: «وَ قُلْنَا يَئَادَمُ اسکُنْ أَنت وَ زَوْجُک الجّنةَ وَ ُکلا مِنْهَا رَغَداً حَيْث شِئْتُمَا وَ لا تَقْرَبَا هَذِهِ الشجَرَةَ فَتَکُونَا مِنَ الظلِمِينَ،و گفتيم اى آدم تو با همسرت در بهشت سکونت کن ، و از ( نعمت هاى ) آن گوارا هر چه مى‌خواهيد بخوريد ( اما ) نزديک اين درخت نشويد که از ستمگران خواهيد شد». (بقره/35)

سه سوره اي که اشاره شد،پس ازبيان سکونت حضرت آدم (ع)وهمسرش دربهشت،ازاتفاقاتي سخن مي گويد که سرانجام آن به هبوط آدم(ع)وهمسرش از بهشت وسکونت آن ها در زمين منجرمي شود.اين عامل هبوط همان اغوا وفريب آن ها از سوي ابليس است.

علامه طباطبايي در تفسيري از اين ماجرا، آن را تمثيلي از وضع انسان در جوار قرب الهي مي داندو مي نويسد: به نظر نزديک مي‌آيد که قصه منزل دادن به آدم (ع)و همسرش در بهشت ، و سپس فرود آوردنش به خاطر خوردن از درخت ، به منزله مثل و نمونه‌اي باشد ، که خداي تعالي وضع آدميان را قبل از نازل شدن به دنيا ، و سعادت و کرامتي که در منزل قرب داشت ، و آن دار نعمت و سرور ، و انس و نور ، و آن رفقاي پاک و دوستان روحاني و جوار رب العالمين که داشت ، به آن مثل مجسم کرده است .

همچنين بيان مي کند که آدم و همسرش شيطان را ميديدند و او را مي‌شناختند ، چنان که انبيا با اين که به عصمت خدايي معصومند ، او را مي‌ديدند و هنگامي که مي خواست متعرض ايشان بشود ، مي‌شناختند .


برچسب‌ها: حوا همسر آدم

تاریخ : [ جمعه 25 اسفند1391 ]

ادامه مطلب
دنیای غرب، زن را از محیط خانه به محیط کارخانه کشانید تا بتواند از نیرویی ارزان تر استفاده کند. در حالیکه این اقدام با تبلیغات وسیع و در جهت شان و شخصیت بخشیدن به زنان صورت گرفت و به این ترتیب عده زیادی از زنان روانه بازار کار شدند.

در رساله ی حقوقی امام سجاد(علیه السلام) درباره حق فرزند، آمده است:

او از تو و در زندگی دنیا و خیر و شر آن، وابسته به توست و تو در سرپرستی او، مسئول حسن تربیت و راهنمایی او بر خدای عز و جل و کمک بر طاعت و فرمان بری خدا هستی. پس در مورد او چنان عمل کن که خود را در مقابل نیکی به او، ماجور و در مقابل بدی به او، معذب و معاقب بدانی.

مسلما مخاطب این عبارات هم زنان هستند و هم مردان. اما قطعا مسئولیت و وظیفه مادر از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است. مسئولیت مادری و تربیت شایسته یک انسان، می تواند در تعیین سرنوشت یک نسل تاثیرگذار باشد. رشد و تربیت یک انسان، از شان و ارزش بالایی برخوردار است و اهمیت این امر به حدی است که همین مساله به تنهایی می تواند موجبات عاقبت به خیر شدن و بهشتی شدن یک زن را فراهم کند. شاید به همین خاطر است که دین اسلام و مبانی اعتقادی ما نسبت به این موضوع، نکات متعدد و مختلفی را بیان کرده است. اما برای همه ما ضروری است که به عنوان افرادی مسلمان، به این مسئله فکر کنیم که به راستی مبانی دین را به طور یقینی و قلبی پذیرفته ایم یا اینکه دین را صرفا به عنوان حاشیه ای در زندگی مان می بینیم...


برچسب‌ها: زن

تاریخ : [ دوشنبه 21 اسفند1391 ]

ادامه مطلب
شاید به جرات بتوان گفت که برای همه افراد متاهل روزی این اتفاق رخ می دهد که برای مدتی کوتاه یا طولانی، با خانواده همسر خود زندگی و همنشینی داشته باشند. حال این همنشینی می تواند در حد چند روز مسافرت باشد و یا می تواند برای مدتی زندگی کردن در کنار هم کنار هم در اوایل ازدواج برای بهبود وضعیت مالی و یا برای پرستاری از والدین پیر همسر باشد.

دلیل این هم خانگی و این همنشینی هر چه که باشد و هر مقدار زمانی که طول بکشد، می تواند مشکل ساز شود.

در هر حال دو خانواده با دو فرهنگ و طرز رفتار و مقررات متفاوت، قرار است با هم همسفره شوند که در نتیجه آن اگر اصول بازی رعایت نشود، می تواند باعث بروز چالشهای جدی در ارتباط با یکدیگر شوند.

زندگی کردن با خانواده همسر این پتانسیل را دارد که یک تجربه چالش برانگیز باشد؛ صرف نظر از اینکه شما در منزل آنها اسکان داشته باشید یا آنها در منزل شما به سر ببرند. شما می توانید با یادگیری هر چه بیشتر کنترل خودتان قبل از انکه مشکلی به وجود اید کنترل موقعیت را به دست بگیرید.


برچسب‌ها: همسر, خانواده همسر, خانواده شوهر, خانواده

تاریخ : [ پنجشنبه 17 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

در مورد حدود آرایش دختران بگویید. وقتی آرایش ملایمی می‌نمایم، احساس اعتماد به نفس می‌کنم، اما نگران معصیت نیز هستم. اسلام چه می‌گوید؟

آرایش از یک سو تعاریف متفاوتی در عرف دارد و از سوی دیگر حدود و چگونگی‌های متفاوتی؛ لذا لازم است کاربران گرامی (اعم از دختر یا پسر) به نکات ذیل توجه نمایند:

الف – اگر تعریف آرایش «تمیزی و مرتبی» باشد، نه تنها بد و مذموم نیست، بلکه ضروری بوده و از موارد بسیار مۆکد آموزه‌های اسلامی می‌باشد. بزرگان اسلام، به ویژه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت عصمت (علیه السلام)، نه تنها همیشه تمیز و مرتب بودند، بلکه به تمیزی و آراستگی سفارش‌ها و تأکیدهای بسیاری نموده‌اند.

ب – اگر تعریف و منظور از «آرایش» همان معنای رایج باشد، یعنی به اصطلاح دست بُردن به سر و صورت و زینت بخشی با لوازم آرایشی، آن هم به خودی خود بد و مذموم نیست و بسیار کار خوب و مستحبی است، منتهی به شرطی که حاشیه‌ی گناه نگردد و معصیتی بر آن مترتب نگردد. مثل آرایشی که موحب هتک حرمت می‌شود و یا در معرض نگاه نامحرم قرار می‌گیرد و موجب جذبه و تحریک حرام می‌گردد. اما آرایش برای خود و یا محارم، به ویژه برای همسر، مورد توصیه و تأکید آموزه‌های دینی است.


برچسب‌ها: آرایش, دختران

تاریخ : [ چهارشنبه 16 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

كفش امروزه یكی از وسائلی است كه از سوی متخصصان توصیه های زیادی برای انتخاب نوع و جنس آن می شود چرا كه پای آدمی به عنوان قلب دوم معرفی شده و از اهمیت زیادی برخورداره ،توصیه هایی مانند اینكه مثلا بعد از ظهرها رو برای انتخاب كفش انتخاب كنید چرا كه پای انسان در صبح كوچك تر است و بعد از ظهر ها معمولا پاها به حالت عادی خود بر می گردد . و یا توصیه هایی در مورد جنس كفش كه اكثر متخصصان كفش چرم را بهترین جنس معرفی می كنند .

اینها همه مقدمه بود تا با توصیه های قرآن مجید پیرامون خرید كفش توسط خانم ها آشنا شویم توصیه هایی كه هم می تواند سبب سلامت جسم و همچنین سلامت روح و روان افراد یك جامعه شود .

آیه 31 سوره نور بعد از توصیه به حجاب و معرفی افرادی كه به خانم ها محرم هستند و نیازی به داشتن حجاب در برابر آنها نیست یك توصیه بسیار خواندنی به همه زنان دارند و آن توصیه ای است كه به هنگام خرید كفش باید به آن دقت شود و چنانچه اشاره شد این كار می تواند سلامت جسمی و امنیت اجتماعی زنان را به خوبی تامین كند:

ِ( وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُۆْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُون: و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمین‏] نكوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد. اى مۆمنان، همگى [از مرد و زن‏] به درگاه خدا توبه كنید، امید كه رستگار شوید.)(النور : 31)


برچسب‌ها: قرآن, كفش, زنان

تاریخ : [ سه شنبه 15 اسفند1391 ]


گشت و گذاری در بخش نمایشگاه دومین جشنواره مد و لباس؛

دومین روز از برگزاری دومین جشنواره مد و لباس فجر با استقبال خوب مردم به ویژه در بخش فروش مواجه شد.

این جشنواره محلی برای عرضه طرح‌های طراحان داخلی است که می‌توانند بدینوسیله کار‌های خود را به فروش هم برسانند و همچنین تولیدکنندگان پوشاک می‌توانند آن‌ها را به استخدام خود بگیرند.

سلیقه‌های رنگ رنگ
در این نمایشگاه که همزمان فروش هم دارد با هر نوع سلیقه و هر قیمتی که بخواهید می‌توانید مانتو و پالتو ببینید و در بخش فروش، آن‌ها را خریداری کنید. هر چند لباسهایی که در بخش نمایشگاه ارائه شده در بیشتر مواقع در بخش فروش یافت نمی‌شود و به گفته یکی از طراحان این لباس‌هایی که در بخش نمایشگاه ارائه شده هنوز به تولید انبوه نرسیده و فقط برای نمونه ارائه شده‌اند.
انواع و اقسام چادر‌های ایرانی و عربی، شال‌های بسیار متنوع و گاهی طرح‌های سنتی، مانتو‌هایی با رنگهای مختلف و طرح‌هایی که اغلب سنتی است. همچنین لباس‌های کودکانه در بخش فروش نمایشگاه وجود دارد.


برچسب‌ها: جشنواره مد و لباس, مانکن‌

تاریخ : [ دوشنبه 14 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

در روایات اسلامی آمده است که خدای تعالی دارای صفت غیرت است . انسان‌های غیور را دوست دارد. به دلیل وجود همین صفت بود که کارهای زشت را حرام نموده است.

غیرت و حمیت صفتی است که در مرتبه بسیار بالا قرار دارد ؛انسان غیور مورد علاقه و محبت پروردگار است زیرا که در برابر فحشاء و بی بندباری زن و فرزند و جامعه بی تفاوت نمی باشد.

غیرت یکی از صفات و ویژگی‌های طبیعی انسان است. هر کس به صورت غریزی و فطری از آن برخوردار است.

غیرت عبارت است از تنفر طبیعی انسان از مشارکت دیگران در چیزی که محبوب او است.(1) وجود این صفت باعث آن می‌شود که آدمی از آنچه که دوست می‌دارد و یا وظیفه محافظت از آن بدو سپرده شده است، نگاهبانی نماید.

غیرت

قال علی علیه السلام : غَیْرَةُ الْمَرْأَةِ كُفْرٌ وَغْیْرَةُ الرَّجُلِ إیمَانٌ.(2) غیرت زن كفر است، و غیرت مرد ایمان.


برچسب‌ها: غیرت

تاریخ : [ چهارشنبه 9 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

از نظر قرآن چگونه می‌توان غریزه جنسی را مهار كرد یا در حدّ اعتدال درآورد؟

پاسخ :

خداوند متعال در قرآن كریم راه‌های متعددی را جهت كنترل و مهار غریزه جنسی معرفی نموده است؛ كه بعضی از مهمترین آن‌ها عبارتند از: «ازدواج»، «چشم پوشی»، «عفت ورزی» و «روزه‌داری»

الف. ازدواج

قرآن كریم می‌فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِكَ لآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ؛[1] و از نشانه‌های او این كه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‌هایی است برای گروهی كه تفكر می‌كنند».


برچسب‌ها: قرآن, میل جنسی

تاریخ : [ دوشنبه 7 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

حضور و برنده شدن فیلم بدون مجوز "پرده" از کارگردان ممنوع الفعالیت جعفر پناهی گرچه به عنوان حاشیه ای بزرگ تر از متن، برای جشنواره برلین گران تمام شد به طوری که سایت آلمانی دویچه وله نیز نتوانست درباره این رسوایی سکوت اختیار کند اما این مراسم یک حاشیه دیگر هم داشت. حضور بدون حجاب دختری که گویا نمی خواهد در کورس شهرت از پدرش جا بماند.

در عکس زیر دختر جعفرپناهی کنار مصطفی تاجزاده ، ازمحکومین فتنه 88 و فخرالسادات محتشمی پور، همسرتاجزاده دیده می شود.
تاریخ : [ یکشنبه 6 اسفند1391 ]

ادامه مطلب
دهها میلیون کتاب درباره چگونگی بهبود ارتباط والدین با فرزندان نوشته شده است. اما این مقاله منحصرا درباره ارتباط مادر با دختر است.
می توان گفت " ارتباط مادر با دختر، از دوران طفولیت مادر شروع می شود " . دوران طفولیت او تعیین کننده دوران طفولیت دخترش است. مادر به دختر آموزش می دهد که درباره خودش چه احساسی داشته باشد، چگونه با موقعیت های تنش زا روبرو شود، چگونه از زندگی اش لذت ببرد و چگونه بر ترس هایش غلبه کند. او به دخترش می آموزد چطور مثل یک خانم رفتار کند، چطور لباس بپوشد. اهمیت اعتقاد به خداوند را بداند و این که چطور روزی از دختر خودش مراقبت کند.

مادر هر آن چه درباره زن بودن لازم است به دخترش آموزش می دهد. مادری می گوید : "پرورش دختر همانند رشد و پرورش گل است " . شما تمام تلاشتان را می کنید. اگر کارتان را خوب انجام داده باشید، گل تان شکوفه می کند و سپس به سوی زندگی خودش می رود.

همه مادران به طور غریزی این مسئله را می دانند. دوست داشتن دختری که بخشی از شماست، ارتباط مادر و دختر را به گونه ای خاص شکل می دهد. مادران عاشقان همیشگی دخترشان هستند. هیچ کس نمی تواند این موضوع را نادیده بگیرد.

پنج عامل اصلی که مادران باید در تربیت دختران عزیزشان مدنظر داشته باشند :


برچسب‌ها: روابط, مادر, دختر

تاریخ : [ یکشنبه 6 اسفند1391 ]

ادامه مطلب

نوشته بود " ذهن تو مریض است"

نه رفیق بیا ذهن های مریض را برایت معنی کنم!

ذهن مریض آنیست که بهانه شلوغی واگن مترو و به بهانه ترمز خودش را به زن ها میمالد !

ذهن مریض آنیست که به بهانه جا نبودن در اتوبوس خودش را به زنها میچسباند!

ذهن مریض آنیست که وقتی دختری کنار خیابان در انتظار تاکسی است قیمت میپرسد!

ذهن مریض آنیست که تا موی بلوند و استخوانی میبیند فاحشه مینامد!

ذهن مریض آنیست که شیطنت خاص زنان را فاحشگری میداند!

ذهن مریض آنیست کوچکترین لبخند یک زن را درخواست سکس میداند! ذهن مریض در این جا زیاد است از آن های که دختری را که رژ قرمز میزنند روسپی میدانند تا آن ها که با دیدن ساپورت ارضا میشوند. ذهن مریض اینجاست در  جایی که یک زن در مانتو جذاب تر است از زنی در ماکسی اینجا مردهایش از کمبود همه را فاحشه میدانند جز مادر و خواهر خویش!...


برچسب‌ها: ذهن مریض

تاریخ : [ پنجشنبه 3 اسفند1391 ]


ماجرای اول:

«شیما» كلاس دوم راهنمایی است و تاكنون سابقه نداشته كه حتی چند دقیقه‌ای دیر به خانه برگردد. وی امروز كیفش را برداشت و به مدرسه رفت ولی مدیر مدرسه می‌گوید كه وی به مدرسه نرفته و...

دخترك وقتی شنید می‌تواند در دوبی زندگی‌ای رۆیایی داشته باشد در دام وسوسه‌های مرد فریبكار افتاد. دخترك هنوز چند روزی نبود به مدرسه می‌رفت كه با حرف‌های وسوسه‌آمیز كارگری 35 ساله فریب سفر به دوبی را خورد و از مدرسه و خانه‌اش فراری شد.

هنگامی كه مرد بنا به دختر 12 ساله وعده ازدواج و زندگی در دوبی را می‌داد، دخترك در تصور بچگانه‌اش می‌دید كه با این مرد به رۆیاهایش دست پیدا خواهد كرد.

ساعت 2 ظهر روز 8 مهرماه سالجاری وقتی دختر 12 ساله به خانه‌اش در یكی از محله‌های شیراز برنگشت، پدرش نگران شد به مدرسه رفت و سراغ وی را گرفت، مرد شیرازی هنگامی كه متوجه شد دخترش اصلاً به مدرسه نرفته است با دلواپسی هرجا را كه می‌توانست جست‌وجو كرد تا خبری از دخترك بگیرد ولی شواهد نشان می‌داد كه كسی از سرنوشت وی اطلاعی ندارد.


برچسب‌ها: دختران

تاریخ : [ سه شنبه 1 اسفند1391 ]

ادامه مطلب
یه روزیه جوونی اومدخدمت آقارسول الله وگفت من میخوام زناکنم آقارسول الله شروع کردبه نصیحت کردن این پسر.اماهرچی گفت فایده نداشت پسره گفت من آروم نشدم آقارسول الله گفت توخودت خواهرداری؟عمه داری خاله داری؟گفت بله یارسول الله گفت دوست داری کسی بااینهازناکنه گفت نه یارسول الله این چه حرفیه گفت پس چطوردوست داری بادخترمردم زناکنی.پسره حرفی نزد.ازدین هم که بگذریم ازبهشت وجهنم هم بی خیال بشیم بعضی ازچیزهاازنظرعقل هم درست نسیت یعنی یه آدمی که غیرت داشته باشه یه آدمی که شرف داشته باشه نبایدخیلی ازکارهاروانجام بده حضرت علی علیه السلام درنهج البلاغه حکمتی دارندکه میفرمایدانسان غیورزنانمیکندنفرمودانسان مسلمان نفرمودشیعه زنانمیکندکه صدالبته نبایدهمچین گناهی سربزندحضرت فرمودانسان غیور.یعنی سوای ازمسلمان بودن یه آدم غیرت مندگناه نمیکنه.روح خودشوکثیف نمیکنه نمیدونم گاهی اوقات بعضی ازپسرهاچطورفکرمیکنند چطوربراخودشون حساب بازمیکنندکه هرکاری که دلشون خواست بکنند.بوعلی سینایه داستان تکان دهنده ای رونقل میکنه به اینکه یه روزچندتاحیوون نر وماده محرم وگرفتن وچشماشونوبستن و وادار به زناکردن یعنی حیوونهای بیچاره نمیدونستن که دارن بامحارمشون زنامیکنند.بعدازمدتی چشمانوبازکردن حیوونهای نرمتوجه شدن که بامحارمشون زناکردن .میگه اون قدراین حیووناسرشونوبه زمین کوبیدندتامردندیعنی اونامعنای غیرت وفهمیدن حالاچی میشه یه آدم معنای غیرت وشرف ونمیفهمه خدامیدونه.اینکه امام حسین روزعاشورافرموداگه دین ندارین آزادمردباشیدبامن داریدمیجنگیدبازن وبچم چیکاردارید؟این یعنی اینکه غیرت شرف یه قانون بین المللیه جهانیه ربط به دین نداره هرکسی تواین عالم داره زندگی میکنه میتونه این معناروبفهمه.ان شاءالله که همین طورخواهدبود.

برچسب‌ها: غیرت

تاریخ : [ دوشنبه 30 بهمن1391 ]


اگرچه استفاده گهگاهی از مژه مصنوعی (مثلا در مجلس عروسی) صدمه زیادی به چشم ها وارد نمی کند، ولی استفاده پشت سر هم و طولانی‌مدت از این وسیله، مضرات زیادی برای سلامت چشم خواهد داشت.

هر انسانی زیبایی را دوست دارد، زیرا میل به زیبایی در فطرت هر انسانی وجود دارد. معمولا خانم ها از ترفند های بیشتری برای زیباتر شدن استفاده می کنند. یکی از این ترفند ها، استفاده از مژه مصنوعی می باشد که آن را روی لبه پلک چشم می چسبانند.

اگرچه استفاده گهگاهی از مژه مصنوعی صدمه زیادی به چشم ها وارد نمی کند، ولی استفاده پشت سر هم و طولانی‌مدت از این وسیله، مضرات زیادی برای سلامت چشم خواهد داشت. در این مطلب، مهم ترین این مضرات را برایتان می گوییم.


برچسب‌ها: مژه مصنوعی

تاریخ : [ دوشنبه 30 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

قرآن کریم به عنوان کتاب مقدس مسلمانان، آگاهی دهنده در بسیاری از امور و رازهای هستی است این کتاب نه تنها درباره مسائل دینی که در مورد مسائل اجتماعی هم دارای برنامه و راهکار است.

قرآن کریم درباره رعایت حجاب که به عنوان یک امر ضروری در اسلام، شناخته می شود، نیز راهکارهای متعددی را ارائه داده است. بکارگیری این راهکارها در جوامع اسلامی می تواند تبعات ناشی از بی حجابی و بدحجابی را تقلیل داده یا به طور کلی از میان بردارد. این راهکارها که بخشی از آن مربوط به نوع پوشش زنان در جامعه است شامل:

1- ارائه یک چهار چوب صحیح برای پوشش زن

2- معرفی افراد محرم و نامحرم در قران کریم در سوره نور (24) آیه 31 ، که شامل محارم رضاعی نسبی و سببی می باشد.


برچسب‌ها: بدحجابی, آیات و روایات, نماز, قرآن

تاریخ : [ یکشنبه 29 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

بهش گفتم: امام زمان عج رو دوست داری؟

گفت: آره ! خیلی دوسش دارم
گفتم: امام زمان حجاب رو دوست داره یا نه؟
گفت: آره!گفتم : پس چرا کاری که آقا دوست داره انجام نمیدی؟
گفت: خب چیزه!…. ولی دوست داشتن امام زمان عج به ظاهر نیست ، به دله
گفتم: از این حرف که میگن به ظاهر نیست ، به دله بدم میاد


برچسب‌ها: حجاب, امام زمان

تاریخ : [ شنبه 28 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

رئيس زنان حزب اسلام کشور جمهوري آذربايجان گفت: شرايط براي حفظ حجاب زنان مسلمان در دنيا بسيار سخت شده است.نورسته ابراهيم آوا اظهار کرد: محدوديت هاي بسيار زيادي براي زنان مسلمان در دنيا و بويژه در جمهوري آذربايجان ايجاد شده است.وي افزود: در کشور ما دانش آموزان با حجاب اسلامي اجازه ورود به مدارس را ندارند.اين بانوي مسلمان، حجاب را يک محافظ براي زنان عنوان کرد و گفت: حجاب، امنيت زن در اجتماع را تضمين مي کند.ابراهيم آوا تصريح کرد: حجاب مانعي براي فعاليت زنان مسلمان نبوده و برعکس عاملي براي رشد زنان در جامعه است.رئيس زنان حزب اسلام کشور جمهوري آذربايجان درباره انواع مد اسلامي اظهارکرد: تنوع در پوشش به شرط انگشت نما نبودن صحيح است.وي خاطرنشان کرد: برخي از زنان با وجود اينکه نوع خاصي از پوشش اسلامي را براي خود برگزيده اند اما در جامعه بسيار مورد توجه مردان قرار مي گيرند.وي افزود: اين نوع پوشش مطابق بادستورات خداوند نيست و بايد از انواع پوششي استفاده شود که جلب توجه نکند.


برچسب‌ها: حجاب

تاریخ : [ جمعه 27 بهمن1391 ]


هر انسانى، با هر نظام فكرى، افعال اختیارى‏اش را به منظور رسیدن به اهدافى كه آن‏ها را پسندیده و خوب تشخیص داده، انجام مى‏دهد؛ به عبارت دیگر، تمام افعال ارادى آدمى، تابع حسن و قبحى است كه تشخیص مى‏دهد. «حجاب و بى‏حجابى» نیز از این چارچوب برون نیست.
عده‏اى حجاب را نیك مى‏دانند و بدان پایبندند و در مقابل، بى‏حجابى را زشت مى‏شمارند و از آن بیزارى مى‏جویند؛ چنان كه گروهى بى‏حجابى را پسندیده، به آن اهتمام مى‏ورزند و حجاب را عملى زشت دانسته، دامن خود را از آن پاك مى‏سازند. این نوشتار، فارغ از دلیل‏هاى عقلى و نقلى و مقتضیات فطرى در پى بررسى آثار این دو پدیده است و خوبى و بدى و زشتى و زیبایى هر یك را مى‏نمایاند تا هر كس با تدبیر در آثار آن دو، راه صواب پیش گیرد.

دامنه تأثیر رفتارها

بى‏تردید زندگى اجتماعى - خواه بر استدلال عقلى و خواه برخواسته فطرى و خواه بر بنیان قراردادهاى اجتماعى و... بنا شده باشد - از تأثیر و تأثّر متقابل افراد و عملكرد آن‏ها تهى نیست. خوبى‏ها و زیبایى‏ها براى فرد و خانواده و جامعه مفیدند و زشتى‏ها و بدى‏ها نیز به همه زیان مى‏رسانند و تأثیر خود را بر تمام اعضا و اركان جامعه به جا خواهند گذاشت.


برچسب‌ها: حجاب, بى‏حجاب, خانواده, عفت

تاریخ : [ پنجشنبه 26 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

غیرت فضایی آرام و سالم برای فعالیت زنان فراهم می‌کند و مردان و زنان بدون هیچگونه دغدغه و تشویش ذهنی در کنار هم کار و فعالیت می‌کنند.

انسان موجودی است که خداوند هنگام خلقش بر او آفرین گفت. این موجود تمامی صفات خدا را در خود دارد. حال برخی از این صفات در وی بروز و رشد کرده است اما برخی از صفات به صورت بالقوه در وی نهفته است. یکی از این صفات، صفت غیرت است. نمونه بارز غیرت مداری در امام حسین علیه السلام است که تا زمان حیات به احدی اجازه نداد تا به حریم زنان و کودکان تعرضی شود و مردانه با دشمنان جنگید. غیرت اقسامی دارد. مانند غیرت دینی، غیرت نسبت به نوامیس، غیرت نسبت به وطن و.... اما غیرتی که در این مقاله مورد بحث ماست، غیرت نسبت به نوامیس است.

غیرت اقسامی دارد. مانند غیرت دینی، غیرت نسبت به نوامیس، غیرت نسبت به وطن و.... اما غیرتی که در این مقاله مورد بحث ماست، غیرت نسبت به نوامیس است.

 غیرت صفتی است که همچون یک پاسبان از نوامیس و انحرافات احتمالی جلوگیری می‌کند و موجب ثبات خانوادگی و حفظ سلامت اجتماعی می‌شود. مردان ایرانی از نمونه‌های بارز غیرت در جهان هستند. مردی که غیرت دارد نه تنها نسبت به خانواده خود این حس را دارد بلکه دربرابر ناموس دیگران نیز احساس مسئولیت کرده و سعی در حفظ و حراست اخلاقیات در اجتماع دارد. شاید به محض شنیدن واژه غیرت، چارچوب آن در حریم خانواده به ذهن متبادر شود در حالی که مرز غیرت فراتر از خانواده است و مردان باید مراقب باشند علاوه بر حفظ نوامیس خود، نسبت به زنانی که در جامعه حضور دارند نیز بی تفاوت نباشند و اگر کسی به آنان تعرضی کرد واکنش نشان دهند.


برچسب‌ها: غیرت

تاریخ : [ پنجشنبه 26 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

آن قدیم‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که هنوز زندگی‌ها، خیلی رنگ و بوی ماشینی شدن و مدرنیته را به خود نگرفته بود، همه‌چیز، گویی با امروز فرق می‌کرد؛ طرز زندگی، رفتار، آداب معاشرت، حتی نوع سرگرمی و تفریحات‌ هم با امروز تفاوت داشت.

اگر پای صحبت مادر یا پدرتان و یا حتی مادربزرگ و پدربزرگ نشسته باشید، مطمئناً این جملات برایتان آشناست و بارها به گوش شما خورده است: آن زمان‌ها که آنقدر امکانات نبود، تفریحات ما خلاصه می‌شد در رفت وآمدهای خانوادگی و یا گشت و گذار در طبیعت و مواردی از این قبیل.
پارتی

البته گردش در طبیعت آنقدر زیبا و دلنشین بود که واقعاً روح انسان را شاد می‌کرد، اینکه غذایی درست می‌کردند و اعضای خانواده کنار هم در هوای پاک آن موقع شهرها می‌نشستند و صحبت می‌کردند و اوقاتشان را با خوشی سپری می‌کردند.

جوانان دیروز، سرگرمی‌های خاص خود را داشتندسرگرمی‌هایی مطابق با زمان خودشان. سرگرمی‌هایی عاری از هرگونه ابزار مدرنیسم، رفته رفته، هرچه زمان جلوتر آمد انگار تفریح معنای واقعی خود را گم کرد!

قلیان

امروزه اگر اسمی از تفریح و رفتن به طبیعت به میان می‌آید، نخستین وسیله‌ای که جلوتر از همه وسایل برداشته می‌شود، قلیان است، قلیان وسیله‌ای است که در زمان‌های قدیم معمولاًدر چایخانه‌ها پیدا می‌شد و طرفدارانش گروهی خاص بودند، معمولاً هم پیرمردهایی بودند که برای گذران عمر در قهوه خانه می‌نشستند و چایی می‌خوردند و قلیانی می‌کشیدند.

اما امروزه قلیان، نه سن و سال می‌شناسد و نه زن و مرد؛ قلیان متاسفانه تبدیل به یکی از جذاب‌ترین سرگرمی‌های جوانان امروز شده است.


برچسب‌ها: اکستازی, رقص

تاریخ : [ چهارشنبه 25 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

حجاب یعنی به جای شخص، شخصیت را دیدن.
حجاب یعنی به همه ی نا محرمان و ظاهر بینان "نه" گفتن.
دختران و زنان شایسته با آراستن خویش به "پوشش اسلامی" بزرگترین معلمان اخلاق و پاکی و فضیلتند.
آنان که جسم خود را ارزشمندتر از آن می دانند که هر چشمی از آن بهره ببرد، بر مسند والای فضیلت نشسته اند.

حجاب، عفاف وشخصیت و متانت زن را نمودار می کند و او را همچون مرواریدی گرانبها در بر می گیرد. ...

———————————-

                                           


+ مشاهده                                    + مشاهده                                 + مشاهده

+ بلاگفا                                        + بلاگفا                                     + بلاگفا

+ پرشین بلاگ                                + پرشین بلاگ                             + پرشین بلاگ

———————————-

هدیه ما:     دانلود پوستر ازدواج،خانواده و سبک زندگی

———————————-

با تشکر از سایت دلپذیر و نایت ملودی


برچسب‌ها: قالب وبلاگ, حجاب, ازدواج, قالب حجاب

تاریخ : [ دوشنبه 23 بهمن1391 ]


یکی از مسائلی که در نهی از منکر در  جامعه باید به آن توجه کافی شود ، منکرات رایج در جامعه است منکراتی که اگر از آنها جلوگیری نشود مانند موریانه روز به روز پایه ها و ستون های اصلی جامعه را نابود می کند و مسلما راهی که این جامعه در پیش می گیرد به ناکجا آباد ختم می شود.

به همین منظور کافی است سریع به چت روم ها و برخی از وبلاگ ها بزنید تا متوجه شوید که امروزه در جامعه چه مسائلی مانند علف های هرز رشد می کند و روز به روز بیشتر می شود .

پدیده ای به نام فساد و فحشاء در مسنجر های مجازی كه امروزه شاهد بروز و ظهور آن در جامعه اسلامی هستیم، مسئله‌ای که به جرات می توان از آن به فاجعه قرن بیست و یکم نام برد .

مردان و زنانی که شب و روز در مسنجرهای مختلف در فضای مجازی از جمله مسنجر یاهو به دنبال گزینه هایی هستند تا شاید به خواسته های شیطانی خود دست پیدا کنند .

برخی از افرادی كه در این مسنجرها حضور دارند تنها با زدن یك كد چند رقمی مانند كد زیر (eftdsa2)  تمام آرمان ها و اعتقادات اصیل خود را فراموش كرده، حرف هایی را به زبان می آورند و خواسته هایی را مطرح می كنند كه هر گز در شأن و منزلت یك انسان نیست چه رسد به شأن و منزلت یك مسلمان .


برچسب‌ها: فساد, فحشاء, مسنجر

تاریخ : [ شنبه 21 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

سوال: نمايان بودن ابروي اصلاح شده در برابر نامحرم چه حكمي دارد؟

امام خميني (ره)

سوال: آيا صلاح است براي زن ها تمام گردي صورت (چه اصلاح كرده و چه اصلاح نكرده) نمايان باشد؟

در صورت نداشتن مفسده مانع ندارد، ولي نبايد با زينت باشد.

استفتائات، 1382، ج3، ص 256، س 33

آيت الله بهجت (ره)

باسمه تعالي. جايز نيست.

آيت الله تبريزي (ره):

بر زن جايز نيست كه آرايش خود را بر آجنبي نمايان كند، و لكن پوشاندن آنچه كه بين زن ها و پيره زن ها متعارف است مانند ابرو گرفتن واجب نيست، اگر چه احتياط در پوشاندن است

آيت الله تبريزي (ره)

باسمه تعالي. بر زن جايز نيست كه آرايش خود را بر آجنبي نمايان كند، و لكن پوشاندن آنچه كه بين زن ها و پيره زن ها متعارف است مانند ابرو گرفتن واجب نيست، اگر چه احتياط در پوشاندن است. والله العالم

آيت الله خامنه اي (دام ظلّه)

باسمه تعالي. اگر زينت محسوب مي شود بايد از نامحرم پوشانده شود.

آيت الله سيستاني(دام ظلّه)

اشكال ندارد.

آيت الله فاضل لنكراني (ره)

بايد از ديد نامحرم پوشيده شود.

آيت الله مكارم شيرازي (دام ظلّه)

اشكالي ندارد.

منبع:استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعه الزهرا(قم)


برچسب‌ها: نامحرم, استفتائات

تاریخ : [ پنجشنبه 19 بهمن1391 ]


بعضی از مردها این‌گونه رفتار و تحت کنترل قرار دادن‌های همسر را حاکی از عشق بی‌اندازه بیان می‌کنند. به این دلیل که زن را حریم زندگی خود به حساب می‌آورند و نمی‌خواهند اجازه دهند که این حریم شکسته شود. اما اظهار چنین عشق‌های شکنجه‌آوری که با روحیات فردی انسانی سازگار نیست....

زن جوان گفت: «‌شوهرم آن‌قدر بدبین است كه وقتی از سر كار به منزل می‌آید، سطل زباله را زیر رو می‌كند که مبادا كسی به منزل ما آمده باشد و من از او چیزی پنهان كرده باشم؟ اگر به زباله‌ای مشكوك شود، بی‌دلیل فریاد می‌زند و می‌‌گوید، كسی به دیدن من آمده و به او اطلاع نداده‌ام. در صورتی كه حتی اگر مادرم هم به دیدنم بیاید با تلفن به او اطلاع می‌دهم تا وقتی می‌آید عصبانی نشود. نمی‌خواهم با او زندگی كنم، او بسیار بددل و شكاك است. با رفتارش مرا به یك بیمار عصبی تبدیل كرده.»

این جملات حرف‌های زنی است که برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده. به‌راستی چه اتفاقی رخ می‌دهد که بددلی در زندگی برخی افراد جای عشق‌، محبت و صمیمیت را می‌گیرد؟

زن در‌حالی‌كه گریه می‌كرد، ادامه داد: «‌در دوران عقد برخی از رفتارهایش برایم قابل درك نبود. تصور می‌كردم به دلیل علاقه‌ای كه به من دارد، این‌گونه رفتار می‌کند.»


برچسب‌ها: بددلی

تاریخ : [ چهارشنبه 18 بهمن1391 ]

ادامه مطلب
خیانت مهم ترین عامل در تضعیف اساسِ زندگی زناشویی و آسیب دیدن اعتماد فردِ مورد خیانت واقع شده است.ابعاد تاثیر این رفتار اشتباه آنقدر زیاد است که بهتر است بیشتر راجع به آن با هم صحبت کنیم.
وفاداری، یکی از عوامل بسیار مهم و مۆثر در دوام یک ازدواج است. وفاداری به معنای تعهد به پیمان زناشویی و خیانت نکردن به همبستگی عاطفی و جنسی مشترک است. وفاداری، بستر شکل گیری اعتماد متقابل است. در مقابلِ وفاداری، خیانت مهم ترین عامل در تضعیف اساسِ زندگی زناشویی و آسیب دیدن اعتماد فردِ مورد خیانت واقع شده است.

 خیانت یا پیمان شکنی، به هر شکلی از ارتباط گفته می شود که در آن یکی از زوجین یا هر دو، پا از رابطه متعهدانه ی متقابل فراتر گذاشته و به ایجاد ارتباطهایی خارج از چارچوب، با جنس مخالف سوق پیدا می کنند.


برچسب‌ها: خیانت

تاریخ : [ سه شنبه 17 بهمن1391 ]

ادامه مطلب
زنی می تواند زنانه رفتار کند که در کنار یک "مرد" زندگی کند. زنی که همیشه مجبور است وظایف مردانه ی همسرش را انجام دهد، هیچگاه لذت زن بودن را درک نخواهد کرد.
گناه بسیاری از زن ها چیست که همسرانشان مردانه عمل نمی کنند؟ مردانی که در حمایت کردن از خانواده ضعیف عمل می کنند، مردانی که در تصمیم گیری تردید دارند، مردانی که خودشان را طعمه ی سوء استفاده کنندگان و کلاهبرداران قرار می دهند، نمی توانند از زنانشان توقع زن بودن داشته باشند! زنی می تواند زنانه رفتار کند که در کنار یک "مرد" زندگی کند. زنی که همیشه مجبور است وظایف مردانه ی همسرش را انجام دهد، هیچگاه لذت زن بودن را درک نخواهد کرد.

شاید شما هم دیده باشید زنانی را که اجازه ی حرف زدن یا تصمیم گرفتن به همسرشان نمی دهند و نه تنها حق مدیریت، بلکه حق استقلال شخصی او را در رای و نظر هم سلب می کنند. حتما از رفتار آنها احساس انزجار کرده اید. اما باید دید رفتار آن مرد چگونه بوده که همسرش با بی قراری


برچسب‌ها: زن, مرد, همسر, خانواده, شریک زندگی

تاریخ : [ سه شنبه 10 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

 از بين رفتن شخصيت زن و ايجاد ناامني براي او، سستي بنيان خانواده، گسترش فساد در جامعه و ضربه به فعاليت ها و مسئوليت هاي اجتماعي از جمله آثار مخرب آزادي غربي در جوامع امروزي است.از جمله قربانيان اصلي اين نوع جهان بيني زنان بودند. زيرا سرمايه داران با توجه به جاذبه ظاهري او مي توانستند از اين جنس در جهت تبليغ و ايجاد بازارهاي مختلف استفاده كنند. يعني هم مي خواستند از او و جاذبه هايش در تبليغ كالاهاي مختلف استفاده كنند و هم براي كالاهايي كه مربوط به جنبه هاي ظاهري و خودنمايي اوست، نظير لوازم آرايش و لباس و... بازار مصرف بيشتري ايجاد كنند.علاوه بر آن، براي افزايش بازاركار، نيروي كار زن به عنوان يك نيروي ارزان براي سرمايه داران بسيار مطلوب خواهد بود.روشن است براي استفاده از اين نيروي كار ارزان بي حجاب شدن زنان ضرورت دارد. چرا كه حجاب زن مانع بزرگي براي استفاده و بهره كشي از وي خواهد بود. بنابراين اول بايد حيا و حجاب او و محدوديت روابط زن و مرد را از بين برد. براي اين كار چه دستاويزي بهتر از شعار عوام فريب و زيباي حمايت از حقوق و آزادي زن؟

وقتي اسلام آمد از آنجا که يک دين خانواده محور است و به دنبال ايجاد تعادل بين غرايز و تکامل و تعامل معنوي انسان است بحث حجاب و پوشش در احکام و آيات الهي مطرح شد. حجاب به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي و شاخصه جامعه اسلامي در ايران چه براي زنان و چه براي مردان نهادينه شد.اين روند ادامه يافت تا در دوره قاجار با آشنايي ايرانيان با تمدن غربي نفوذ مظاهر غربي در ايران رواج يافت. بي حجابي از لذت جويي که يکي از شاخصه‏هاي تمدن غربي بعد از رنسانس بود به ايران راه يافت.


برچسب‌ها: بی حجابی

تاریخ : [ دوشنبه 9 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

مقوله بی حجابی امروز به یك معضل كاملاً مشهود در جامعه درآمده است معضلی كه فقط برای افراد بی‌حجاب مشكل ایجاد نمی كند؛ در واقع آسیب‌هایی كه از بی‌حجابی ناشی می‌شود، تمام اعضای جامعه در بر می‌گیرد.حجاب و عفاف که یک دستور دینی است از مسائل مهم و کلیدی جامعه ماست و با بسیاری از مسائل پیوند خورده و دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شده است. این مسأله ازآن جهت که خطابش با زنان است، به نیمی از جمعیت جامعه مربوط است و از آن جهت که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد، به همه افراد جامعه مربوط می شود. اگر حجاب در جامعه رعایت شود و روابط جنسی به محیط خانواده محدود گردد، جوانان نیز تمایل بیشتری به ازدواج پیدا می کنند و خانواده های تشکیل شده نیز ثبات بیشتری خواهند گرفت و در نتیجه منفعت بیشتری عاید زنان خواهد شد، زیرا از محبّت و حمایت مالی مردان برخوردار خواهند بود.

ولی اگر روابط جنسی در غیر محیط خانواده میسّر گردد، جوانان مشکلات ازدواج را نخواهند پذیرفت و خانواده های تشکیل یافته هم متزلزل می شود


برچسب‌ها: بی‌حجابی, پوشش اسلامی, حجاب, حجاب و عفاف, روابط زن و مرد

تاریخ : [ دوشنبه 9 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

پوشش یكی از شئون انسانی است و این شأن انسان به خصوصیات متفاوت فردی، اجتماعی وی مربوط می شود و می توان گفت كه لباس پرچم وجود آدمی است كه از اعتقادات و فرهنگ و آداب و رسوم وی سخن می گوید.

پیدایش لباس منشأهای گوناگونی دارد، منشأ روانی، امنیتی، اجتماعی، اخلاقی و دینی و به خاطر این منشأها و كاربردهای گوناگون آن به عنوان نعمت از آن یاد می شود كه خداوند مثل بقیه نعمت ها به انسان ارزانی داشته و آن را وسیله ای برای پوشش و زیبایی و حفاظت از سرما و گرما و از همه مهم تر، انجام عبادات خداوند قرارداده است.

قرآن، مبحث پوشش را در لابلای آیاتی كه پیرامون آفرینش انسان اولیه «حضرت آدم» آورده است و آن را به عنوان نعمت الهی از طرف خدا معرفی می كند «یا بنی آدم قد انزلنا علیكم لباساً...» و به خاطر همین اهمیت لباس است كه شیطان با وسوسه هایش می خواهد آن را از تن ارزشمند انسان بكند و جدا كند و اگر در این زمینه موفق نشد تلاش می كند تا انسان از مسیر اصلی استفاده صحیح از لباس منحرف شود و راه افراط و تفریط را بپیماید. سفارش و تأكید قرآن و روایات به استفاده صحیح از این وسیله، به ما یادآوری می كند كه شكر نعمت لباس به استفاده صحیح و مناسب از آن نعمت است تا زمینه رشد شخصیت فردی و اجتماعی انسان را فراهم كند و تأثیر پوشش صحیح را برآرامش و امنیت بیان نماید.


برچسب‌ها: پوشش, حجاب, اخلاق

تاریخ : [ یکشنبه 8 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

ماجرای برگزاری نمایشگاه های مد و لباس به اسفند ماه سال 89 باز می گردد. زمانی که نمایشگاه مد و لباس در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد ،یک سری مانتوی مطابق با هنجاری های ایرانی و اسلامی به نمایش در آمد. اما عمر این مانتوها تنها به مدت زمان برگزاری نمایشگاه محدود شد و پس از اتمام آن در هیچ نقطه از شهر ردپایی از آنها باقی نمانده بود. مسئولان وقت کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد تصمیم گرفتند که برای برطرف کردن این مشکل در دوره بعدی نمایشگاه که در اردیبشهت ماه سال بعد برگزار شد، از رئیس اتحادیه کشوری پوشاک هم دعوت به عمل آورند تا تضمیمنی برای تولید انبوه آثار ارائه شده یا لااقل برگزیده آثار جشنواره در بازار پوشاک کشور داشته باشند. دوره دوم نمایشگاه سرانجام آذر ماه سال 90 بار دیگر در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد و به گفته ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک کشور، مدل هایی های ارائه شده در نمایشگاه، ابتدا در 100 فروشگاه ، سپس در 600 مرکز فروش و در ادامه در تمامی مانتو فروشی های کشور عرضه شد.

پس از برگزاری نمایشگاه در آذر ماه سال 90، این بار نوبت جشنواره فجر بود که پذیرای مد و لباس های اسلامی باشد. این شد که اسفند ماه گذشته اولین جشنواره مد و لباس فجر برگزار شد و برگزیدگان در اختتامیه جشنواره در  تالار وحدت، معرفی و تقدیر شدند. اسفند ماه امسال هم دومین دوره از این جشنواره در تهران برگزار می شود.

حجاب

لباس هایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی دارد

برای آگاهی یافتن از نوع پوشش این روزها خانم ها کافی است نگاهی اجمالی به معابر شهر تهران بیندازیم . آن وقت است که با هجوم مانکن هایی روبرو می شویم که در مدل لباس ها و آرایش همه نوع مدی دیده می شود جز مد ایرانی و اسلامی. در این میان بانوان با حجاب برای تهیه پوشش متناسب با هنجاریهای اسلامی این روزها با مشکلات بسیاری روبرو هستند. چون بوتیک ها و مراکز خرید سطح شهر پر شده اند از مانتوهایی که با الگوی ترکیه ای بریده شدند و در این میان پیدا کردن مانتو آزاد و متناسب مانند پیدا کردن یک سوزن در بازار کاه است.


برچسب‌ها: جشنواره مد و لباس, جشنواره, مد, لباس, حجاب

تاریخ : [ جمعه 6 بهمن1391 ]

ادامه مطلب
معمولا در بین اقوام، "خاله" از جایگاه خاصی برخوردار است. خاله محبوبیت ویژه ای دارد. از برخی ضرب المثلهای فارسی پیداست که خانه ی خاله یعنی جایی که می توان در آن راحت بود و خودمانی رفتار کرد. لذا در جاهایی که برای رعایت قوانین، سختگیری می شود اصطلاحا می گویند اینجا خانه خاله نیست!
اما چرا خانه ی خاله جای راحت، و رابطه خاله و خواهرزاده رابطه ای موفقتر و عالیتر از دیگر روابط قوم و خویشی است؟ این بحث وقتی ارزش پیدا می کند که بتواند از این رابطه، قوانینی منطقی برای حل مشکلات افراد با دیگر اقوام به دست دهد.

گفتنی است ارتباط بین خواهران، رابطه ای است که چه به کمک غریزه و چه به لطف عادت و دوستی دوران کودکی، بسیار عمیق و قوی است. محبت خواهران به خواهر زاده ها مثل محبت به کودکی خویش است. بنابراین عواطف دیگری هم در تقویت این محبت دخالت می کنند. البته همین چیزها می تواند در روابط عمو و برادر زاده هم صدق کند ولی معمولا رابطه های عاطفی خواهران بسیار قویتر از برداردان است. لذا رابطه ی بین خاله و خواهر زاده امتیازی خاص پیدا می کند.


برچسب‌ها: خاله‌ها, روابط

تاریخ : [ جمعه 6 بهمن1391 ]

ادامه مطلب
شروع  زندگی زناشویی و به طور کل تجربه زندگی متاهلی، می تواند تجربه ای چالش برانگیز و پیچیده باشد و به طور بالقوه این امکان وجود دارد که این تجربه یک تجربه سودمند و رضایت بخش و یا دردناک و زجر آور تبدیل شود. ذات و طبیعت ارتباط یک زوج به وسیله نحوه مواجهه آنها با فاکتورهای مختلفی که ارتباط را تحت تاثیر قرار می دهند مشخص می شود.

دنیای کوچک اما پر اهمیتی که زوجین تشکیل می دهند و نحوه ارتباطات آنها با هم، بسته به هر نسلی دارای شکلی متفاوت است. تغییرات اجتماعی چند دهه اخیر باعث شده که برخی تصور کنند مجبور به تغییر در طرز تفکر درباره ارزشها و توقعات هستند.

به طور کلی امروزه وقتی زوجین وارد زندگی زناشویی جدید می شوند انتظار یافتن هیجان بیشتر، ارضا تمایلات جنسی به نحوه موثر تر، تساوی بیشتر بین زن و مرد و تحمل بیشتر تفاوتها از جانب شریک زندگی شان را دارند.


برچسب‌ها: زوجین, زندگی زناشویی, ارتباط زوجین

تاریخ : [ پنجشنبه 5 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

این یک مد زودگذر نیست، یا یک عمل سیاسی و یا یک تبلیغ مذهبی. این تمایل شخص است برای پوشاندن بدن خود، برای رسیدن به آنچه که خدا خواسته است. آیا این عادلانه است فردی را از این آزادی محروم کنیم که او به واسطه‌ی آن بیان می‌کند که چه کسی‌ست؟

 گوهر عفاف من، مورد تنفر و انزجار، بدخواهی و جوسازی ساعت‌ها بحث و جدل‌های بی‌ثمر، خروار‌ها کج خلقی این به‌اصطلاح «ناجیان» کرامت و شأن، که سعی دارند مرا از این سکوت بیرون آورند.

پوست اندازی که مدیون اربابان جوانمردی است که آماده ذبح حاکم ستمگر و ظالم هستند؛ عامل این همه آشوب و گرفتاری، حجاب من است.

من در تارهای جاهلی‌گری به دام افتاده‌ام.

روژکتوری را که بر روی یک تصویر نور انداخته بود شکستم و ترجیح دادم با نور ایمان قلبم همه چیز روشن شود. نورامید در چشمانم بدرخشد، هاله درخشانی از عشق و محبت که از تک تک سلول‌ها و بافت‌های وجودم منشعب می‌شوند، همه جا را نورانی کند.


برچسب‌ها: دل‌نوشته‌, حجاب

تاریخ : [ پنجشنبه 5 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

«مزاحمت خیابانی» امروزه به عنوان پدیده اخلاقی زننده، به چنان مرحله‌ای در جامعه رسیده كه مسوولان انتظامی بارها و بارها برخورد با عاملان مزاحمت برای نوامیس مردم را در دستور كار طرح امنیت اخلاقی قرار داده‌اند و باید منتظر ماند و دید در جدیدترین برخوردها به دلیل ارتكاب چنین جرم چندش‌آوری! چه تعداد دستگیر و چندهزار خودرو توقیف خواهند شد؟

پدیده‌ای به نام «مزاحمت برای نوامیس» از انواع مختلف آن همچون متلك‌پرانی، تنه‌زدن، زل زدن و چشم‌چرانی، بوق زدن و متوقف كردن خودرو در مقابل پای فرد و طرح تقاضای نامشروع، چراغ زدن، مزاحمت تلفنی، تمسخر، ترساندن ، ایستادن بر سر معابر و محلهای رفت و آمد عموم و اجتماع كردن مقابل درب مدارس، بد نشستن با هدف سوء در وسایل نقلیه عمومی مثل تاكسی و ... از جمله آسیب‌هایی است كه ابتدائا به شدت نیاز به ساز و كار پیشگیرانه از نوع فرهنگی و در ادامه، برخورد مقابله‌ای از نوع پلیسی و قضایی دارد. نمونه‌هایی از سرانجامی كه این مزاحمتهای به ظاهر ساده، اما تاثیرگذار از جنبه روانی و ویرانگر از جهت فروپاشی خانواده و قتل و آدم‌كشی رقم زده‌اند، واقعیتهای دردناك این بیماری اجتماعی را كه زمینه وقوع جرایم خشن‌تر را فراهم می‌كند، آشكارتر می‌سازد:

برچسب‌ها: مزاحمت های خیابانی, زنان خیابانی, مزاحمت

تاریخ : [ چهارشنبه 4 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

در قرآن می بینیم که خود را چنین معرفی میکند:{إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ لِّلْعَالَمِینَ وَلَتَعْلَمُنَّ نَبَأَهُ بَعْدَ حِینٍ} این (قرآن) جز پندی برای جهانیان نیست و قطعاً پس از چندی خبر آن را خواهید دانست. آیا این کتاب برای همه جهانیان است یا صرفا برای مومنین؟ پروردگار سبحان خطاب به پیامبر می گوید:"وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِینَو تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم. در آیاتی که خطاب قرآن به همه مردم عالم است، در واقع می خواهد بگوید قرآن اختصاص به قوم و دسته خاصی ندارد. هر کس به سمت قرآن بیاید نجات پیدا می کند، پس مخاطبان قرآن همه انسان ها هستند و محدودیتی برای هیچ کس در هیچ زمانی نیست.


برچسب‌ها: حجاب, قرآن

تاریخ : [ سه شنبه 3 بهمن1391 ]


چرا زنان ایرانی همواره در قله آمارهای مصرف لوازم آرایش و جراحی های زیبایی دنیا قرار دارند و این صدرنشینی ریشه در چه عواملی دارد؟

همه ما بارها در آمارهای بین المللی مصرف لوازم آرایش شنیده ایم که زنان ایرانی پس از عربستان بیشترین مصرف لوازم آرایش در خاورمیانه و رتبه هفتم جهانی را دارند. پرسشی که در این میان مطرح می شود این است که چرا ما همواره در قله آمارهای مصرف لوازم آرایش و جراحی های زیبایی دنیا قرار داریم و این صدرنشینی ما ریشه در چه عواملی دارد؟

مصرف سرانه ای که سر به فلک کشیده است

براساس تحقیق موسسه تحقیقاتی TMBA، حدود ۱۴ میلیون دختر و زن بین ۱۵ تا ۴۵ سال ساکن شهرهای بزرگ ایران، بطور متوسط ماهانه ۷/۵ یورو برای خرید لوازم آرایشی هزینه می‌کنند. در این تحقیق همچنین آمده است که زنان و دختران ایرانی به دلیل توجه خاصی به چهره خود می‌کنند. دخترانی هستند که بیش از یک ساعت جلوی آینه آرایش می‌کنند.

تاریخ : [ یکشنبه 1 بهمن1391 ]

ادامه مطلب

تقويت نهاد خانواده در دين مبين اسلام يک اصل مهم محسوب مي شود. اصلي که بايد آن را همواره مدنظر قرار داد.امروزخانواده يکي از محوري‏ترين نهادهاي اجتماع بشري است که تاکنون جانشيني براي آن يافت نشده است. نقش کليدي خانواده در برآوردن نيازهاي عاطفي، فرهنگي، اقتصادي و غير آن، اين نهاد را به عنوان يک نهاد طبيعي بي‏بديل که از آغاز خلقت همراه بشر بوده، تبديل نموده است.از سوي ديگر آسيب‏ها و آفت‏هايي که موجب سست شدن بنياد خانواده شده، توجه محققان را به مطالعه کارکردها و ابعاد گوناگون اين نهاد جلب نموده است. اگر قرن حاضر را قرن فروپاشي خانواده در غرب بناميم گزافه نگفته‏ايم، اين سيل بنيان کن به مرزهاي کشورهاي غربي محدود نمانده و از طريق وسايل ارتباطي، مهاجرت و... کشورهاي اسلامي و جهان سوم را نيز درنورديده است.

بدون شك يكي از اصلي ترين راهكارهاي مقابله با معضلاتي از جمله طلاق و عواقب و تبعات آن،تقويت نهاد خانواده مي باشد.تقويت نهاد خانواده نه تنها از بحرانهاي فردي و اجتماعي پيشگيري مي كند،بلكه در مقابله با بحران هاي اجتماعي نيز نقشي اساسي ايفا مي كند.بنابر اين تقويت نهاد خانواده هم حكم پيشگيري از بحرانهاي اجتماعي دارد و هم حكم درمان را.‏‏ بخشي از فرهنگ سازي سالم در خانواده ها و راهنمايي در اين چارچوب بر عهده مسئولين و بخش عمده،يعني بخش اجرايي آن بر عهده خود خانواده هاست.در اين خصوص مشاوره خانواده امري ضروري محسوب مي شود و خانواده ها نيز بايد خود را نسبت به اين مشاوره ها مشتاق نشان دهند.بسياري از خانواده ها پيچيدگي ها و آسيبهاي اجتماعي و فردي كه مي تواند گريبانگير فرزندانشان شود را درك نمي كنند و در اين خصوص لازم است آگاه شوند


برچسب‌ها: خانواده

تاریخ : [ یکشنبه 1 بهمن1391 ]

ادامه مطلب
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (نور 31)

ترجمه آیه: و به زنان با ایمان بگو: از بعضى نگاه‏هاى خود (نگاه‏هاى غیر مجاز) چشم‏پوشى كنند و دامن‏هاى خود را حفظ نمایند و جز آنچه (به طور طبیعى) ظاهر است، زینت‏هاى خود را آشكار نكنند و باید روسرى خود را بر گردن خود بیفكنند (تا علاوه بر سر، گردن و سینه‏ى آنان نیز پوشیده باشد) و زینت خود را ظاهر نكنند جز براى شوهر خود، یا پدر خود یا پدرشوهر خود، یا پسر خود، یا پسر شوهر خود (كه از همسر دیگر است) یا برادر خود، یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود، یا زنان (هم‏كیش) خود، یا آنچه را مالك شده‏اند (از كنیز و برده)، یا مردان خدمتگزار كه تمایل جنسى ندارند، یا كودكانى كه (به سنّ تمییز نرسیده و) بر امور جنسى زنان آگاه نیستند. و نیز پاى خود را به گونه‏اى به زمین نكوبند كه آنچه از زیور مخفى دارند آشكار شود. اى مؤمنان! همگى به سوى خدا باز گردید و به درگاه خدا توبه كنید تا رستگار شوید.


برچسب‌ها: حجاب, قرآن

تاریخ : [ جمعه 29 دی1391 ]

ادامه مطلب
ما در جوانی دلباخته می شویم .در جوانی نامزد می کنیم .در جوانی ازدواج می کنیم اما گاهی انتخابمان درست نبوده و در دوران نامزدی و آشنایی برای ازدواج مجبوریم رابطه ای را تمام کنیم ،اما چگونه؟
کات شدن یک رابطه‌ی عاطفی
متاسفانه همانقدر که ما شیوه درست ارتباط برقرار کردن رابطه عاطفی را بلد نیستیم، همانقدر هم بلد نیستیم با تمام شدن یک رابطه کنار بیاییم. از افسردگی های کوتاه مدت گرفته تا خودکشی ، واکنش هایی هستند که ما به تمام شدن رابطه عاطفی نشان می دهیم.

 اما آیا غیر از این واکنش های هیجانی راه دیگری هم برای کنار آمدن با این درد وجود دارد؟ روانشناسان می گویند می شود از همین اتفاق ناخوشایند حتی به عنوان یک فرصت برای شناختن خودمان و شیوه ارتباط برقرار کردنمان استفاده کرد.

یک شکست، چند واکنش

هر کسی یک جور به تمام شدن رابطه عاطفی واکنش نشان می دهد. خانم ها معمولا واکنش عاطفی تری نشان می دهند. درست یا غلط، آنها فکر می کنند چیز بیشتری از اقای طرف مقابلشان از دست داده اند. معمولا هم به «جوانی» یا «فرصت» از دست رفته برای برقراری یک رابطه همیشگی اشاره می کنند.

تاریخ : [ چهارشنبه 27 دی1391 ]

ادامه مطلب

متأسفانه مسأله رفاقت بین دختران و پسران نامحرم بسیار افزایش یافته و جوانان زیادی پا در این وادی نا امن گذاشته اند و بسیار هم خشنود هستند ،اما این خشنودی دیری نمی پاید و و این روابط اثرات سوء خود را نشان می دهد ، و هنگامی که یک رابطه رو به سردی نهاده و خاتمه می یابد طرفین می مانند و دنیایی از سردی و افسردگی ...

احساس شدید نیاز عاطفی و تنهایی آن ها رنج می دهد ،دقیقا مثل یک شخص سیگاری که در صدد ترک سیگار است و بسیار به نظرش سخت و غیر ممکن می آید .

اما در مورد راهكارهای فراموشی موارد زیر را به شما معرفی می‌كنیم كه امیدواریم بتواند به شما كمك كند.

1. باید قبول كنید كه فراموش كردن فردی كه انسان به او علاقه دارد و دائم یاد او در ذهنش تداعی می‌شود، كاری سخت و دشوار است. انسان مثل كامپیوتر یا آدم آهنی نیست كه با تغییر یك برنامه، رفتارش تغییر كند. انسان موجودی است پر از عواطف و احساسات و همین احساسات و عواطف هستند كه گاهی اوقات او را در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه هایش با مشكل مواجه می سازند. بسیاری از اوقات فرد از لحاظ عقلی و منطقی به تصمیمی می رسد، ولی به راحتی نمی تواند آن تصمیم را عملی كند.


برچسب‌ها: دختران, پسران, روابط دختر و پسر, نامحرم, خانواده, روابط عاطفی

تاریخ : [ سه شنبه 26 دی1391 ]

ادامه مطلب

خانمي هستم 32 ساله که با همسرم زندگي بسيار خوبي داريم . من به حفظ حجاب و شئونات ديني خيلي پايبندم ولي خانواده و به خصوص برادرهاي شوهرم اعتقادات چندان محکمي ندارند و حتي من را به خاطر اعتقاداتم سرزنش مي کنند! رفت و آمد با چنين خانواده اي چه حکمي دارد؟

آيا بايد با خانواده همسرم قطع رابطه کنم؟

جداي حکم فقهي اين موضوع بايد به بحث معاشرت و احترام به خانواده همسر و جايگاه آن ها و استحکام بنيان خانواده خودتان هم توجه داشته باشيد. از نظر فقهي شما بايد حجاب تان را رعايت کنيد، چه از لحاظ پوشش و چه از لحاظ صحبت کردن و نگاه کردن به نامحرم. اين وظيفه شرعي شماست. اما در اين جا توصيه نمي کنيم که قطع رابطه کنيد و هيچ ارتباطي با خانواده همسرتان نداشته باشيد. حکم فقهي آن هم اين است که اين ارتباط اشکالي ندارد مشروط بر اين که حجاب تان را در همه ابعاد و همچنين ديگر حدود شرعي را رعايت کنيد.

علاوه بر اين سعي کنيد رفتار پسنديده اي داشته باشيد و با خانواده همسرتان خوش اخلاقي کنيد. از جاذبه هايي که در ذات رفتارهاي ديني است استفاده کنيد و امر به معروف و نهي از منکر عملي و رفتاري داشته باشيد؛ براي مثال سعي کنيد هنگامي که خانواده همسرتان به خانه شما مي آيند حريم محرم و نامحرم را بيشتر حفظ کنيد، شايد در امر به معروف و نهي از منکر زباني موفق نباشيد اما در رفتار و کردار خود مي توانيد اين مسئله را مد نظر داشته باشيد.

نکته ديگر اين که جنبه اطاعت از خدا را مطرح کنيد و به آن بينديشيد، نه به اين که دوست داريد شرايط چطور باشد و شما چگونه شرايطي را مي پسنديد! حتي اگر سرزنش هم شديد، بگوييد خدا اين طور دوست دارد. حتي مي توانيد به آياتي از سوره نور و سوره احزاب اشاره کنيد که حريم زن و مرد را کاملا مشخص کرده است و بگوييد: ملاک و معيار من آيات قرآن است و چون خداوند با صراحت حدود محرم و نامحرم را مشخص کرده است، من هم سعي دارم اين حدود را رعايت کنم.


برچسب‌ها: حجاب, خانواده

تاریخ : [ سه شنبه 26 دی1391 ]


تحریک شهوت جنسی جزء با ملاعبه با همسر جایز نیست هر چند قصد خروج منی نداشته باشد و منی خارج نشود . (آیة الله خامنه ای دام ظله)

سوال: حکم آمیزش از پشت با همسر در زمانی که حائض است را بیان بفرمایید.

آیات عظام: امام خمینی ره، امام خامنه ای ظله، مکارم شیرازی ام ظله، نوری همدانی دام ظله:

در دُبُر زن حائض، وطی کردن، کراهت شدیده دارد.

آیةالله العظمی اراکی ره:

در دُبُر زن حائض، وطی کردن، محلّ اشکال است.آیةالله العظمی خوئی: بنابراحتیاط لازم وطی زن در دُبُر، چه حائض باشد چه نباشد، حرام است.

تاریخ : [ دوشنبه 25 دی1391 ]

ادامه مطلب

 والدینی که در مقابل زندگی مشترک بدون ازدواج قانونی دخترانشان سکوت می کنند چه کسانی هستند و چه عاملی باعث شده که نوع زندگی بی بند و بار غربی با چنین گستردگی در کشور ما فراگیر شود؟

 ‌متاسفانه‌ گزارش‌هایی مبنی بر تشکیل زندگی‌های مجردی در شمال شهر تهران داریم که در آن دختر و پسر بدون ازدواج رسمی زیر یک سقف زندگی می‌کنند. با شنیدن این خبر این پرسش در ذهن ما ایجاد می شود که با توجه به ارزش های اخلاقی حاکم بر جامعه ما این افراد چه کسانی هستند که بر خلاف اعتقادات دینی و عرفی جامعه بدون ازدواج شرعی و قانونی اقدام به زندگی مشترک می کنند؟ والدینی که در مقابل زندگی مشترک بدون ازدواج قانونی دخترانشان سکوت می کنند چه کسانی هستند و چه عاملی باعث شده که نوع زندگی بی بند و بار غربی با چنین گستردگی در کشور ما فراگیر شود؟

برچسب‌ها: زندگی مشترک, ازدواج, دختران, خانواده, اخلاق, دانشجویان, ازدواج موقت

تاریخ : [ دوشنبه 25 دی1391 ]

ادامه مطلب

سوال: آیا پوشاندن موهای مصنوعی در نماز واجب است؟

آیة الله بهجت(ره):

خیر گرچه احتیاط خوب است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله تبریزی(ره):

پوشاندن موهای مصنوعی برای نماز واجب نیست لکن بر زن واجب است آن را از نامحرم بپوشاند. والله العالم

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

اگر موی مصنوعی عرفاً موی او محسوب می شود پوشاندن آن در نماز لازم است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

واجب نیست.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

پوشاندن موی مصنوعی در نماز لازم نیست ولی بشره باید پوشانده شود. واله العالم

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

لازم نیست.

(توضیح المسائل، 1384، ص 135، م 795)

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

لازم است.

(توضیح المسائل، 1381، ص 144، م 729)

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

اگر پوست بدن پوشانده باشد، پوشاندن آن ها در نماز واجب نیست.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)


برچسب‌ها: احکام نماز, موهای مصنوعی

تاریخ : [ دوشنبه 25 دی1391 ]


در اين پست براي شما عزيزان پادكستي كوتاه با موضوع حجاب و تحت عنوان " حجاب فاطمه (س) " آماده نموده ايم.

اين پادكست كه شامل تدوين و تلفيق دو سخنراني مرحوم كافي، حجت السلام دانشمند و شعر خواني مرحوم آغاسي و صوت زمينه آهنگي تركي مي باشد به مدت 1:29 دقيقه ساخته شده است و با فرمت mp3 در اختيار شما گراميان قرار مي گيرد.

براي دريافت آن كافي است روي لينك زير كليك نماييد.

دانلود و اجرای پادكست كوتاه حجاب فاطمه (س)


برچسب‌ها: کلیپ حجاب و عفاف, پادکست

تاریخ : [ دوشنبه 25 دی1391 ]


 پادکست  : حجاب از دیدگاه قرآن

حجاب از دیدگاه قرآن

سلام ،این پادکست با موضوع حجاب و قران ساخته شده است . 
ما را از نظر و پیشنهادات  خود بی نصیب نگذارید،لذت ببرید .

برای دانلود  اینجا   کلیک نمایید

خدا نگهدار


برچسب‌ها: کلیپ حجاب و عفاف, پادکست, حجاب, قرآن

تاریخ : [ دوشنبه 25 دی1391 ]


۱ حجاب، رسانه اسلام انقلابي است حجت الاسلام پناهيان دانلود
۲  ضرر بي حجابي کمتر از فايده حجاب است! حجت الاسلام پناهيان دانلود
۳ برهنگی زن عین مردسالاری است! دکتر حسن رحیم پور دانلود
۴ سخنرانی قرآن و حجاب دکتر حسن رحیم پور دانلود
۵ نماهنگ دختر مشرق حمید حامی دانلود
۶ حجاب و آراستگی آقای دکتر بی ریا دانلود
۷ بهترین رنگ حجاب خانم دکتر نیلچی‌زاده دانلود
۸ معصومیت از دست رفته متنی زیبا از درد دل دختران دانلود
۹ حجاب و پوشش سنتی گفتگویی با یک معلم ترکمن دانلود
۱۰ حجاب،مسئولین،و خانواده وظایف مسئولین و خانواده نسبت به فرزندان دانلود

منبع: تبیان


برچسب‌ها: سخنرانی, کلیپ, حجاب

تاریخ : [ شنبه 23 دی1391 ]


اگر کاربرد داشتن نگاه فطری به دین را بدانیم، می‌بینیم در مقابل تفکر غرب چه سلاح پر

بد حجاب

کاربردی است؛ یکی از سلاح‌ها و شیوه‌های همیشگی کفار در مقابل دینداران تمسخر بوده است.

اگر عقل انسان به فطرت برسد، ابزار تمسخر از دست کفار گرفته می‌شود؛ ریشه تمسخر باید کنده شود، البته اگر بخواهید ریشه تمسخر کنده شود، راهش این است که عقل انسان به فطرت برسد.

ابزار و ریشه تمسخر آن‌ها چیست؟ آنها دین را باری می‌دانند که بر تو تحمیل شده است، در مقابل، خودشان را آزاد می‌انگارند پس به خودشان اجازه می‌دهند تو را تمسخر کنند، بعد از تمسخر خواهند گفت: ما آزادیم، شما نیز آزاد باشید و هر کاری دل‌تان می‌خواهد بکنید.

اگر عقل شما به فطرت برسد، دین را یک بار تحمیلی به خود نخواهید دید بعد، در مقابل آنها خواهید گفت: اتفاقاً تو خودت باش تو آزاده باش. ما چون به فطرت خودمان بازگشتیم، احساس آزادی می‌کنیم این تو هستی که اسیر ابلیس و هوای نفس خود شده‌ای.


برچسب‌ها: بی‌حجاب, تمسخر

تاریخ : [ پنجشنبه 21 دی1391 ]

ادامه مطلب

H I J A B

HOW IT PROTECTS AND BENEFITS WOMEN AND SOCIETY

زن ، دختر ، حجاب ، hijab

HOW IT PROTECTS AND BENEFITS WOMEN AND SOCIETY

Dear Brothers and Sisters Assalamu Alaikum

I want to INFORM you through the words of a sister, why and how hijab (Islamic code of dress) protects a woman and what are its advantages. This is not coming from me but from a WESTERN woman who was born and raised in the western culture, spent most of her life on the wild side, found a deep vacuum in her life, discovered Islam, accepted it wholeheartedly, and turned her life around completely - for the better. This sister is an Irish American, has a Ph.D., teaches in a prestigious US university, wears hijab wherever she goes - in the class rooms while teaching, in the conferences and meetings she attends. She is very proud of Islam and her hijab and in the following explains the advantages and wisdom of wearing hijab. So please read with an open mind. Those who are open to reason get the guidance and better their lives, but those who have "eyes but can't see, and ears but can't hear" will wander in the wilderness of life forever. No amount of logical reasoning will help them. However, our job as Muslims, i.e., those who surrendered to Allah, is ONLY to convey the message to the darkest corners of the world. Our job as Muslims is not to impose anything on disbelivers because as Allah says in Quran, "For you is your religion, and for them is theirs".


برچسب‌ها: H I J A B, حجاب

تاریخ : [ چهارشنبه 20 دی1391 ]

ادامه مطلب

ترویج و تعمیق فرهنگ حیا، عفاف و حجاب متناسب با قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها

http://khirnesa.blogfa.com/

۱- بازنگری و بازتولید برنامه‌ها و محتوای آموزشی و روش‌های تربیتی برای درونی‌سازی و تعمیق و ترویج فرهنگ حیا، عفاف و حجاب.

۲- اتخاذ تدابیر مناسب جهت جذب، تربیت و بکارگیری نیروی انسانی شایسته و متعهد و عامل به رعایت حیا، عفاف و پوشش مناسب در کلیه مراکز اداری و آموزشی.

۳- جلب مشارکت سازنده و اثربخش خانواده‌ها در حفظ، تعمیق و اشاعه حیا، عفاف و پوشش دانش‌آموزان.

۴-  ایجاد سازوکارهای لازم برای هماهنگی رسانه‌ها و تولید کنندگان کتب و مواد آموزشی، لوازم‌التحریر و تجهیزات آموزشی و تربیتی در جهت ترویج فرهنگ حیا، عفاف و حجاب مناسب در دانش‌آموزان.

۵-  طراحی و ارائه الگوی لباس و پوشش مناسب، متنوع، زیبا و آراسته مبتنی بر فرهنگ اسلامی ـ ایرانی برای مربیان و دانش‌آموزان پسر و دختر در راستای تقویت هویت اسلامی ـ‌ ایرانی.

۶- برنامه‌ریزی به منظور اقناع فکری دانش‌آموزان برای پذیرش قلبی و درونی حیا، عفاف، حجاب و عمل به آن با تبیین دیدگاه اسلام.

۷-  ارائه خدمات مشاوره‌ای‌ ـ تربیتی در کلیه سطوح تحصیلی برای افزایش سلامت جسمی و روحی دانش‌آموزان.

برداشت از متن سند تحول آموزش و پرورش


برچسب‌ها: سند تحول آموزش و پرورش, حجاب

تاریخ : [ دوشنبه 18 دی1391 ]


اکنون که مقوله سبک زندگي در کشور بحث روز حوزه اجتماعي است پرداختن به موضوع هايي که نشان دهنده سبک زندگي و باورهاي مردم است مي تواند جذابيت بيشتري داشته باشد. از اين رو در اين مجال تيپولوژي "حجاب" که بخشي از رفتار و باور مردم در عرصه اجتماعي است به صورت مختصر ارائه مي گردد؛

تيپ اول: بي حجابي که بي ديني نيست. دلت پاک باشد:

ازدخترجوان مي پرسند چرا موهايت بيرون است؟ جواب مي دهد به خودم مربوط است تو چه کار داري؟ برايش توضيح بيشتري که مي دهند مي گويد: حجاب که مهم نيست. خدا کند آدم دلش پاک باشد! عده اي با بيان اين جمله، بي حجابي را در جامعه توجيه
مي کنند. اگر به فرض، قبول کرديم بي حجابي بي ديني نيست اما اين تناقض چگونه حل مي شود؛ حجاب طبق آيات و روايات صريح از ضرورت هاي بارزدين است.

حال چگونه مي شود که قلب پاک از اجراي حکم قطعي دين سرپيچي نمايد؟ اين قلب از چه چيز پاک است؟ از گناه يا از اطاعت؟! نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَكْفُرُ بِبَعْض‏ تعبير اين گونه رفتار است. يعني امکان ندارد دل و ظاهر با هم پاک باشند؟


برچسب‌ها: سبک زندگی, تيپولوژي حجاب, حجاب

تاریخ : [ دوشنبه 18 دی1391 ]

ادامه مطلب
شكی نیست كه قلدری به هر صورت كه تعریف شود برای برخی از افراد نوجوان پراسترس‌ترین تجربه زندگی است. برخی به حدی از این موضوع هراس دارند كه از رفتن به مدرسه طفره می روند و یا بهانه می‌یابند تا از موقعیت هایی كه ختم به قلدری می شود پرهیز كنند.
قلدری موقوف!
با در نظر گرفتن جمعیت بالای نوجوانان کشور، که نیروی محرکه و پویای جامعه محسوب می شوند، قابل تامل است تا به شناخت نگرشها، مشکلات و خواسته های آنها توجه بیشتری شود. چون نوجوانان ما نسل بالنده، پرتحرک و با نشاط و امیدوار تر نسبت به آینده به حساب می ایند لذا توجه به مشکلات آنان، مانند پرداختن و توجه کردن به اصلی ترین سرمایه های ملی کشور است.

از جمله مشکلاتی که به نظر می رسد برخی از نوجوانان ما با ان دست به گریبان می شوند مساله قلدری همسالان و یا هم درسی هایشان است که البته دامنه قلدری بسیار وسیع است و می تواند در محل زندگی، در خانواده و .. هم رخ دهد.

بسیاری از فرزندان نوجوان ما امکان دارد با قلدری مواجه شوند. انواع مختلفی از قلدری وجود دارد كه كنارآمدن با برخی از آنها ساده‌تر است.

گردن كلفتی یا قلدری شامل: سربه سر گذاشتن و اسم گذاشتن، پخش شایعات زشت، نوشته‌ها یا ایمیل‌های سوء استفاده كننده یا تهدید آمیز و ایجاد ارعاب و خشونت است.


برچسب‌ها: گردن كلفتی, نوجوانان

تاریخ : [ دوشنبه 18 دی1391 ]

ادامه مطلب

کتاب «مسأله حجاب»، اثر متفکر شهید استاد مطهری است. آن استاد فرزانه معتقد بود که گذشته از انحرافهای عملی فراوانی که در زمینه حجاب به وجود آمده، این مسأله و دیگر مسائل مربوط به زن، وسیله‌ای در دست برخی افراد ناپاک قرار گرفته است که بر ضد دین مقدس اسلام تبلیغات منفی می‌کنند.

این کتاب دو بخش دارد. شهید مطهری در بخش اول ابتدا نشان می‌دهد که پوشش زن از ویژگی‌های اسلام نیست و میان ملتهای دیگر نیز وجود داشته است. سپس به عده‌ای که طرفدار بی‌حجابی زن و نشست و برخاست او با مردان بیگانه در جامعه هستند، پاسخ می‌دهد. در بخش دوم، به عده‌ای پاسخ می‌دهد که معتقدند زنان باید حتی چهره و دست خود را از نامحرم بپوشانند و به خانه‌نشینی زن عقیده دارند. استاد مطهری در این کتاب ثابت می‌کند که نظر اسلام، حفظ حریم و حضور باوقار زن در جامعه با پوشش مناسب است.
کتاب استاد در فضایی منتشر شد که از طرفی سیاست رژیم شاه مبتنی بر ترویج فحشاء و بی‌بند و باری و اسلام‌زدایی از ایران بود، چنان‌که بر ناسیونالیسم ایرانی نیز تکیه می‌کردند، و از طرف دیگر کمونیستها و مجاهدین خلق بر بی‌پایگی حجاب و بر اختلاط مرد و زن و دختر و پسر تأکید داشتند. رژیم شاه تبلیغ می‌کرد که تحصیل با تدی‍ّن قابل جمع نیست، بخصوص برای بانوان، ولی این کتاب راهی را با برهان و استدلال پیش پای بانوان قرار داد که این دو را قابل جمع معرفی می‌کرد و از سوی دیگر می‌گفت حتی اگر ملاک، ناسیونالیسم ایرانی و ایران باستان باشد، در ایران باستان نسبت به اسلام، حجاب سخت‌تری برای بانوان قرار داده بودند.کتاب که منتشر شد، یک نسخه‌اش را دست گرفته بودند و رفته بودند پیش آقا (امام خمینی) که این شاگردتان نصف تهران را با این کتابش بی‌حجاب کرد. آقا هم در جوابشان فقط یک جمله گفته بودند، همان جمله خودشان با یک تفاوت کوچک، به جای بی‌حجاب گفته بود باحجاب.


برچسب‌ها: مسأله حجاب

تاریخ : [ یکشنبه 17 دی1391 ]

ادامه مطلب

به راستي اظهارات كشيش ايتاليايي ساكن تمدن غرب چه ميزان از واقعيت فرهنگی غرب را بيان مي‌كند؟ آيا اظهارت او تا اين حد خلاف واقع است كه سازمان دفاع از حقوق زنان عليه او اعلام جرم كند؟ چرا با وجود دلایل منطقی و علمی مبنی بر تجاوزهای جنسی علیه زنان به دلیل رفتارهای پرخطر و تحریک آمیز، هیچ صدایی برای رفع این مشکل از غرب شنیده نمی شود؟ آیا استدلال آزادی زن در جامعه غربی می تواند پاسخ مناسبی بری حل این معضل غربی باشد؟

از سوی دیگر، در دنیای مدرن جهاني وضعیت زنان بدین گونه است:

  • تجارت غیر قانونی جنسی سراسر سیاره را در برگرفته است، هر سال صدها هزار زن ربوده شده و مورد تعدی و اجبار قرار گرفته، به منظور بردگی جنسی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند.

برچسب‌ها: خشونت, زنان, غرب, رفتار, تحریک آمیز, کشیش, ایتالیایی, زن در نگاه غرب

تاریخ : [ یکشنبه 17 دی1391 ]

ادامه مطلب

زنان به خاطر عواطف رقیق ترى كه دارند، نیاز بیشترى به زیارت قبور عزیزان خود پیدا مى كنند تا تسلّى خاطر یابند، و تجربه نشان داده كه نسبت به زیارت قبور اولیاء الله نیز علاقه بیشترى دارند. امّا متأسّفانه گروه وهّابیان افراطى، به خاطر حدیث مشكوكى، زنان را به شدّت از زیارت این قبور باز مى دارند و حتّى در افواه عوام آنها در جنوب ایران مشهور است، زنى كه بر سر قبرى حاضر شود، میّت آن زن را به صورت برهنه مادرزاد مى بیند! این گروه  بر حرمت زیارت قبور براى زنان، بیش از مردان پاى فشرده و  با تنگ نظری در تحلیل و واکاوی مساله، به روایاتی تمسک می‌جویند که به صراحت مخالف با سیره و عرف متشرعه مسلمین در طول تاریخ بوده است.

تاریخ : [ یکشنبه 17 دی1391 ]

ادامه مطلب

روز سیاه هفدهم دیماه

توطئه کشف حجاب

امام خمینی (ره):

به فساد کشاندن زنان هدف توطئه کشف حجاب بود.نقشه این بود که با توطئه کشف حجاب مفتضح در زمان قلدر نافهم،رضاخان،این قشر عزیز را که جامعه را بسازند،تبدیل کنند به یک قشری که فاسد کنند جامعه را و این نقشه نه اختصاصی به شما بانوان داشت بلکه جوانان مرد را هم همینطور بکشانند به مراکز فساد و آنطور که میخواهند آنها را تربیت کنند که اگر چنانچه کشورشان به دست هرکس بیفتد بی تفاوت وبا موید باشند.

t7344_MakeThumbnail.jpg 

u4452_17325175902815482617.jpg

e581______.jpg

خدایا نعمت حجابم را مستدام دار


برچسب‌ها: کشف حجاب, 17دی, حجاب

تاریخ : [ یکشنبه 17 دی1391 ]


آن روزها، غيرت و مردي، جايي نداشت و اهريمن به دنبال تو بود تا پوشش عفاف را از تو بسترد. چنگال كثيف خود را به سوي تو دراز كرد؛ اما تو از او مي گريختي و پيچه چادرت را محكم تر مي گرفتي. سايه به سايه، دنبالت مي آمد. به رويت پنجه كشيد و خواست پوشش حجابت را بگيرد؛ اما تو راضي نمي شدي كه از حجاب خويش دست برداري. شانه هايت را خونين نمود و تو را در خون خود غلطاند؛ اما همچنان دستت بر پيچه چادرت بود و يادگار زهرا عليهاالسلام را رها نمي كرد. سالروز كشف حجاب و حماسه حفظ حجاب زنان اسلامي را گرامي مي داريم.
اي ساكن ديار ستر و عفاف! چه عارفانه به ميدان آمده اي و چه با وقار و متانت، در نگاه اغيار ظاهر گشته اي. حجاب تو، ياد آور حماسه هاي زينب عليهاالسلاماست كه سربلند از جهاد اكبر، به استقبال جهاد اصغر مي شتافت و پشتِ دشمنِ زبون را بر خاك نيستي و نابودي مي كشاند. آري حجاب تو، زره جهاد اكبر توست و خلعتي بهشتي است كه از آسمان ها براي تو فرستاده اند تا شأن والاي تو، بيشتر حفظگردد. حجاب تو، نشانه علاقه مندي به گوهرهاي گران قدر دين و شرف است پس مبارك بادت برترين پوشش تو كه لباس پارسايي و پاكدامني است.
خواهرم! بدان كه دين، گلستانِ ارزش هاست و تو نيز از غنچه هاي اين گلستاني و غنچه تا وقتي كه در پرده است كسي خيال چيدن آن را در سر نمي پرورد و هماره دست ها به سوي گل دراز مي شوند، تا آن را بچينند او طراوت و زيبايي خود را در منظر اغيار به نمايش گذارده است؛ اما غنچه از دسترس حوادث به دور است و از گزند تيرهاي زهر آگين هوس، بي خزان باقي مي ماند. آن سان كه بانوي عفاف و پرده نشيني، حضرت زهرا عليهاالسلامفرموده است: «بهترين خير براي زن آن است كه به مردي نگاه نكند و مردي نير او را نديده باشد»
1
زينت حجاب بر تو مبارك باد و هماره پيرو بانوي عفاف باشي.
خواهرم، هر اندازه كه ارزش گوهري، والاتر باشد، آن را در پرده هاي استوارتر پيچند و هر قدر ناياب تر شود، آن را بيشتر از نگاه حريصان و طرّاران مخفي نگه دارند. تو نيز براي آن كه خويشتن را از هر گزندي مصون داري و از هيمنه ات، قلب بيمار دلان و هوس بازان در وحشت افتد. حجاب خويش را حفظ كن و بر وصيت هاي آن بانوي بهشتي جامه عمل پوشان. درود بر پيكار جاويد و جهاد اكبر تو.


برچسب‌ها: كشف حجاب

تاریخ : [ یکشنبه 17 دی1391 ]


شرافت زن اقتضاء می‏كند كه هنگامی كه از خانه بيرون می‏رود متين و سنگين‏ و با وقار باشد ، در طرز رفتار و لباس پوشيدنش هيچگونه عمدی كه باعث‏ تحريك و تهييج شود به كار نبرد ، عملا مرد را به سوی خود دعوت نكند ، زباندار لباس نپوشد ، زباندار راه نرود ، زباندار و معنی‏دار به سخن خود آهنگ ندهد . چه آنكه گاهی اوقات ژستها سخن می‏گويند ، راه رفتن انسان‏ سخن می‏گويد ، طرز حرف زدنش يك حرف ديگری می‏زند
اول از تيپ خودم كه روحانی هستم مثال می‏زنم : اگر يك روحانی برای‏ خودش قيافه و هيكلی برخلاف آنچه عادت و معمول است بسازد ، عمامه را بزرگ و ريش را دراز كند ، عصا و ردائی با هيمنه و شكوه خاص به دست و دوش بگيرد ، اين ژست و قيافه خودش حرف می‏زند ، می‏گويد برای من احترام‏ قائل شويد ، راه برايم باز كنيد ، مؤدب بايستيد ، دست مرا ببوسيد
همچنين است حالت يك افسر با نشانه‏های عالی افسری كه گردن می‏افرازد ، قدمها را محكم به زمين می‏كوبد ، باد به غبغب می‏اندازد ، صدای خود را موقع حرف زدن كلفت می‏كند . او هم زباندار عمل می‏كند ، به زبان بی زبانی‏ می‏گويد : از من بترسيد ، رعب من را در دلهای خود جا دهيد .
همينطور ممكن است زن يك طرز لباس بپوشد يا راه برود كه اطوار و افعالش حرف بزند ، فرياد بزند كه به دنبال من بيا ، سر بسر من بگذار ، متلك بگو ، در مقابل من زانو بزن ، اظهار عشق و پرستش كن.

مسئله حجاب" استاد مطهری"


برچسب‌ها: حریم ریحانه, مسئله حجاب

تاریخ : [ پنجشنبه 14 دی1391 ]


یکی از سوره های قرآن که در آن احکام عملی و مفاهیم مهم آمده و به تلاوت آن بسیار سفارش شده سوره نور است.

سوره نور شصت و چهار آیه دارد و در مدینه نازل شده است. گفته شده به خاطر آیه نور(آیه 35) که در این سوره آمده، این سوره نیز به نام سوره نور است.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: "من قرء سورة نور اعطى من الاجر عشر حسنات بعدد كل مۆ منة و مۆ من فیما مضى و فیما بقى "(كسى كه سوره نور را بخواند (و محتواى آن را در زندگى خود پیاده كند) خداوند به عدد هر زن و مرد با ایمانى در گذشته و آینده ده حسنه به عنوان پاداش به او خواهد داد.)

به خاطر توصیه به عفت و پاکدامنی که در این سوره آمده، در روایات به یادگیری و قرائت این سوره توسط زنان سفارش شده است.


برچسب‌ها: سوره نور, قرآن, عفت

تاریخ : [ سه شنبه 12 دی1391 ]

ادامه مطلب

خیر و سعادت و آرامش در زندگی امری است که به طور فطری همه دنبال آن هستند و البته هرکس به طریقی تلاش می نماید تا آنچه از نظر او نیک بختی است بدان دست یابد.

خداوند کریم که بیش از خود انسان  به خیر و سعادت  بشر واقف است، مسیر های مشخصی را پیش روی انسان گذاشته و بسیاری از انها را از طریق پیامبران الهی و صلحا و اولیاء به او تعلیم داده است.

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی گران‌بها به چهار نشانه اشاره می فرمایند که هرکس با تامل در زندگی خود می تواند متوجه باشد که مسیر خیر و سعادت را می رود یا از جاده خوشبختی فاصله گرفته است.

ایشان می فرمایند:
هرگاه خداوند براى خانواده‌اى خیر بخواهد

آنان را در دین دانا مى‌کند،

کوچک‌ترها بزرگ‌ترهایشان را احترام مى‌نمایند،

مدارا در زندگى و میانه‌روى در خرج روزیشان مى‌نماید

و به عیوبشان آگاهشان مى‌سازد تا آنها را برطرف کنند. «نهج الفصاحه، حدیث 147»


برچسب‌ها: خانواده

تاریخ : [ سه شنبه 12 دی1391 ]


سوال: 1- منظور از باکره چیست؟ آیا منظور عدم ازاله پرده بکارت است؟ آیا منظور عدم آمیزش جنسی است؟ حتی اگر پرده بکارت سالم باشد؟ زیرا در پرده بکارت از نوع اتساعی آمیزش صورت می گیرد اما پرده به قوت خود باقی است. آیا منظور عدم ازدواج قبلی است؟ 2- آیا عدم وجود پرده بکارت عیب محسوب می شود و نقش عرف در این مورد چیست؟

آیة الله خامنه ای(دام ظله):

ج1) منظور پرده بکارت است؛ و بطور کلى اگر پرده بکارت باقى باشد، باکره محسوب مى شود هرچند ازدواج کرده باشد و اگر زائل شده باشد،در صورتی که با عقد صحیح شرعی با کسی ازدواج کند و دخول صورت گیرد و بکارت زائل می‌شود حکم باکره را ندارد و در صورتی که بکارتش بواسطه وطی به شبهه یا زنا از بین رفته باشد گرچه حکم باکره را ندارد ولی احتیاط در اجازه از پدر یا جدّ پدری ترک نشود ولی اگر بکارتش از طرق دیگر مانند پریدن از بین رفته باشد حکم باکره را دارد.

تاریخ : [ شنبه 9 دی1391 ]

ادامه مطلب

نترل ذهن و خطورات گناه‏ آلود، یكى از مراتب مشكل خودسازى است. اما ذهن واردات خویش را از چشم و گوش مى‏گیرد. بنابراین این صادرات و واردات، باید كنترل شود. پس بهترین راه این است كه آنچه را به ذهن منتقل مى‏كنیم، از فیلتر عبور دهیم.

اگر مى‏ بینید گفته‏ اند چشم را از نامحرم و گوش را از شنیدن مطالب نامناسب حفظ كنیم، براى این است كه بعدا ذهن از این مناظر عكس‏بردارى كرده و با آن مأنوس مى‏شود. اگر ظرف ذهن را از مطالب سازنده، عبرت‏ انگیز و صحنه ‏هایى كه آیات و نشانه‏ هایى كه در رابطه با مبدأو معاد دارد، انباشته كنیم، دیگر ذهن پریشان و مشغول نمى‏شود.

تلاوت قرآن و تدبر در آیات آن و نیز اندیشه در روایات و احادیث معتبر در این زمینه راهگشا است؛ مثلاً در جلد پنجم كافى صفحه 542 باب الزانى آمده است كه حضرت مسیح(علیه السلام) فرمودند: اگر موسى(علیه السلام) از زنا نهى نمود، من از اندیشه درباره زنا نهى مى‏كنم، زیرا اندیشه سوء همانند آن است كه در اتاقى مزین و پاك، آتشى دودآلود برافروزند كه آتش نزند اما همه جا را سیاه مى‏كند... گرچه فكر بد، مجازات‏ و عقوبتى ثابت ندارد؛ اما محاسبه دارد؛ چنان كه در قرآن آمده است: اوتخفوه یحاسبكم به اللّه‏... ؛(بقره، آیه 284). شاید سرّ تدبّر و تفكر بزرگان در حقایق، عبرت‏ها و... جایگزین عمل بوده است؛ زیرا كه روح و ذهن آدمى ظرفى است كه اگر با مثبت‏ها پر نشود، منفى‏ها را جذب مى‏كند.


برچسب‌ها: گناه آلود, شیطان, افکار

تاریخ : [ جمعه 8 دی1391 ]

ادامه مطلب

این طور که از اظهارات اخیر مدیرکل تدوین لوایح قوه قضائیه بر می آید قرار است با اصلاح بخش حدود، قصاص و دیات قانون مجازات اسلامی، میزان دیه زنان و مردان برابر شود.جواد طهماسبی ضمن اعلام این خبر اذعان داشته است که مابقی نرخ دیه زن از طریق بیمه مرکزی پرداخت می‌شود.

بنا بر گفته های طهماسبی، بخش کلیات لایحه مجازات اسلامی در مقایسه با قانون قبلی از نظر کمی و کیفی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است و در لایحه جدید قانون مجازات اسلامی شاهد 214 ماده در بخش کلیات هستیم و این در صورتی است که در قانون قبلی 62 ماده را شاهد بودیم.

برچسب‌ها: دیه, زن, مرد

تاریخ : [ پنجشنبه 7 دی1391 ]

ادامه مطلب

زندگی خانوادگی و پیوست به شبکه ی اقوام، شرایطی فراهم می کند که می توان با استفاده درست از آن شرایط، برای افزایش ظرفیت کمک گرفت و در فضاهای مطلوب آن به تمرین تحمل پرداخت.

در خانواده ای که با یک انتقاد دعوا درست می شود، مشکل اصلی کمبود ظرفیت و یاد نگرفتن مهارتهای ارتباطی است. مشاورین خانواده باید برای حل مشکلات این دسته از خانواده ها، تمرینهای لازم برای ارتقائ ظرفیت را به آنها بیاموزند.

مثلا باید بیاموزیم به سلیقه و رای مخالف هم بها بدهیم و نظر خودمان را هر چند بسیار ایده آل می دانیم به زور تحمیل نکنیم. باید بیاموزیم از محبت همسر سوء استفاده نکنیم. محبت زیاد دلیلی بر دخالتهای بیجا نیست. این مسئله بسیار مهمی است که اغلب جوانان هیچ توجهی به آن ندارند. اگر همسرمان عاشق ماست دلیل نمی شود به وظایفمان عمل نکنیم و مسئولیتهای خودمان را بر دوش او سوار کنیم یا با توقعات زیاد، وی را خسته کنیم. این بی ملاحظگی ها قطعا بعد از گذشت زمانی نه چندان طولانی خودش را نشان خواهد داد. واقعا کسی که از محبت دیگران سوء استفاده نمی کند انسان با ظرفیتی است.


برچسب‌ها: روابط خانوادگی, خانواده

تاریخ : [ سه شنبه 5 دی1391 ]

ادامه مطلب

   تمامی حقوق مطالب، برای پایگاه بوستان حجاب محفوظ است.