جشنواره بوستان حجاب
امروز:
مقام معظم رهبری :
رايانه‌ها و ارتباطات اينترنتى و فضاى مجازى و سايبرى فرصت فوق‌العاده‌اى است؛ مبادا اين فرصت ضايع شود

دوستی‌های قبل از ازدواج، موضوعی است که برای بسیاری از افراد، سۆالات و ابهامات متعددی ایجاد کرده است. در این مقاله قصد داریم تا به طور مختصر به این مقوله اشاره کنیم و به این سۆال پاسخ دهیم که آیا دوستی‌های قبل از ازدواج می‌توانند منجر به شناخت بهتر و در نهایت، انتخابی بهتر شوند؟

آنچه مشخص است اینکه عشق اصیل و حقیقی، برای آغاز و استمرار زندگی خانوادگی ضروری است و چنین احساسی به ایجاد نشاط جسمی و عاطفی و روحی منجر می‌شود. اگر زن و مرد، زندگی مشترک خود را بر پایه عشقی واقعی بنا کنند، زیباترین زندگی را به تصویر می‌کشند. اما مهم این است که این عشق را چگونه تعریف کنیم. چه بسا کم نیستند افرادی که عشق را در دوستی‌های خیابانی جستجو می‌کنند …، در حالیکه عشق واقعی، احساسی مافوق نیازهای جسمی و مادی است و شوری تمام نشدنی و باقی است.

در رابطه با دوستی‌های قبل از ازدواج، نحوه نگاه و نگرش افراد، بسیار مهم است. چرا که بسیاری از افراد در آغاز این روابط، به واقع قصد ازدواج و تشکیل زندگی مشترک ندارند و این روابط را برای تنوع و بهره‌گیری از لذتهای موقتی آن می‌خواهند. بنابراین می‌توان گفت که میزان کمتری از افراد وجود دارند که هدف‌شان از ایجاد این روابط، تشکیل زندگی و انتخاب یک شریک مناسب باشد.


برچسب‌ها: دوستی‌های قبل از ازدواج, ازدواج

تاریخ : [ پنجشنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

"خانه مجردی" و «زندگی مجردی» واژه‌هایی هستند كه در كشور ما چندان پسندیده و پذیرفته نیست و زمانی كه صحبت از آنها به میان می‌آید؛ معمولا عوام، جوانی را تصور می‌كنند كه اوقاتش را با خوشگذرانی و روابط بی‌قیدوبند می‌گذراند...

آخرین پژوهش‌های کارشناسان اجتماعی و مسوولان حاكی از افزایش تمایل جوانان به زندگی مجردی‌ است به‌گونه‌ای كه در كلان‌شهرهایی مثل تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و اهواز 30 درصد جوانان زندگی مجردی دارند. سازمان ملی جوانان از این آمارها ابراز نگرانی كرده و نسبت به افزایش چنین زندگی‌ای به خانواده‌ها هشدار داده است. البته هشدارها به این دلیل جدی‌تر می‌شود كه دختران بخش قابل‌توجهی از آمار سازمان ملی جوانان را تشكیل می‌دهند.

مهم‌ترین موضوعی كه جوانان را به سمت زندگی مجردی سوق می‌دهد، استقلال است. در حالی كه پیش از این جوانان زود ازدواج می‌كردند و تشكیل خانواده می‌دادند و به سرعت صاحب خانه و شغل می‌شدند و به فكر زندگی مجردی نمی‌افتادند. دكتر فرید براتی، روان‌شناس و مدرس دانشگاه تغییر خواسته‌ها و علایق و دیدگاه جوانان را علت افزایش تمایل به زندگی مجردی می‌داند و می‌گوید: «به نظر می رسد امروز نگرش جوانان به زندگی تغییر كرده و دیگر مانند قدیم ازدواج اولویت اولشان نیست.


برچسب‌ها: خانه مجردی, زندگی مجردی

تاریخ : [ پنجشنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

برای اصلاح مو به آرایشگاه می‌روی یا قصد می‌کنی چند حرکت ورزشی در باشگاه انجام دهی، اما چشمانی به دنبال نقاط ضعفتان است تا با طرح‌ دوستی وعده وعید رفعش را با مصرف فلان ماده و پودر در عرض زمان کوتاه بدهند.

آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی دو کانون مهمی‌ هستند که پسران و دختران مراجعات مکرر و متناوبی به آنجا دارند و شاید از این روست که این اماکن از چشم سودجویان نیز در امان نمانده و برخی از آنان با حضور در آرایشگاه‌ها به ویژه آرایشگاه‌های زنانه و باشگاه‌های ورزشی سعی می‌کنند تا با عیب‌جویی از جوانان یا دادن قول‌هایی عجیب برای رفع مشکلات فیزیکی آنان در عرض زمانی کوتاه برای خود کاسبی به راه بیندازند.

در آرایشگاه‌های زنانه به ویژه آرایشگاه‌های لوکس شمال‌شهر برخی افرادی حضور دارند که با بازکردن سر صحبت و دوستی با مراجعه‌کنندگان به آنان تضمین می‌دهند که در صورت مصرف فلان ماده ظرف مدت مثلا دو ماه 10 کیلوگرم وزن کم کرده یا با تزریق ماده‌ای دیگر در یک هفته افزایش وزن خواهید داشت.

شفاف‌کردن و تغییر رنگ پوست و ... یکی از دیگر مواردیست که اگرچه ممکن است راه‌های علمی نیز برای آن وجود داشته باشد، اما سودجویان با معرفی موادی که غالبا اعتیادزا نیز هستند، سعی می‌کنند برای خودشان بازار مصرفی را در آرایشگاه‌های زنانه ایجاد کنند.


برچسب‌ها: آرایشگاه‌های زنانه, بدنسازی, پرورش اندام, مصرف مکمل, تزریق آمپول‌های

تاریخ : [ پنجشنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
چادر بارزترين نمود حجاب اسلامي در عصر حاضر است كه ريشه در سيره زنان اهل بيت به ويژه فاطمه زهرا(س) دارد. پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله چادر را به عنوان يكي از اقلام نوزده گانه ضروري جهيزيه براي دخترش زهرا قرار داد. چادر مشكي بهترين و سالم ترين پوشش زن مسلمان است كه سراسر حجم بدن او را مي پوشاند و به او وقار و متانتي خاص مي بخشد. از اين رو چادر حجاب برتر و كامل ترين نوع پوشش زن مسلمان است. در اينجا به مواردي از امتيازات اين پوشش اشاره مي كنيم:
1 ـ چادر بيش از هر لباسي حجم و شكل بدن را پوشش مي دهد.
2 ـ چادر سمبل حجاب اسلامي است كه بارزترين نمود عيني پوشش ديني را به خود اختصاص داده است.
3 ـ چادر با پوشش يكنواخت و يكپارچه بدن، جلب توجه نامحرم را به كمترين حدّ خود مي رساند.
4 ـ چادر، پوشش ديني و ملي زنان ايران است كه ديانت، مليت و استقلال فرهنگي ملت مسلمان ايران را در دنيا تجلّي مي بخشد.
5 ـ چادر، داراي بيشترين بار فرهنگي حيا و عفاف است كه بيش از هر پوششي دست رد بر سينه نامحرم مي زند.
6 ـ چادر، امنيت و آرامش زن را افزايش مي دهد، زيرا تعرّض و مزاحمت براي كسي كه در چادر قرار گرفته است به مراتب بيشتر از كسي است كه از اين حفاظ مطمئن بيرون است.
1
7 ـ چادر، سمبل مبارزه با استعمار است.
8 ـ چادر آنچنان زيبايي، وقار و متانتي معنوي به زن مي بخشد كه در ديگر پوشش ها ديده نمي شود.
9 ـ از آنجا كه لباس ها، نمادهاي بارزي از ارزش ها و تعلّقات فرهنگي هستند، چادر را مي توان اصيل ترين و بارزترين نماد تعلق و التزام به ارزشهاي فرهنگ اسلامي دانست.
10 ـ چادر با اهداء كامل ترين پوشش به زن مسلمان، وسيله كمال و تقرّب بيشتر را در او مهيّا مي سازد، و بالاترين منحني بندگي و تواضع در برابر فرامين حق را تجلي مي بخشد.


برچسب‌ها: چادر, حجاب اسلامی, حجاب برتر, حجاب

تاریخ : [ چهارشنبه ۳۰ مرداد۱۳۹۲ ]


گریه بر بی غیرتی و بی عفتی


برچسب‌ها: بی غیرتی, بی عفتی

تاریخ : [ چهارشنبه ۳۰ مرداد۱۳۹۲ ]


فکر می‌کنم در باره حجاب یک چیزهایی اشتباهی تو ذهن دختران رفته؛ مثلا اینکه هر موقع اسم حجاب که می‌آید سریع جنس مخالف به ذهن می‌رسد. شاید رعایت حجاب بیشتر از آن که به خاطر مراعات روابط با جنس مخالف وتأمین امنیت آن باشد به خاطر این است زنان رعایت روابط خودشان را با خودشان کنند. حال حجاب در سلامت و پاکی جامعه موثر است، به علت تأثیر زیاد آن در استحکام خانواده به عنوان پایه و اساس اجتماع و نیز تأثیر آن در ساخته شدن فرزندان با تربیت صحیح و پاک نگه داشتن محیط اجتماع از عوامل تحریک آمیز حیوانی.
معلوم است که وقتی کانون خانواده گرم و پرجاذبه باشد، این گرمی در بالابردن روحیه‌ی عمومی مردم و جامعه تأثیر بسزایی خواهد داشت. وقتی کودکان چنین خانواده‌ای با تربیت صحیح و تعادل روحیه و افکار پرورش یافتند، در جامعه منشأ سازندگی و ترقی و کمال بوجود می‌آید.
اکنون در جامعه دختران و پسرانی که به دام مفاسد مختلف می‌افتند،کسانی‌اند که از کانون گرم خانواده تربیت صحیح و حقیقی ندیدند


برچسب‌ها: خانواده, حجاب, آرامش

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

تصوير چند زن در سنين مختلف که دور هم نشسته اند و وسط شان يک سفره گلدار پهن است پر از دسته هاي بزرگ سبزي، براي بسياري از زنان ايراني از نوستالژيک ترين تصاوير است. اگر فقط يک بار در يکي از اين مجالس بوده باشيد، عطر خوب سبزي را که با بوي چاي تازه دم قاطي مي شود و بحث هايي را که در اين مجالس پيش مي آيد تا آخر عمر به ياد خواهيد داشت. بحث هايي که درباره همه چيز است. از کارهاي خير بگيريد تا در برخي موارد حرف هاي شر که به آن مي گويند غيبت.

اين صحنه حتي در سينما و تلويزيون ايران هم نمود داشته است. همه شما صحنه معروف جلسه زن ها در سريال خانه سبز را به ياد داريد که دور يک ميز پر از سبزي برگزار مي شد اما آيا مي توان رابطه اي منطقي بين اين دو مقوله پيدا کرد؟ به عبارت ديگر کدام ويژگي سبزي پاک کردن است که برخي زن ها را به غيبت کردن ترغيب مي کند؟

آيا زن ها بيشتر حرف مي زنند

«زندگي ايده آل» نوشت: وقتي چند زن همراه با هم مشغول انجام کاري مي شوند که جزو کارهاي روزمره است، ناخودآگاه ذهن و در نتيجه آن زبان به کار مي افتد. اين را هم اضافه کنيد که طبق تحقيقات انجام شده به گفته دکتر «لوران بريزندين» زن ها توانايي حرف زدن بيشتري از مردان دارند و به طور متوسط در روز سه برابر آن ها حرف مي زنند.


برچسب‌ها: سبک زندگي

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
ابتداي انقلاب که پير و مراد جمع در کلامي سحرانگيز فرمود «از دامن زن، مرد به معراج رود» شايد کمتر کسي به اين فکر افتاد که چرا امام عزيز ما اين قدر بر جايگاه زن در جامعه اسلامي تاکيد دارد. امروز که در روزگار انفجار اطلاعات و شکستن مرزهاي تبادل نظريات، هستيم بهتر درک مي​کنيم که کليد حفظ سبک زندگي اسلامي و ايراني ما، حفظ خانواده از تهاجم دشمن است؛ تهاجمي که ديگر با توپ و تانک نيست و خيلي نرم و آرام خود را به داخل خانواده​هاي ما مي​رساند و با تغيير نگرش، سبک زندگي دلخواه را در کوچک ترين واحدهاي جامعه تزريق مي​کند. بدون شک با شعار نمي​توان به جنگ رسانه اي دشمن رفت و بايد نسخه​هاي بومي خودمان را خيلي سريع تر از آنچه فکر مي​کنيم، به خانه خانه مردم اين ديار ارسال کنيم که مطمئنا همين الان هم خيلي دير شده است؛ سري به راهروهاي دادگاه​هاي خانواده، نيمکت​ پارک​هاي پر تردد، قهوه خانه​ها و گيم نت​ها و ...بزنيد و آمار مرتبط را مرور کنيد تا بدانيد چقدر عقب مانديم...

* از آن سوي مرزها
قرن بیستم با اختراع ابزارهای اولیه مثل تلفن و تلویزیون از همان ابتدا از نوع لباس پوشیدن گرفته تا طرز برخورد با یکدیگر با تغییر رفتار بشر شروع شد. اوایلش با جنگ‌های جهانی اول و دوم کلید خورد که همگی در به رخ کشیدن سلاح های پیشرفته و قدرت نمایی یک عده خلاصه می شد ولی اتفاق بدتر این قرن، تغییر رفتار انسانی افراد بود که هرچه ابزارهای مدرن‌تری به بازار می آمد انگار رفتار سوء آدمها نیز بیشتر می‌شد. تلویزیون های جدید برنامه های جدید نیز به همراه داشتند و با گسترش و پخش شدن این برنامه ها در کشورهای مختلف نسل جدیدی از مردمانی ظاهر می‌شد که خود را با این برنامه ها به روز می کردند! غافل از اينکه به روز کردن با تصاوير ماهواره​اي چوب حراج زدن به فرهنگ بومي و ملي هر کشوري است. هر کاری که شخصیت های فیلم​ها و سريال‌ها و مسابقات تلويزيوني انجام می‌دادند - شامل پوشش و گفتار و عادات - چند روز بعد می توانستی در کوچه و خیابان​ها ببینید که به تدریج از کشورهای غربی شروع و به تمام کشورهای جهان تعمیم یافت.


برچسب‌ها: تلویزیون, اخلاق, خانواده, زن, فرزندان نامشروع

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
سوال: دلیل فقهی و محکم در مورد تراشیدن ریش چیست؟

ابتدا باید گفت که در این پرسش، دو موضوع درخواست شده که جمع بین آنها غالبا ممکن نیست و آن بیان دقیق دلایل فقهی در حد فهم عمومی است، چون برای درک کامل مسائل فقهی، نیاز به گذراندن مقدمات مختلفی است و نمی توان دلیل فقهی هر مسئله ای را بدون طی نمودن آن مقدمات، به خوبی دریافت و همین امر نیز منجر به تفکیک افراد مکلف به مجتهدان و مقلدان شده است، اما می توان برخی از دلایل ارائه شده در این زمینه را مختصرا در اختیارتان قرار داد، ولی شما؛ به هر حال؛ اگر به حد اجتهاد نرسیدید؛ نباید خود به نتیجه گیری از آنها پرداخته، بلکه باید در این موضوع از مجتهدین تقلید نمایید.


برچسب‌ها: تراشیدن ریش

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 

شوخی و مزاح امری است که در بین مردم ـ به ویژه جوانان ـ طرفداران فراوانی دارد.

گفتن لطیفه‌های جالب، کارهای بامزه، کلمات خنده‌دار و ... سبب شادی و سرور مۆمنان خواهد شد. ادخال سرور در قلوب مۆمنان امری پسندیده در دین اسلام بوده و ائمه (علیهم السلام) بدان سفارش کرده و در سیره ی آن بزرگواران مواردی از آن دیده می‌شود. اما این زیبایی تا زمانی باقی است که شوخی و مزاح به تمسخر، غیبت، برملاساختن عیوب و ... کشیده نشود و به بهانه خنداندن عده‌ای، گروهی دیگر را رنجیده خاطر نسازد.

شاید برتر باشند!

خدای متعال انسان را آفرید و ارزشی ویژه برای او قرار داد و او را اشرف مخلوقات عالم نامید. این آفریده والا مقام برای خداوند ارزشی ویژه دارد و دوست ندارد کسی شأن انسانی وی را لکه‌دار سازد.

از این روی به انسان‌ها طریقه برخورد صحیح داشتن با یکدیگر را آموزش داده و به آنان فرمان می‌دهد مبادا یکدیگر را به بهانه‌های ظاهری مسخره کنید که شما از کنه وجود یکدیگر بی‌اطلاع هستید:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَومٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن یَكُونُوا خَیْرًا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاء مِّن نِّسَاء عَسَى أَن یَكُنَّ خَیْرًا مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَن لَّمْ یَتُبْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ»؛ «اى كسانى كه ایمان آورده‏اید، نباید قومى قوم دیگر را ریشخند كند، شاید آنها از اینها بهتر باشند، و نباید زنانى زنانِ [دیگر] را [ریشخند كنند]، شاید آنها از اینها بهتر باشند، و از یكدیگر عیب مگیرید، و به همدیگر لقب هاى زشت مدهید چه ناپسندیده است نام زشت پس از ایمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند.»(حجرات/11)


برچسب‌ها: تمسخر, مزاح

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

سرکشیدن به منازل مردم و نگاه کردن به بانوانی که بدون پوشش هستند اگر به صورت عمدی بوده باشد، کار حرام و گناه است؛ زیرا خانه مسلمانان محترم است و ورود به خانه افراد بدون اذن صاحب آنان و سرکشیدن به خانه غیر، از بالاى بام یا شکاف دیوار یا روزنه در، جایز نیست.

سوال: سرکشیدن به منازل مردم و نگاه کردن به بانوانی که بدون پوشش هستند چه حکمی دارد؟

اگر دیدن شما به صورت عمدی بوده باشد، کار حرام و گناه مرتکب شده اید؛ زیرا خانه مسلمانان محترم است و ورود به خانه افراد بدون اذن صاحب آنان، سرکشیدن به خانه غیر، از بالاى بام یا شکاف دیوار یا روزنه در، جایز نیست. (توضیح المسائل (المحشی للامام الخمینی)، ج 2، ص 875)

تنها راه جبران شما به این صورت است که توبه واقعی کرده و از درگاه الهی طلب بخشش و آمرزش برای خود و آنان کنید و تصمیم بگیرید دیگر این گناه را انجام ندهید.

منابع:

توضیح المسائل (المحشی للامام الخمینی)، ج 2

سایت تبیان

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]


انسان، طبیعتاً به خطاکارى گرایش دارد، وگرنه دیگر نیازى به امر و نهى نبود. از آن‏جا که غرایز در او بالفعل و تربیت‏پذیرى بالقوه است، اگر به خود واگذاشته شود، به کجروى خواهد افتاد. در این مرتبه نفس بسیار نیرومند و حاکم و آمر است و همان است که حضرت یوسف از آن چنین یاد مى‏کند: «نفس خود را تبرئه نمى‏کنم که نفس به بدى فرمان مى‏دهد، مگر آن که پروردگارم رحم کند».[1]

بدین‏ ترتیب، حتى در آرمانى ‏ترین جوامع و با بودن بهترین الگوها، نمى‏توان تضمین کرد که هیچ خطایى رخ ندهد؛ از این‏رو، گفته‏اند: «انسان جایزالخطا است». توجه به این حقیقت، هشدارى در باب شناخت بیش‏تر ماهیت انسان و به ‏کار گرفتن درست اصل امر به معروف و نهى از منکر است. افزون بر این، نه تنها ارتکاب فحشا و اعمال ناپسند، از نظر دینى منکر است، گزارش و نقل و نشر آن نیز نوعى منکر به‏ شمار مى ‏رود؛ از این ‏رو اگر کسى مرتکب گناهى شد، موظف است آن را پنهان نگه دارد و از تجاهر به آن خوددارى کند. رسول ‏خدا (صلی الله علیه و آله) ، پس از آن‏ که مسلمانى را که زنا کرده و آن‏ گاه خود به آن اعتراف کرده بود، حد زد، فرمود: «هر کس بدین ناپاکى‏ ها آلوده شد، سزاوار است که خود را با پوشش خداوند متعال، درپوشد و اظهار نکند».[2]


برچسب‌ها: پرده‏ درى, امر به معروف, نهی از منکر

تاریخ : [ سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
یک خیانت کار همیشه مقصر است اما شاید بتوان کاری کرد که خیانتی اتفاق نیافتد و شرایطش پیش نیاید.....

کسی که دزدی می‌کند، دزدی کرده است و اوست که تصمیم گرفته دزدی کند و اوست که باید تنبیه شود و به سزای کارش برسد. تنبیه و محاکمه دزد، لازم است اما کیست که نداند فقط آن دزد نیست که مقصر است. بسیاری کسان دیگر هم هستند که در این میان مسئولیت دارند و می‌توانند فعالیت‌هایی انجام بدهند که انگیزه دزدها کمتر شود یا فضای جامعه برای دزدی بیشتر شود.

خیانت هم چیزی شبیه دزدی است. کسی که خیانت می‌کند گناه نابخشودنی‌ای مرتکب شده و به هیچ توجیهی نمی‌تواند کس دیگری را مقصر و گناهکار جلوه بدهد. اما با این حال کسان دیگری هستند که می‌توانند طوری رفتار کنند و فضایی بسازند که شرایط برای خیانت سخت‌تر شود و موقعیت آن فراهم نشود.

چه فضا و شرایطی باعث خیانت زنان می‌شود؟ آیا مردان می‌توانند طوری رفتار کنند که احتمال خیانت زنان را به کمترین حد برسانند؟ مردان چگونه می‌توانند فضای زندگی را چنان بسازند که خیانت ناممکن شود و زنان هیچ میلی و نیازی به خیانت نداشته باشند؟

آنچه در این نوشته خواهید خواند، نکته‌هایی است که مردان باید مورد توجه قرار دهند تا علاوه بر آنکه مانع از خیانت زنان شوند، خود نیز مصون بمانند.


برچسب‌ها: خیانت

تاریخ : [ دوشنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

«خانم ببخشید مستقیم از کدوم طرفه؟! خانم شماره کفشمو بدم؟! خانم با شنل قرمزی نسبت دارید؟ ( خطاب به کسی که مانتوی قرمز پوشیده) خانم... خانم ....» جملات بالا جزو کلیشه‌ای ترین متلک‌هایی که تا کنون شنیده‌ایم و این متلک‌ها هر احظه در حال به روز رسانی است! متلک گویی یکی از آسیب های اجتماعی است که از گذشته  رنجش خاطر بانوان را به دنبال داشت.

این متلک گویی خیابانی امروزه اما  شکل دیگری به خود گرفته و کار تا به آنجا پیش رفته که پا از تکه پرانی‌های ساده گذشته و مطالبی خلاف عفت عمومی مطرح می‌شود.

خشونت گفتاری در دسته خشونت‌های روانی علیه زنان می گنجد که زندگی آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اشکال مختلفی دارد، بطوری که «متلک‌گویی‌» در خیابان یا محیط کار یکی از شایع‌ترین نوع خشونت گفتاری علیه زنان است.

بر اساس اعلامیه رفع خشونت علیه زنان که در سال 1393 در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد، هرگونه عمل خشونت‌آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان بشود، خشونت علیه زنان است.

هر نوع عمل، گفتار یا کردار که موجب آسیب روحی و جسمی به زنان شود، در تعریف خشونت علیه آنان می‌گنجد، بنابراین توهین، تحقیر یا متلک‌های خیابانی در این دسته می‌گنجد.


برچسب‌ها: متلک‌گویی

تاریخ : [ دوشنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 تصویب طرح فیلمنامه سریال 108 قسمتی «دامن قجری» .
چند سکانس از فیلمنامه «دامن قجری» ادامه می​خوانید:
خارجی- روز- بازار شهر
{مغازه دامن فروشی در شهر افتتاح شده. مردم صورت هایشان را به شکل فجیعی به شیشه های مغازه چسبانده اند و در حال ورانداز کردن دامن های قجری هستند و آب از لب و لوچه شان راه افتاده.}
حاج کریم از پشت ملت ندید بدید(!) رد می​شود و سرک می کشد و محکم روی دستش می زند و بعد دستش را گاز می گیرد و آه می کشد و می گوید: خدایا دارن دین ما رو می گیرن! استغفرالله...
یک مست ملنگ به حاج کریم می خورد و می گوید: خیره شدی حاجی! تازه کجاشو دیدی...حاج کریم دستش را به پیشانی می زند و های ها ی گریه می کند و می گوید: خدایا چرا مردم ما رو ذلیل کردی؟!...
پسر میرزا با الاغ از راه می رسد و سریع به داد حاج کریم می رسد و زیر شانه هایش را می گیرد و او را به حجره میرزا مش ممد می برد. در مسیر دوربین قیافه همه مردم شهر را با دقت بالا نشان می دهد که یا دامن قجری پوشیده اند یا در دست دارند و می خواهند بروند بپوشند. حاج کریم هم تا برسد به مغازه میرزا مش ممد همه انگشتانش را آنقدر گاز می گیرد که در قسمت های بعدی سل می گیرد و می میرد.
داخلی - عصر- حجره میرزا مش ممد
میرزا در حال مطالعه روزنامه است. او با صدای بلند یک مقاله 2300 کلمه ای را برای همه بازاری های بی سواد می خواند و آنها سر تکان می دهند. پس از پایان مقاله میرزا به پنجره خیره می شود و رفت و آمد مردم دامن در دست و دامن به پا را ورانداز می کند و خیلی نرم قطره اشکی می ریزد. همسایه های میرزا همچنان دارند سر تکان می دهند.


برچسب‌ها: سریال دامن قجری, دامن قجری

تاریخ : [ دوشنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
تهرانیان قدیم برای آنكه دختران شان زودتر راهی خانه شوهر شوند و به قولی بخت شان بازگردد آداب و رسوم خاصی داشتند كه ذكرش خالی از لطف نیست.

یکی از اعتقادات تهرانیان قدیم، در بخت‌گشایی دختر، این بود که وقتی پنبه زنی را به خانه می‌آوردند، و مشغول کار می‌شد، پس از مدتی که کار می‌کرد، با تمهیدی از او می‌خواستند که دست از کار بکشد و برای صرف چای به داخل خانه آید، در این زمان به سرعت دختر دم بخت را می‌آوردند و به طوری که پنبه زن نبیند، دختر را از میان کمان پنبه زنی عبورش می‌دادند و اعتقاد داشتند که به زودی زه کمان هنگام کار پنبه‌زن پاره می‌شود و به این ترتیب بخت دخترشان هم باز می‌گردد.

یا عقیده دیگر این که هرگاه قرار بود، قصابی برای کشتن گوسفند نذری به خانه همسایه رود، مادر دختر چادر دخترش را برداشته، نزد قصاب می‌رفت و از او خواهش می‌کرد که پس از سر بریدن گوسفند، چادر دختر را از توی روده آن عبور دهد. با این امید که وقتی دختر چادر را سر کرد، به زودی بختش باز شود.

البته دستمزد قصاب هم در این ماموریت جدا از پول یک کله قند با ارزش بوده است.


برچسب‌ها: دختران, بخت گشایی

تاریخ : [ شنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

اگر فمينيسم را به معناي دفاع از حقوق زن در نظر بگيريم بي شك مكتب آسماني اسلام و قرآن كريم از همه فمينيست ها فمينيست تر هستند.اگر مدعيان دفاع از حقوق زنان نگاهي دقيق و نه سطحي به اسلام و آموزه هاي اسلام داشته باشند متوجه خواهند شد كه دفاع و حمايت اسلام از زن يك دفاع حقيقي از روي شناخت دقيق زن و با توجه به ويژگي هاي منحصر به فرد اوست.در حالي كه فمينيست ها در هر شاخه اي كه هستند دفاعشان از زن يك دفاع غير اصولي و بدون شناخت دقيق از ماهيت حقيقي زن است. نظريات و ديدگاه هاي فمينيست هاي برجسته و شواهد تجربي ناشي از اعمال اين ديدگاه ها به خوبي نشان مي دهد كه آنان نه تنها در احقاق حقوق زنان در جوامع غربي موفق نبوده اند بلكه به تضعيف و پايمال شدن حقوق زنان كمك كرده اند.امروزه زنان در غرب بر اساس آمارها و شواهد ارائه شده وضعيت بحراني و بغرنجي دارند و كانون خانواده به عنوان مكان امن و آسايش زنان دچار تزلزل شده و آمارهاي طلاق،اعتياد،خودكشي،افسردگي و تجاوز رشد قابل توجهي داشته است. زنان در غرب قربانيان اصلي جريان‌هاي فمينيستي هستند.زنان در غرب نه تنها حقوق مساوي با مردان پيدا نكردند بلكه از هويت خود تهي شده و دچار افسردگي روحي، رواني و استيصال در خانواده شده‌اند.


برچسب‌ها: فمينيسم

تاریخ : [ شنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
در دنياي امروز استکبار جهاني و در رأس آن آمريکا که خود در دست رهبران سياسي صهيونيسم

است با نفوذ در کشورها با در دست گرفتن افکار عمومي سعي در کنترل دولت‌ها به صورت مستقيم و غير مستقيم دارد. در اين بين، شبکه‌هاي ماهواره‌اي از جمله وسايل ارتباطي هستند که دشمن روي آنها حساب ويژه باز کرده و با کمک افراد اپوزيسيون به يک سلسه عمليات رواني از جمله پخش صحنه‌هاي غير واقعي و سانسور خبري دست مي‌زند تا بيشترين تأثير را روي فکر و روان مخاطب بگذارد و مخاطب را براي انجام کارهاي مورد نظر خود آماده سازد.

به لحاظ فني در 159 مدار تلويزيوني در کل جهان، 203 ماهواره تلويزيوني فعال است که از اين تعداد 80 مدار و يکصد ماهواره تلويزيوني- يعني نيمي از ماهواره‌هاي جهان- در ايران قابل دريافت است. اين تعداد ماهواره‌ها، امکان تماشاي حدود 18000 شبکه تلويزيوني را در ايران فراهم مي‌آورد.


برچسب‌ها: شبکه‌هاي ماهواره‌اي, ماهواره

تاریخ : [ شنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

قرآن مجيد با دو بيان بر اهميت نگاه تأكيد مي كند.

بيان اول ـ فرمان به چشم پوشي

در قرآن آمده است:

قُلْ لِلْمُؤمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكي لَهُمْ إِنَّ اللّهَ خَبيرٌ بِما يَصْنَعُونَ * وَ قُلْ لِلْمُؤمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ. (نور: 31 ـ 32)

به مردان باايمان بگو چشمان خود را (از نگاه به نامحرم) فروگيرند و شرمگاه هاي خود را حفظ كنند. اين براي آن ها پاكيزه تر است و خداوند از آن چه انجام مي دهيد، آگاه است. به زنان باايمان نيز بگو چشمان خود را (از نگاه هوس آلود) فروگيرند و شرمگاه هاي خويش را حفظ كنند.

امام باقر عليه السلام درباره شأن نزول اين آيه فرمود:

«جواني از انصار در مسير راه خود با يك زن روبه رو شد (زنان در آن زمان مقنعه خود را پشت گوش ها قرار مي دادند و گردن و بخشي از سينه آن ها پيدا بود). چهره زن، نظر جوان انصاري را به خود جلب كرد و جوان ديدگان خود را به او دوخت. هنگامي كه آن زن رد شد، جوان هم چنان با چشمانش او را مي نگريست و به راه خود ادامه مي داد تا اين كه وارد كوچه اي شد، ولي هنوز پشت سر خود را نگاه مي كرد. ناگهان صورتش به ديوار خورد و تيزي استخوان يا قطعه اي شيشه كه در شكاف ديوار بود، صورتش را شكافت. چون زن رد شد (و از ديده او پنهان گشت)، جوان ديد خون بر روي لباس و سينه اش جاري است. پس با خود گفت: به خدا سوگند، خدمت رسول خدا مي روم و اين ماجرا را بازگو مي كنم. هنگامي كه رسول خدا صلي الله عليه و آله اين جوان را ديد، فرمود: چه اتفاقي افتاده است؟


برچسب‌ها: نگاه

تاریخ : [ جمعه ۲۵ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

نبودن حریم میان زن و مرد و آزادی معاشرتهای بی بند و بار ، هیجان ها و التهابهای جنسی را فزون می بخشد و تقاضای س ک س را به صورت یک عطش روحی و یک خواست اشباع نشدنی در می آورد . 

غریزه جنسی ، غریزه ای نیرومند ، عمیق و دریا صفت است ، هرچه بیشتر اطاعت شود سرکش تر می گردد، همچون آتش که هر چه به آن بیشتر خوراک بدهند ، شعله ورتر می شود. 


برچسب‌ها: حکمت حجاب, آرامش روانی, حجاب

تاریخ : [ جمعه ۲۵ مرداد۱۳۹۲ ]


 سردار اسماعیل احمدی مقدم رئیس پلیس کشور با بیان اینکه سند فرهنگ عفاف و حجاب در سال آخر دولت خاتمی به تصویب رسید اما نه وی و نه احمدی نژاد آن را اجرا نکردند گفت: سند جدید فرهنگ عفاف و حجاب تا سه ماه آینده به تصویب می رسد.

در حوزه تبلیغات لباس در فضای مجازی صنف پوشاک با همکاری نیروی انتظامی وظیفه نظارتی دارند. البته برخی افراد با مدسازی سعی می کنند ذائقه مردم را تغییر دهند که این موضوع خلاف است. توزیع کنندگان پوشاک باید بر این حوزه نظارت داشته باشند ضمن اینکه جلساتی با نیروی انتظامی در این خصوص برگزار شده است.

 نظر نیروی انتظامی را در خصوص طرح های امنیت اخلاقی و عفاف و حجاب به رئیس جمهور منتقل کرده ایم، ضمن اینکه طرح فرهنگ عفاف و حجاب در حال نوسازی است که فکر می کنیم ظرف سه ماه آینده سند فرهنگ عفاف و حجاب به روز شود. نیروی انتظامی در این حوزه سیاست گذار نیست و تنها اجرا کننده قانون است. امیدواریم دولت جدید نیز در این حوزه مشارکت داشته باشد.


برچسب‌ها: عفاف و حجاب

تاریخ : [ جمعه ۲۵ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

از ويژگي هاي اساسي اديان الهي، توجه به آخرت است. اديان به پيروان خود مي آموزند كه انسان پس از مرگ، حيات ابدي خواهد داشت و نعمت هاي آخرت هرگز با نعمت هاي دنيايي قابل مقايسه نيست. همچنين سعادت انسان در آخرت، در گرو اعمال و نيت هاي خير يا شرّ او در اين دنياست. در نتيجه، انسان آخرت باور در مقام ناسازگاري منافع دنيوي با منافع اخروي، نعمت هاي آخرت را ترجيح مي دهد و از منافع زودگذر دنيايي چشم مي پوشد.
آيات بسياري از قرآن در بيان همين مطلب، انسان را به تلاش براي سعادت در آخرت و دوري از دنيادوستي فرا مي خواند و برتري نعمت هاي آخرت را يادآور مي شود.1 البته اسلام برخلاف بسياري از اديان، راه سعادتمند شدن در آخرت را دوري كامل از لذت ها و نعمت هاي دنيا نمي داند و هرگز بهره مندي از نعمت هاي حلال دنيوي را ناپسند نمي شمارد، بلكه به بهره مندي درست از موهبت هاي الهي فرا مي خواند و همين بهره مندي را نيز زمينه ساز ثواب اخروي مي داند.2 اين ديدگاه آخرت محور، در تنظيم درست و متعادل مناسبات مختلف انسان در امور دنيايي اش، از جمله روابط او با جنس مخالف نقش مهمي دارد.

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

رابطه هايي مانند روابط كاري، درسي، فاميلي و مانند آن كه با هدف هايي غير از پيوندجويي و لذت خواهي جنسي صورت مي گيرند، جزو رابطه هاي معمول اجتماعي هستند. در اين گونه روابط، معمولاً اموري همچون نگاه كردن و سخن گفتن ضرورت مي يابد و گاه چه بسا تماس هاي بدني و مانند آن نيز پيش مي آيد. خطري كه در اين گونه رابطه ها وجود دارد، احتمال انحراف از بستر اصلي و آلوده شدن روابط زن و مرد نامحرم به انگيزه ها يا رفتارهاي جنسي است و چون فرض بر اين است كه زن و مرد در محيط هاي اجتماعي با افرادي غير از همسر خود نيز ارتباط خواهند داشت، ارتباط هايي كه به سمت رفتارهاي جنسي منحرف شود، مصداقي از روابط نامشروع خواهد بود. اين امر به جز بر هم زدن رابطه هاي اجتماعي و ايجاد التهاب ها و هيجان هاي ذهني براي افراد در محيط هاي اجتماعي، زيان ها و آثار نامطلوبي نيز در پي دارد. اسلام براي جلوگيري از انحراف رابطه ها، نخست، روابط جنسي مشروع را تعريف كرده و سپس راه كارهاي مشروع براي ارضاي غريزه ها و گرايش هاي جنسي را پيش روي افراد نهاده است. آن گاه هنجارها و ضوابطي را با هدف كم كردن محرك هاي جنسي و از ميان بردن زمينه هاي ايجاد روابط ناسالم و نامشروع ميان غير همسران وضع كرده است.
در فصل هاي بعدي، راه كارهاي مشروع در ارتباط هاي جنسي و برخي از مهم ترين ضوابطي را كه اسلام براي پرهيز از به انحراف كشيده شدن ارتباط ها و سالم سازي روابط اجتماعي تعيين كرده است، بررسي مي كنيم. در اين بخش، با ديدگاه اسلام درباره روابط ميان زن و مرد و دختر و پسر آشنا مي شويم. در اين زمينه، نخست بايد برخي ديدگاه ها و جهت گيري هاي كلي اسلام تبيين شود. سپس ضوابط، هنجارها و راه كارهايي را كه اسلام براي تنظيم درست روابط معمول اجتماعي و جنسي سفارش كرده است، به طور ويژه بررسي مي كنيم.    

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۴ مرداد۱۳۹۲ ]


جایز نیست مردان خود را شبیه زنان کنند، ولی اصلاح جزیی و مرتب کردن بعضی از قسمتها که منظره خوشایندی ندارد، اشکالی ندارد. حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی)

در این مقاله به سه سوال فقهی پاسخ خواهیم گفت:

سوال: آیا برداشتن ابرو برای مردان جایز است؟

دفتر حضرت آیة الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

اگر تشبّه مرد به زن محسوب شود و یا مفسده انگیز باشد و یا ترویج فرهنگ مبتذل غرب به حساب آید جایز نیست.

دفتر حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

جایز نیست مردان خود را شبیه زنان کنند، ولی اصلاح جزیی و مرتب کردن بعضی از قسمتها که منظره خوشایندی ندارد، اشکالی ندارد.

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
کنکوري با ۲۸سوال براي شناخت نيازها و علايق زوجين

اگر فکر مي کنيد هواي زندگي مشترک تان هر روز ابري تر مي شود، اگر بعد از چند سال زندگي هنوز تصورتان اين است که شناخت کافي از علايق، خواسته ها، اخلاق و رفتار همسرتان نداريد، اگر در مقابل برخي رفتارهاي همسرتان نمي دانيد که چه واکنشي بايد نشان دهيد، اگر در شرايط بحراني زندگي زناشويي به بن بست مي خوريد و راهي براي فرار از اين شرايط نداريد و يا اگر احساس مي کنيد ديگر فرصتي براي شناخت کامل همسرتان نداريد، نگران نباشيد، ما براي شما نسخه اي داريم که با آن مي توانيد تا حد زيادي اين اما و اگر ها را کنار بگذاريد. شايد شما هم مثل خيلي از افراد ديگر که حالا چند سال از زندگي مشترک شان مي گذرد و فکر مي کنند که ديگر فرصتي براي شناخت يکديگر ندارند، نااميد باشيد اما گذشته ها گذشته و شما بايد قدر همين لحظه هايي را که در آن زندگي مي کنيد بدانيد. هنوز هم براي شناخت کامل و دقيق همسرتان و رفع اختلاف ها و سوء تفاهم ها فرصت داريد. پس ديگر نا اميد نباشيد؛ هنوز فرصت باقي است، کافي است کمي وقت بگذاريد و پرسشنامه اي را که در ادامه مي آيد با دقت و صداقت پر کنيد و از همسرتان هم بخواهيد به اين پرسش ها پاسخ دهد.


برچسب‌ها: زوجين, ارتباط موفق

تاریخ : [ چهارشنبه ۲۳ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: باید مسئله اعتیاد را واقع‌نمایی و ابعاد آن را برای مردم به صراحت بیان کرد.

مهندس طه طاهری در نخستین جلسه کمیته زنان و خانواده این ستاد که در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: اصل کار ساختاری در حوزه اعتیاد زنان دارای اشکال است و باید براساس فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله ‌العالی)، ساختار بهبود وضعیت اعتیاد زنان را متحول کرد. مسئله اعتیاد زنان انقدر مهم است که این ستاد در سال 90 ، مرکز توانمندسازی حوزه زنان را در دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی تشکیل داد تا این مسئله به خوبی شناسایی و بررسی شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد با تاکید بر اینکه باید به صورت ساختاری پدیده اعتیاد زنان را بررسی کرد، گفت: امروز کمیته زنان و خانواده ستاد تشکیل شد چون 5 بند از سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری در امر مبارزه با مواد مخدر به آن مربوط می‌شد.

طاهری با تاکید بر اینکه نباید در مسئله اعتیاد رودربایستی و کم‌کاری صورت بگیرد، گفت: جمع حاضر در این جلسه، جمع مقدسی است و سعی داریم که در حوزه اعتیاد زنان تصمیمات اساسی گرفته شود.

وی با بیان اینکه سبک زندگی یعنی یک موضوع و پدیده به‌عنوان رفتاری ارزشمند تلقی می‌شود، گفت: متاسفانه امروز در کلانشهر تهران حشیش و کوکائین برای برخی از طبقات زنان و دختران به سبک زندگی تبدیل شده است و همین سبک غلط منشاء بروز اعتیاد و وابستگی دائمی در آنان به مواد مخدر می‌شود حتی در بعضی از موارد در توزیع و ترانزیت مواد مخدر از زنان استفاده می‌شود .

وی با بیان اینکه کمیته تخصصی زنان باید صفر تا صد هر آنچه که مربوط به حوزه اعتیاد زنان و مواد مخدر در این طبقه جنسی است را شناسایی و بررسی کند، افزود: این حوزه، تکلیف معوق نظام، شرع، انقلاب و مطالبه مردم است و این عقب‌ماندگی را با اقدام راهبردی اثربخش باید جبران کرد

قائم مقام دبیرکل ستاد گفت: تاکنون در 18 استان کشور، مرکز نگهداری درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر) راه‌اندازی شده است و اقدامات بسیاری توسط بهزیستی و سایر دستگاه‌ها در حوزه مبارزه با اعتیاد صورت گرفته همچنین در توسعه مشارکت‌های مردمی اقدامات بسیار خوب و عالی صورت گرفته است اما هنوز نتوانسته حجم تهدید را کم کند.

طاهری خطاب به اعضای کمیته گفت: موضع شما همکاران باید طلبکارانه باشد و باید در حوزه اعتیاد، مسائل را مطالبه کنید و واقع‌نمایی کنید نباید مسئله اعتیاد را کتمان و مخفی کرد بلکه باید ابعاد آن را برای مردم به صراحت بیان کرد و بدون ملاحظه و سانسور نقش مخرب و آسیب‌زای آن را در همه ابعاد و تاثیرگذاری آن را در همه حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی ، امنیتی ، جامعه و خانواده را وانمایی کرد.

وی با بیان اینکه کمیته تخصصی زنان باید صفر تا صد هر آنچه که مربوط به حوزه اعتیاد زنان و مواد مخدر در این طبقه جنسی است را شناسایی و بررسی کند، افزود: این حوزه، تکلیف معوق نظام، شرع، انقلاب و مطالبه مردم است و این عقب‌ماندگی را با اقدام راهبردی اثربخش باید جبران کرد.

طاهری گفت: اهمیت مسئله اعتیاد زنان را باید در سیاست‌های بالادستی نظام، سیاست‌های اجرایی و سیاست‌های برنامه پنجم توسعه به وضوح دید و بررسی کرد و در عین حال نیز باید همه دستگاه‌ها در راستای تحقق این اسناد بالادستی فعالیت‌ جهادی داشته باشند.

وی در پایان خواستار آن شد که همه اساتید زن و فرهیختگان دلسوز و متخصصین امر حوزه زنان در امر درمان و پیشگیری و سازمان‌های اختصاصی زنان اعم از دولتی و غیر دولتی در این امر مشارکت و ستاد را یاری کنند.

منبع: ستاد مبارزه با مواد مخدر


برچسب‌ها: زنان تهرانی, حشیش, کوکائین, سبک زندگی

تاریخ : [ چهارشنبه ۲۳ مرداد۱۳۹۲ ]


گفتگو با برادر شهيده طاهره هاشمي

از آنجا كه هر سال از سوي سازمان بسيج مستضعفين، شهداي شاخص آن سال معرفي مي‌شوند امسال نيز سه تن از شهدا يعني شهيد موحد دانش، شهيد ديالمه و شهيده طاهره هاشمي شهداي شاخص جوان و نوجوان كشور معرفي شدند و رسانه‌هاي ديداري شنيداري و مكتوب به فراخور شرايط خود نسبت به معرفي آنان اقدام نمودند. مدتي پيش به همت روابط عمومي بسيج، جمعي از خبرنگاران و عكاسان به منزل برادر شهيده طاهره هاشمي رفتند و ضمن ديدار با خانواده آن شهيد، گفتگويي با آنان انجام دادند. بنده نيز اين توفيق را داشتم كه شاهد گفتگو بوده و به ثبت آن اقدام نمايم.

سرتيپ هاشمي مدتي است بازنشسته شده و مشاور فرماندهي كل قوا است. برادر ارشد شهيده طاهره هاشمي به زندگي پدر، مادر و خانواده‌اش كه ساكن آمل هستند اشاره كرد و گفت: پدرم چون اهل مطالعه و سيد بود در ميان روستاييان از جايگاه خاصي برخوردار بود. پدرم 9 فرزند دارد شامل سه دختر و شش پسر كه براي تربيت مذهبي ‌آنان بسيار زحمت كشيد.

من در سال 45 وارد ارتش شدم. از آنجا كه همه خواهران و برادران من تحصيل كرده‌اند،‌خود را با آهنگ انقلاب هماهنگ كردند و همراه امام شدند. خواهرم طاهره كه در دوران انقلاب ده ساله بود در برگزاري راهپيمايي مدرسه نقش خوبي ايفا كرد. طاهره در مدرسه خوب درخشيده بود. داراي استعداد ذاتي بود. خط خوبي داشت، نقاشي خوب مي‌كشيد و طراحي‌هاي جالبي از او به يادگار مانده است. طاهره يك بسيجي كامل و مقلد امام بود. اين را از آثار نوشتاري و طراحي و نقاشي او مي‌توان فهميد. ما شاكر خدا هستيم كه اين شهيد در دامان ما تربيت شد.


برچسب‌ها: شهيده طاهره هاشمي

تاریخ : [ سه شنبه ۲۲ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

نقل شده است که شخصی به نام سید علی در سامرا زندگى می کرد. او از شیعیان عجم (غیر عرب) که می خواستند وارد حرم امام هادی(علیه السّلام)و امام حسن عسکری (علیه السّلام) شوند، یک ریال میگرفت و برای این که بفهمد کدام یک از زائران پول داده است، ساق پای کسانی را که پول می دادند مهر می کرد. روزی سید علی جلوی صحن مقدس نثسته بود و سه نفر از ملازمان او هم ایستاده بودند، او هم چوب بزرگی را جلوی خودگذاشته بود.

از قضا قافله ای از زائران غیر عرب برای زیارت آمده بودند و او پاى آن ها را مهر می کرد و پول می گرفت.
جوان متدینی با همسرش در آن قافله حضور داشتند. جوان دو ریال به سید علی داد و او هم ساق پای او را مهرکرد وگفت: باید ساق پای زن را هم مهرکنم.هستم. بعد به سوی منزل خود برگشت.

برچسب‌ها: چشم چرانی, امام هادی

تاریخ : [ سه شنبه ۲۲ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 وقتی شیوه ی زندگی تان با اهداف  و تجربیات تان هماهنگ باشد و خودتان از وضعیت زندگی تان راضی باشید ، احساس شادی می کنید . اگر از سوی دیگر به هر دلیلی وضعیت فعلی تان با آنچه واقعا می خواهید و انتظار دارید متفاوت باشد ، ناراضی و ناراحت خواهید شد.
وضعیت رضایت شما ، می تواند مدام در حال تغییر باشد . مثلا وقتی یک کاری را شروع می کنید اگردرآمد ماهانه ی آن یک ملیون باشد ، می تواند دستاورد بزرگی برایتان محسوب شود . اما وقتی به این هدف دست پیدا می کنید ، احساس ناراحتی در شما ایجاد می شود ؛ زیرا ماهی 5 ملیون تومان یا بیشتر درآمد ندارید . حتی بعضی ها هستند که اگرماهی 10 ملیون هم درآمد داشته باشند ،  باز هم شاد نیستند.

نکته جالب در مورد شادی این است که شادی ، هدفی نیست که بشود به تنهایی آن را تعیین کرد ، به سمت آن حرکت کرد ، ویا  آن را کسب کرد .


برچسب‌ها: سبک زندگی, شاد, شاد بودن, شادی

تاریخ : [ یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
در نمايشگاه قرآن امسال کتاب جديدي در حوزه خانواده از سوي انتشارات «صهبا» عرضه شد؛ کتابي

که با روايتي متفاوت و خاص به تبيين ويژگي هاي خانواده از نقطه صفر تا صد مي پردازد. «خانواده» کتابي 128 صفحه اي و برگرفته از بيانات مقام معظم رهبري، در بيش از يک صد سخنراني در جلسات خطبه خواني عقد، نشست انديشه هاي راهبردي با موضوع زن و خانواده، ديدار مداحان در سالروز ميلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و جلسات ايشان با بانوان نخبه است.اين کتاب در سبکي نو ارائه شده است؛ سبکي که ناشر از آن با عنوان «ساخت يک جلسۀ مطوَّل مَطوي در محضر مقام معظم رهبري» نام برده است و طوري تدوين و کنار هم چيده شده است که مخاطب آن انگار در حال شنيدن سخنراني است؛ آن هم در يک جلسه بانشاطِ قرائت صيغۀ عقد در محضر مقام معظم رهبري، البته جلسه اي مجازي.انتشار ديدگاه هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره زن و نقش او در خانواده و ارائه الگوي جامع خانواده اسلامي براي جوامع بشري در اين کتاب باعث شده است مخاطب آن، فقط زوج هاي جوان نباشند و هر فردي که مي خواهد خانواده اي تشکيل دهد، يا تشکيل داده و در ابتداي راه است، يا سال هاست که زندگي مشترک را شروع کرده و اکنون در فکر زندگي مشترک فرزندانش است، بتواند از اين کتاب بهره ببرد.يکي از مسائل مهمي که رهبري بر آن تاکيد دارند توجه به «سبک زندگي» است که در بياناتشان به طور مفصل، ابعاد آن را بررسي کرده اند. اولين عنواني هم که ذيل مبحث سبک زندگي طرح مي کنند، موضوع «خانواده» است. ناشر اين کتاب، اين مسئله را دليل اصلي جمع آوري و تدوين بيانات ايشان در اين زمينه عنوان کرده است. در ادامه مي توانيد مقدمه ناشر کتاب «خانواده» درباره بخش هاي مختلف آن را بخوانيد تا بيشتر با کتاب آشنا شويد.


برچسب‌ها: خانواده, مقام معظم رهبري

تاریخ : [ یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
سوال: اگر انسان با خود، کاری کند که از آن لذّت شهوانی ببرد، ولی یقین داشته باشد که منی خارج نمی شود و قصد خروج منی را هم ندارد، حکم این عمل چیست؟

آیة الله بهجت(ره):           

حرام است.        

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله تبریزی(ره):          

استمناء حرام است و عمل مزبور به مرحله ای می رسد که انزال قهری می شود والله العالم

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

تحریک شهوت جنسی جز با ملاعبه با همسر، جایز نیست هر چند قصد خروج منی نداشته باشد و منی خارج نشود.           

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خوئی(ره):           

استمناء حرام است بدون فرق بین مرد و زن  

(استفتائات 1381، ص 38، س 118)

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):        

اگر بازی با آلت تناسلی باشد بنابر احتیاط جایز نیست.          

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه): 

حرمت آن معلوم نیست اگر چه ترک احوط است. والله العالم     

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

فی نفسه این کار حرام است و فرقی نمی کند قصد خروج منی داشته باشد یا خیر.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):    

این کار حرام نیست ولی خلاف احتیاط است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):    

اشکال ندارد ولی سزاوار است که این کار را ترک کند به جهت اینکه ممکن است رفته رفته منجر به استمنا شود. (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

تاریخ : [ یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۲ ]


معمولاً کسانی که وجود بکارت دختر را جزء شرایط ضمن عقد را مطرح می کنند، مرادشان آنست که قبلا دختر با مرد دیگری ارتباط جنسی نداشته باشد. که در این صورت اگر بکارت دختر به روش های دیگری (مثلا فعالیتهای ورزشی یا تصادف) از بین رفته باشد، ضرری به عقد ازدواج وی نمی زند و مرد هم حق فسخ ندارد.

 بکارت (دوشیزگى) به معنی پرده‌ی دخترى داشتن است و از آن در باب‌هاى طهارت، نکاح، شهادات، حدود و دیات سخن رفته است. 

ما در این مقاله با طرح سوالاتی مطالبی را در این رابطه تقدیم شما عزیزان میکنیم:

سوال: كسى كه با دخترى زنا كرده و بكارتش را از بین برده مى‏تواند با او ازدواج كند؟

آیات عظام امام خمینى ره، بهجت ره، خامنه‏اى دام ظله، صافى گلپایگانی ره، فاضل لنکرانی ره، مكارم شیرازی دام ظله و نورى همدانی دام ظله:

آرى، مى‏تواند با او ازدواج كند؛ ولى احتیاط مستحب آن است كه این ازدواج بعد از گذشت یك حیض باشد.

(توضیح المسائل مراجع، م 2399 ؛ آیة الله نورى، توضیح المسائل، م 2395 و آیة الله خامنه‏اى، استفتا، س 744)

تاریخ : [ یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

گاهی پیرامون آیه 34 سوره مبارکه نساء، شبه‌ای مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه اگر اسلام، آیین مهر و عطوفت است، پس چرا قرآن به مرد اجازه داده است که همسرش را در مواردی، کتک زند؟

در این رابطه نکاتی چند شایان توجه است:

1- دستورات صادره در این آیه در مورد نشوز است و نشوز آن است که زن در مقابل تکالیف اختصاصی‌اش یعنی تمکین و عفاف، بدون هیچ عذر موجهی، سرپیچی نماید.

جالب این است که اگر زنی از انجام کارهای خانه، بچه‌داری و... سر باز زند، شارع مقدس هیچ حقی برای مرد در برابر آن قرار نداده و لذا مرد نمی‌تواند در این موارد، واکنش نشان دهد. بنابراین، آیه فوق در رابطه با بسیاری از مسائل اختلافی زوجین، ساکت است و هیچ حقی برای مرد در برابر آن قرار نداده جز در دو مورد فوق که زن با پیمان ازدواج، تعهد به آن‌ها را ملتزم شده، صادر نکرده است ...


برچسب‌ها: تنبیه زن, تنبیه, قرآن, فقه

تاریخ : [ شنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

نمی توان هر زینت و آرایشی را برای زن حرام دانست، بلکه آن زینتی که برای غیر شوهر بوده و موجب فساد وی و تباهی جامعه می گردد، گناه و معصیت شمرده می شود؛ لذا فقهای شیعه ضمن سفارش به بانوان جهت خود آرایی خویش برای شوهرانشان، آشکار نمودن این آرایش زینت را برای نامحرم، جایز نمی دانند و فرموده اند، بانوان وظیفه دارند زینت خود را از چشم نامحرم بپوشانند.

در این مقاله به دو سوال فقهی در مورد زنان پاسخ خواهیم داد:

سوال: حکم رساندن صدای زن به گوش نامحرم را بفرمایید.

سخن گفتن بیش از اندازه و غیر ضروری اساساً امری پسندیده نیست و تمام افراد باید در سخن گفتن، حد و اندازه را نگه دارند. در همین راستا، زن هم تا جایی که امکان دارد بهتر است، از سخن گفتن غیر ضروری با نامحرم خودداری کند.

به هر حال، آنچه که در قرآن از آن نهی شده است، اصل سخن گفتن زنان با مردان نیست، بلکه کرشمه و ناز در سخن است که ممکن است به طمع ورزی مردان بیمار صفت منجر شود. (احزاب، 32، «فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذی فی‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفا»؛ اى همسران پیامبر! شما همچون یكى از آنان معمولى نیستید، اگر تقوا پیشه كنید پس به گونه‌‏اى هوس‏انگیز سخن نگویید كه بیماردلان در شما طمع كنند، و سخن شایسته بگویید.)


برچسب‌ها: حکم ابرو برداشتن زنان, ابرو, زنان, صدای زن, نامحرم

تاریخ : [ شنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

در قرآن کریم پانزده حکم کلی پیرامون حجاب و پوشش و نحوه ی آن در موقعیت ها و در نزد اشخاص و حالات ارائه نموده است.
واجب نبودن حجاب برای سالخورده و ناامید از زناشوئی، در صورت اجتناب از خودآرائی و آرایش (نور – 60)
حرمت آشکار ساختن زینت ها و محلهای آن ها در بدن بر زنان و دختران (نور – 31)
واجب نبودن پوشش صورت و دستها در زنان (نور – 31)
وجوب حجاب برای همسران و دختران پیامبر (ص) به عنوان الگوی زنان دیگر (احزاب – 59)
وجوب پوشش زیورآلات و مواضع آن از سوی زنان مسلمان به هنگام رویاروئی با زنان غیر مسلمان (نور – 31)
واجب نبودن حجاب بر زنان برای شوهر، پدر، پدرشوهر، پسران و ... (نور – 31)
عدم وجوب پوشش زیورآلات و مواضع آن بر زنان مومنه هنگام رویاروئی با زنان مومنه دیگر (نور – 31)
واجب نبودن پوشش زیورآلات و مواضع آن برای زنان به هنگام برخورد با غلامان مملوک خود (نور – 31)
واجب نبودن
پوشش زیورآلات و مواضع به هنگام مواجهه با خدمتگزاران بی رغبت به امور زناشوئی (نور – 31)
واجب نبودن پوشش زیور آلات ومواضع آن برزنان در رویاروئی با کودکان غیر ممیز (نور-31)
اولویت رعایت حجاب بر زنان و دختران پیامبر (ص) (احزاب – 59)
زنان مؤمنه موظف به پوشاندن سر و گلو و سینه خود از نگاه نامحرمان هستند (نور – 31)
زنان مؤمنه موظف به پوشاندن پاها و زینت های آن هستند (نور – 31)
زنان مؤمنه موظف به رعایت پوشش و حفظ خود از نامحرم هستند (احزاب – 53 و 54)
واجب نبودن حجاب برای زنان مومنه در مواجهه با محارم خود (پدران، پسران، پسران برادر، خواهر و زنان مومنه دیگر (احزاب – 55)


برچسب‌ها: احکام حجاب, حجاب

تاریخ : [ چهارشنبه ۱۶ مرداد۱۳۹۲ ]


قرآن مجيد در مورد چگونگي حضور زن در اجتماع مي فرمايد:
يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ ِلأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْني أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤذَيْنَ وَ كانَ اللّهُ غَفُورًا رَحيمًا. (احزاب: 59)
اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب ها ]= روسري هاي بلند] خود را بر خويش فرو افكنند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و آزار نبينند، نزديك تر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهي از آن ها سر زده است، توبه كنند). خداوند آمرزنده و مهربان است.
مرحوم علي بن ابراهيم قمي در شأن نزول اين آيه مي نويسد:
آن روزها زنان مسلمان به مسجد مي رفتند. (به مسجد رفتن زن از نشانه هاي حضور زنان در جامعه است كه هر روز دست كم 3 يا 5 نوبت، مسير منزل تا مسجد را طي كنند و با افراد مختلفي برخورد مي كنند.) در اين ميان، بعضي از جوانان هرزه، آنان را اذيت مي كردند. در اين هنگام، اين آيه شريفه نازل شد و به آن ها دستور داد حجاب داشته باشند تا مورد آزار و اذيت جوانان هرزه قرار نگيرند و در جامعه شناخته شوند.1

تعبير «ان يعرفن» (تا آن زنان شناخته شوند)، تأييدي بر حضور زنان مسلمان در اجتماع بوده و به آنان مي گويد: به گونه اي در جامعه حاضر شويد كه هركس شما را مي بيند، بشناسد كه مسلمان هستي. بدين ترتيب، حرمت شما حفظ مي شود و عفت عمومي جامعه اسلامي در امان مي ماند. به طور كلي، حجاب، مصونيت و سدّي آهنين در برابر آزار و اذيّت مزاحمان است.
بيعت زنان با رسول گرامي صلي الله عليه و آله بيانگر حضور فعال زن در جامعه اسلامي به شمار مي رود و خداي متعال به پيامبرش دستور داد تا با زنان نيز بيعت كند. به همين دليل، قرآن مي فرمايد:
يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِذا جاءَكَ الْمُؤمِناتُ يُبايِعْنَكَ عَلي أَنْ لا يُشْرِكْنَ بِاللّهِ شَيْئًا وَ لا يَسْرِقْنَ وَ لا يَزْنينَ وَ لا يَقْتُلْنَ أَوْلادَهُنَّ وَ لا يَأْتينَ بِبُهْتانٍ يَفْتَرينَهُ بَيْنَ أَيْديهِنَّ وَ أَرْجُلِهِنَّ وَ لا يَعْصينَكَ في مَعْرُوفٍ فَبايِعْهُنَّ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُنَّ اللّهَ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ. (ممتحنه: 12)


برچسب‌ها: معاشرت زنان و مردان, حجاب, بوستان حجاب, حضور زن در اجتماع

تاریخ : [ سه شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

پژوهشی که اخیرا در دانشگاه اوپسالا انجام شده، نشان داده است که نوجوانان نیز بیننده‌ی این‌گونه فیلم‌ها و برنامه‌ها هستند.

نوجوانان سوئدی، بیشتر تصاویر پورنوگرافی  تماشا می‌کنند.

وجود فیلم‌ها و برنامه‌های پورنوگرافی یا صورقبیحه در بسیاری از جوامع معمول است و گروه‌هایی از مردم، به شکل‌های مختلف، در اینترنت، تلویزیون، نشریات  یا با کرایه ی فیلم و ویدیو، آنها را تماشا می‌کنند. 

(متاسفانه) شرکت‌های زیادی برای تولید چنین فیلم‌هایی ایجاد شده و بسیاری از تلویزیون‌های تجاری نیز به تولید و پخش این گونه تصاویر می‌پردازند. پژوهشی که اخیرا در دانشگاه اوپسالا انجام شده، نشان داده است که نوجوانان نیز بیننده‌ی این‌گونه فیلم‌ها و برنامه‌ها هستند.

نوجوانان، هرچه بیشتر تصاویر پورنوگرافی تماشا می کنند

دراین پژوهش 477 پسر نوجوان 16ساله که در منطقه‌ی «وِست‌مَن‌لَند» به دبیرستان می‌روند مورد پرسش قرارگرفته‌اند و یک‌ دهم آنها گفته‌اند که هر روز، تصاویر پورنوگرافیک تماشا می‌کنند.

این میزان در مقایسه با ده سال پیش که یک بار در هفته بود، افزایش زیادی‌ یافته‌است. 

این پژوهش، ده سال پیش نیز توسط  گروهی که پژوهش کنونی را انجام داده، با پرسش از دانش‌آموزان دبیرستانی انجام شده‌ بود.

ماگدالِنا مَتِّبو، دانش‌یار بخش سلامت زنان و کودکان در دانشگاه اوپسالا که مسئولیت این پژوهش را به عهده دارد، می‌گوید که به جای شمار استفاده‌کنندگان (که تقریبا همه گیر شده است)، گسترده‌گی استفاده از پورنوگرافی افزایش یافته‌است.

به گفته‌ی او اگر وضعیت امروز با ده سال پیش مقایسه شود، نشان می‌دهد که هنوز تقریبا تمام پسرها، زمانی به این کار پرداخته‌اند.

تفاوت بزرگی که دراین زمینه میان امروز و ده سال پیش وجود دارد، تغییر موقعیت اجتماعی و اقتصادی این نوجوانان و آسان‌ترشدن دست‌رسی به این تصاویراست. 

نوجوانان ده سال پیش، امکان دیدن این تصاویر را درهفته‌ای یک بار داشتند، اما نوجوانان امروز امکان دیدن هر روز آنها را دارند. 

این نوجوانان، یک سومشان نیز گفته‌اند که به جای تماشای فیلم‌ها یا برنامه‌هایی که به آنها علاقه دارند، تصاویر پورنو می‌بینند. 

این نوجوانان، این تمایل را نوعی عادت یا اعتیاد نام می‌دهند، اما به گفته‌ی ماگدالِنا مَتِّبو،  گروه پژوهش هنوز نمی‌داند که آن را اعتیاد بنامد یا نوعی شرم و احساس گناه.

با این حال او می‌گوید که گروه، پژوهش‌ خود را تا یافتن دلایل روآوردن نوجوانان به دیدن تصاویر پورنو، ادامه خوهد داد.  

ناگفته پیداست این مساله به خوبی شکست فلسفه آزادی جنسی در غرب را نشان می دهد فلسفه ای که معتقد بود تمامی بیماری ها و عقده های روانی فرد ناشی از محرومیت های جنسی است و باید محدودیت ها در این زمینه را برداشت تا جامعه به حال تعادل برسد اما

منبع: جام نیوز


برچسب‌ها: تصاویر پورنوگرافی, مستهجن های آنلاین, آزادی جنسی

تاریخ : [ سه شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۲ ]


یكی از پدیده‌های خطرناكی كه می‌تواند هر كشوری را به محاق تهدید و بحران ببرد، گسترش فرهنگ مجرد ماندن و دلزدگی از ازدواج است.

در حال حاضر، پدیده تجردگرایی در كشور ما هم طبق آمارهای ازدواج و طلاق و سرشماری نفوس و مسكن، رو به رشد است و اگر برای حل آن تدبیری اندیشیده نشود، می‌تواند كشور ما را با بحران جدی و آسیب‌های خطرناكی روبه‌رو سازد.

چند مدت پیش خبری درباره بالا رفتن تعداد خانه های مجردی و تمایل جوانان به داشتن زندگی مستقل از خانواده منتشر شد مطرح شدن رسمی این موضوع نشان می دهد که تعداد خانه های مجردی و تعداد جوانانی که جدا از خانواده ها زندگی می کنند، بالا رفته است نباید به این مساله از یک بعد نگاه کرد چون چنین مساله ای، مساله ساده ای نیست و عوامل مختلفی دست به دست هم داده و باعث شده اند این پدیده اجتماعی فرهنگی اتفاق بیفتد یکی از این عوامل، تغییر فرهنگی است که مهم ترین عامل نیز هست. تغییرات فرهنگی ای که در جامعه ما اتفاق افتاده، اجازه می دهد پدیده ای که تا چند سال پیش یک پدیده ممنوع بود، این روزها به چشم بخورد. تا چند سال پیش جامعه ما به سختی می پذیرفت که یک نفر بخواهد از خانواده اش بدون ازدواج جدا بشود و زندگی مستقلی در پیش بگیرد.


برچسب‌ها: فرهنگ مجرد, ازدواج, ارتباط دخترو پسر, تجردگرایی, فمنیست‌ها

تاریخ : [ دوشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
آمارهای نهادهای ناظر بین‌المللی می‌گوید ایران، دومین مصرف‌کننده لوازم آرایش در خاورمیانه و هفتمین واردکننده لوازم آرایشی در جهان است و 1/2 میلیارد دلار صرف خرید لوازم آرایشی در کشور می‌شود که این میزان رقم پایینی نیست.

گرایش زنان به آرایش های افراطی، از رویكردهای متفاوتی قابل تبیین است. جامعه شناسان، روانپزشکان و روان شناسان مسائل گوناگونی را به عنوان علل این افراط عنوان می کنند.

آیا اجباری بودن حجاب می تواند عاملی برای گرایش بانوان به آرایش باشد

تمایل به زینت و آرایش امری طبیعی است که قاعدتا تحت تأثیر الزامات فرهنگی اجتماعی سامان می یابد. در کشورهایی مانند عربستان، امارات متحده عربی و سوریه که مسئله حجاب در آنها اجباری نیست، مصرف بالای لوازم آرایش را شاهد هستیم؛ پس حجاب نمی‌تواند عاملی برای آرایش زنان ایرانی محسوب شود. این در صورتی است که آرایش خانم‌های عربی نسبت به زنان ایرانی اغراق‌آمیزتر و از رنگ و لعاب بیشتری برخوردار است؛ پس اگر قرار بود حجاب عاملی برای این امر باشد بایستی آرایش‌های ما رنگ و لعاب بیشتری نسبت به کشورهای عربی داشت، در صورتی که چنین نیست.


برچسب‌ها: آرایش, آرایش های افراطی, حجاب, اعتماد به نفس

تاریخ : [ دوشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 دوستی‌های اینترنتی باعث می‏‌شود که دو طرف تمام فکر و توجه و تمرکز خود را صرف دیدارها و ملاقات‏‌های حضوری و تلفنی کنند و این بزرگ‏ترین مانع برای رشد و ترقی علمی است؛ زیرا تحصیل دانش نیازمند تمرکز نیروهای فکری و روحی است......

هشدارها درباره دلبستگی‌‌های اینترنتی    یک دکترای روانشناسی با اشاره به افت تحصیلی و رکود علمی افراد دارای دلبستگی‌های اینترنتی، هشدار داد: دل‏ مشغولی و اضطرابی که در اثر دوستی‌های اینترنتی بوجود می‏‌آید بزرگ‏ترین سد راه تعالی علمی و تحصیلی است، لذا متصدیان امور علمی مدارس و دانشگاه‏‌ها توصیه می‏‌کنند حتی ایام عقد و نامزدی، جوانان در بحبوحه تحصیلات نباشد تا بتوانند با تمرکز بیشتر در دروس و امتحانات موفق شوند.

دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی افزود: دوستی‌های اینترنتی باعث می‏‌شود که دو طرف تمام فکر و توجه و تمرکز خود را صرف دیدارها و ملاقات‏‌های حضوری و تلفنی کنند و این بزرگ‏ترین مانع برای رشد و ترقی علمی است؛ زیرا تحصیل دانش نیازمند تمرکز نیروهای فکری و روحی است.


برچسب‌ها: دوستی‌های اینترنتی

تاریخ : [ یکشنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
در این گفتار به بررسی مبارزه اسلام با رهبانیت و انزوا طلبی زنان  می پردازیم
قرآن
قرآن مجيد درباره رهبانيت و گوشه نشيني مي فرمايد:
قُلْ مَنْ حَرَّمَ زينَةَ اللّهِ الَّتي أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّيِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ. (اعراف: 32)
بگو: چه كسي زينت هاي الهي را كه براي بندگان خود آفريده و روزي هاي پاكيزه را حرام كرده است؟
اين آيه حرام كردن زينت ها و پرهيز از غذاها و روزي هاي حلال و پاك را نه تنها نشانه زهد و پارسايي و نزديكي به پروردگار نمي داند، بلكه آن را نكوهش مي كند. پس بين دستگاه آفرينش و دستورهاي ديني تضادي وجود ندارد و خداوند نعمت هاي خود را براي استفاده بندگانش آفريده است:
ثُمَّ قَفَّيْنا عَلي آثارِهِمْ بِرُسُلِنا وَ قَفَّيْنا بِعيسَي ابْنِ مَرْيَمَ وَ آتَيْناهُ اْلإِنْجيلَ وَ جَعَلْنا في قُلُوبِ الَّذينَ اتَّبَعُوهُ رَأْفَةً وَ رَحْمَةً وَ رَهْبانِيَّةً ابْتَدَعُوها ما كَتَبْناها عَلَيْهِمْ إِلاَّ ابْتِغاءَ رِضْوانِ اللّهِ فَما رَعَوْها حَقَّ رِعايَتِها فَآتَيْنَا الَّذينَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَ كَثيرٌ مِنْهُمْ فاسِقُونَ. (حديد: 27)
سپس در پي آنان، رسولان ديگر خود را فرستاديم و پس از آنان، عيسي بن مريم را مبعوث كرديم و به او انجيل عطا كرديم و در دل كساني كه از او پيروي كردند، رأفت و رحمت قرار داديم. رهبانيتي را كه ابداع كرده بودند، ما بر آنان مقرر نداشته بوديم؛ گرچه هدفشان جلب خشنودي خدا بود، ولي حق آن را رعايت نكردند. از اين رو، ما به كساني از آن ها كه ايمان آوردند، پاداش داديم و بسياري از آن ها فاسقند.
در اسلام استفاده كردن از زيبائي هاي طبيعت، لباس هاي زيبا و متناسب و استفاده بوي خوش توصيه شده است.1
روایات
1. روزي سه زن از شوهران خود به رسول اكرم شكايت كردند. يكي گفت شوهر من گوشت نمي خورد. ديگري گفت شوهر من از بوي خوش اجتناب مي كند. سومي گفت شوهر من از زنان دوري مي كند. پيامبر اسلام در حالي كه به علامت خشم، ردايش را به زمين مي كشيد، از خانه به مسجد رفت. پس بر منبر آمد و فرياد كرد: «چه مي شود گروهي از ياران مرا كه ترك گوشت و بوي خوش و زن كرده اند؟! همانا من خودم، هم گوشت مي خورم، هم بوي خوش به كار مي برم و هم از زنان بهره مي گيرم. پس هر كسي از روش من دوري كند، از من نيست».1
2. عباد بن كثير با امام صادق عليه السلام روبه رو شد در حالي كه امام لباس نسبتا زيبايي بر تن داشت. به امام گفت: تو از خاندان نبوتي و پدرت علي عليه السلام لباس بسيار ساده مي پوشيد. چرا اين لباس بر تن تو است؟ آيا بهتر نبود كه لباسي كم ارزش تر از اين مي پوشيدي؟ امام عليه السلام فرمود: «واي بر تو اي عباد! چه كسي زينت هايي را كه خداوند براي بندگانش آفريده و روزي هاي پاكيزه را حرام كرده است؟ خداوند وقتي نعمتي به بنده اي ارزاني فرمود، دوست دارد آن نعمت را بر بنده اش ببيند و اشكالي در اين كار نيست». اين در حالي بود كه عباد دو لباس مخصوص پوشيده بود.2
3. عثمان بن مظعون از بزرگان و صحابه رسول گرامي اسلام خواست به تقليد از راهبان، تارك دنيا شود. از اين رو، ترك زن و زندگي گفت و لذت ها را بر خويش حرام كرد. همسرش نزد رسول خدا آمد و عرض كرد: يا رسول اللّه صلي الله عليه و آله! عثمان روزها را روزه مي گيرد و شب ها به نماز برمي خيزد. پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله ناراحت شده برخاست و نزد وي آمد. عثمان مشغول نماز بود. پس صبر كرد تا نمازش تمام شود. آن گاه فرمود: «اي عثمان! خدا مرا به رهبانيت دستور نفرموده است. دين من روشي منطبق بر واقعيت و در عين حال ساده و آسان است».3
اندیشمندان
فريد وجدي در دايره المعارف القرن العشرين مي گويد:
و اما بعضي از مردم در مسأله حجاب زياده روي كردند، به گونه اي كه براي زنان تنگناهايي قرار دادند و بين آن ها و هرچيز ديگري، حتي در راه خارج شدن آنان براي ديدار اقوام و خويشان مانع قرار دادند. نتيجه اين نگرش، محروميت زن از دانش و سقوط از مقام انسانيت است. از آن جا كه هر افراط و زياده روي، تفريط و كوتاهي را به دنبال دارد، نتيجه اين كار نيز پيدايش مذاهب گوناگون بود كه زن مسلمان را به شكل زن غربي درآورد، حجاب را برداشتند و بين زن و مرد بذر اختلاط پاشيدند و ندانستند يا خود را به ناداني زدند كه از اين كار چه نتيجه اي به دست مي آيد، از قبيل فساد اجتماعي. پس بر ما واجب است كه در مورد حجاب بنويسيم.۵
با توجه به تأكيد اسلام بر لزوم برخورداري انسان ها از نعمت هاي خداوندي، جايي براي رهبانيت و دوري از دنيا باقي نمي ماند. اسلام، سعادت را در گرو پرورش جسم و روح مي داند. همان گونه كه فرد و اجتماع، دنيا و آخرت و دين و دانش را باهم مي خواهد و اين همان پاسخ دادن به نداي فطرت است كه قرآن مي فرمايد:
پس روي خود را متوجه آيين خالص پروردگار كن؛ اين فطرتي است كه خداوند انسان ها را بر آن آفريده؛ دگرگوني در آفرينش الهي نيست. اين است آيين استوار، ولي اكثر مردم نمي دانند. (روم: 30)
بر اين اساس، هر دو نظريه «آزادي هرگونه ارتباط و معاشرت» و «انحصار هرگونه معاشرت و ممنوعيت ارتباط زن و مرد» از نظر اسلام مردود است.
۵. محمد فريد وجدى، دايرة المعارف القرن العشرين، دارالمعرفة، 1971، چ 3، ج 3، ص 336.

منبع:کتاب معاشرت زنان و مردان از ديدگاه اسلام


برچسب‌ها: معاشرت زنان و مردان, حجاب, بوستان حجاب

تاریخ : [ شنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۲ ]


امام علی علیه السلام می فرمایند: مَنْ اطْلَقَ طَرَفَهُ کَثُرَ أسَفُهُ : هر کس عنان چشم خود را رها کند حسرت و اندوهش بسیار شود.

وقتی در کوچه های شلوغ پلوغ تهران قدم می زنی، خیلی باید مراقب توجیه های شیطان باشی. حتی یک لحظه هم نباید از دلایل خود برای نگاه نکردن به نامحرم غافل شوی. چرا که با یک لحظه غفلت هم چیزی را از دست خواهیم داد.

اما میان راه های مختلف جستجو کردم. خیلی دلایل منطقی جامعه شناختی و روانشناختی برای نگاه نکردن به نامحرم داشته ام. بسیار هم این دلایل، یاری ام کرده اند. می دانم نگاه به نامحرم حتی با دلیل کنجکاوی و کسب اطلاع و …، چگونه می تواند سلامت جنسی جامعه را به خطر اندازد.

وقتی برای حفظ سلامت جنسی جامعه چشم می پوشی، بازهم نفعی هست که تو را به آن وا می دارد. اما راهی هست برای اینکه از حتی برای طمع به این نفع هم نباشد.

برای فرو بستن چشم هایم، بهانه ای زیباتر از اینکه خداوند گفته ای مومن به من! چشمت را از نگاه ناروا فرو بند، پیدا نکردم.

قُلْ لِلْمُۆْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذٰلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ‌

به مردان با ایمان بگو: «دیده فرو نهند و پاکدامنى ورزند، که این براى آنان پاکیزه ‏تر است، زیرا خدا به آنچه مى‏ کنند آگاه است.» سوره مبارکه نور – آیه 30


برچسب‌ها: نگاه, نامحرم

تاریخ : [ شنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

شب قدر

سلام به سحرهای بی بدیل رمضان

سلام به مناجات ها و شب زنده داری هایش

سلام به افطارهای شیرین و فراموش نشدنیش

سلام به ماه خوب خدا

ماه سراسر بندگی و طاعت و عبادتش

ماه رمضان

و سلام به شب قدر

شبی که (لیلة البرات) نام دارد


برچسب‌ها: شب قدر

تاریخ : [ یکشنبه ۶ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد که زنان ایران زمین از زمان مادها (که نخستین ساکنان آریایی ایران زمین بوده اند) حجاب کاملی شامل پیراهن بلندچین دار و شلوار تا مچ پا و چادر و شنلی بلند روی لباس‌ها، داشته اند

تجلیّات پوشش در میان زنان ایران چنان چشمگیر است که برخی از اندیشمندان و تمدننگاران، ایران را منبع اصلی ترویج حجاب در جهان معرفی کرده اند.

یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد که زنان ایران زمین از زمان مادها (که نخستین ساکنان آریایی ایران زمین بوده اند) حجاب کاملی شامل پیراهن بلندچین دار و شلوار تا مچ پا و چادر و شنلی بلند روی لباس‌ها، داشته اند. این حجاب در دوران سلسله‌های مختلف پارس‌ها نیز معمول بوده است. در زمان زرتشت و قبل و بعد از آن، زنان ایرانی از حجابی کامل برخوردار بوده اند.

برابر متون تاریخی، در همه آن زمان‌ها پوشاندن موی سر و داشتن لباس بلند و شلوار و چادر رایج بوده است و زنان با آزادی در محیط بیرون خانه رفت و آمد می‌کردند و هم پای مردان به کار می‌پرداختند. و این امور با حجاب کامل و پرهیز شدید از اختلاط‌های فساد برانگیز همراه بوده است.


برچسب‌ها: زنان ساسانی, حجاب

تاریخ : [ یکشنبه ۶ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

فرمانده ناجا با اشاره به اينکه سند عفاف وحجاب دراواخردولت هشتم تصويب شد واحمدي‌نژاد روي همه موارد اين سند، اتفاق نظرنداشت، گفت: اکنون فرصت خوبي است دولت جديد درسند عفاف وحجاب بازنگري صورت دهد.به گزارش فارس، سرداراسماعيل احمدي مقدم درپاسخ به سئوالي مبني برنحوه تعامل پليس با دولت جديد اظهارداشت: نيروي انتظامي بازويي براي همه دولت‌ها است که عهده‌دار مسئوليت اجرايي کشورمي‌شوند.احمدي مقدم با اشاره به اينکه ازدولت‌ها انتظارداريم دررفع نيازها وکاستي‌هاي نيروي انتظامي درزمينه به روزشدن، حمايت کنند، گفت: البته تاکنون هم اين گونه بوده است ونيازهاي نيروي انتظامي را کاهش داده‌اند واميدواريم دولت آقاي روحاني هم مثل دولت گذشته دراين زمينه پيشگام باشد.فرمانده ناجا با بيان اينکه ازدولت جديد تقاضا کرديم چنانچه نيازبه بازنگري است، اين کاررا انجام دهد، گفت: نيروي انتظامي سياستگذارنيست بلکه مجري سياست‌ها است وبايد آنچه درقانون ديده شده ازنيروي انتظامي انتظارداشته باشند.احمدي مقدم با اشاره به اينکه سند عفاف وحجاب دراواخردولت خاتمي تصويب شد واحمدي‌نژاد روي همه موارد اين سند، اتفاق نظرنداشت، تصريح کرد: اکنون فرصت خوبي است دولت جديد درسند عفاف وحجاب بازنگري صورت دهد وانتظارات ازپليس مشخص شود.


برچسب‌ها: سند عفاف وحجاب

تاریخ : [ شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ ]


حجاب مساله ای فرهنگی است که اختلال در آن ناشی از توسعه نامتوازن پس از جنگ تحمیلی است، از این رو به نظر می رسد یکی از علل اصلی در عدم دستیابی به امنیت اخلاقی و اجتماعی این طرح را باید در برخورد نامتوازن و عدم بسترسازی فرهنگی دانست.

شاید بد نباشد پس از گذشت ده سال از اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی، به این سوال پاسخ داد که "آیا طراحان و مجریان این طرح نتایج اجرای نه ساله آن را درخور هزینه های مالی و اجتماعی حاصل از آن می دانند؟!"

 طرح فرهنگ عفاف و حجاب در فروردین 1382 توسط شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و از سال 1383 به صورت رسمی ابلاغ شد. به واسطه این ابلاغ، پلیس برنامه ارتقای امنیت اجتماعی را به اجرا درآورد؛ برنامه ای که موضوع و نحوه خاص اجرای آن حرف و حدیث بسیاری را پیرامون خود رقم زد.

به جرات می توان ادعا کرد که بازتاب سیاسی این طرح در سال های اخیر به مراتب بیش از تاثیرات اجتماعی و اخلاقی آن بوده است. این بازتاب به حدی گسترده بود که واژه "گشت ارشاد" به واژه ای اثرگذار در فرهنگ لغات سیاسی تبدیل شد و بیش از آن که در خدمت رفع نابسامانی های اخلاقی و ارتقا امنیتی جامعه قرار گیرد، کارکردی ابزاری در دست جناح های سیاسی یافت. 


برچسب‌ها: طرح امنیت اخلاقی

تاریخ : [ شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

انتخاب همسر، سنگ زيربناي يك زندگي موفق است و بايد گفت كه اكثر شكست‌ها در زندگي مشترك، از بناگذاري نامناسب اين سنگ زيرين ناشي مي‏شود. اينكه يك زندگي شيرين پس از مدتي به تلخي و سردي مي‏گرايد، اين دريافت ويرانگر هر يك از زوجين را در متن خود دارد كه «ما اصلاً براي هم مناسب نبوديم»، يعني به اين نتيجه مي‏رسند كه در مرحله «گزينش» اشتباه كرده‏اند و گزينش مرحله‌اي است كه در سايت‌هاي همسريابي ضعيفترين شكل خود را نشان مي‌دهد.اسلام معتقد است كه جامعه‌اي سالم است كه خانواده‌هايش سالم باشند و خانواده سالم در گرو ازدواجي درست و از روي شناخت و داراي معيار‌ها و شرايط مورد نظر اسلام است لذا اسلام هرگونه ازدواجي را درست نمي‌شمارد.معيار‌هاي اسلام براي انتخاب صحيح از روي تعقل و مشورت و انتخاب آگاهانه است.امروزه در فضاي مجازي، افرادي به دنبال استفاده از سايت‌هاي همسر يابي هستند كه اغلب اين افراد، شرايط صحيح ازدواج براي آنها فراهم نيست و يا در زندگي در بحث انتخاب همسر، دچار مشكل هستند و در نهايت رو به اين سايت‌ها و فضاها مي‌آورند. در نگاه كلي اگر بتوانيم بگوييم كه يك يا دو مورد از اين سايت‌ها با نيت خيرخواهانه فعاليت مي‌كنند، اما اكثر اين سايت‌ها با هدف كسب درآمد و منافع خودشان اقدام به راه‌اندازي و فعاليت در فضاي مجازي مي‌كنند كه منافع جامعه و مردم در اين سايت‌ها جايگاهي ندارد، در كل نمي‌شود به اين فضا‌ها اعتماد كرد.


برچسب‌ها: همسر يابي اينترنتي, سايت‌هاي همسر يابي

تاریخ : [ جمعه ۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
قرآن مجيد در آيه زير پس از بيان حكم نگاه، به مسأله حجاب و پوشش زن مي پردازد و به طور روشن مي فرمايد كه زنان بايد با پوشش كامل در جامعه اسلامي حاضر شوند و در برابر افرادي به جز شوهر و محارم شان، بدن خود را بپوشانند:
وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلي جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ... و لا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ ما يُخْفينَ مِنْ زينَتِهِنَّ... . (نور: 31)
و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را ـ جز آن مقداري كه نمايان است ـ آشكار نسازند. و (اطراف) روسري هاي خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود) و زينت خود را آشكار نسازند مگر براي شوهرانشان... و هنگام راه رفتن، پاهاي خود را به زمين نزنند تا زينت پنهاني شان دانسته شود (و صداي خلخال كه بر پا دارند، به گوش برسد).
نكته هاي تفسيري1

1 ـ در روايتي از امام صادق عليه السلام آمده است: «در هر جاي قرآن كه سخن از حفظ شرمگاه ها آمده است، منظور از آن پاك دامني از زنا است. به جز در اين آيه كه منظور حفظ آن از نگاه ديگران است».2
2 ـ علامه طباطبايي با اشاره به ادب قرآن مجيد در مورد واژه فرج به نقل از راغب اصفهاني مي نويسد: «فرجة و فرج شكاف بين دو چيز را گويند و به زشتي انسان فرج اطلاق مي شود و اين استعمال قرآني باعث شده اين كلمه نص در اين معنا گردد».3

تاریخ : [ جمعه ۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
روابط قبل از ازدواج تهديدي براي بنيان خانواده

امروز جامعه ايران با افزايش شهرنشيني، تغيير در سبک زندگي، تغييرات نگرشي درون خانواده ها و... مواجه شده است.يکي از موضوعاتي که از اين تغييرات تاثير پذيرفته افزايش رابطه با جنس مخالف است که به عنوان يکي از مهم ترين تحولات اجتماعي در دهه هاي اخير به شمار مي رود و تا به امروز تحقيق جامعي در اين خصوص صورت نگرفته است.در سال هاي اخير همراه با بالا رفتن سطح تحصيلات، حضور چشمگير زنان و دختران در عرصه هاي اجتماعي، گسترش کمي و کيفي وسايل ارتباط جمعي و آشنايي جوانان با ارزش هاي غربي، اين پديده به شکلي نو ظهور و از بطن روابط بين شخصي جوانان در جامعه باز توليد شده است. فرا گيري اين پديده در ميان برخي از جوانان فارغ از چارچوب بندي هاي متعارف عرفي و ديني ناشي از رواج فرهنگ فرديت و استقلال محوري بوده و تا حدي امنيت خانواده ها را از بابت کنترل و هدايت
رفتار هاي فرزندان آسيب پذير کرده است.خانواده ها و جواناني که خود را متدين و پايبند به سنت هاي ديني و شرعي مي دانند يا علاقه دارند حريم ها را در زندگي خود حفظ کنند به خوبي مي دانند که داشتن روابط آزاد ميان دختر و پسر مشروع نيست. اسلام به دلايل منطقي و استدلال محکم اجازه نداده که دختر و پسر داراي روابط غير متعارف باشند.


برچسب‌ها: ازدواج, خانواده, روابط دختر و پسر

تاریخ : [ جمعه ۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

در میان مردم دیده می شود که در مورد آیه سوره النساء (زنان) آیه 34 شبهاتی وارد می کنند. برآن شدیم تا به این شبهات پاسخی بدهیم ، با ما همراه باشید.

سوره النساء (زنان) آیه 34

... وَاللاَّتِی تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَیْهِنَّ سَبِیلاً إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِیًّا كَبِیرًا ... و زنانى كه از نافرمانى آنها (نسبت به مسائل معاشرت) مى‏ترسید (نخست) آنها را موعظه كنید و (بعد) در خوابگاه از آنها دورى نمایید و (اگر سود نبخشید، در محدوده دستور شرع) آنها را بزنید، پس اگر از شما اطاعت نمودند، دیگر بر (آزار) آنها راهى نجویید، كه همانا خداوند بلند مرتبه و بزرگ است.

شبهه:

(1) مردان در صورتی که "بیم" نافرمانی (و نه حتی در حالتی که این نافرمانی واقعاً رخ دهد) باید زنان را با سه روشی که آمده است تنبیه کنند، یکی از این تنبیهات این است که باید آنها را کتک بزنند.

(2) بعد از آن نباید به آنها ظلم کنند، یعنی در صورتی که بیم نافرمانیبرچسب‌ها: قرآن, زن ستیز, زن

تاریخ : [ جمعه ۴ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

یکی از مهم‌ترین ابزارهای شناختی و معرفتی انسان، چشم است. با این همه، همین چشم نیز ممکن است به یکی از مهم ترین ابزارهای شیطانی تبدیل شود و بیشترین آسیب را به انسان و خوشبختی فردی و جمعی او بزند. انسان همان طور که نسبت به خود مسئول است و باید پاسخگو در پیشگاه خداوند باشد، نسبت به اعضا و جوارح خود نیز مسئول است. همین مساله موجب شده تا احکام خاصی درباره هر یک از اعضا و جوارح در اسلام مطرح شود.
نویسنده در این مطلب به مساله نگاه و نظر در اسلام و حدود و مرزهای آن براساس آموزه‌های قرآنی پرداخته است. از نظر نویسنده عفت اجتماعی یکی از مهم ترین مباحث درحوزه نظر و نگاه است که لازم است به این حوزه توجه ویژه‌ای مبذول شود.
مسئولیت انسان در قبال اعضا وجوارح
انسان در میان آفریده‌های الهی به سبب ویژگی‌هایی چون علم، اراده، اختیار، قدرت و مقام خلافت، دارای مسئولیت‌های گوناگونی در قبال خود و دیگران است. یکی از مسئولیت‌های انسان در قبال خود و جوارح و اعضایش است. این بدان معنا خواهد بود که هر شخصی می‌بایست رفتاری ویژه را در پیش گیرد که به عهده او گذاشته شده و این گونه نیست که آزادی اثبات شده در چارچوب قدرت و اراده و اختیارش، مطلق باشد، بلکه در چارچوب محدودیت‌های عقلانی و وحیانی است.


برچسب‌ها: چشم, نگاه, نگاه‌های آلوده, حیا, عفت

تاریخ : [ پنجشنبه ۳ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

سامانه حجاب و عفاف قصد دارد همزمان با ماه مبارک رمضان مسابقه «یک پله تا وصال» با موضوع حجاب و عفاف را برگزار نماید.

این خبر در حال تکمیل می باشد. 

این مسابقه در سه بخش برگزار می گردد:

۱. مقاله نویسی (علمی و ادبی)

۲. داستان نویسی و خاطره نویسی

۳. آزمون 

تعریف مسابقه

کسانی که در بخش آزمون مسابقه شرکت نمایند به قید قرعه جوایز ارزنده ای دریافت خواهند کرد.

همچنین به برگزیدگان مقالاتی که به محورهای زیر بپردازند، جوایز ويژه ای تعلق خواهد گرفت.

موضوع اول: عفت در قرآن و روایات و لوازم آن

موضوع دوم: آثار بی عفتی برای فرد و جامعه

موضوع سوم: راهکارها و زمينه‏ هاي رشد عفاف

موضوع چهارم : معرفی الگوهای عفاف

تاریخ : [ چهارشنبه ۲ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
در طول مدت نزدیک به یک قرن و نیم دوران حکومت قاجاریه از شخصیت های بسیاری نام برده شده است و در میان رجال این دوران زنی به نام ملک جهان خانم مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه به چشم می خورد که یکی از شخصیت های قابل توجه و زن مقتدر و بد نام دربار ناصری است.

وی دختر محمد قاسم خان قاجار پسر سلیمان خان دائی زاده آقا محمد خان از بطن بیگم جان خاتون دختر فتحعلی شاه است و مادر او خواهر حسینعلی میرزای فرمانفرما بوده است . در سال 1220ق. متولد شد ، در 16 سالگی به عقد محمد شاه قاجار درآمد و از او صاحب دو فرزند یکی ناصرالدین شاه و دیگری ملک زاده خانم ملقب به عزة الدوله گردید.

دخالت وی در قتل امیرکبیر باعث شد که در میان مردم ، منفور جلوه کند و جنبه های دیگر اخلاقی او از نظر دور شود . امّا بدون تردید در زمانی که زنان بسیار محدود و بسته می اندیشیدند ، مهدعلیا زنی دارای لیاقت و شایستگی بسیار حتی بیشتر از برخی مردان اطرافش بود . زنی هوشمند و کاردان ، باسواد و در نقاشی و گلدوزی متبحر ، به زبان عربی تسلط داشت ، با فارسی به نظم و نثر آشنا بود و آثار منظومی از او به جا مانده است . خط درشت و ریز را با تسلط و به خوبی می نگاشت .

پس از مرگ محمد شاه زمام امور را به کمک سفیر انگلستان بدست می گیرد و پایتخت را در مدت 45 روز تا زمان تاج گذاری ناصرالدین شاه آرام نگه می دارد . گر چه تدابیر میرزا تقی خان در این زمان تأثیر به سزایی در این آرامش داشته است ، امّا نمی توان نادیده گرفت که حضور مهدعلیا نیز از پاشیده شده امور جلوگیری کرده است.


برچسب‌ها: مادر ناصرالدین شاه, محمد شاه, امیرکبیر

تاریخ : [ چهارشنبه ۲ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

سوال: اگر زنی در حین مقاربت همسر (در وقت دخول) خود ارضایی کند، آیا حکم استمناء را دارد؟

آیة الله بهجت(ره):           

از بدن همسر کمک بگیرد خیر.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله تبریزی(ره) :

چنانچه خود زن به وسیله خودش عمل ارضاء را انجام دهد استمناء است و اگر به وسیله شوهر بدن او تحریک شده و انزال کند ولو به غیر دخول، استمناء نیست بلکه استمتاع مباح است. والله العالم   

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):          

اگر به غیر ملاعبه با همسر کاری که مهیج شهوت باشد انجام دهد حرام و در فرض سوال چنانچه به سبب آن کار منی از او بیرون آید، استمناء است ولی بدون خروج منی استمناء نیست. 

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):        

استمناء و حرام است.      

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

در فرض سوال حکم استمناء ندارد. والله العالم           

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

بلی و حرام است.           

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):    

در صورتی که کار به تنهایی باعث خروج منی شود و مرتکب کار حرامی شده است و در غیر این صورت مانعی ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

در فرض سوال خود ارضایی به حساب نمی آید.        

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)


برچسب‌ها: استمناء, خود ارضایی

تاریخ : [ چهارشنبه ۲ مرداد۱۳۹۲ ]


نوروزپور نقش خانواده را مهم‌ترین رکن در نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه دانست و اظهار کرد: خانواده‌ها با بهره‌گیری از مفاهیم دینی و تربیتی، می‌توانند در ترویج این فرهنگ نقش‌آفرین باشند.
وی با بیان این‌که «تبیین و تشریح فلسفه پوشش، حجاب و عفاف و درک آثار و فواید آن از دوران کودکی می‌تواند بسیار موثر باشد» افزود: بدحجابی و ترویج این فرهنگ آسیب‌ها و پیامدهای بسیاری در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و عقیدتی و روانی برای آدمی و حتی جامعه به همراه دارد.
نوروزپور خاطرنشان کرد: آگاه سازی در مورد اهمیت حجاب به فرزندان از دوران کودکی می‌تواند زمینه بسیاری از این آسیب‌ها را خنثی سازد.
سرپرست اداره اوقاف و امورخیریه غرب تهران با اشاره به نقش حفظ و پوشیده بودن زن در جامعه و تقویت بنیان خانواده افزود: با کمک سخنرانی‌ها، برگزاری کلاس‌های فرهنگی، برپایی نمایشگاه‌های مذهبی، جلسات مشاوره و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان در خصوص بدحجابی و انتقال موضوعات به نسل جوان می‌توان فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه را ترویج داد.
وی با اشاره به این‌که «بقاع متبرکه نقش تاثیرگذاری در ترویج و گسترش عفاف و حجاب دارد» خاطرنشان کرد: امامزادگان می‌توانند یک ارتباط فرهنگی با مدارس دخترانه و پسرانه برقرار کنند تا بحث‌هایی در مورد حجاب وعفاف در پوشش آنها داشته باشند.

تاریخ : [ سه شنبه ۱ مرداد۱۳۹۲ ]


حجاب براي زن همچون پرچيني است پيرامون بوستان که در حفاظت و نگهداري آن نقش موثري دارد. حجاب به ارزش و مقام زن مي‌افزايد و مرتبه‌ او را بلند مي‌کند‎.‎ حجاب، اسارت نيست، بلکه شرافت است و ستر. حجاب يکي از ارمغان‌هاي ارزنده اسلام براي زنان است.‏ فلسفه حکم حجاب وفايده بزرگ آن، همانا حفظ گوهر عفت و پاکدامني وارزش دادن به شخصيت زن است. رسول اکرم (ص) فرمودند: «خداوند بلندمرتبه نعمت‌هاي بي ‌شماري بر زنان ارزاني داشته، حقوق آنها را مشخص کرده، آنها را از ظلم و ستم جاهليت نجات داده و به منظور اينکه عفتشان مصون بماند حجاب را براي آنان فرض قرار داده است.»‏

سعادت مردان و زنان در اطاعت از دستورهاي پروردگار مهربان است، پروردگاري که هرگز سختي و مشقت را براي بندگانش نمي‌پسندد بلکه براي آنها در تمام احکام، آساني و سهولت را در نظر گرفته است: «يريد الله بکم اليسر ولا يريد بکم العسر». حکم حجاب و ستر، يک تکليف است. هدف اصلي تشريع احکام در اسلام، قرب به خداوند است که به وسيله تزکيه نفس و تقوا به دست مي آيد.‏ حجاب، به معناي پوشش اسلامي بانوان، داراي دو بُعد ايجابي و سلبي است؛ بُعد ايجابي آن، وجوب پوشش بدن و بُعد سلبي آن، حرام بودن خودنمايي به نامحرم است. اين دو بُعد بايد در کنار يکديگر باشند تا حجاب اسلامي محقق شود؛ بنابر اين، حجاب و پوشش زن نيز به منزله يک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حريم ناموس ديگران را دارند. همين مفهوم منع و امتناع در ريشه‌ لغوي عفت نيز وجود دارد. دو واژه «حجاب» و «عفاف»


برچسب‌ها: حجاب, بوستان حجاب, عفاف

تاریخ : [ سه شنبه ۱ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

تنها با فاصله یک روز از هتک حرمت به دختر چادری آمر به معروف در منطقه پونک، یک زن چادری همراه با فرزند ۳ ساله‌اش در محله خانی‌آباد تهران مورد ضرب و شتم یک بدحجاب قرار گرفت.

 تیرماه امسال اتفاقی تأسف بار رخ داد که پس از انتشار آن در رسانه‌ها، احساسات عموم مردم مسلمان جامعه جریحه دار شد، خبری با این تیتر « ماجرای کشیدن چادر از سر دختر آمر به معروف در ماه رمضان ». شمس، دختر آمر به معروف 30 ساله‌ای است که در منطقه پونک تهران مورد اهانت و هتک حرمت یک خانم بدحجاب قرار می‌گیرد تا جایی که خانم بدحجاب، تلاش بر کشیدن چادر و روسری از سر این آمر به معروف می‌کند اما موفق نمی‌شود.

24 تیرماه یعنی تنها پس از گذشت یک روز از ماجرای خانم شمس، معصومه فراهانی، زن چادری دیگری در محله خانی‌آباد تهران، مورد ضرب و شتم یک زن بدحجاب قرار می‌گیرد. ماجرایی که جزئیات آن را خانم فراهانی برای خبرنگار گروه جامعه فارس توضیح می‌دهد.


برچسب‌ها: زن چادری

تاریخ : [ سه شنبه ۱ مرداد۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

الا بذکر اللّه تطمئن القلوب یاد خدا آرامبخش دلهاست چگونه دل با یاد خدا آرام مى گیرد ؟
جواب : ابتدا باید عوامل نگرانى و پریشانى را بررسى کنیم تا کلام قرآن روشن شود .

 1 - گـاهـى اضـطـراب و نـگـرانـى بـه خـاطر آینده تاریک و مبهمى است که در برابر فکرانسان خودنمائى مى کند اما ایمان به خداوند قادر و متعال , خدایى که همواره کفالت بندگان خویش را بـر عهده دارد مى تواند این گونه نگرانیها را از میان ببرد و به او آرامش دهد که تو در برابر حوادث آینده درمانده نیستى خدایى دارى توانا.

۲ - گاه گذشته تاریک فکر انسان را به خود مشغول مى دارد , نگرانى از گناهانى که انجام داده , امـا تـوجـه بـه ایـنکه خداوند غفار و توبه پذیر ورحیم است به او آرامش مى دهد

۳ - گاه ضعف و نـاتـوانى انسان در برابر عوامل طبیعى و گاه در مقابل انبوه دشمنان داخلى و خارجى او را نگران مـى سـازد , امـا هـنـگامى که به یاد خدامى افتد و متکى به قدرت و رحمت او مى شود قدرتى که بـرتـریـن قدرتهاست و هیچ چیز دربرابر آن یاراى مقاومت ندارد قلبش آرام مى گیرد

4 - گاهى ریـشه نگرانیهاى آزاردهنده انسان احساس پوچى زندگى و بى هدف بودن آن است ولى کسى که بـه خـدا ایـمـان دارد و مـسـیر تکامل زندگى را به عنوان یک هدف بزرگ پذیرفته همچون افراد بـى هـدف سـرگردان نیست

5 - دنیا پرستى و دلباختگى در برابر زرق و برق زندگى مادى یکى ازبـزرگـترین عوامل اضطراب انسانها بوده و هست اما ایمان به خدا و توجه به آزادگى مومن که همیشه با زهد و پارسایى سازنده و عدم اسارت در چنگال زرق و برق زندگى مادى همراه است به هـمه این اضطرابها پایان مى دهد

6 - یک عامل مهم دیگر براى نگرانى ترس و وحشت از مرگ است از آنـجـا کـه امـکان مرگ تنها در سنین بالا نیست بلکه در سنین دیگر بخصوص هنگام بیماریها , جنگها , ناامنیها وجود دارد این نگرانى مى تواند عمومى باشد ولى اگر ما از نظر جهان بینى مرگ را بـه مـعنى فنا و نیستى و پایان همه چیز بدانیم این اضطراب و نگرانى کاملا بجاست اما هرگاه در سـایـه ایـمـان بـه خـدا مـرگ را دریـچـه اى به یک زندگى وسیعتر و والاتر بدانیم و گذشتن از گـذرگـاه مـرگ را هـمـچـون عـبـور از دالان زندان و رسیدن به فضاى آزاد بشمریم دیگر این نگرانى بى معنى است . و هـنگامى که دیدیم این عوامل - که البته عوامل نگرانى منحصر به اینها نیست -در برابر ایمان به خدا ذوب و بى رنگ و نابود مى گردد تصدیق خواهیم کرد که یاد خدا مایه آرامش دلهاست .

کتاب : تفسیر نمونه ج ۱۰


برچسب‌ها: الا بذکر اللّه تطمئن القلوب, آرامش

تاریخ : [ دوشنبه ۳۱ تیر۱۳۹۲ ]


حجاب در اسلام برای حفظ نشاط جنسی است، چون حجاب تخیل جنسی را تحریک می‏کند و سبب می‏شود که مسئله جنسی معنادار شود و دچار بی‏معنایی نگردد (مثل برهنگی) و چون اسلام بر طبیعت جنسی سخت تاکید دارد و انسان کامل خود را نه فقط در معنویت انسان کامل، بلکه در مسائل دنیوی و جنسی او می‏داند (چون نکاح و عمل جنسی از سنت انسان کامل در اسلام می‏باشد و هر کس از این سنت روی بر می‏گرداند، از او نیست) . پس انسان کامل در اسلام الگوی جامع و کامل انسان در دنیا و آخرت و از جمله مسئله جنسی است که باید مورد تقلید قرار گیرد .

پس حجاب یک فرهنگ جنسی است که سبب گرم واقع شدن غریزه جنسی در سطح یک جامعه و هدایت ارضای آن در قالب خانواده می‏شود به همین دلیل امروزه شرق به علت محور قرار دادن ارضای جنسی و حجاب، جنسی‏تر از غرب قرار داده شده است

برهنگی در غرب، بی‏رغبتی جنسی را برای غربی به ارمغان آورد، چرا که برهنگی سبب تحریک اولیه انسان به طرف عمل جنسی در سنین اولیه بلوغ می‏شود، ولی در نهایت‏به سرد مزاجی جنسی تبدیل می‏شود، چرا که اسراف جنسی در دوران بلوغ، به بی‏رغبتی جنسی در سنین بالاتر منتهی می‏شود، مگر آنکه کالاهای رغبت افزای جنسی به میدان بیاید، مثل الکل و یا قرص‏های نشاط آور جنسی که باز در دراز مدت سبب بی‏رغبتی جنسی بیشتر خواهد بود و چون غریزه جنسی که نشاط آور زندگی است، به رکود کشانده شود، بنیاد خانواده رو به سستی می‏رود و فحشا جای آن را پر می‏کند و افسردگی فردی بر افراد حاکم می‏شود که به عنوان طاعون عصر غرب مطرح شده است; پس برهنگی بر افسردگی جنسی غرب، و رکود روحی و روانی افراد افزوده است .


برچسب‌ها: حجاب, برهنگی

تاریخ : [ یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

یکی از مسائلی که دین مبین اسلام بسیار بر آن تأکید نموده است، مسئله عیادت از بیماران می باشد، چنانچه امام حسین (ع) حتی در روز عاشورا این تکلیف الهی را ترک نکرده و در حالی که خون از بدن مبارکشان جاری بود به ملاقات و عبادت فرزندشان امام زین العابدین (ع) شتافتند.

عیادت از بیماران علاوه بر ایجاد حس نوع دوستی و همدردی با بیمار در زندگی دنیوی، دارای ثواب و اجری عظیم در زندگی اخروی و نزد پروردگار می باشد به نحوی که امام صادق (ع) می فرمایند: هر مومنی که برای رضا خدا، مومنی مریض را در حال بیماری عیادت کند، خداوند فرشته ای را به او موکل می کند که در قبر او را عیادت و ملاقات نماید و تا روز رستاخیز جهت او استغفار کند، و همچنین در روایتی دیگر ابی حمزه از امام باقر (ع) نقل کرده است که حضرت فرموده اند: هر مومنی که مومن مریض را عیادت نماید، در رحمت (خدا) غرق خواهد شد، هنگامی که (در کنار مریض) نشسته است، رحمت خدا وی را احاطه می کند و هنگامی که از نزد مریض برمی خیزد و می رود، خداوند هفتاد هزار فرشته را به او مامور می کند که برای او استغفار و طلب رحمت نمایند و به او گویند: خوشا به حال تو، بهشت بر تو گوارا باد و او در بهشت صاحب خریفی خواهد شد.

راوی می گوید، عرض کردم: خریف چیست؟
حضرت فرمود: مکانی است در بهشت به مساحت گردش چهل سال اسب سواری. (فروع کافی، ج3: 120)

از آن جایی که این امر دارای جایگاه و مقام بالایی می باشد، خداوند در روز قیامت افرادی که در این کار کوتاهی نموده اند را تنبیه می نماید که این خود نشانگر ارزش این توصیه الهی می باشد، به نحوی که اسحاق بن جعفر از حضرت موسی بن جعفر (ع) و ایشان هم از پدرانش از پیامبر (ص) نقل می کند که حضرت فرمودند: روز رستاخیز، خداوند متعال بنده ای از بندگانش را تقبیح می کند و می فرماید: ای بنده ی من؛ هنگامی که مریض شدم، چه چیزی باعث و موجب شد که مرا عبادت نکنی؟!

بنده عرض می کند: خدایا؛ تو منزه از آن هستی، تو منزه از هر عیبی، پروردگار بندگان مریض نمی شود و درد نمی گیرد. خداوند می فرماید: برادر مومنت مریض شد و او را عیادت نکردی. به عزت و جلالم سوگند؛ اگر او را عیادت کرده بودی، مرا نزد او پیدا می کردی. سپس به نیازهای تو کفیل می شدم و آن ها را برآورده می کردم، و این از کرامت بنده ی مومن من است و من بخشاینده مهربانم. (وسایل الشیعه، ج1: 635؛ آمال الواعظین، ج1: 522- 523)

تاریخ : [ شنبه ۲۹ تیر۱۳۹۲ ]


خداوند زیباست، زیبایی را دوست دارد و خالق زیبایی‌هاست. تمام زیبایی‌های خلقت الهی، در خلقت انسان تجلی و تبلور یافته است، طوری که حتی در قرآن مجید آمده است خداوند پس از آفرینش انسان، این اشرف مخلوقات و زیباترین پدیده جهان هستی، خود را ستوده و با عبارت فتبارک‌الله احسن الخالقین، خود را، بهترین آفرینندگان خواند و این خلقت را به خود تبریک گفت.

ارایش

اما همین انسان زیبا که مورد ستایش فرشتگان و مورد حسادت شیطان قرار گرفت، گویا به همان اندازه زیبایی که خداوند برایش مقرر داشته بود، رضایت نداد وهوس کرد که از آنچه خداوند او را آفریده نیز، زیباتر و مطلوب‌تر باشد و در این راه دست به ابتکارات و ابداعاتی زد، لباس، زیورآلات و...سپس لوازم آرایشی از گل و برگ و ریشه گیاهان درست کرد، و سرانجام به ساخت و تولید لوازم آرایش شیمیایی و کارخانه‌ای روی آورد. و امروزه یکی از پرفروشترین محصولات که در اطراف و اکناف دنیا تولید می‌شود، لوازم و وسایل آرایشی و زیبایی است.

 علل پرفروش بودن لوازم آرایشی‌

باتوجه به اینکه سن ازدواج در کشور ما بالا رفته است، استفاده از لوازم آرایشی دیگر نه سن خاصی می‌شناسد و نه قشر خاصی.


برچسب‌ها: لوازم آرایشی‌, آرایش, ازدواج, سن ازدواج, زنان

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

چهار «زن» در میان تمام بانوان برجسته جهان، از آغاز تا انجام و در بین قهرمانان راستین تاریخ، به خاطر ویژگی های خاص خود در صدرند.(1) یکی از آن چهار زن، «خدیجه کبری» است. خدیجه ای که از آغاز بعثت و هنگامی که پیامبر اسلام صلی الله علیه واله مسئله وحی را برای او بازگو کرد، به وی صادقانه گروید و در راه این ایمان، تمامی دارایی و راحتی و رفاهش را بذل کرد و پیوسته تا واپسین دم زندگی و آخرین نفس نیز آن چه در امکان داشت، نثار پیامبر صلی الله علیه واله و گسترش اسلام کرد.

پشتیبان بزرگ اسلام

این بانوی با اخلاص، در تکوین بنای اسلام و پیشبرد آن با بهره گیری از ثروت سرشار و موقعیت و جایگاه عظیمش در دنیای آن روز، سهم به سزایی دارد، تا آنجا که پیامبر اکرم صلی الله علیه واله درباره اش فرموده است:


برچسب‌ها: حضرت خدیجه

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

تضاد حجاب و آزادی !
حجاب و عفّت در معنای قرآنی عبارت است از بستن دربھای (فروج) وجود زن بر نگاه نامحرمان وھرزگان حتّی اگر از اھالی یک خانه باشند ولذا در آیه حجاب سخن از مصونّیت در قبال کافران استاعم از خویش و غیر .زن موجودی نفوذ پذیر است زیرا ذاتا" پذیرنده است . پس ھر عضو و کرداری از زن یکی از فروج اومحسوب می شود لذا اگر بخواھیم موارد رعایت حجاب را نام ببریم بسیار زیاد است و بیش از آنکهمربوط به اعضاء شود مربوط به رفتار است و بیش از آنکه مربوط به رفتار شود مربوط به نیّت زن است.لذا اگر زن را در یک کیسه در بسته ھم نگه دارند او می تواند از درون آن بی عفتی خود را به فعل آورد و ھر که را بخواھد در آن کیسه وارد کند .
و امّا مسئله دیگر مربوط به تعریف و ادراک ما از آزادی است . اگر آزادی وضعی مربوط به روان و اراده..............

---------------------------------------------------

تناقض شیکی و حجاب
حجاب اگر به انگیزه عفت و عصمت است در یک کلام بمعنای جلب نظر نکردن به عمد است بواسطه لباس،رفتار یا گفتار و روشھای زیستن . امروزه بسیاری معتقدند و حتّی در رسانه ھای ملی ما تبلیغ می کنند که شیک بودن ھیچ تناقضی با حجاب ندارد. پس بھتر است شیک بودن را تعریف کنیم .شیک بودن بمعنای جالب و جذاب و تحریک کننده بودن مسلماً ھر چه باشد در تضاد با امر حجاب و عفّت است . حال اگر بواسطه چادر و نقاب ھم درجائی جلب نظر شود این ھمان حجاب ضد حجاب است و یک نفاق آشکاراست و شبھه ای از مذھب ضد مذھب می باشد . بنابراین اگر منظور از حجاب ھمانا جلب نظر نکردن نامحرمان باشد ھیچ قانونی قادر به محجبه نمودن و باعفت ساختن فرد یا جامعه ای نیست . پس بھتر است که معنا و فرھنگ و انگیزه ھای حجاب و عفّت را توسعه و تعمیق دھیم و اینقدر کلیشه ای و فرمالیستی عمل نکنیم . زیرا در یک جامعه مذھبی ھیچ زنی خطرناکتر اززن فاسد محجّبه نیست زیرا ھم فتنه اش وسیعتر و نامرئی تر است و ھم دین خدا را بد نام میکند و ھم نفاق را اشاعه می دھد . حجاب شیک بدتر از بی حجابی است . زن با حجاب زنی است که ازجلو مرد ھرزه ای عبور کند بی آنکه نظرش را بسوی خود بکشد چه با چادر و چه بی چادر ...........
کتاب " شریعت " استاد علی اکبر خانجانی (از مجموعه دایره المعارف عرفانی)


برچسب‌ها: حجاب, عفّت, شیک

تاریخ : [ چهارشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۲ ]


سوءاستفاده از آزادی مطبوعات

نشریه «بخارا» شعری موهن درباره زنان چادری منتشر کرد.

به گزارش گروه فضای مجازی «خبرگزاری دانشجو»، نشریه بخارا در آخرین شماره‌ خود، به زنان چادری توهین کرد. این نشریه که به مدیریت علی دهباشی منتشر می‌شود، در آخرین شماره‌ خود و در قالب انتشار شعری از منصور اوجی زنان چادری را به کلاغ تشبیه کرد. در این شعر، زنان چادری به استهزاء به کلاغ تشبیه شده‌اند.


برچسب‌ها: زنان, چادر, زنان چادری

تاریخ : [ چهارشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۲ ]


 قانون حجاب و عفاف براي دستگاه قضائي پنج وظيفه كليدي تعريف كرده است. كه چهار وظيفه آن به شرح زير است:
1- پيشگيري از بروز و گسترش فساد و ابتذال در جامعه.
2- اصلاح قوانين و كارآمد كردن قوانين در خصوص پشتيباني قضائي از ضابطان، مجازات مجريان و باندهاي اصلي گسترش فساد و بدحجابي از وظايف كليدي دستگاه بر شمرده شده است.
3- تشكيل شعبات ويژه براي برخورد با جرايم مربوط به بدحجابي، منكراتي و باندهاي فساد و فحشا از ديگر وظايف دستگاه قضا است.
4- به كار گيري قضات مجرب و برخورد قضائي يكسان با مجرمان و متخلفان در سراسر كشور.

امروز 8 سال از تصويب چنين قانوني گذشته است. بايد ديد قوه قضائيه در انجام وظايف خود چه كرده است؟ خوب بود در هفته قوه قضائيه كه به مناسبت بزرگداشت شهداي هفتم تير برگزار شد،‌رئيس دستگاه قضا يك گزارش جداگانه در اين خصوص به مردم مي‌داد و اعلام مي‌كرد نتايج تدابير پيشگيرانه آنها چه بوده است.
مجموعه عملكرد دستگاه در اين هشت سال نشان مي‌دهد امر پيشگيري به خوبي انجام نشده است. امروز در بزرگراه‌ها و خيابان‌هاي شمالي شهر گاهي با بدحجابي روبه‌رو نيستيم بلكه با بي‌حجابي روبه‌رو هستيم كه عمدتا به صورت دهن‌كجي به اين حكم خداست.


برچسب‌ها: قانون حجاب و عفاف, فرهنگ حجاب, حجاب, حجاب و عفاف, عفاف

تاریخ : [ چهارشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

امروز در ميانه هفته عفاف و حجاب هستيم. لازم است يك ارزيابي از حاكميت فرهنگ حجاب در جامعه داشته باشيم. حجاب يك حكم الهي و قرآني است. حجاب ارزنده‌ترين نمود فرهنگي،‌ اجتماعي در قاب تمدن ايراني- اسلامي است.
78 سال پيش رضا خان براي گسترش و حاكميت فرهنگ مدرنيسم، حكم به كشف حجاب و مجاز شمردن برهنگي در جامعه ايراني داد. جامعه‌اي كه حتي پيش از ورود اسلام به ايران حجاب را به عنوان يك ارزش پاس مي‌داشت.
گوشه‌اي از خيانت و جنايت رضاخان در تحميل بي‌حجابي در كشورمان را اين روزها از طريق سريال كلاه پهلوي ملاحظه مي‌فرماييد. مردان و زنان غيرتمندي در برابر اين حكم خائنانه ايستادند و حتي جان خود را در اين راه گذاشتند. نمونه آن را مردم در واقعه مسجد گوهرشاد مشهد، در تاريخ اسلام و ايران ثبت كردند.
شوراي عالي انقلاب فرهنگي در 13 دي 84 يعني 5 ماه پس از روي كار آمدن دولت نهم، قانون جامعي را تصويب كرد به نام قانون "راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب" كه در 16 بند مشخص سياست‌ها و راهكارهاي اين امر قرآني را به وضوح در آن تشريح كرد. اكنون در هفته حجاب و عفاف به سر مي‌بريم. جا دارد در مورد اجراي اين قانون ارزيابي داشته باشيم.
از جمله اين سياست‌ها و راهكارها در اولويت قرار دادن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي و نظارت بر رعايت حريم حجاب و عفاف در سازمان‌هاي دولتي و عمومي و حضور ساده و بي‌آرايش در محيط‌هاي كار دولتي بود. رعايت حجاب و حفظ شئون اسلامي از سوي مديران و مسئولان حكومتي و خانواده‌هاي آنان و تدوين شاخص‌هايي در اين زمينه براي گزينش مديران در اولويت قرار گرفت.


برچسب‌ها: قانون حجاب و عفاف, فرهنگ حجاب, حجاب, حجاب و عفاف, عفاف

تاریخ : [ سه شنبه ۲۵ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
یکی از هنرهای کاربردی و جذاب در هنرهای جهان معاصر، هنر مد لباس است . در این مقاله به شرح مختصری از تاریخ این هنر خواهیم پرداخت.
در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث‏ با دوختن برچسب نام خود به لباس‌هایی که طراحی می‌کرد زمینه ساز آغاز طراحی مد به طور کلی شد.درست پیش از آنکه بزازها مزون های لباس(خانه های مد) خود را در پاریس برپا کنند و انبوه خیاط های شناخته نشده دست به خلاقیت بزنند و مدهای عالی که در دادگاههای سلطنتی پوشیده می شدند برچیده شوند. موفقیت ورث به طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط های دیگر که در قبل تنها از دستور مشتری پیروی می کردند رفتار کند، می توانست به مشتریانش دیکته کند چه بپوشند. واژه ی ‘طراح مد’ در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد. در حالیکه مقوله ی پوشاک در هر دوره ی زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، تنها خلق پوشاک از سال 1858 به بعد را می توان به طور موثر طراحی لباس در نظر گرفت.

در همان دوره بود که بسیاری از مزون های لباس(خانه های مد) آغاز به استخدام هنرمندان و نقاش ها کردند تا طرح لباس ها را بکشند. تصاویر نقاشی شده به مشتری ها نشان داده می شدند که بسیار ارزان تر از نمونه واقعی لباس تولید شده در کارگاه بودند، در صورتی که مشتری ها یکی از طراحی های آنان را می پسندیدند آن لباس را سفارش می دادند و خانه ی مد از این طریق صاحب درآمد می شد. به این ترتیب، سنت طراحی لباس به جای ارائه ی لباس های تکمیل شده به عنوان یک کار اقتصادی آغاز شد.


برچسب‌ها: مد, مدگرایی, طراحی لباس

تاریخ : [ سه شنبه ۲۵ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

تمام افعال ارادى انسان، تابع حسن و قبحى است كه تشخیص مى‏دهد. «حجاب و بی‏حجابى» نیز از این چارچوب برون نیست. عده‏اى حجاب را نیك مى‏دانند و بدان پایبندند و در مقابل، بى‏حجابى را زشت مى‏شمارند و از آن بیزارى مى‏جویند؛ چنان كه گروهى بى‏حجابى را پسندیده، به آن اهتمام مى‏ورزند و حجاب را عملى مرتجعانه و زشت دانسته و به آن علاقمند نیستند.

بر این اساس اکنون که مقوله ی سبک زندگی در کشور بحث روز حوزه اجتماعی است پرداختن به موضوع هایی که نشان دهنده ی سبک زندگی و باورهای مردم است می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. از این رو در این مجال گزیده ای از "تیپولوژی حجاب" که بخشی از رفتار و باور مردم در عرصه ی اجتماعی است به صورت مختصر ارائه می گردد.

تیپ اول:

بی حجابی که بی دینی نیست. دلت پاک باشد: دختر جوان که حسابی به مد روز راه می رود و به تعبیر امروزی ها شیک پوش و آرایش کرده در خیابان ها قدم می گذارد در طول مسیر که می آید بارها و بارها با افراد مختلفی مواجه می شود که برای او مزاحمت ایجاد می کنند:


برچسب‌ها: بى‏حجابى, حجاب, تیپولوژی حجاب, تیپ حجاب

تاریخ : [ سه شنبه ۲۵ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
دوستی دختر و پسر یعنی «ارتباطی که بین دو جنس مخالف وجود دارد و در این ارتباط محبت، صمیمیت، عشق و علاقه قلبی ویژه وجود دارد.»

در کل، می‌توان گفت که دوستی دختر و پسر آن رابطه‏ای است که صمیمانه و گرم و عمدتاً پنهانی باشد و از طریق دیدارهای مخفیانه، ارتباط تلفنی و..‌. ایجاد ‏شود. در واقع وقتی احساس کردید در رابطه شما با جنس مخالف، چیزی وجود دارد که دوست دارید آن را از اطرافیان پنهان کنید، چه حس تان به طرف مقابل باشد، چه دیدارهایتان و چه جملاتی که بین شما رد و بدل می شود، بدانید که وارد یک رابطه دوستی شده اید.

اما دنیای امروز شرایطی را بوجود آورده که ممکن است شما در معرض خطر قرار بگیرید .گاهی پیشنهاد های فریبنده ای به شما بشود که بر طبق غریزه دوست دارید ، به آن جواب مثبت بدهید اما بهتراست با خودتان رو راست بوده و ببنید در انتها به دنبال چه هستید.


برچسب‌ها: دوستی دختر و پسر, روابط دختر و پسر

تاریخ : [ دوشنبه ۲۴ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 تضاد بین جوامع سنتی و مدرن سبب افزایش زندگی مستقل مجردی شده است، لذا با تقویت ابعاد مذهبی و فرهنگی تربیت فرزند، اثر تضاد این جوامع کاهش می‌یابد.

 آسیب‌های اجتماعی در جوامع در حال گذار مانند ایران که نه کاملاً سنتی است و نه کاملاً مدرن، معمولاً نمود ظاهری بیشتری از جوامع سنتی یا مدرن دارند.

در این جوامع تقابل زندگی سنتی و مدرن به نوعی عامل بحران هویت فردی و اجتماعی افراد است، عاملی که می‌تواند برخی از افراد جامعه را به سمت آسیب‌هایی مانند گرایش به سمت زندگی مجردی رهنمون سازد. وقتی فرد باید درون خانواده رفتارش مطابق با سنت‌ها باشد و هنگام حضور در فعالیت‌های اجتماعی رفتار مدرن از خود بروز دهد، دچار نوعی تضاد درونی و بیرونی می‌شود که حاصل این تضاد درونی و بیرونی، اغلب سیب‌های اجتماعی است.

 آسیبی مانند زندگی مجردی جوانان نیز در برخی شرایط می‌تواند تابعی از این تضاد باشد. والدین می‌توانند با تقویت ابعاد مذهبی و فرهنگی تربیت فرزند، اثر این تضاد را تا حدود زیادی کاهش دهند. همچنین نهادهای فرهنگی و مذهبی جامعه نیز می‌توانند با جذب جوانان و ارائه خوراک‌های فکری متناسب با زمان و مکان جامعه در کاهش اثرات این تضادها سهیم باشند.


برچسب‌ها: زندگی مجردی

تاریخ : [ دوشنبه ۲۴ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

واقعه مسجد گوهرشاد مهم ترين خيزش مردمي در دوره اي است که در تاريخ معاصر به عصر ديکتاتوري رضاخاني شهرت يافته است. رضاخان که در ابتدا با تظاهر به دينداري توانست اعتماد برخي را جلب کند و بر اريکه سلطنت تکيه زند، خيلي زود هر آن چه را گفته بود به زير پا نهاد و بناي زدودن دين از ارکان جامعه را گذاشت. او در زمستان سال ۱۳۱۳ به درخواست و پيشنهاد محمدعلي فروغي، نخست وزير وقت سفري به ترکيه کرد؛ سفري که بنا بود در خلال آن رضاخان از تغييرات فرهنگي و اجتماعي ايجاد شده توسط آتاتورک ديدن کند و عبرت بگيرد! اين سفر تغييرات عجيب و غريبي در پي داشت . رضا خان که تا پيش از آن استفاده از کلاه پهلوي را اجباري کرده بود تا به قول خود تجدد را به مملکت بياورد، ناگاه کلاه پهلوي را به کناري گذاشت و کلاه شاپو را عامل ترقي فرهنگ ملت عنوان کرد! اما کار به همين جا ختم نشد و تغييرات حالا به تغيير پوشش نواميس مردم نيز کشيده شد. رضاخان که چندي قبل از آن ميزبان امان ا... خان، پادشاه افغانستان و همسر بي حجابش در شهر سبزوار بود که البته با طغيان عمومي روبه رو شده بود، بنا داشت تغييرات خود را در حوزه پوشش زنان، با تاسي از آتاتورک و امان ا... خان، عمومي کند.


برچسب‌ها: حجاب ستيزي, رضاخان, حجاب, مشهد, مسجد گوهرشاد

تاریخ : [ شنبه ۲۲ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

«هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند او را هزار سال زندانی می‌کند.»

دوباره صدای خطبه های جذاب رسول خدا شنیده می شود که همگان را به آمدن بهترین ماه خدا بشارت می دادند، سخنرانی با شکوهی که در دل و جان انسان ها نفوذ کرده است و هر ساله با نزدیک شدن ماه مهمانی خداوند جان تازه می گیرد. و چقدر با شکوه است وقتی دوباره با گوش جان صدای رسول خدا را می شنوی که می فرماید:

«اى مردم! همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است .ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید» و چقدر شنیدنی و تأثیرگزار است سوالی که فقط شنیدن آن آدمی را به فکر فرو می برد که یا رسول الله بهترین اعمال در این ماه مهمانی خداوند چیست؟ سوالی که راه قرب الهی را برای عارفان و سالکان و رهپویان طریق معرفت و قرب الهی هزاران فرسنگ نزدیک تر کرد،سوالی که سوال کننده آن امیر مومنان بود و پاسخ دهنده آن رسول خدا صلی الله علیه و آله.که یا رسول الله بهترین اعمال در این ماه کدام است؟: «الورع عن محارم الله » و این پاسخی بود که امیر مومنان علی علیه السلام از زبان رسول خدا شنید.


برچسب‌ها: نامحرم, شوخی, روزه دار, ماه رمضان, شهوت

تاریخ : [ شنبه ۲۲ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
وبلاگ دختران ماه پیشونی به مناسبت سالروز عفاف و حجاب (21 تیرماه) تصمیم گرفته است تا اکثر وبلاگها و سایتهایی را که در زمینه حجاب کار می کنن در لیستی گرد آوری کند تا سایر عزیزان راحت تر به منابع حجاب و عفاف دسترسی پیدا کنن عزیزان توجه داشته باشند که این لیست دائما در حال بروز شدن هست

لذا شما می توانید برای هدایت سایر خوانندگان لینک داخل کادر زیر تصویر را select All کرده و بعد copy و بعد در قسمت تنظیمات وبلاگ خود (گذاشتن کد) paste کنید تا لوگوی متحرک زن چادری در وبلاگتان قرار گیرد

یا می توانید آدرس اینترنتی زیر را در قسمت لینک دوستان ؛ پیوند دهید

http://manjab.blogfa.com/links

در ضمن عزیزان می توانن لیست قالبهای حجاب را نیز به آدرس اینترنتی زیر پیوند دهند

http://manjab.blogfa.com/cat-16.aspx

با  آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما خواننده محترم


برچسب‌ها: دختران ماه پیشونی

تاریخ : [ جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ ]


پایگاه اینترنتی خورشید شیعه این بار برای  و بلاگ نویسان عزیز قالب حجاب و عفاف را به درخواست کاربران طراحی کرده است. امیدواریم که مورد رضایت شما قرار بگیرد. التماس دعا

ای زن به تو از فاطمه این گونه خطاب است

ارزنده تــرین زینـت زن حفـظ حجــاب است

 لینک  : دانلود
 کلمه عبور  : 
 هزینه  : پنج صلوات برای ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

برچسب‌ها: قالب حجاب

تاریخ : [ جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ ]


قالب حجاب

دانلود نمایید 


برچسب‌ها: قالب حجاب

تاریخ : [ جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ ]


اکثر خانم های بدحجاب یا شل حجاب، اگه ازشون پرسیده بشه که شما چرا حجاب اسلامی را آنطور که باید و شاید رعایت نمی کنید، احتمالاً یکی یا چندتا از دلایل زیر رو براتون بشمارند:
- چون دوست دارم "شیک پوش" باشم.
- چون از محدودیت بدم میاد، دوست دارم با لباس راحت تر، آزادانه به کارام برسم.
- چون عاشق "تنوع" هستم، از یکدستی و تک رنگی خوشم نمیاد
- چون از دست حکومت یا دولت (حالا به هر دلیلی) عصبانی هستم؛ و میخوام با این کارم اعتراضم رو بهشون نشون بدم.

15 دلیل برای بد حجابی !
اکثر خانم های بدحجاب یا شل حجاب، اگه ازشون پرسیده بشه که شما چرا حجاب اسلامی را آنطور که باید و شاید رعایت نمی کنید، احتمالاً یکی یا چندتا از دلایل زیر رو براتون بشمارند:
- چون دوست دارم "شیک پوش" باشم.
- چون از محدودیت بدم میاد، دوست دارم با لباس راحت تر، آزادانه به کارام برسم.
- چون عاشق "تنوع" هستم، از یکدستی و تک رنگی خوشم نمیاد
- چون از دست حکومت یا دولت (حالا به هر دلیلی) عصبانی هستم؛ و میخوام با این کارم اعتراضم رو بهشون نشون بدم.


برچسب‌ها: بد حجابی

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
بچه که بود، در خاله‌بازی‌هایش همیشه «مامان» می‌شد. از همان کودکی همیشه از شاغل بودن مادر خودش دلخور بود و با خود فکر می‌کرد که وقتی بزرگ شد، فقط زن خانه خواهد بود. اما حالا که بزرگ شده بود، نمی‌دانست که «زن خانه بودن» اصلاً چطوری است؟!

آن زنان اساطیری

به گمان من، «زن بودن» (البته به معنای واقعی کلمه) همواره دشوار بوده است. در طول تاریخ، زنان به طور سنتی حکم ستون خیمه خانواده را داشته و بار حفظ انسجام عاطفی و عملی خانواده‌ها را به دوش می‌کشیده‌اند. بارها رنج بارداری و زایمان را تحمل می‌کرده‌اند و هم‌زمان، زحمت پرورش کودکان را. در کشاکش با هرم سوزان تنور نان می‌پخته‌اند و پا به پای مردانشان نیز به کشت و درو می‌پرداخته‌اند. از بیماران خود پرستاری می‌کرده‌اند و سنگ صبور دردهای شوهرانشان نیز می‌شده‌اند. و شاید آن‌گونه ستایش زنان در ادبیات عامه به عنوان بتان و دلبرکان شیرین و مادران فرشته‌خوی، به خاطر همین حجم بالای فداکاری‌ها، مسئولیت‌ها و نقش‌های پررنگ ایشان بوده است.


برچسب‌ها: زنان

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

دانلود سخنرانی صوتی پیرامون حجاب و مطالب مرتبط (فوق العاده عالی)...

چادر سخنرانی حجاب چادر سخنرانی حجاب چادر سخنرانی حجاب

   فایل صوتی " حریم " پیرامون حجاب... حجاب کودکان... مضرات ماهواره... مد...  و...

   سخنران: جناب آقای استاد مخملباف کارشناس ارشد علوم قرآنی و رئیس بزرگترین موسسه قرآنی کشور(میقات القرآن.)

   اگر دنبال یک سخنرانی بسیار عالی در مورد حجاب می گردید انشاالله این سخنرانی حدود ۱۰۰ دقیقه ای رو گوش بدید... که البته در مورد مضرات ماهواره و مد و مشکلات اجتماعی دیگر هم مطالب ارزنده ای داره...

   البته فایل های تصویری این مجموعه در سایت آپارت موجوده که در صورت علاقه می تونید اون ها رو هم مشاهده بفرمایید...

سخنرانی حجاب

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۲ ]


درباره خیانت های زناشویی

خیانت های زناشویی سابقه ای به بلندای طول عمر بشر دارد. اینکه تلقی جامعه از خیانت های زناشویی چیست و چگونه این موضوع تغیر شکل داده است جای بحث و بررسی دارد..............

برای مثال گاه مشاهده می شود آنچه در گذشته قابل تحمل بود اکنون به یک عامل اصلی برای از بین رفتن یک ازدواج تبدیل شده است. به نظر می رسد آگاهی افراد در زندگی بیشتر شده  و دیگر زوجین به  حقوق شخصی و فردی خود آگاهی بیشتری یافته و گاه به نظر می رسد که زوجین نسبت به نسلهای پیشین پر توقع تر شده اند و به همین دلیل است که افراد مثل گذشته تحمل هر رفتار یا اتفاقی را ندارند.

واقعیات

 طبق گزارشات، بررسی جلسات مشاوره و یادداشتهایی که به دست مشاورین می رسد به نظر می رسد که میزان خیانتهای زناشویی افزایش چشم گیری یافته است که البته احتمال دارد این برداشتهای ما حتی یک تخمین خوش بینانه باشد زیرا در برخی از موارد، خیانت ها اصلا کشف نمی شود.


برچسب‌ها: خیانتهای زناشویی

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
لازم به ذکر است که الباقی ستون ها از قبیل : لینک دوستان ، لینک های روزانه ، علمای شیعه ، آرشیو مطالب و ... بعد از قرار گرفتن کد قالب در وبلاگ شما ظاهر میشوند. التماس دعا 

منبع:خورشید شیعه

تاریخ : [ پنجشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

دوستی های قبل از ازدواج به این سادگی ها دست از سر جوان بر نمی دارد.سایه اش و آثارش می ماند و او را آزار می دهد.برخی از مشکلات این دوستی ها را با هم مرور می کنیم:

1. ترس از افشای ارتباط های گذشته: جوانی كه انتظار دارد كه زندگی او سرشار ازعشق و محبت و آرامش باشد اگر در گذشته دوستی هایی داشته، همیشه نگران است كه مبادا روابط گذشته او آثار بدی در زندگی اش گذارد و هر آن احتمالافشای آن سبب بروز مشكلاتی گردد، به ویژه در بافت اجتماعی جامعه اسلامی ما.

2. بدگمانی نسبت به همدیگر : پسری كه قبل از ازدواج با افراد زیادی ارتباط داشته است به هنگام ازدواج به هر دختری نظر می كند، می پندارد او نیز با پسرهای متعددی ارتباط داشته پاك و عفیف نیست.

حال اگر جوانی با تجربه های قبل از ازدواج بخواهد كانون عشقی بر پا كند، خانواده ای تشكیل دهد، اولین مشكل او بدگمانی به همسر اوست كه نكند او هم به سان دیگر دختران از دوستان پسری برخوردار باشد. و طبعا اضطراب و ناآرامی بر زندگی او حاكم خواهد شد.

«ویل دورانت» در این زمینه می گوید: «مرد، نگران و مضطرب است كه مبادا كسی پیش از او زنش را تصرف كرده باشد، ولی این نگرانی و اضطراب در زن كمتر است».


برچسب‌ها: دوستی های خیابانی

تاریخ : [ چهارشنبه ۱۹ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
برای روابط با نامحرم حدودی خاص وضع کرده است. از جمله آن احکام، چگونگی ارتباط با جنس مخال

ف است که اگر خارج از چهار چوب اسلامی باشد، حرام و دارای آثار و تبعات زیان باری هم برای دختر و هم برای پسر است. اما آسیب و صدمه ای که دختران در این روابط می بینند، محسوس تر و مخرب تر است. زیرا تحول عاطفی دختران متفاوت از پسران است. بر خلاف دختران ، پسران نسبت به جنبه غریزی تخیلات خود بیشتر می اندیشند، اما دختران در دوستی ها معمولاً به دنبال عشق آرمانی و رمانتیک هستند. آن ها عشق را آسمانی و پاک می دانند . خیانت در آن را گناهی بخشش ناپذیر می شمارند. لذا گاهی دختری به پسری علاقه‌مند شده و حتی خود را در اختیار وی قرار می دهد؛ پس از بی‌وفایی پسر و ترک وی، دختر به شدت دچار سرخوردگی می گردد. اعتماد چنین شخصی از جنس مخالف به خاطر بی وفایی هایی که در نتیجه آن ارتباط دیده، سلب خواهد شد. در نتیجه چنین شخصی در زندگی آینده، نمی تواند متعادل باشد.


برچسب‌ها: روابط با نامحرم

تاریخ : [ چهارشنبه ۱۹ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

از راه رسیدی ماه خوب خدا؟!

بالاخره از راه رسیدی و من برای بار دیگر توفیق دیدار تو را یافتم

حست می کنم

با تمام وجودم هنوز نرسیده، حس میکنم تو را که جاری شده ایی بر دنیا

که جاری شده ایی در شهر من

و جاری شده ایی بر روح و جان من که قرار است در این ماه صیقل پیدا کند


برچسب‌ها: رمضان

تاریخ : [ سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
خطبه های تاریخى دختر گرامی رسول خاتم، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام از نظرگاه فصاحت و بلاغت، در اوج هماهنگى و یگانگى هستند و از دیدگاه معرفت و حكمت در كمال گره‌گشایى و گستردگى؛ خطبه هایی كه در جای‌جای فرازهایش، چنان حقایق ژرف و عمیقى گنجانیده شده است كه كشف و به كارگیرى آن‌ها می‌تواند گره‌گشاى بسیارى از مشكلات پیچیده امروز ما در تمام عرصه ‌ها گردد؛ خطبه هایی كه با حكمت آموزى هاى رمزگونه، می‌توانند كلید درهاى خیر و بركت را در اختیار ما نهد و رهنماى ما در مسیر توسعه ‌هاى فردى و اجتماعى گردد.

 

رنجی فراتر از خود

خطبه هایی که از آن بانوى یگانه گزارش شده است عبارتند از: خطبه ایشان در مسجد مدینه که به خطبه فدکیه شهرت دارد؛ و خطبه آن حضرت در جمع زنان مهاجر و انصار. حضرت زهرا علیهاالسلام خطبه اوّل را در حال سلامت، در مسجد پیامبر صلى الله علیه وآله و با حضور مردان مهاجر و انصار ایراد فرمود، و خطبه دوم را در برابر زنان مهاجر و انصار، درون خانه و در بستر بیمارى بیان کرد، همان بیمارى که هرگز از آن برنخاست، و جان پاک خود را به جان آفرین تسلیم نمود.

تاریخ : [ سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

مرحوم آیت‌ا... مجتبی تهرانی، استاد اخلاق در یکی از منبرهایش، بحث غیرت را پیش می‌کشد و آن را می‌رساند به مقوله تربیت در خانواده‌ها. او در آن منبر نکته جالبی را طرح می‌کند :«مادر باید اسوه حسنه باشد. همان پیکره‌اش، خودش و تبعاتش؛ هم خودش و هم پوشش او، که نزدیک‌ترین تبعه‌‌ اوست. چه پوشش خودش، چه پوششی که به تن فرزندشان می‌كند. پوششی را که پدر دارد، بخواهد یا نخواهد، دارد، پس باید پرسید‌ پوشش والدين، سرکوب‌گر حيا در فرزند است یا شكوفاکننده آن؟!» این کلمات، دغدغه بعضی از والدین متدین نیز است، اینکه چطور رفتار کنند تا فرزندشان در نوع پوشش خود، دست به انتخابی شایسته بزند پس این دغدغه را پیش ‌اعظم جنابی،کارشناس و مشاور مذهبی بردیم تا نکات او را برای والدین بدانیم:
با برنامه پیش بروید
از امام صادق(ع) روایت شده؛ «ما فرزندانمان را پنج سالگی به نماز امر می‌کنیم، شما از هفت سالگی» از این روایت می‌توان دریافت هنگامی که ائمه(ع)‌ از پنج سالگی فرزندانشان را به نماز امر می‌کنند به طریق اولی به فرایضی مانند حجاب هم زودتر از این امر می‌نمایند. بدانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید باید برای عملی شدن آن برنامه‌ریزی کنید، این مسلم است که هیچ کاری بدون برنامه و هدف نتیجه نخواهد داشت. درست مانند یک فرمانده علمیاتی که از قبل نقش راه می‌داند و تاکتیک خاصی برای پیروزی دارد.


برچسب‌ها: حجاب

تاریخ : [ یکشنبه ۱۶ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

شمیم نوازشگر كوثر رسول خدا صلی الله علیه وآله، چند صباحى فضاى شهر مدینه را با رایحه حضور خود معطر ساخت. صدیقه کبری علیهاالسلام در زمانى اندك، فرزانگانى را پرورش داد كه از چشمه معرفت نوشیدند و بر تارك تاریخ درخششى ابدى یافتند. مطالعه زندگى این «پروانگان فاطمى» نقش الگوهاى جاودانه را كه ثباتشان در مسیر حق زبانزد تاریخ است، در چشم انداز نسل امروز آشكار مى سازد.

آغاز شیرین‌ترین لحظات

كنیزك هنوز چند قدمى بر نداشته بود كه درِ چوبى خانه ‏اى گِلى و كوچك به صدا در آمد و او وارد شد. پاره تن بزرگ‌مرد عرب، با مهربانى او را سلام داد، خوش آمد گفت و چون مهمانِ عزیزى وى را گرامى داشت و با كلامِ خویش محبّت و نوازش نمود. وقتی به درون خانه پاى گذاشت، سادگى خانه او را مبهوت ساخت. دیوارهاى كوتاه، اتاق كوچك، ظروف گلى، زیراندازهاى نخ ‌نما و لباس هاى ساده و  ....

با ورود این اسیر اهل نوبه، استراحت و راحتى نیز همچون كار و تلاش بین او و بانوی دو عالم تقسیم شد؛ لذا فاطمه علیهاالسلام مى فرمود: رسول خدا به من سفارش كرد، كار خانه یك روز با من و روز دیگر با او(فضه)باشد.(دلائل‌الامامة: 48)


برچسب‌ها: فضه

تاریخ : [ یکشنبه ۱۶ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

وقتی وارد کلینیک اعمال جراحی زیبایی شدم چندین دختر و پسر جوان و حتی نوجوانی را دیدم که با بینی‌هایی پانسمان شده، صورت‌های متورم و چشمانی که لکه‌های خون در آن دیده می‌شد، به انتظار پزشک نشسته بودند جمعی دیگر درانتظار جراحی برای خلق چهره‌ای مدنظر از خود. 

شکل بینی بعضی از آن‌ها در ظاهر مشکلی نداشت وقتی از یکی از آنان پرسیدم چرا می‌خواهی بینی‌ات را عمل کنی، گفت: دختر خاله‌ام بینی اش را عمل کرده، خیلی خوب شده، منم می‌خوام عمل کنم. یکی دیگر از دختران حاضر در مطب هم در جواب این پرسشم گفت: ظاهر بینی من در کل خوب است ولی دلم می‌خواهد یه کم نوکش سربالا باشد!

جراحی‌های زیبایی ازجمله جراحی اعضای صورت به ویژه بینی در سال‌های اخیر رواج بسیار زیادی پیدا کرده است؛ جراحی‌هایی که افراد به ویژه جوانان به امید زیباتر شدن تن به آن می‌دهند و بابت آن هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند.

یکی از مسائلی که امروزه در شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ با آن مواجه هستیم روند فزاینده جراحی‌های زیبایی است. این مساله به ویژه در دختران و زنان به چشم می‌خورد و این در حالی است که نباید به سادگی از کنار این قضیه عبور کرد و نیاز است در اینگونه موارد تحقیقات جامعه‌شناسی و آسیب‌شناسی انجام شود. در سایر کشورها بیشتر آمار جراحی‌های پلاستیک به درمان مربوط می‌شود و در موارد ضروری پزشکان دست به این اقدام می‌زنند در حالی که در جامعه ما مشاهده می‌شود حتی کسانی که نیاز به جراحی پلاستیک ندارند، هزینه و وقت فراوانی صرف کرده و با هدف زیباتر شدن حاضرند زیر تیغ جراحی ‌بروند.


برچسب‌ها: جراحی پلاستیک

تاریخ : [ شنبه ۱۵ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 روابط دختر و پسر در صورتی که چهار اصل مهم این روابط رعایت شود اشکالی ندارد و حرام نیست....

درجه نخست باید توجه داشت که نگاه آنان به یکدیگر به قصد شهوت و لذت نباشد،

دومین شرط این است که در این روابط برای یکدیگر عاطفه خرج نکنند.

ارتباط دختر و پسر نامحرم نباید در مکان خلوت و دربسته باشد،

نوع و لحن صحبت کردن دختر در روابطی که با پسران دارد باید طبیعی و به دور از عشوه باشد.

روابطی که در آنها این چهار اصل مهم رعایت می‌شود حتی اگر به ازدواج هم ختم نشود، چون وابستگی به وجود نیامده مشکلی ایجاد نمی‌کند و حرام نیست.

در صورتی هم که به ازدواج بینجامد، چون اصول اساسی روابط بین دو نامحرم رعایت شده، بسیاری از مشکلات به وجود نمی‌آید.


برچسب‌ها: روابط دختر و پسر

تاریخ : [ شنبه ۱۵ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

در شروع قرن بیستم میلادی صنعت سینمای هالیوود شکل گرفت و به مرور استودیوها شروع به کار کردند که این امر به شدت سینمای جهان را تحت تاثیر خود قرار داد .
در اواسط قرن بیستم، هالیوود تلاش کرد تا مشکلات مالی‌‌اش را از راه رسیدن به سود‌های کلان بوسیله ساخت فیلم‌های عظیم رزمی و پرفروش حل کند تا از این طریق نه تنها به سودهای کلان دست یابد بلکه بتواند تسهیلات خود را گسترش دهد. «اریک هود» در کتاب خود تحت عنوان «تاریخ سینما می‌نویسد: هالیوود پس از جنگ جهانی دوم نه تنها در انعکاس انتقادات افکار عمومی موفق نبود، بلکه این صنعت سینمایی باعث تغییر ادراک‌های درستی که در رابطه با سبک زندگی خانواده‌ها وجود داشت، شد، قهرمانان جاه طلب سینمای هالیوود به خانواده بالاخص به مادرانشان به عنوان افراد دردسر ساز می‌نگریستند و سناریست‌های آنها می‌خواستند که این افراد را همواره به عنوان نماینده‌ای از طیف وسیعی از جامعه نشان دهند.
فیلم‌های هالیوودی در اواسط قرن بیستم پر از صحنه‌هایی در ارتباط با سبک زندگی خانواده بود ولی همه آنها در یک مورد مشترک بودند و آن این بود که همه این فیلم‌ها تصویرگر در‌گیرهای موجود میان اعضاء خانواده بودند؛ از درگیری لفظی گرفته تا فیزیکی، حتی روی میز غذا، در این فیلم‌ها والدین دیگر نه تنها کنترلی بر فرزندان خود ندارند بلکه خودشان نیز به یکدیگر خیانت می‌کنند، مرتکب جنایت و اعمالی غیراخلاقی می‌شوند.


برچسب‌ها: هالیوود, خانواده

تاریخ : [ جمعه ۱۴ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 

بزرگترین حربه ای که علیه غیرت به کار می برند خلط غیرت با حسادت است. در حالی که بین غیرت و حسادت، تفاوتهای آشکاری وجود دارد. غیرت از احساسات سالم بشری است. إنّ اللَّه غیور یحبّ كلّ غیور2 :خداوند غیور است و غیرتمندان را دوست دارد.

قال علیّ علیه السّلام: یا أهل العراق نبّئت أنّ نساءكم یدافعن الرّجال فی الطّریق أما تستحیون؟ و قال لعن اللَّه من لا یغار. 1

- امیرالمومنین فرمود: اى مردم‏ عراق‏! به من خبر رسیده است كه زنان‏ شما در بین راه به مردان تنه می زنند ، آیا شرم نمى‏كنید؟! و فرمود: خدا لعنت كند كسى را كه غیرت ندارد.

امروزه حساسیت زنان در مقابل معاشرت همسرانشان با نامحرم، عادی تر به نظر می رسد تا حساسیت مردان در مقابل رفتار زنانشان. بعید نیست اگر واقعا مردها به اندازه ی زنان نسبت به وفاداری و پاکدامنی همسران خود حساسیت نشان دهند، فساد به کلی ریشه کن شود. غیرتی که در این مقاله از آن بحث می شود ، به معنای همین حساسیت مردانه است.


برچسب‌ها: غیرت, حسادت, حساسیت مردانه

تاریخ : [ جمعه ۱۴ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

روز اول چون به اصطلاح خيلي تابلو و جيغند، همه نگاهشان مي‌کنند و به بلندي و سيخ بودن موهايشان خيره مي‌شوند. اين نگاه‌ها چند مدتي طول مي‌کشد. روزهاي بعد نمونه‌هاي ديگر مدل موها مد مي‌شود. حالا نگاه‌ها مي‌چرخند تا انواع مدل‌ها را بشمارند. ميکروبي، تاج خروسي، دم اردکي، مو تن تني، فشن و... خلاصه مدل‌هاي سيخ توي پريزي که انگار همه آنها با اولين جرقه سيم‌هاي برق به وجود آمده‌اند.
روزهاي بعد آن قدر مد آنها ضايع مي‌شود که همه با خنده نگاهشان مي‌کنند و سعي دارند ببينند و بسنجند چقدر بيشتر از ديگري خرج خودشان کرده‌اند.
روزهاي بعد تيپ‌هايشان عوض مي‌شود و مي‌روند سراغ شلوارهاي 10-20 جيبي که وقتي راه مي‌روند هرکس نگاه مي‌کند فکر مي‌کند الان مي‌خواهند روي زمين بنشينند، پوست‌هايشان را با زاويه 70 درجه بالا مي‌‌کشند، طوري که ابروها کم‌کم غزل خداحافظي را برايشان مي‌خوانند و نصف دماغ‌هايشان در دست جراحان جا مي‌ماند.
و هرچه خال‌ هم بخواهيد روي چشم و لب و... مي‌کوبند که وقتي راه مي‌روند و هرکس آنها را نگاه مي‌کند آنها را به شکل اژدهايي مي‌بيند که دارد مي‌خندد.
شلوارها و مانتو و لباس‌هايشان هم که انگار خياط هميشه پارچه کم مي‌آورد که اين قدر تنگ و کوتاه مي‌شود.


برچسب‌ها: مد, مدگرايي

تاریخ : [ پنجشنبه ۱۳ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

 

 اگر در مجلس عروسی، گناهانی مانند: پخش موسیقی و ترانه‌های حرام یا بدحجابی در مقابل نامحرم باشد، اگر کسی توان امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد و شرایط آن فراهم باشد، باید آنان را از کارهای حرام نهی کند و گرنه نهی منکر از او ساقط است و در صورتی که به آن عروسی، مجلس گناه و معصیت بگویند باید آن‌ جا را ترک کند. اما اگر این مجلس به گونه‌ای نباشد که عنوان مجلس گناه بر آن صدق کند و حضور در این مجلس عرفاً تأیید عملیِ گناه (مانند بدحجابی) محسوب نشود، شرکت در آن به اندازه لزوم و به جهت اعلام حضور و احترام میزبان، اشکال ندارد.
تاریخ : [ پنجشنبه ۱۳ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
گفتگو با زهرا گنزالس که برای تحقیق بیشتر درباره شیعه به ایران آمد ؛مبارزه برای داشتن حجاب   

تیپ و قیافه‌اش شبیه بقیه خانم‌های درس‌خوانده در حوزه است. چادر و مقنعه‌ای خاص‌ که بیشتر به حجاب‌های عربی می‌خورد. طوری که اگر با او هم کلام نشوید، بعید است بفهمید با یک خانم آمریکایی متولد لوس‌آنجلس طرفید. 40‌ساله است و با وجود اینکه 11سالی می‌شود که با همسر و چهار فرزندش ساکن مشهد شده، ولی هنوز در حین مصاحبه، برای ترجمه کلمات انگلیسی، نیاز به کمک دارد. بی‌تکلف صحبت می‌کند و حساسیت خاصی جز روی مسائل اعتقادی ندارد. وقتی هم که حرف از حجاب به میان می‌آید، تن صدایش عوض می‌شود به گونه‌اي كه انگار مي‌خواهد تکلیف یک مسئله را برای همیشه روشن کند.
انتخاب آگاهانه پوشش اسلامی، تحمل سختی‌های حفظ آن در کشوری همچون آمریکا، تجربه تبلیغ و تدریس در داخل و خارج کشور و ده‌ها دلیل دیگر، زهرا گنزالس را به بهترین سوژه برای یک گفتگوي خوب در آستانه روز ملی عفاف و حجاب تبدیل می‌کند. اما به نظر می‌رسد بعد از 160‌دقیقه نشستن پشت میز مصاحبه روزنامه شهرآرا هنوز ناگفته‌های او از گفته‌هایش درباره حجاب بیشتر است.

تاریخ : [ چهارشنبه ۱۲ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

مد و مدگرايي پديده‌اي است که کمابيش در ميان همه اقشار جامعه وجود دارد اما در اين ميان، جوانان و نوجوانان بيش از ديگران به مد اهميت مي‌دهند و مدگرا هستند.
امروزه جوانان با گسترش وسايل ارتباط جمعي و فناوري‌هاي جديد رايانه‌اي ارتباطات گسترده‌اي با جوامع و فرهنگ‌هاي گوناگون يافته‌اند و موقعيت آنها در شناخت فهم و ارزش‌ها، باورها و انتخاب هنجارهاي مطلوب پيچيده‌تر و مشکل‌تر شده است و چه بسا زمينه‌‌هاي موجود باعث شده برخي از جوانان به رفتارها و هنجارهاي متضاد با ارزش‌هاي جامعه خويش رو آورند.
يک روز مانتوهاي بلند و روز ديگر مانتوهاي کوتاه، يک روز آرايش موي سر به سبک آلماني و روز ديگر موهاي بلند و اصلاح نشده، زماني شلوارهايي با پاچه گشاد که روي زمين کشيده مي‌شود، و زماني ديگر، شلوارهاي تنگ و کوتاه مد مي‌شوند.

اگر از اين همه افرادي که عادت کرده‌اند رفتار و نوع و سبک لباسشان را طبق آخرين مدهاي رايج تنظيم کنند، بپرسيد که به چه علت اين کار را کرده‌اند، يا مثلا اين آرم و کلمه روي لباس آنها چه کارکردي دارد، نمي‌توان پاسخ قانع‌کننده‌اي شنيد جز آن که: «خب قشنگه!» «براي اينکه مده»! همه اين را مي‌پوشند و...!


برچسب‌ها: مد, مدگرايي

تاریخ : [ چهارشنبه ۱۲ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

پیدایش عواطف دوستانه و محبت آمیز میان زن و مرد پس از ازدواج، مهم ترین عامل استحکام و پایداری نهاد خانواده به شمار می رود. وجود مهر و عواطف عاشقانه زن و شوهر، از عنایت های ویژه الهی است که بر اساس نیاز فطری و طبیعی انسان در سرشت آنها نهاده شده و این امر، در جهت رشد و تکامل مادی و معنوی جامعه تأثیرگذار است. 

روایت های اسلامی نیز بر نقش شوهرداری زن تأکید فراوان دارند و مهم ترین وظیفه او را خوش رفتاری با شوهر می داند. خانواده یک اجتماع کوچک از جامعه ای بزرگ است و به نظم و انضباط و برقراری امنیت و آرامش نیاز شدید دارد و این رفتار شایسته زن با شوهر، از عوامل مهم برقراری آرامش در کانون خانواده به شمار می رود. لذا برخی افراد تصور می کنند تنها کسانی که بر یک ازدواج می توانند تاثیر بگذارند زن و شوهر هستند اما این کل قضیه نیست در واقع افرادی که در زندگی هر یک از زوجین مهم هستند بر روی زندگی زوجین هم تاثیر گذار خواهند بود. برای مثال بسیار بعید است یک مادر پس از ازدواج دخترش ارتباطش را قطع کند یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر نحوه همسر داری وی تاثیر گذار نباشد.


برچسب‌ها: ازدواج

تاریخ : [ چهارشنبه ۱۲ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

یكی از حالات نفس انسانی، دفاع از حریم ارزش ها و جلوگیری از هرگونه تعرض نسبت به آن است. از این حالت نفس كه فضیلتی اخلاقی نیز شمرده می شود، به عنوان غیرت یاد شده است. 

غیرن یک خصلت درونی و فطری است

هر انسانی اهل غیرت است مگر آنكه از حالت فطری و طبیعی خود بیرون رفته باشد.

غیرت در مردان، نماد مردانگی و آزادگی است و تقویت آن به ویژه درحوزه مسائل خانوادگی و ناموسی، امری بایسته و شایسته است و عدم تقویت آن موجب آن می شود كه مرد به عنوان قوام خانواده مطرح نباشد. زیرا بی غیرتی مرد، توان دفاع از حریم خانه و خانواده و ارزش ها را از او می گیرد. از این رو درآموزه های اسلامی بر نقش غیرت تاكید ویژه ای شده است.


برچسب‌ها: بی غیرت, غیرت

تاریخ : [ دوشنبه ۱۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

دختران امروزی استقلال‌طلب هستند یعنی با درنظر گرفتن همه شرایط از جمله مهریه‌های سنگین و حق طلاق و... باز هم دنبال استقلال هستند و حاضر نیستند زیر سایه هیچ‌كسی باشند چه پدر ،چه مادر، چه همسر و چه بچه.. .

توصیه می‌كنیم برای شناخت بهتر دختران و پسران امروز و رفع بسیاری از مشكلات در ارتباط با آنها، حتما این مطلب و مقاله ی چهارشنبه را بخوانید و قضات کنید چطور این دو موجود افسانه ای را می توان با هم زیر یک سقف سر و سامان داد .

تعریف اولیه من‌ از دختران در حال گذار

 ابتدا باید بگویم این اصطلاح «ناجنسی» دختران مودبانه كلمه بدجنسی است كه در جامعه استفاده می‌شود و بسیار هم كاربرد دارد و در كنار كلمه ناجنس به كار می‌رود. به همین دلیل است كه از این 2 واژه برای شرح و توضیح نابسامانی‌های رفتاری و اخلاقی هر 2 جنس استفاده می‌شود.

عوامل متعددی باعث شده كه طی 30 سال اخیر دختران به‌صورت جهشی تغییرات عمده ای داشته باشند و همین تغییرات باعث شده توقع دختران بیشتر شود. این موارد بین دختران جامعه بزرگی مثل تهران و در سطوح و لایه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و تحصیلاتی قابل رویت است و شاید بتوان آن را به دیگر مناطق نیز تعمیم داد و با بررسی و آسیب‌شناسی بتوان از بروز و تكرار نابسامانی‌ها در آن مناطق جلوگیری كرد.


برچسب‌ها: ناجنس, بدجنسی

تاریخ : [ دوشنبه ۱۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب
روسپیگری که عبارت است از برقراری رابطه جنسی با هدف کسب درآمد مادی، دارای قدمتی چندهزارساله در تاریخ است. اما آنچه امروزه وجود آن را نگران کننده تر از قبل می کند، رواج اشکال مختلف روسپیگری به صورت یک صنعت گسترده در کل جهان است.

در کنار روسپیگری حضوری و خیابانی که مدل سنتی روسپیگری است، امروزه به طور گسترده ای با روسپیگری مجازی در محیط اینترنتی رو به رو هستیم.

شارژ تلفنی، درخواست اصلی روسپیان اینترنتی

ظاهراً اصلی ترین شکل پرداخت در میان مشتریان روسپیگری، ارسال شارژ تلفنی برای فرد روسپی است. ورود به این فضا خیلی ساده است. آنها با ساختن یک «آی دی» به دنیای چت وارد می  شوند؛ نام و نشانی که می  تواند هیچ بویی از واقعیت نبرده باشد؛ نام و نشانی مجازی در دنیایی مجازی. دنیایی که آمارها نشان می  دهد، 70 درصد حاضرانش را جوانان تشکیل می دهند؛ 55 درصدشان بین 16 تا 25 سال و 45 درصد هم بالاتر از 25 سال. برای پیدا شدنشان تنها چند دقیقه حضور در اتاق  های چت کافی است. اغلب روسپیان اینترنتی، کارشان را فقط در دنیای مجازی انجام می دهند. اما بعضی  هاشان صورت حضوری هم تن  فروشی می  کنند. وقتی با آنها چت خصوصی را آغاز می  کنی، حرفی ندارند جز اینکه اول شارژ می  خواهند. بعد از چانه  زنی  های معمول، رقم می  شود 10 دقیقه وب، یک شارژ 2 هزار تومانی. نیم ساعت، یک شارژ 5 هزار تومانی. آنها تن فروشی می  کنند، بدن خود را به نمایش می  گذارند، حرف می  زنند و ....


برچسب‌ها: روسپیگری مجازی, روسپیگری اینترنتی, روسپیگری حضوری

تاریخ : [ دوشنبه ۱۰ تیر۱۳۹۲ ]

ادامه مطلب

   تمامی حقوق مطالب، برای پایگاه بوستان حجاب محفوظ است.