جشنواره بوستان حجاب
امروز:
مقام معظم رهبری :
رايانه‌ها و ارتباطات اينترنتى و فضاى مجازى و سايبرى فرصت فوق‌العاده‌اى است؛ مبادا اين فرصت ضايع شود

پرسش : حضرت فاطمه زهرا(س ) به عنوان بهترین الگوی تربیتی زن مسلمان در بیرون منزل و در مواجهه با نامحرم چه مقدار و چه نوع حجاب و پوششی داشته اند
پاسخ : در تاریخ نقل شده است که حضرت فاطمه زهرا(س ) وقتی می خواستند به بیرون منزل و نزد پیامبر اکرم (ص ) بروند از پوشش هایی مثل جلباب (چادر) و برقع (پوشیه چهره ) استفاده می کردند.

افزون بر این یکی از حوادثی که بیانگر مقدار و کیفیت حجاب حضرت فاطمه زهرا(س ) در بیرون منزل و در مواجهه با نامحرم است افزون بر این یکی از حوادثی که بیانگر مقدار و کیفیت حجاب حضرت فاطمه زهرا(س ) در بیرون منزل و در مواجهه با نامحرم است آمدن ایشان به مسجد برای دفاع از قضیه فدک است در داستان غم انگیز غصب فدک آمده است . وقتی ابوبکر و عمر تصمیم گرفتند که حضرت را از فدک محروم نمایند ایشان با شکل خاصی از حجاب و پوشش برای دفاع از حق خویش از منزل به مسجد آمدند. راوی داستان شکل خاص حجاب حضرت را این گونه توصیف نموده است :

تاریخ : [ چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


ده ها نفر از روحانيون و طلاب حوزه هاي علميه بروجرد با امضاي طوماري از مسئولين شهر خواستار اقدامي جدي در برخورد با ترويج پديده بدحجابي در اين شهرستان شدند.
در قسمتي از اين طومار آمده است:
اعتقاد، ايمان، ولايت مداري و حضور در صحنه مردم با بصيرت اين شهرستان بر هيچ ناظر منصفي پوشيده نيست اما چيزي كه قابل انكار نيست اين است كه چند سالي است كه دست هايي پيدا و پنهان، با غرض و يا از سرغفلت، حريم عفاف و حجاب را در شهر، آلوده به مظاهر بي فرهنگي و تحجر غربي كرده اند كه ما به عنوان نمونه مشتي از خروار را ذكر مي كنيم:
1-ترويج انبوه لباس هايي با مدهاي غربي كه هيچ گونه سنخيتي با فرهنگ اسلامي- ايراني ما ندارند در بسياري از فروشگاه ها و حتي كارگاه هاي توليدي (از جواني كه در انتخاب به جز يك گزينه ندارد چه انتظاري مي رود).
2-ترويج بدحجابي با حضور خانم هاي بدحجاب در برخي مراكز خدماتي يا درماني و يا فروشگاه ها به عنوان كارمند يا منشي و يا كارگر.
3-در معرض ديد گذاشتن لباس هاي زنانه و حتي لباس هاي زير زنانه در خيابان و يا پشت ويترين به نحو خجالت آور كه هر انسان غيرت مندي را آزرده مي كند.
4-استفاده از عكس هاي مبتذل و نيمه عريان در داروخانه ها، مراكز فروش وسايل آرايشي، كلوپ ها و ديگر نقاط كه هيچ گونه ضرورتي براي اين كار نيست و حتي خلاف موازين شرعي ماست.
5-پخش آهنگ هايي كه بنابر نظر تمامي آيات عظام حفظهم ا... حرام است در برخي كلوپ ها، كافي نت ها، مراكز خدماتي، آژانس هاي اتومبيل كرايه اي و حتي اتوبوس ها و تاكسي هايي كه زير نظر تاكسيراني كار مي كنند و ديگر مكان هاي داراي مجوز رسمي.
6-فروش انواع و اقسام سي دي هاي مبتذل و آهنگ هاي حرام و حتي مسكرات الكلي در سطح پياده روها.
نكته مهم و دردآور اين است كه غالب اين آسيب ها (اگر نگوييم همه آنها) بدون دخالت مردم و فقط و فقط با يك نامه ابلاغي و دستوري از مسئولين ذي ربط و در كمتر از يك هفته قابل حل است و ديگر جايي براي توجيه نيست. جاي سؤال است كه نهادهاي مربوط چرا هيچ كاري يا حداقل كار مفيدي در اين زمينه نكرده اند.

تاریخ : [ چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


تقوي؛ رمز ماندگاري خانواده در بنا و تشکيل خانواده و در حفظ خانواده، بايد اين احکام اسلامي را رعايت کرد تا خانواده باقي بماند. لذا شما در خانواده هاي متدين که زن و شوهر به اين حدود اهميت مي هند، مي بينيد که سالهاي متمادي با هم زندگي مي کنند. محبّت زن و شوهر به يکديگر باقي مي ماند و جاييشان از هم سخت است و دل در گرو محبّت يکديگر دارند. اين حسن و اين محبّتهاست که بناي خانواده را ماندگار مي کند و لذا اسلام به اين چيز ها اهميت داده است .
اگر روش هاي اسلامي رواج پيدا کند خانواده ها مستحکم خواهد شد. همچنان که در گذشته هاي ما – نه در دوران منحوس پهلوي – آن وقت هايي که هنوز ايمان مردم سالم تر و کامل تر و دست نخورده تر بود، در زمان قديم، خانواده مستحکم تر بود. زن و شوهر به هم علاقه مندتر بودند، فرزندان در محيط هاي امن و امان بيشتري پرورش پيدا مي کردند. حالا هم راه همين است. آن خانواده هايي که جهات اسلام را رعايت مي کنند، اينها غالباً خانواده ايي محکم تر، بهتر، قوي تر و محيط امن تري براي زنان و کودکان خواهند بود .
در استحکام بنيان خانواده، خود زن و شوهر بيشترين نقش را دارند. با گذشت خودشان، با همکاري خود، با مهرباني و محبّت و اخلاق خوب خودشان- که از همه مهمتر هم محبّت است- مي توانند اين بنا را ماندگار و اين سازگاري را هميشگي بکنند.

هم زن و هم مرد؛ هر دو با هم
خانواده يک قرارداد است، يک امر طبيعي نيست که دو چيز را به هم وصل کرده باشند. نه! يک قرارداد است. يک امر اعتباري است. ماندن او بسته به اين است که طرفين قضيه و جامعه و قانون آن را محترم بشمارند. اگر به آن بي اعتنايي کردند، باقي نمي ماند.
از هر چيزي که محيط خانواده را متشنج و دچار افسردگي و هيجان هاي بي مورد نمايد، اجتناب کنيد. هم زن و هم مرد بنا را بر سازش و همزيستي و همراهي بگذارند. آنچه در خانواده خيرات وجود دارد، مال زن و شوهر است و در نهايت مال فرزندان است، مال يک طرف نيست. اگر خداي ناکرده در محيط خانواده بي محبتي و عدم اطمينان و صميميت باشد، رنجش مال هر دو طرف است.
در استحکام بنيان خانواده، خود زن و شوهر بيشترين نقش را دارند. با گذشت خودشان، با همکاري خود، با مهرباني و محبّت و اخلاق خوب خودشان- که از همه مهمتر هم محبّت است- مي توانند اين بنا را ماندگار و اين سازگاري را هميشگي بکنند.

تاریخ : [ چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب
آيت الله صافي گلپايگاني در خصوص حجاب بانوان در عصر حاضر، تصريح کرد: چادر يک بانو در عصر حاضر از عباي يک مرجع مقدس‌تر است و به عقيده من چادر يک بانو سلاح او و وسيله‌اي براي عبادت اوست.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايکنا) شعبه قم، آيت‌الله گلپايگاني، صبح امروز، در جمع نخبگان قرآني در مراسم اختتاميه نهمين جشنواره مسابقات قرآني دانش‌آموزان دختر بسيجي در دفتر خود تصريح کرد: آل سعود و آل خليفه دچار نفاق هستند زيرا شهادتين را مي‌خوانند و به دشمنان اسلام کمک مي‌کنند.

معظم له اظهار کرد: اين دو حکومت منافق سياست‌هاي بيگانه را در مجامع اسلامي پياده مي‌کنند و طغيان آن‌ها در هتک حرمت به قرآن کريم از کشيش نصراني وقيحانه‌تر بوده و در تاريخ سابقه نداشته است که از طرف خود مسلمان‌ها خصوصاً کساني که ادعاي خادم‌الحرميني مي‌کنند اين‌گونه وحشيگيري کنند و قرآن را بسوزانند.

اين عالم علوم الهي در خصوص حجاب بانوان در عصر حاضر، تصريح کرد: چادر يک بانو در عصر حاضر از عباي يک مرجع مقدس‌تر است و به عقيده من چادر يک بانو سلاح او و وسيله‌اي براي عبادت اوست.

اين مرجع عاليقدر شيعي با اشاره به همراهي هميشگي ثقلين، افزود: اين حرکت منافقين عرب اهانت به قرآن نبوده بلکه اهانت به امام‌زمان(عج) و فطرت انساني اسلامي و همچنين تمام ائمه(ع) بوده است چرا که اهانت به قرآن اهانت به پيشگاه عالي اعلاي بقيه الله الاعظم است.

آيت‌الله صافي گلپايگاني بيان کرد: در تاريخ هميشه رسم بوده اگر ميداني پيدا شود منافق با فتنه و نفاق خود را نشان مي‌دهد و اين رسم امروز آل خليفه و آل سعود است اما اين‌ها بايد از سرنوشت رقت بار آمريکا و انگليس و ديکتاتورها و منافقان معاصر خود درس بگيرند و بدانند نور خداوند به جاي آن که خاموش شود هر روز منورتر مي‌شود.

اين مرجع گرانمايه شيعي با بيان اين مطلب افزود: دانشمندان و بزرگان عالم بشريت در مقابل قرآن کريم سر تعظيم فرود آورده و افتخار ماست که امت قرآن هستيم و تلاشمان در راستاي عمل به اين کلام الله نور است.

آيت‌الله العظمي گلپايگاني، يادآور شد: در جامعه‌اي که مادي‌گري و الحاد اساس و بناي عده بسياري از انسان‌ها شده‌است عمل به مسلماني افتخار بزرگي است که با هيچ چيز قابل مقايسه نيست.

ايشان تأکيد کرد: عصر حاضر عصري است که دشمنان از راه بد جلوه دادن حجاب اسلامي وارد مبارزه باطل عليه حق شده‌اند اما حفظ اين حجاب که نه فقط براي بانوان که براي مردان نيز از واجبات مؤکد الهي است عبادت بوده و نگه‌داري هويت ديني و شرکت در ميدان جهاد حق عليه باطل، هنر است.

در پايان اين مراسم آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني از برگزيدگان اين جشنواره با اهداي ديپلم جسنواره، لوح افتخار و تنديس جشنواره تقدير به‌عمل آورد.

منبع خبر :   خبرگزاری قرآنی ایکنا

تاریخ : [ چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: در ایران طلاق آن‌قدر بار منفی دارد که بسیاری از افراد حتی جرأت نمی‌کنند که به آن فکر کنند؛ به‌ویژه اینکه بار منفی طلاق معمولا بر دوش خانم‌ها بیشتر سنگینی می‌کند و به همین جهت این زن است که به سازگاری و ادامه زندگی با شوهرش توصیه شده و می‌شود که البته این موضوع می‌تواند دلایلی تاریخی و اقتصادی داشته باشد.

به گزارش ایلنا، سیدحسن حسینی در رابطه با طلاق عاطفی گفت: در کشورهای صنعتی، اروپا و آمریکا شرایط به‌گونه‌ای است که افراد تا زمانی که از بودن با هم راضی هستند به زندگی با هم ادامه می‌دهند اما اگر عواملی وارد زندگی آنها شود که هر دو یا یک نفرشان دیگر احساس رضایت از زندگی نداشته باشد از هم جدا می‌شوند. عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: چون حق طلاق با مرد است همیشه زن را به مصالحه بیشتر با مرد دعوت کرده‌اند. نکته جالب توجه نیز این است که حتی زنان از طرف بستگان والدین خویش نیز در صورتی که طلاق را بپذیرند مورد تحریم و خشونت قرار می‌گیرند اما اگر مردی همسر خود را طلاق بدهد از طرف والدین و نزدیکان خود دچار چنین معضلی نمی‌شود.

حسینی با بیان اینکه طلاق عاطفی اثرات مخرب فراوانی دارد که چه بسا اثرات آن از طلاق قانونی بیشتر است گفت: طلاق عاطفی در صحنه عمومی اجتماعی وضعیت بسیار بدی را ایجاد می‌کند. زن و شوهری که دچار طلاق عاطفی شده‌اند وقتی در صحنه عمومی جامعه حاضر می‌شوند شرایط نگران‌کننده‌ای در انتظارشان است.حال اگر مرد خانواده تصمیم به برقراری ارتباط خارج از محیط خانه داشته باشد می‌تواند زن دیگری را صیغه کند یا ازدواج مجدد داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: مسئله طلاق عاطفی مشکلات فراوانی را در این راه پیش آورده و اکثر زنان و مردانی که با بیرون از خانواده رابطه دارند کسانی هستند که در خانواده خود دچار طلاق عاطفی شده‌اند.او ادامه داد: زنان و مردانی که در خانواده خود دچار طلاق عاطفی شده‌اند و در جامعه با بحران‌های اجتماعی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، از نظر روانی نامتعادل می‌شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند درحالی‌که اگر آنها از طریق قانونی از هم جدا شده و طلاق گرفته بودند چنین اتفاقی برای آنها نمی‌افتاد.

او ادامه داد: وقتی زن و مرد به‌صورت قانونی از هم جدا می‌شوند زن نیز همان حقوق مرد را داراست و می‌تواند ازدواج مجدد کند و به نیازهای عاطفی خود پاسخ بدهد ولی وقتی طلاق عاطفی اتفاق می‌افتد زن در حریم خانواده باقی می‌ماند و این مسئله باعث می‌شود که هم از نظر روانی و ذهنی دچار مشکلات فراوانی شود و اگر زمانی مشخص شود که این زن بیرون از حریم خانواده رابطه‌ای داشته است با مجازات‌های بسیار سنگینی مواجه می‌شود.

تاریخ : [ چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


بقیه تصاویر را در ادامه مطلب ببینید


برچسب‌ها: مد, آرایش, عکس, حجاب

تاریخ : [ چهارشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

گفتی کشورهای دیگر را ببین، مشکلی به نام بی حجابی در آن جا وجود ندارد، آن جا مساله حل شده است.
گفتم شما هرز رفتن استعداد انسان را می گویی را حل شدن مساله؟
دیدم که جوان امرور به جای کشف استعدادهایش و استفاده از آن ها در جهت رشد، وقت خود را صرف چیزهایی می کند که از او پست ترند و چیزی جز خسر برایش ندارند.

***
گفتی حجاب، بیش تر موجب تحریک و کنجکاوی مرد می شود.
گفتم تحریک آن جایی است که تو هم کسی را از چیزی منع کنی و هم موجبات تحریک او را فراهم کنی.
دیدم که اگر کسی را تحریک نکنی، بعید است تحریک شود.

***
گفتی اگر همه حجاب نداشته باشند، عادی می شود.
گفتم این عادی شدن به محدوده ی خانواده هم سرایت می کند و اسلام نمی خواهد زن برای مرد، موجودی عادی باشد.
دیدم مردان شهری را که ساعات بسیاری را به کانال های ماهواره می سپارند و ساعات بسیاری را هم به همان کسانی که موجبات تحریکشان را فراهم می کنند، اما باز وقتی مانکن دیگری از کنارشان رد می شود، برایشان عادی نشده است و باز تا آن جا که می توانند، حداقل با چشم دنبالش می کنند.

***
گفتی روابط آزاد بین دختر و پسر، موجب تلطیف فضای جامعه می شود و بر طرف شدن نیاز عاطفی آن ها، جلوی فوران نیاز جنسی آن ها را می گیرد.

می گویم تلطیف فضا را در کشورهای دیگر می بینیم که کار فقط به برطرف شدن نیاز عاطفی ختم نشده است.

شنیده ام که اندیشمندان منصف جهان، طرفدار جداسازی مدارس هستند.
***
گفتی شما می خواهید آزادی را از زن، با مدفون کردن او در  پارچه ای سیاه بگیرید.
گفتم می خواهیم کسی سنگ راه کسی نباشد. می خواهیم زن را به عنوان یک موجود ارزشمند نگاه کنید نه یک کالای تجاری.
دیدم که زن با حجاب، آزادتر از زن بی حجاب است.

***
گفتی از امکانات کفار نجس استفاده می کنید، لعنت می فرستید؟
می گویم مطمئن باش که اگر امتیازی و امکانی می دهند، بیش تر از این که سود باشد، ضرر است.
دیدم هر جا امکانی وارد کشوری شد، بدون فرهنگ سازی در مورد آن امکان، تبدیل به تهدید شد به جای فرصت.

***
گفتم شما اسلام و دستوراتش را پذیرفته ای؟
گفتی بعضی دستورا ت اسلام باید تغییر کند!
دیدم که ریشه در جای دیگری است!

***

منبع: وبلاگ شیخ معصومه

تاریخ : [ سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


به گزارش «نخستین پایگاه خبری تخصصی مسابقات اینترنتی» دفتر امور زنان سازمان صدا و سیما با همکاری سازمان های مرتبط فرهنگی دومین جشنواره بین‌المللی تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب “نور” را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دومین جشنواره بین‌المللی تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب “نور”؛ این جشنواره با اهدافی چون جریان شناسی تولید هنر در مباحث کلان اجتماعی و بررسی رویکرد فرهنگی آحاد جامعه، تبیین سیاست‌ها و محورهای عملکردی توسعه حجاب و عفاف در میان آحاد جامعه با رویکردی فراجنسیتی و با استفاده از تولیدات فرهنگی و هنری، تعالی و گسترش هنر دینی و کشف رهیافت‌ها و اصالت‌های رشد هنرهای ملی و بومی، شناسایی هنرمندان و تاثیرگذاران فرهنگ هنر دینی و ملی با محور حجاب و عفاف و نیز شناسایی پتانسیل‌ها و توان هم‌افزایی نیروهای بومی در مناطق مختلف کشور برای تولید و عرضه آثار فرهنگی و هنری آغاز به کار کرد.
بنابراین گزارش؛ این جشنواره در پنج بخش فیلم، عکس، رسانه‌های مجازی، گزارش‌های رسانه‌ای و شعر و داستان و با محورهای “عفاف، حضور اجتماعی، امنیت خانوادگی – عفاف، اخلاق، آرامش – عفاف ذهنی، ثبات خانوادگی – عفاف جنسیت، ارزش‌های اخلاقی – حجاب، امنیت فردی، مصونیت اجتماعی – حجاب، محدودیت مادی، مصونیت معنوی و بخش ویژه نیز با محور حجاب و عفاف، زینت بندگی برگزار می‌شود. در بخش فیلم؛ فیلم‌های کوتاه، پویانمایی، مستند، نماهنگ و فیلم‌نامه و بخش ویژه فیلم‌های ۲۱۳ ثانیه‌ای با شعار “حجاب و عفاف، خانه امن، جامعه امن” به رقابت خواهند پرداخت.
لازم به ذکر است هنرمندان علاقه‌مند به شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار فرهنگی و هنری خود را تا ۱۰ خرداد به دبیرخانه جشنواره واقع در تهران، خیابان ولیعصر(عج)، خیابان جام جم، سازمان صدا و سیما،دبیرخانه جشنواره نور ارسال نمایند.
بخش های جشنواره:
رسانه های دیجیتال
شعر و داستان
عکس
فیلم
گزارش های رسانه ای
برای کسب آخرین اخبار و دریافت فراخوان بخش های مختلف این جشنواره می توانید به سایت جشنواره نور به آدرس www.noorfest.ir مراجعه نمایید.
تاریخ : [ سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


در کشورهايي که حجاب الگويي براي زنان است، شاهد پيروزي هاي بسيار چشمگيري بوديم و ديديم که متدينان جامعه تا چه حد از استبداد دلخور شده اند.

به گزارش سرويس پيشخوان خبرگزاري رسا به نقل از پايگاه خبري حجاب، سعيد خليل اويچ، عضو هيأت علمي جامعه المصطفي العالميه، با اشاره به حرکت هاي انقلابي اخير در منطقه اظهار داشت: جريان هاي اخير منطقه همه نشانگر نوعي رويکرد و دغدغه ديني و اسلامي است که برخاسته از دل مردم منطقه است.

عضو هيأت علمي جامعه المصطفي افزود: حتي اگر فرض کنيم که خاستگاه اصلي اين انقلاب ها مشکلات سياسي و اجتماعي است؛ نمي توان اين مسئله را انکار کرد که در اعماق وجود انقلابيون منطقه، احياي معارف اسلامي موج مي زند.

خليل اويچ ادامه داد: از نشانه هاي اين حرکت اسلامي در منطقه اين است که همه حرکت‌هايي که منجر به نتايج اصيل شده است بعد از نمازهاي جمعه و جماعت صورت
” نمي توان اين مسئله را انکار کرد که در اعماق وجود انقلابيون منطقه، احياي معارف اسلامي موج مي زند “
گرفته است.

وي افزود: از سوي ديگر اگر مسؤولان جديد که بر کشورها حاکم مي‌شوند، مانع از برگزاري شعائر الهي در شهرها شوند مردم با اين رويکردها به شدت به مخالفت برمي‌خيزند؛ حتي اگر آن مسؤولان حاضر شده باشند، مشکلات اقتصادي آنان را حل کنند.

عضو هيأت علمي جامعه المصطفي با بيان اين‌که مردم مسلمان منطقه سال‌ها تحت فشارهاي متعدد استعمار قرار گرفته بودند و استعمار درصدد حذف بنيان هاي اصيل بوده است، اظهار داشت: اين‌ها همه به سرخوردگي شديدي در مسلمانان منجر شد و آنها را به اين نتيجه رساند که بايد به دنبال احياي معارف اسلامي باشند تا بتوانند چند قرن گذشته خود را جبران کنند.

اين استاد دانشگاه در بخش پاياني سخنانش تصريح کرد: از آنجا که استبداد و حکومت ظالمانه در اعماق آموزه هاي ديني و معرفت توحيدي ما هيچ جايي ندارد، بانوي محجبه که از اين آموزه‌ها درس مي‌گيرد نمي تواند بپذيرد که در جامعه استبداد حاکم باشد؛ از همين رو در کشورهايي که حجاب الگويي براي زنان است؛ شاهد پيروزي‌هاي بسيار چشمگيري بوديم و ديديم که متدينان جامعه تا چه حد از استبداد دلخور شده‌اند.

منبع خبر :   خبرگزاري رسا

تاریخ : [ سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


به گزارش شیعه آنلاین، فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که نسبت قابل توجهی از جمعیتش را مسلمانان تشکیل می دهند اما در همین حال یکی از بیشترین کشورهایی است که با دین مبین اسلام و به ویژه مسأله حجاب و ساخت مساجد مخالفت می ورزد.

در همین حال اخیرا چندین قانون علیه حجاب و نقاب صادر شده که موجب محدود شدن زنان و دختران محجبه در این کشور گردیده است.

اخبار رسیده از پاریس پایتخت فرانسه حاکی از آن است که "سنیت دوجانی" دختر جوان 15 ساله فرانسوی ترک تبار که از دختران محجبه در فرانسه به شمار می رود، پس از صدور قوانین جدید علیه حجاب، از حضور در مدرسه منع شده بود.

گفته می شود وی که از یکسو مصمم به ادامه تحصیل بوده و از سوی دیگر حاضر به کنار گذاشتن حجاب و نشان دادن موی خود به نامحرمان نبوده، در اقدامی جالب و اعتراضی تمام موی سر خود را تراشیده و با چهره جدید خود در مدرسه حاضر شد.

این اقدام وی جنجالی گسترده در فرانسه به وجود آورده و اعتراض برخی سازمان ها و مؤسسات مدافع حقوق بشر را برانگیخته است. در همین حال بحث و جدل های وسیعی در فضای مجازی و سایت های اجتماعی و تالارهای گفتگو به وجود آورده است.

گفتنی است "سنیت دوجانی" دانش آموز مدرسه "لویس پاستیر" در شهر "استراس بورگ" در منطقه "آلزاس" در شمال فرانسه است.

مقامات این مدرسه به وی اطلاع داده بودند که قرار است بر اساس قانون جدید صادر شده، حجاب او را در مقابل دید همگان از سرش بردارند، همین امر موجب شد که وی پیش از این اقدام، موهای سر خود را بتراشد تا وقتی حجابش را بر می دارند، مویی بر سر وی نباشد.

تاریخ : [ سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


حتما شنیده اید که افراد متاهل از لحاظ جسمانی و روحی سالم تر از افراد مجرد هستند، این مساله ای است که تحقیقات متعدد هم آن را ثابت کرده است. اما نکته ای که باید آن را در نظر گرفت این است که افراد متاهلی که درگیر یک ازدواج بد هستند از لحاظ جسمانی و سلامت روحی – روانی وضعیت بدتری نسبت به افراد متاهلی که ازدواج مناسب دارند و حتی افراد مجرد، دارند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ در کانادا انجام گرفت مشخص شد افرادی که ازدواج نامناسب دارند بیشتر از افراد مجرد استرس دارند و وضعیت کلی سلامت آنها مناسب نیست. در ضمن مطالعه ای دیگر در فرانسه نشان داده که افرادی که در زندگی زناشویی خود درگیری دارند بیشتر دچار بیماری های قلبی می شوند. البته این به آن معنا نیست که یک ازدواج خوب باعث می شود فرد قطعا سالم تر شود و یک ازدواج بد قطعا باعث بیمار شدن فرد می شود اما چیزی که قطعی است این است که یک ازدواج مشکل دار هم برای روح شما و هم برای جسم شما مضر است.

آناستازیا (این اسم مستعار است) یکی از زنانی است که تجربه زندگی بد را پشت سر گذاشته است. او که یک هنرمند است پس از ازدواج متوجه شد همسرش به هیچ وجه از او حمایت نمی کند و تمام مخارج زندگی و کارهای خانه را باید خودش انجام بدهد. وقتی آناستازیا به برخی از کارهای خانه نمی رسید به پرخاشگری می پرداخت و حتی همسرش را به ضرب و شتم تهدید می کرد. وقتی این زن باردار شد همسرش حتی کمتر از قبل به او توجه کرد و این باعث شد این زن تمام مدت مضطرب باشد. خودش می گوید: «من مجبور بودم هم بیرون از خانه و هم در داخل خانه کار کنم، حتی یک روز هم نمی توانستم استراحت کنم، تمام مدت مضطرب بودم و این روی خواب من هم تاثیر گذاشت، کلا وضعیت بسیار بدی داشتم و پزشک معالج من هم متوجه شد این وضعیت روی سلامت من تاثیر گذاشته است.» دکتر آنسیا مارتین جی، پزشک معالج آناستازیا می گوید: «متاسفانه استرس ها باعث شد این زن همیشه مضطرب باشد، این موضوع هم روی خواب و هم روی تغذیه او تاثیر گذاشت و باعث افزایش فشار خون او هم شد و این روی سلامت او و سلامت نوزادش تاثیر گذاشت.»این موردی است که نباید به سادگی از آن گذشت. شارون ریوکین، فوق تخصص روانپزشکی که در کلینیک سانتاروزا در کالیفرنیا کار می کند، می گوید: «اگر یک ازدواج نامناسب داشته باشید، نباید تاثیر استرس ناشی از این ازدواج روی بدن خودتان را دست کم بگیرید.

تاریخ : [ سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

ای پیامبر!به همسران و دخترانت و به زنان مؤمن بگو بخشی از مقنعه های خویش را به خود نزدیک کنند تا گردن و سینه آنان آشکار نشود... .احزاب/آیه 59
مشاهده می کنیم که حجاب زن مسلمان از احکام شرعی الهی است که خداوند به طور صریح در قرآن کریم به آن اشاره داشته است.
خودخواهانه قضاوت نمی کنم اما بیاییم برای یک بار هم که شده،خلاصه،مفید،اصولی و به دور از تعصب کور به موضوع حجاب نگاه کنیم.
زندگی اجتماعی بدون قانون نمی شود و هر قانون محدودیتی به همراه دارد؛ولی عیب ما این است که تنها محدودیت های دین را زیر ذره بین گذاشته ایم.از خودمان در خلوت بپرسیم:
چرا محدودیت های دین را این روزها خیلی رنگی تر از دیگر محدودیت ها می بینیم؟
شاید به خاطر دنیای جدید باشد؛اما این توجیه درستی نیست.ما در جهان اجتماعی نمی توانیم هر کاری را که دوست داریم انجام بدهیم.

حجاب داشتن سخت است.در گرما تحمل چیزی مثل چادر و مانتو سخت است.حجاب زیبایی را می پوشاند.جمع کردن چادر،کار راحتی نیست.این که نتوانی دستانت را آزادانه حرکت دهی،سخت است.این که یک دستت به چادرت باشد،و دست دیگرت شاید کیف و کلاسور،سخت است.همه این ها را قبول دارم،
اما نباید سختی ها باعث شود که ما حقوق سایرین را زیر پا بگذاریم.
حجاب برای مردان نیز وجود دارد؛اما حساسیت در جنس مؤنث به هزار و یک دلیل بیشتر است که همه ما به خوبی می دانیم.
متأسفانه دنیای جدید،دنیایی است که در آن درباره ی قوانین الهی سکوت اختیار شده است.دنیایی که ناخودآگاه از طریق فیلم ها و محصولات فرهنگی اش تبدیل می شود به الگوها و ارزش های ما.همین امر باعث می شود که تنها محدودیت های دین را ببینیم و شکایت بکنیم.

زندگی غرب و ماهواره نباید الگوی زندگی ما باشد.تا به حال به این فکر کرده اید که غربی ها در لذت و شهوت هم سرشان کلاه رفته است؟
مردی که دائم نگاهش این طرف و آن طرف است و زنان مختلف را می بیند،دیگر همسرش برای او هیچ لطفی ندارد و تکراری است.نگه داشتن چشم،باعث می‌شود مرد زنش را با دیگران مقایسه نکند.آن‌وقت زمانی که به خانه می آید و زنش را می‌بیند،او را زیباترین زن دنیا می‌بیند؛چون زن دیگری را ندیده.حتی اگر نمره زنش 13 هم باشد،برای او بهترین نمره است.معلوم است که اگر زنی بخواهد با ده ها زن دیگر در زیبایی،آرایش،اندام،لباس و... حتماً شکست می‌خورد.
و چه زیبا گفت پیامبر اکرم(ص):کسی که حیا ندارد،ایمان ندارد....

تاریخ : [ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


 

رئيس بسيج جامعه زنان با بيان اينکه روز شهادت مريم فرهانيان يعني 13 مرداد تحت عنوان روز بسيج زنان نامگذاري شده گفت: اين عنوان هم‌اکنون در شوراي فرهنگ عمومي مراحل تصويب خود را مي‌گذراند.

مينو اصلاني در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: روز 13 مرداد امسال مراسم بزرگداشت شهيده نسرين افضل را در استان فارس برگزار خواهيم کرد و ايشان را به عنوان يک الگو به دختران امروز معرفي خواهيم کرد.

وي افزود: جامعه امروز و تمام بشريت نيازمند الگوهايي هستند که راه و مسير را به نسل جوان نشان دهند به همين جهت از سال قبل بر اساس رويکرد سازمان بسيج مستضعفين براي معرفي اين الگوها تلاش کرديم.

رئيس بسيج جامعه زنان با بيان اينکه در سال گذشته شهيده مريم فرهانيان را به عنوان الگوي مجاهدت و رشادت زن ايراني به جامعه معرفي کرديم، عنوان کرد: در ادامه اين راه، امسال نيز شهيده نسرين افضل را معرفي خواهيم کرد.

اصلاني ادامه داد: شهيده نسرين افضل نزديک به يک سال در کردستان و غرب کشور حضور فعال داشت و به محرومين و مردم روستايي آن منطقه کمک بسياري مي‌کرد؛ اين شهيده در شرايط بسيار دشوراي که دشمن منطقه را جاي پاي خود مي‌دانست و در جنايات بسيار گروه‌هاي ملحد کوموله و دموکرات، به اين منطقه اعزام شد.

وي با اشاره به اينکه اين زن شجاع ايراني در منطقه کردستان نزديک به يک سال حضور داشت، گفت: شهيده نسرين افضل در تمام فعاليت‌ها از جمله سازندگي براي روستاييان محروم و فعاليت‌هاي آموزشي براي دانش‌آموزان سرآمد بود.

رئيس بسيج جامعه زنان تصريح کرد: اين شهيده در فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي منطقه غرب کشور آثار بسيار عميقي را از خود باقي گذاشت و در نهايت در کمين گروه کوموله قرار گرفت و به شهادت رسيد.

اصلاني بيان کرد: از سال گذشته روز شهادت مريم فرهانيان يعني روز 13 مرداد به عنوان روز بسيج زنان مطرح شد و هم‌اکنون در شوراي فرهنگ عمومي مراحل تصويب خود را مي‌گذراند؛ امسال در روز 13 مرداد مراسم بزرگداشت شهيد نسرين افضل در استان فارس برگزار مي‌شود چرا که ايشان از شهر شيراز به کردستان اعزام شد

تاریخ : [ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


مي‌گويد زانوهايش زخم است، از بس زمين خورده و هر‌بار با انگيزه بيشتري بلند شده تا كارش را جدي‌تر و با تجربه بيشتر آغاز كند. از نظر او اگر زمين خوردني نباشد، شيريني موفقيت راحس نمي‌كنيم، به

 همين خاطر او به شكست و آغاز دوباره عادت كرده است.

از زني سخن مي‌گوييم كه سال‌هاست از گفتن نامش خودداري مي‌كند و حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران نيست، او را به كارآفريني مي‌شناسند، چهره‌اي كه ناشناس مانده اما دل پردردي از روزگار و نامهرباني آن دارد: «دست خالي شروع كردم، با 2 فرزند نوجوان و همسري كه با بيماري ما را تنها گذاشت، سرمايه‌ام ارث ناچيزي از پدر و همسرم بود كه ذره‌ذره در بانك پس‌انداز كردم و از زماني كه درس مي‌خواندم تا ليسانس و فوق‌ليسانسم را بگيرم، اندك اندك جمع شد تا سرمايه‌اي براي آينده فرزندانم باشد.» او يك موسسه خدماتي با بيش از 60 پرسنل دارد كه همگي از زنان سرپرست خانوارند. مانند او دردنياي امروز بسيارند، چهره‌هاي ناشناس و با انگيزه‌اي كه به كارآفريني مشهورند تا دستشان به سمت هيچ‌كس حتي دستگاه‌هاي حمايتي و اجتماعي دراز نباشد.
تاریخ : [ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

روزنامه جمهوري اسلامي: رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستانهاي ملارد و شهريار از آغاز برگزاري مسابقه خوشنويسي با موضوع عفاف و حجاب در اين شهرستان خبرداد.
حجت الاسلام 'سيدمحمود حسيني' ضمن اعلام اين مطلب اظهار داشت: اين مسابقه به مناسبت ايام فاطميه با موضوع ' عفاف وحجاب ' برگزار مي‌شود.
وي افزود: تمامي هنرمندان و علاقمندان به هنر خوشنويسي مي‌توانند آثار خود را با موضوعات ياد شده به واحد انجمن هنرهاي تجسمي اداره فرهنگ و ارشاداسلامي به نشاني، شهريار، ميدان حافظ، انتهاي كوچه شهيد جهانبخش، انجمن هنرهاي تجسمي اداره تحويل نمايند. گفتني است مهلت تحويل آثار تا تاريخ بيستم ارديبهشت ماه سالجاري اعلام شده است.

تاریخ : [ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


همه گویند به امید ظهورش صلوات

کاش این جمعه بگویند به تبریک حضورش صلوات

اللّهم عجّل لولیک الفرج

***

به پای مهدی، همه سربازیم / ز ارکان ابر قدرت قرار اندازیم

ما خمارانیم، عبد جانانیم / تا ابد انصارالمهدی می مانیم

اللّهم عجّل لولیک الفرج

***

در تاک مگر شــراب پنهان نشده؟ / در غنچه مگر گُلاب پنهان نشده؟

ای بی‌خبران که مُنکر صبح شدید / در شب مگر آفتاب پنهان نشده؟

***

یا مهدی! ای نقطه شروع شفق، ای مجری حق

میلاد تو قصیده بی انتهاییست که تنها خدا بیت آخرش را می داند.

بیا و حسن ختام زمان باش . . .

***

خوب است ما هم مثل باران حس بگیریم

هر شب سراغی از گل نرگس بگیریم

اللّهم عجّل لولیک الفرج

***

انتظار، فاصله اى است میان دو جمعه: جمعه ولادت و جمعه ظهور…

خدایا! این فاصله را کمتر و کمتر کن و چشمان مارا به نور جمالش بنواز

(آمین)

***

قیامت قامت و قامت قیامت

قیامت می کند آن قد و قامت

موذن گر ببیند قامتت را

به قد قامت بماند تا قیامت

***

بخوانید یاران، همه دلداران

سرود هم عهدی در فراق جانان

می خوانم هر شب، شعر هم عهدی

شب جمعه منم و ذکر یا مهدی

اللّهم عجّل لولیک الفرج

***

صدای آمدنت را به گوش ما برسان!

زمان غیبت خود را به انتها برسان

کنار تربت زهرا به وقت نا فله ات

دعای خویش را به یاری این گدا برسان!

تاریخ : [ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


تعهد

تجربه های کمی در زندگی وجود دارند که به تلخی طلاق هستند. طلاق، فقط به قطع رابطه بین زن و شوهر معطوف نمیشود بلکه اثرات آن در تمام فامیل تاثیر گذار است. پس زمانی که احساس میکنید زندگی شما تبدیل به جهنم شده و طلاق تنها راه حل به نظر میرسد، و می خواهید خود اوضاع زندگیتان را بدست بگیرید. باید برای سختی ها آماده باشید، صبر و شکیبایی زیادی از خودتان نشان دهید تا با مشکلات جدید دست و پنجه نرم کنید. پس اگر قرار است با طلاق مشکلات جدیدی را تحمل کنید بهتر نیست قبل از اینکه همه چیز را به هم بزنید و برای همیشه دیر شود یک بار دیگر سعی کنید، با روبرو شدن با حقایق متوجه می شوید هنوز همه چیز تمام نشده و هنوز شما زندگیتان را دوست دارید و نمی خواهید به این راحتی آنرا از دست بدهید؛ مهم نیست چه قدر سخت یا دشوار است، مطمئن باشید که جواب میگیرید.

 توصیه: راه حل های زیر را بخوانید، از طلاق جلوگیری کنید و زندگیتان را نجات دهید.

1.با واقعیت روبه رو شوید

اولین قدم برای جلوگیری از طلاق اینست که قبول کنید، مشاجره و مشکلات زیادی در زندگی خود دارید که باید هر چه زودتر حل شوند. اغلب اوقات زوجین مخصوصا خانم ها فکر می کنند که اگر مشکلاتشان را با یکدیگر در میان بگذارند باعث به هم خوردن رابطه شان می شود و همینطور روابط خود را تیره تر می کنند. این مسئله مانند واژگونی قایق رابطه شان از ترس برخورد با صخره است. یادتان باشد که اگر خود قایق تان به صخره برخورد کند خیلی بهتر از اینست که خودتان با دست های خودتان آنرا واژگون کنید. پس شجاع باشید و در مورد اتفاقاتی که افتاده با همسرتان صحبت کنید.

تاریخ : [ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

در دين اسلام، زن شخصيتي شايسته دارد و با عمل كردن به وظيفه‌ي الهي خود مي‌تواند، سازنده‌ي جامعه و خانواده باشد. او توانايي دارد كه جامعه را به سوي سعادت يا انحراف بكشاند.

زن مربّي انسان است و مي‌تواند با تربيت فرزند صالح، امتّي را از گمراهي نجات دهد. جايگاه زن موجب مي‌شود كه اين گوهر آفرينش، ارزش‌هاي انساني خود را با رعايت حجاب حفظ كند.

حجاب و عفاف دو ارزش در جامعه به‌ويژه در جامعه اسلامي هستند. حجاب امري ظاهري و در ارتباط با جسم است كه برخاسته از اعتقادات و باورهاي دروني انسان است.

عفاف حالت دروني انسان است. كه از غلبه‌ي شيطان جلوگيري مي‌كند. بنابر اين حجاب و عفّت بر يكديگر تأثير متقابل دارند و هر چه حجاب و پوشش ظاهر بهتر و بيشتر باشد، درون و روح انسان پاكتر و سالم‌تر است و امنيّت و آرامش خاطر در بين خانواده و جامعه بيشتر مي‌شود. عفّت و پاكدامني، موجب تقواي الهي و ارزش معنوي و نزديكي به خداوند است كه در هر جامعه‌اي اين دو صفت نشانه‌ي شخصيّت و عامل سعادت و جايگاه اجتماعي هستند و حفظ حريم ميان زن و مرد و رعايت عفّت عمومي كه در قالب پوشش كامل عملي مي‌شود و جامعه را در برابر آسيب‌هاي اجتماعي به‌وجود آمده از بي‌بندوباري حفظ مي‌كند. چگونگي پوشش در هر جامعه نشانه‌ي فرهنگ و تمدّن مردم آن جامعه است. پوشش، سدّي بزرگ در برابر تهاجم فرهنگي است و نشانه‌ي پرهيزگاري است. وقتي زن تقواي جنسي را رعايت كند و خود را بپوشاند و بر هواهاي نفساني و حرام غلبه كند، وعده‌هاي الهي كه براي پرهيزگاران داده شده است درباره‌ي او هم عملي مي‌شود.

حضرت فاطمه(س) از زنان امّت خود مي‌خواهد، چون فرشته پاك و آزاده باشند. نه مانند بردگان در اسارت نفس و شيطان و آن بانوي بزرگ و الگوي زنان جهان مي‌خواهد كه زنان قدر گوهر وجودي خود را بشناسند و با تمامي وجود از آن نگه‌داري كنند.

امام صادق(ع) فرموده‌اند: «ارزش عفّت زنان از طلا و نقره بالاتر است.»

حضرت زهرا(س) از زنان امّت خود مي‌خواهد كه چون مرواريد در حجاب صدف باشند و بر اجتماع و تاريخ نورافشاني كنند نه اينكه مانند زنان غرب، ارزش و جمال آنان مورد سودجويي قرار گيرد. اگر زن از زيبايي خود پاسداري نكند و خود را در ديد هر نامحرمي قرار دهد، نه خود روي سعادت را مي‌بيند و نه مرد طعم آرامش را مي‌چشد و نه اجتماع، امنيّت را احساس مي‌كند.

اسلام زن را همچون گُلي مي‌داندكه بايد از آفت‌ها حفظ شود تا موجب نشاط و آرامش خانواده و حيات جامعه باشد.

كس غنچه نهان شده در برگ او نچيند

از بي‌حجابي است اگر عُمر گل كم است!

تاریخ : [ یکشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


برگزاری سمینار حجاب و آزادی پوشش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس

به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقد س سمینار « حجاب و آزادی پوشش در محل سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی این واحد دانشگاهی برگزار گردید. در این سمینار که حجت الاسلام حسینی الست ، پژوهشگر و از اساتید برجسته دانشگاه تهران به عنوان سخنران حضور داشتند ضمن بیان مبانی ارتباطات انسانی دراسلام ، به بحث در خصوص جایگاه و نقش زنان در جوامع انسانی پرداخت و اظهار داشتند که بحث از حجاب و یا آزادی پوشش یک بحث پسینی است و قبل از آن باید مباحث پیشینی که شامل بررسی بینش های مختلف در خصوص زنان در ادوار مختلف تاریخی است ، به دقت مورد توجه قرار گیرد . ایشان با اشاره به افراط و تفریط های بیشمارکه در باره زن در ادوار سه گانه باستان ، قرون وسطی و عصر معاصر روا داشته شده است ، که زن را یا به عنوان ابزاری بی ارزش بعد از حیوانات و ادوات کشاورزی و یا وسیله زاد و ولد و موجودی پلید بدون داشتن حق مالکیت و یا جنس درجه دو و پایین تر از مرد قلمداد می نمودند، به بیان دیدگاه اسلام پرداختت و اذعان داشت که قانون ضرورت حجاب در اسلام برای این منظور وضع گردید که اسلام نمی خواهد زن خانه نشین شده و یا یله و بی بند و بار در اجتماع رها شود بلکه می خواهد او بتواند در اجتماع حضور یافته و آزادانه و به عنوان یک انسان فعالیت اجتماعی داشته باشد . این جلسه با پرسش و پاسخ دانشجویی پایان یافت

تاریخ : [ یکشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


زن و شوهری را در نظر بگیرید که برای شما الگوی یک زوج موفقند. آنها با یکدیگر رفتار خوبی دارند و به هم احترام می گذارند و زندگی مالی مستحکمی بنا نهاده اند ؛ به خواسته های هم ارج می نهند و در نهایت زوج موفقی به نظر می رسند. این طرز فکر شما ، یک روز در حالی که مشغول خوردن شام و گفتگوی خانوادگی هستید به یکباره با شنیدن خبر جدایی آن زوج به هم می ریزد. هر چه فکر می کنید نمی توانید علتی منطقی برای این اتفاق بیابید. همه گوشه و زوایای مغزتان را می کاوید تا نشانه ای دال بر مشکلات زناشویی آن زوج بیابید. اما به نتیجه خاصی نمی رسید .

چه اتفاقی می افتد که روابط عاطفی و پیوند های خانوادگی و اجتماعی از بین می روند و جدایی جای آنها را می گیرد ؟ حتما دلیلی هست . ولی ناشناخته تر از آن است که شما به وجودش پی ببرید.

 مراحل چهار گانه مرگ عاطفی

زوال و مرگ روابط عاطفی در 4 مرحله اتفاق می افتد :

 1- مخالفت

2- رنجش و عصبانیت

3- عدم پذیرش و طرد

4- سرکوبی

 در اینجا به سیر و روند این فرایند نابود کننده روابط عاطفی خواهیم پرداخت :

تاریخ : [ یکشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

عواملي كه زندگي مشترك را به به بن بست ميكشاند

 هر يك از نكات زير مي تواند زندگي زناشويي را به بن بست بكشاند:

۱) تعهد بيش از اندازه

تعهد بيش از اندازه و خستگي جسمي و روحي؛ اين مشكل در زوج هاي جواني كه در مدرسه يا دانشگاه تحصيل مي كنند يا تازه در جايي استخدام شده اند بيشتر به چشم مي خورد. حتي الامكان سعي كنيد اوايل ازدواج به دانشگاه برويد، كار تمام وقت داشته باشيد، صاحب فرزندي شويد، خانه بسازيد يا كار و كاسبي جديدي راه بيندازيد. اين كارها مشكلات و سختي هاي زيادي به همراه دارد و بسياري از زوج هاي جواني كه با اين مشكلات روبه رو مي شوند، پس از آن كه ازدواجشان با شكست مواجه مي شود با تعجب از خود مي پرسند:«چرا چنين اتفاقي افتاد؟» مسئوليت و مشغله ي زياد باعث مي شود كه زن و شوهر فرصت كمي براي همديگر داشته باشند و بنابراين فاصله ي آنها روز به روز افزايش مي يابد و زماني مي رسد كه براي هم مثل دو غريبه هستند، پس سعي كنيد در اوايل ازدواج ، براي خود، كار و دردسر نتراشيد و وقت بيشتري را با هم بگذرانيد تا همديگر را بيشتر بشناسيد.

۲ ) صورت حساب هاي بالا

صورت حساب هاي بالا و بحث بر سر نحوه ي خرج كردن پول؛ اجناس مصرفي خود را با پول نقد خريداري كنيد، در غير اين صورت آنها را به صورت قسطي نخريد. تمام پولتان را براي خريد خانه يا اتومبيل كه استطاعت خريد آن را داريد خرج نكنيد. هميشه مقداري از پولتان را براي روز مبادا پس انداز كنيد و با آن به سفرهاي كوتاه برويد و اگر صاحب فرزندي هستيد، آن را براي مواقع ضروري كنار بگذاريد. سعي كنيد درآمدتان را عاقلانه و درست خرج كنيد.

تاریخ : [ یکشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

 

 محبت حضرت زهرا (س) ، یك نورانیت و زلالی باطن برای انسان به ارمغان می‌آورد كه در پرتو آن، انسان معرفت و توانی می‌یابد كه خود را آلوده به گناه نكند و اگر هم گرفتار لغزش شد، خداوند به واسطه همین نورانیت و محبت، توفیق جبران و توبه به او عنایت خواهد فرمود و این است معنای فاطمیت حضرت فاطمه ‌زهرا(س)

      خدایا از تو می خواهم فاطمی بودن و فاطمی زیستن را به ما بیاموزی، به دختران و پسران، به زنان و مردان، به مادران و به پدران.

      خدایا از تو می خواهم جلوه عشق آن حضرت و مهر آن بانوی بزرگوار را در دل همه جوانان قرار دهی، باشد كه الگوی ما آن بزرگوار شود.

      فاطمه جان ما را دراین ظلمات رها مكن، پرتویی از چشمه سار زلال مهربانیت را نثار وجودمان كن. تا شاید راه را از بیراهه باز شناسیم.

     فاطمه جام در همه جا و همه زمان مدیونت هستیم. ما به شما محتاجیم و عجز خود را فریاد می زنیم.

فاطمه جان هر لحظه از عمرم به غفلت گذشت... اگر شما مرا شفاعت نكنید، چه كنم؟ هر روز و هرشب این كلام بر لبانم جاریست:

السلام علیك ایتها الصدیقه الشهیده

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


در دين اسلام، زن شخصيتي شايسته دارد و با عمل كردن به وظيفه‌ي الهي خود مي‌تواند، سازنده‌ي جامعه و خانواده باشد. او توانايي دارد كه جامعه را به سوي سعادت يا انحراف بكشاند.

زن مربّي انسان است و مي‌تواند با تربيت فرزند صالح، امتّي را از گمراهي نجات دهد. جايگاه زن موجب مي‌شود كه اين گوهر آفرينش، ارزش‌هاي انساني خود را با رعايت حجاب حفظ كند.

حجاب و عفاف دو ارزش در جامعه به‌ويژه در جامعه اسلامي هستند. حجاب امري ظاهري و در ارتباط با جسم است كه برخاسته از اعتقادات و باورهاي دروني انسان است.

عفاف حالت دروني انسان است. كه از غلبه‌ي شيطان جلوگيري مي‌كند. بنابر اين حجاب و عفّت بر يكديگر تأثير متقابل دارند و هر چه حجاب و پوشش ظاهر بهتر و بيشتر باشد، درون و روح انسان پاكتر و سالم‌تر است و امنيّت و آرامش خاطر در بين خانواده و جامعه بيشتر مي‌شود. عفّت و پاكدامني، موجب تقواي الهي و ارزش معنوي و نزديكي به خداوند است كه در هر جامعه‌اي اين دو صفت نشانه‌ي شخصيّت و عامل سعادت و جايگاه اجتماعي هستند و حفظ حريم ميان زن و مرد و رعايت عفّت عمومي كه در قالب پوشش كامل عملي مي‌شود و جامعه را در برابر آسيب‌هاي اجتماعي به‌وجود آمده از بي‌بندوباري حفظ مي‌كند. چگونگي پوشش در هر جامعه نشانه‌ي فرهنگ و تمدّن مردم آن جامعه است. پوشش، سدّي بزرگ در برابر تهاجم فرهنگي است و نشانه‌ي پرهيزگاري است. وقتي زن تقواي جنسي را رعايت كند و خود را بپوشاند و بر هواهاي نفساني و حرام غلبه كند، وعده‌هاي الهي كه براي پرهيزگاران داده شده است درباره‌ي او هم عملي مي‌شود.

حضرت فاطمه(س) از زنان امّت خود مي‌خواهد، چون فرشته پاك و آزاده باشند. نه مانند بردگان در اسارت نفس و شيطان و آن بانوي بزرگ و الگوي زنان جهان مي‌خواهد كه زنان قدر گوهر وجودي خود را بشناسند و با تمامي وجود از آن نگه‌داري كنند.

امام صادق(ع) فرموده‌اند: «ارزش عفّت زنان از طلا و نقره بالاتر است.»

حضرت زهرا(س) از زنان امّت خود مي‌خواهد كه چون مرواريد در حجاب صدف باشند و بر اجتماع و تاريخ نورافشاني كنند نه اينكه مانند زنان غرب، ارزش و جمال آنان مورد سودجويي قرار گيرد. اگر زن از زيبايي خود پاسداري نكند و خود را در ديد هر نامحرمي قرار دهد، نه خود روي سعادت را مي‌بيند و نه مرد طعم آرامش را مي‌چشد و نه اجتماع، امنيّت را احساس مي‌كند.

اسلام زن را همچون گُلي مي‌داندكه بايد از آفت‌ها حفظ شود تا موجب نشاط و آرامش خانواده و حيات جامعه باشد.

كس غنچه نهان شده در برگ او نچيند

از بي‌حجابي است اگر عُمر گل كم است!

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


به دو نمونه از زنان اجتماع توجه فرمائيد ارزش آنان را بسنجيد و بگوئيد كداميك برترند: آيا يك زن با حجاب كه در پوشش ايمان درآمده و لباس اسلام به تن كرده و خود را به روپوش كرامت و شرف آراسته و خشنودى خدا را جلب كرده و به درجات بهشت نائل گرديده و شخصيت واحترام و پاكدامنى را در خود افزايش داده به طوریكه وقتي انسان به او نگاه ميكند چيزى جز حجاب و چادر نمى بيند، و اصلاً نمى داند كه آيا او جوان است يا پير؟ زشت است يا زيبا؟ او زنى است كه به دينش پاى بند است و نگهبان شرافت  و متمسك به اسلام خويش مى باشد و از پستى اِباء دارد و از بى حجابى و خود نمايى پاك است و از فساد و انحراف دورى مى گزيند، برتر است... يا يك زن بى حجاب يا بد حجاب كه لباس حيا را از تن بيرون آورده و روپوش ايمان را كنده و فرمان قرآن را مخالفت كرده وبى بند و بارى و خودنمائى را مانند زنان جاهليت قديم پيش گرفته و به زنان يهودى و مسيحى شبيه شده و عظمت و شخصيت خود را از دست داده و بدنش را نمايان و صورت و دستها و زينتهاى بدنش را آشكار ساخته، نظر بدكاران را به خود جلب كرده و چشم خيانتكاران را بر خود خيره نموده و بدنش را مانند كالایى در بازار در معرض نمايش گذاشته و در معرض ديد همگان قرار داده چه بسا او را مسخره و بيچاره كنند و عفّت او را از بين ببرند و شرافت خود را از دست بدهد و در كرامت خويش زيان ببيند و در بدبختى و بيچارگى و بدحالى قرار گيرد. زيرا همه اينها در اثر بى حجابى و بدحجابى بر او پيش مى آيد

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


برترین حجاب  گرچه‌ حجاب‌ حق‌ زنان‌ است‌ و نفع‌ و امنيت‌ و آسايش‌و شخصيت‌ زن‌ در حجاب‌ است‌ ولي‌ مردان‌ نيز   بواسطه‌ حجاب‌ زنان‌ از مضرت‌عمده‌اي‌ مصون‌ مي‌مانند از اينرو بايد گفت‌: حجاب‌ در واقع‌، نه‌ محدوديت‌ براي‌ زن‌است‌ و نه‌ محدوديت‌ براي‌ مرد، بلكه‌ مصونيت‌ است‌ هم‌ براي‌ زن‌ و هم‌ براي‌ مرد.  آن‌لذت‌ آني‌ و زودگذر كه‌ در بي‌ حجابي‌ زن‌، براي‌ مرد نهفته‌ است‌ لذتي‌ است‌ كه‌ با ايمان‌و اخلاق‌ و معنويت‌ او در تعارض‌ است‌ و زن‌ با حجاب‌ خود، مرد را از اين‌ خطر بزرگ‌مصون‌ مي‌دارد. در جوامعي‌ كه‌ بي‌ حجابي‌ را ترويج‌ مي‌كنند، نه‌ تنها زنان‌ را بازيچه‌دست‌ قدرتها مي‌سازند كه‌ مردان‌ را نيز به‌ سراشيبي‌ ابتذال‌ و سقوط‌ سوق‌ مي‌دهندپيامبر اكرم‌ (ص‌) فرموده‌ است‌: الحَياءُ هُوَ الدّين‌ُ كُلّه‌ُ: حيا تمام‌ دين‌ است‌. حضرت‌امام‌ جعفر صادق‌(ع‌) مي‌فرمايد: لاايمان‌ لِمَن‌ لاحَياءَ له‌: كسي‌ كه‌ حيا ندارد ايمان‌ندارد.   

داستان‌ معروف‌ حضرت‌ يوسف‌ را حتماً شنيده‌ايد، تنها عاملي‌ كه‌ او را در آن‌خلوت‌ از ارتكاب‌ گناه‌ باز مي‌دارد، فقط‌ و فقط‌ ايمان‌ و اعتقاد راسخ‌ به‌ خداست‌.اسلام‌ در حريم‌ روابط‌ بين‌ مرد و زن‌ بر اين‌ ايمان‌ و تقواي‌ محكم‌ و خالص‌، بيش‌ از هرچيز ديگر تأكيد مي‌ورزد. چرا كه‌ اگر كسي‌ به‌ اين‌ گوهر ارزشمند دست‌ يافت‌ خودبخود و بطور طبيعي‌ تمام‌ مفاهيم‌ ديگر حجاب‌ و عفاف‌ را مورد توجه‌ قرارخواهدداد. بخصوص‌ كسي‌ كه‌ حلاوت‌ ايمان‌ و شيريني‌ ترك‌ گناه‌ را چشيده‌ باشد، به‌هيچ‌ وجه‌ آن‌ را با لذت‌ ارتكاب‌ گناه‌ عوض‌ نخواهدكرد. بنابراين‌ هر كسي‌ كه‌ از ايمان‌و عفت‌ و پاكدامني‌ دروني‌ و ذاتي‌ برخوردار باشد حفظ‌ حجاب‌ و پوشش‌ ظاهري‌ وبيروني‌ را هم‌ بر خود واجب‌ مي‌شمارد چرا كه‌ اين‌ دو لازم‌ و ملزوم‌ يكديگرند.

از مقررات‌ و قوانين‌ ديگري‌ كه‌ اسلام‌ براي‌ حفاظ‌ جامعه‌ وضع‌ كرده‌، برخوردجدي‌ و متين‌ مرد و زن‌ با يكديگر است‌. و مسئله‌ ديگر پرهيز از اختلاط‌. از نظر اسلام‌برخورد بين‌ زنان‌ و مردان‌ بايد به‌ موارد لازم‌ و ضروري‌ محدود شود، و به‌ بهانه‌حضور زن‌ در اجتماع‌، حالت‌ اختلاط‌ به‌ خود نگيرد. از اينرو بايد برخورد زنان‌ ومردان‌ حتي‌ الامكان‌ كمتر باشد و از برخوردهاي‌ غيرضروري‌ پرهيز شود. درجامعه‌اي‌ كه‌ زير نظر پيامبر اكرم‌ اداره‌ مي‌شد زنان‌ در صحنه‌هاي‌ مختلف‌ اجتماع‌شركت‌ مي‌كردند، اما هرگز حريم‌ عفت‌ و تقوي‌ را نمي‌شكستند. در نتيجه‌ كار به‌اختلاط‌ زيانبار كه‌ امروزه‌ موجب‌ تباهي‌ بسياري‌ از اجتماعات‌ شده‌ است‌ منتهي‌نمي‌گرديد. باز يكي‌ از مفاهيم‌ متعالي‌ حجاب‌ كنترل‌ نگاه‌ است‌.

اولين‌ قدم‌ اساسي‌ و عملي‌ در كنترل‌ ميل‌ و هوس‌ بخصوص‌ براي‌ مردان‌ مراقبت‌از چشم‌ است‌.

قرآن‌ صريحاً به‌ مردان‌ و زنان‌ دستور مي‌دهد كه‌:

«قُل‌ْ لِلْمُؤمِنين‌َ يَغْضَوا مِن‌ْ اَبص'ارِهِم‌ْ» «وَ قُل‌ْ لِلْمُؤمِنات‌ِ يَنْغُضْن‌َ مِن‌ْ اَبصارِهِن‌َّ».

به‌ مردان‌ و زنان‌ مؤمن‌ بگو كه‌ چشم‌ خود را كنترل‌ كنند (نگاه‌ خود را كوتاه‌ كنند)و از تماشا كردن‌ و خيره‌ شدن‌ به‌ طرف‌ مقابل‌ بپرهيزند. پيامبر اكرم‌(ص‌) مي‌فرمايد:نگاه‌ به‌ نامحرم‌ تيري‌ زهرآلوده‌ از ناحيه‌ شيطان‌ است‌ هر كه‌ از ترس‌ خدا آنرا ترك‌گويد خدا به‌ او ايماني‌ مي‌دهد كه‌ حلاوتش‌ را در دل‌ احساس‌ كند

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


امام علی (ع):برای هر چیز زکاتی است و زکات زیبایی پاکدامنی است.

 مام على عليه السّلام فرموده اند : پوشيده و محفوظ داشتن زن مايه آسايش بيشتر و دوام زيبايى اوست .                        امام صادق علیه السلام مي فرمايند: حجاب زن براي طراوت و زيبایي اش مفيدتر مي باشد.                            

برترین حجابرسول خدا(ص) از حضرت جبرئیل(ع) سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل فرمود: بله. (یکی از آنجاهایی که فرشتگان می‌خندند) زمانی است که زن بی‌حجابی و بدحجابی می‌میرد، و بستگان او را در قبر می‌گذارند و روی آن زن را با خشت و خاک می‌پوشانند تا بدنش دیده نشود. فرشتگان می‌خندند و می‌گویند: تا وقتی که جوان بود و با دیدنش هر کسی را تحریک می‌کرد و به گناه می‌انداخت(پدر و برادر و شوهرش و...از خود غیرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند او را می‌پوشانند.

در يك روز باراني حضرت علي(عليه‌السلام) با پيامبر(صلي‌الله‌عليه‌وآله) در بقيع بودند كه زني سوار بر الاغ از آن‌جا عبور مي‌كرد. ناگهان پاي الاغ در چاله‌اي فرو رفت و زن از بالاي آن به زير افتاد. رسول خدا به سرعت روي خود را برگرداند. حاضران به رسول خدا گفتند اين زن شلوار به تن دارد. حضرت سه بار فرمود: خداوند زنان شلوار پوش را رحمت كند. سپس فرمودند: اي مردم! شلوار را به عنوان پوشش برگزينيد؛ چرا كه از پوشاننده‌ترين لباس‌هاي شماست‌. و به‌وسيله‌ي آن از زنان خود به هنگام خروج آنان از منزل محافظت كنيد. (البته بايد توجه داشت كه پيامبر، شلوار را به عنوان مكمل پوشش مطرح كردند، نه جايگزين پوشش!)

پیامبر فرموده اند:خدا مردانی را كه شبیه زن می‏شوند و زنانی را كه خود را شبیه مرد قرارمی‏دهند ، نفرین كرده است.

حضرت علي(ع) مي فرمايد: «خداوند بر بندگان حقي قرار داده و آن اين است که او را اطاعت کنند.»

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


به مناسبت ايام فاطميه مجموعه اس ام اس ها را براي شما عزيزان آماده کرده ايم.

****

خزان زود هنگام و کبود شدن ياس بوستان پيامبر ، تسليت باد .

چه تعبيري خدا در نقطه دارد/ که تفسيري جدا هر نقطه دارد

به تعداد بهار عمر زهرا(س) / همين اندازه کوثر نقطه دارد . . .

(سوره ي کوثر ?? نقطه دارد)

نمايان شد ز خط آتش و دود / که جرم فاطمه حب علي بود

پس از زهرا علي بي همزبان شد / اسير امتي نامهربان شد . . .

عمريست رهين منت زهرائيم / مشهور شده به عزت زهرائيم

مُرديم اگر به قبر ما بنويسيد / ماپير غلام حضرت زهرائيم . . .

کدامين شب از آن شب تيره تر بود / که زهرا حايل ديوار و در بود

شبي کاندر هجوم تيغ بيداد / سرت را سينه زهرا سپر بود . . .

يا فاطمه (س)

ما زنده به لطف و رحمت زهرائيم / مامور براي خدمت زهرائيم

روزي که تمام خلق حيران هستند / ما منتظر شفاعت زهرائيم

شهادت حضرت فاطمه (س) تسليت باد

يتيمان جز دو چشم تر ندارند / به غير از خاک غم بر سر ندارند

چو مادر مرده ها بايد فغان کرد / که طفلان علي مادر ندارند . . .

آنان که بر اين خانه هجوم آوردند / در خاک نهال کينه را پروردند

در کعبه علي شکسته بتها شان را / اکنون به در خانه تلافي کردند . . .

خون است که روي خاک خشت افتاده است / داغ است به قلب سر نوشت افتاده است

خيزيد و فرشته را به بيرون ببريد / آتش به در باغ بهشت افتاده است

هر سينه که دوستدار زهراست / آشفته و بي قرار زهراست

گنجينه ي هفت آسمان ها / در سينه ي خون نگار زهراست

از شرح کرامتش همين بس / عالم همه وامدار زهراست

تا که نامت بر زبان آمد ، زبان آتش گرفت / سوختم چندان که مغز استخوان آتش گرفت

حيدر آمدخاک همچون باد ، گرم گريه شد / خواست تا غسلت دهد ، آب روان آتش گرفت

نگاه سرد مردم بود و آتش / صدا بين صدا گم بود و آتش

بجاي تسليت با دسته ي گل / هجوم قوم هيضم بود و آتش

کمي از غسل زير پيرهن ماند

کمي از خون خشک بر بدن ماند

کفن را در بغل بگرفت و بو کرد

همان طفلي که آخر بي کفن ماند

الهي داد از اين دل داد از اين دل

کنار قبر زهرا کرده منزل

بگو زهرا زجا خيزد ببيند

که اشک ديده کردخاک او گل

چنان داغت دلم غمناک کرده / که دست من تو را در خاک کرده

بجايت زينب مظلومه تو / غبار غم ز رويم پاک کرده

ز سوز دل کنم گريه برايت / که ديگر نشنوم زهرا صدايت

در و ديوار خانه با نگاهم / بيادم آورد آن ناله هايت

اگر محور به هر امکان علي بود / ولي بر فاطمه مهمان علي بود

کنار تربتت مظلومه زهرا / سر شب تا سحر گريان علي بود . . .

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


در تعريف از مهارت‌هاي مقابله‌اي كه يكي از مهارت‌هاي اساسي زندگي است، مي‌توان گفت مقابله

 عبارت است از تلاش‌هاي فكري، هيجاني و رفتاري فرد كه هنگام روبه‌رو شدن با فشارهاي رواني به منظور تحمل كردن يا به حداقل رساندن عوارض استرس به كار گرفته مي شود و تدابير مقابله‌اي افكار و رفتارهايي هستند كه پس از روبه‌رو شدن فرد با رويدادهاي استرس‌زا به كار گرفته مي‌شوند.

آنچه تحت عنوان مهارت‌هاي مقابله‌اي مطرح مي‌شود در واقع همان روش‌هاي برخورد با مسائل است كه از طرف فرد به طور آگاهانه انجام مي‌شود و نتيجه آن حل مشكل و دور ماندن از آسيب‌هاي ناشي از بحران‌هاي روحي پيش آمده است. در اين ميان مقابله‌هاي ناكارآمد نيز تلاش‌هايي هستند كه اگرچه براي مقابله با شرايط دشوار به كار گرفته مي‌شوند ولي نوعا به بدتر شدن اوضاع و پيچيده‌تر شدن وضعيت منجر مي‌شوند مانند افرادي كه براي كاستن از استرس به مواد مخدر روي مي‌آورند.

در مورد نحوه استفاده نوجوانان از مهارت‌هاي مقابله‌اي اكثر محققان بر اين باورند كه حوادث استرس‌زا در زندگي كودكان و نوجوانان تا حد زيادي با مشكلات رفتاري و هيجاني آنها ارتباط دارد و كوشش‌هاي نوجوانان براي حل مسائل و مشكلات موجود در زندگي‌شان با كاهش اثرات منفي ناشي از حوادث استرس‌زاي محيطي مانند مشكلات در روابط بين فردي و مشكلات تحصيلي ارتباط دارد. براي مثال در رابطه با مكانيسم حل مساله در نوجوانان، توانايي در پيدا كردن مجموعه‌اي از راه‌حل‌هاي گوناگون محتواي اصلي روش مقابله‌اي حل مساله است و تحقيقات نشان داده كه اين مساله با سازگاري رفتاري در كودكان و نوجوانان ارتباط زيادي دارد.

تاریخ : [ شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب
تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

Iranian veiled attack on British student

ضاربین وقتی با مقاومت این دانشجوی محجبه ایرانی در حفظ حجابش مواجه شدند، در انظار عمومی و در خیابانی اصلی در شهر لندن، اقدام به ضرب و شتم وی نموده و پس از وارد آوردن جراحات شدید به این دانشجوی ایرانی، صحنه را ترک کردند/ تشدید حملات علیه زنان محجبه در انگلیس در حالی است که، از 60 میلیون نفر جمعیت این کشور، 3 میلیون نفر مسلمان هستند و روند تصاعدی گرایش به اسلام، باعث...

Zarbyn when the student strength in maintaining Hjabsh veiled Iranian faced, in public and in the main street in London, proceeded to beat him and then bring severe injuries to the Iranian student, left the scene / escalation Attacks against women wearing the hijab while in Britain, the country's 60 million people, 3 million people are Muslims and Islam, the process tends to be progressive, causing ...

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

خورشید، تمام حرارتش را به چشم های پاک و معصوم تو هدیه کرد، تا بار دیگر، باورم شود که سبزترینی و تو چه خالصانه امواج پرتلاطم نگاهت را به اقاقی های تشنه پاشیدی، تا مبادا سایه سرد تاریکی، بخشکاندشان!

نمی دانم، کنار سبزه های کدامین دشت، سبز بودن را آموخته ای؛ از کوچه های مدینه، از «در» و دیوار محله بنی هاشم، از چادر خاکی، از جنازه تیرباران شده، از چشم های گرسنه، از مشک های تشنه، از گونه های نیلی، از رگ های بریده، از شام یا... ؟

نه! من فقط همین قدر می دانم که سبز بودن را «سبز» فهمیده ای؛ و گرنه کجاوه ماه، به تو تعظیم نمی کرد و سرود «ما رایت الاّ جمیلا...» به لب های تو تکیه نمی داد.

زینب! اگرچه زود، ولی چشم های روشنت شهادت می دهند.

تو از ابتدای کودکی به انتهای جاده خیره شده ای و بندبند وجودت پر از التهاب است.

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


دوران کوتاه زندگی

مشهور آن است که در آستانه طلوع فجر روز جمعه 20 جمادی الثانی سال پنجم پس از بعثت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ، فاطمه زهرا علیهاالسلام در مکّه دیده به جهان گشود. از همان روزهای آغازین زندگی با رنج های پدر آشنا گشت. هشت ساله بود که از مکّه به مدینه مهاجرت کرد. در آغاز ماه ذیحجه سال دوّم هجری با علی بن ابی طالب علیه السلام ازدواج کرد که ثمره این ازدواج فرخنده پنج فرزند بود: امام حسن علیه السلام ، امام حسین علیه السلام ، حضرت زینب علیهاالسلام ، ام کلثوم، و محسن. حضرت صدیقه کبری به دنبال یک عمر رنج و مرارت، سرانجام در سال های جوانی در حالی که چند ماهی از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نمی گذشت، بین نماز مغرب و عشا در 15 یا 13 جمادی الاول یا سوم جمادی الثانی سال 11 هجری در مدینه به شهادت رسید. پیکر مبارک ایشان طبق وصیتی که آن حضرت کرده بودند شبانه به دور از دیده مردم، در مراسمی بسیار مختصر با حضور شماری اندک به خاک سپرده شد، اما محل دفن او تاکنون برکسی معلوم نیست.

روشنی بخش تاریخ

قلبی که با مِهر نیازمندان و محرومان می تپید، برای همیشه از تپش ایستاد. رشته سترگی که آسمان را به زمین می پیوست، گسسته شد. قلبی که با عشق و مهر می تپید، خاموش شده بود. از لحظه ای که این قلب خاموش شد، رشته قلوب گسست. طوفان سرسختانه می وزید و همه چیز را درهم می کوبید... فاطمه تنها بود و جز علی کسی را نداشت. علی می دانست پشت پرده چه می گذرد. او از دیرباز بوی توطئه را استشمام کرده بود. درفش مقاومت، همچون رنگین کمانی از نقش پرچم پیامبران، بر فراز خانه فاطمه برافراشته ماند. تاریخ فروتنانه در برابر فاطمه سر فرود آورد؛ بانویی که گویی از آنِ جهان برتر است و با عالَمِ خاک هرگز خویشاوندی ندارد... فاطمه ایستاده بود و به افق دوردست که از سختی ها و حوادث بزرگ نشان داشت، می نگریست. او هم چنان پیش روی طوفان چراغ افراشته بود، به این امید که صحرا و تاریخ را روشن سازد.

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

نام کتاب: صدیقه طاهره

نویسنده: عبدالرحیم عقیقی بخشایشی

چاپ چهارم (1379)

انتشارات نوید اسلام

مؤلّف در مقدمه می نویسد: «کتاب حاضر با هدف انجام وظیفه ای هر قدر کوچک و ناچیز در جهت شناختن و شناساندن [الگوی برتر]، جامه تألیف پوشیده است هدف اصلی و امید و آرزوی اساسی از تألیف... آن است که با الهام گرفتن از آن منبع فیّاض جاودانه و با بهره گیری از انوار مقدّس شخصیّت یگانه آن حضرت گوشه ای از زندگی پر ثمر و تلاش های سازنده و مبارزات آموزنده این بانوی قهرمان و مادر قهرمانان نشان داده شود».

کتاب پیش گفته در 327 صفحه و دوازده بخش تنظیم شده است. در پیش گفتار بحث مفصّلی درباره جایگاه زن، زن در تاریخ، نقش زن در انقلاب اسلامی و مقام شایسته او در اسلام به دست داده شده است. عناوین بخش های بعدی عبارت است از: ولادت، نام و القاب، ازدواج، فضایل و سجایا، مبارزات سیاسی و اجتماعی، و رحلت جان سوز.

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم پاشیده شدن زندگی یا از بین رفتن تعادل در زندگی و پدیدار شدن رنج و عذاب برای فرزندان.

تبعات طلاق منحصربه خانواده نیست بلکه باعث متزلزل شدن جامعه نیز می شود. امروز ما شاهد روند روبه رشد این معضل اجتماعی هستیم و خانواده که اصلی ترین نهاد اجتماعی است در معرض پیامدهای ناگوار پدیده طلاق قرار دارد.

 یکی از مهمترین انواع طلاق، طلاق عاطفی است که در هیچ کجا به ثبت نمی رسد و نمود عینی ندارد اما مهم

طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم پاشیده شدن زندگی یا از بین رفتن تعادل در زندگی و پدیدار شدن رنج و عذاب برای فرزندان.

تبعات طلاق منحصربه خانواده نیست بلکه باعث متزلزل شدن جامعه نیز می شود. امروز ما شاهد روند روبه رشد این معضل اجتماعی هستیم و خانواده که اصلی ترین نهاد اجتماعی است در معرض پیامدهای ناگوار پدیده طلاق قرار دارد.

 یکی از مهمترین انواع طلاق، طلاق عاطفی است که در هیچ کجا به ثبت نمی رسد و نمود عینی ندارد اما مهمترین نوع طلاق است که کودکان زیادی از آن رنج می برند. در چنین خانواده هایی یک تشنج روانی حکم فرماست.

این مورد مربوط به خانواده هایی است که به علت مسائل سنتی و عرفی که حاکم بر عقاید آنهاست یا برخی باورهای نادرست و نگرش های منفی جامعه نسبت به زنان مطلقه، ترس و نگرانی از تنهایی، از دست دادن فرزندان و یا ناتوانی در تامین نیازهای زندگی تصمیم می گیرند که به اجبار زیر یک سقف زندگی کنند. در چنین اوضاع نابسامانی، زن انزوا طلبی اختیار کرده و خود را شریک زندگی نمی داند و تنها به دلیل شرایط اجتماعی، خانوادگی و فرهنگی به زندگی ادامه می دهد.

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

زن از نظر لباس، تشریفات خانه، مهمانی ها و پذیرایی ها، هدیه بردن ها ،چشم روشنیها و غیره یك سلسله احساسات وعواطف خاص دارد. برخی از خانم ها هستند كه مجموعه محاسبات آنها را تنها نیازها ، علائق و احساسات خودشان تشكیل می دهد. می گویند: آیا می توانیم فلان وسیله را نداشته باشیم؟ وقتی پرده منزل خواهرم بهترین پرده است چرا مال ما نباشد ؟ وقتی فلانی مبلمانش را عوض كرده ما می توانیم عوض نكنیم ؟

بعد هم نوبت میهمانی ها و پذیرایی ها می رسد. امشب می خواهیم اقوام و دوستان را برای شام دعوت كنیم. مگر ـ آقای شوهر! ـ فراموش كرده ای وقتی به مهمانی فلانی رفتیم چند نوع غذا تهیه دیده بود پذیرایی و سفره چیدنشان با چه تشریفاتی بود مگر می شود مال ما كمتر باشد .

بخش بزرگ دیگری هم هدیه ها ست. امروز فلانی عروسی كرده، فلانی از سفر آمده، چنین و چنان شده و باید هدیه برد. سطح هدیه هم باید مرتب بالا برود كه از سایر هدایا بهتر باشد. زن تنها متوجه قوم و خویش و همسایه و دوست است و در چارچوب محصور خودش این مسائل را می بیند.

اما اینها از كجا و با كدام پول و درآمد باید تامین گردد فقط برای همان شب عید چقدر پول باید خرج شود حقوق و درآمد شوهر چقدر است .

خانم خانه نباید یكطرفه به مسائل نگاه كند و فقط به چشم و همچشمی ها و تجمل دوستیها و ذوقهای خودش مشغول باشد گر چه به زیباییها و تجملها و تنوعها علاقمند است و اتفاقا گاهی هم ذوقها و سلیقه های بسیار جالبی دارد. اما فقط اینها را می بیند و خارج از این دایره دو مطلب را نمی بیند: یكی درآمد شوهر و دیگر اینكه اگر درآمد شوهر هم كافی است رعایت اصول روابط سالم اجتماعی اسلامی و پرهیز از اشرافیگری تجمل دوستی و اسرافكاری .
تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

... ای آموزگار ظرافت آن جا که مردان از پای فتادند، چگونه رفتن را تو به من آموختی و آن جا که فریادها در سینه ها گم شد فریاد خسته دردم را تو به بلوغی رساندی و آن جا که حرامیان راه را بستند با اشک هایت راهم را تا، به خدا، تو علامت گذاشتی و در باغ شهادت، مرگ را که بار زندگی آ ورده بود، نشانم دادی. خورشید در تابوت تو غروب کرد و ملائک به عشق دیدار تو به سجده در افتادند و عروج خونینت را خدا خود به نظاره نشست، تا زخم هایت را خود مرهمی نهد و چشمه کوثرش را با تو به طهارت رساند...

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


حضرت امام

حضرت امام خمینی رحمه الله در توصیف کمالات والای عرفانی و الهی حضرت صدیقه طاهره می فرمایند: «تمام ابعادی که برای زن متصوّر است و برای یک انسان متصوّر است، در فاطمه زهرا علیهاالسلام جلوه کرده و بوده است. یک زن معمولی نبوده است؛ یک زن روحانی، یک زن ملکوتی، یک انسان به تمام معنا انسان [بوده] تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن، تمام حقیقت انسان [است]. او زن معمولی نیست او موجودی ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است... تمام هویّت های کمالی که در انسان متصوّر است و در زن تصوّر دارد، تمام در این زن است... زنی که تمام خاصّه های انبیا در اوست؛ زنی که اگر مرد بود، نبیّ بود؛ زنی که اگر مرد بود به جای رسول اللّه بود... انسانی است به تمام معنی انسان، زنی است به تمام معنی زن. صدیقه طاهره... از مرتبه طبیعت شروع کرده است [و] حرکت کرده است؛ حرکت معنوی با قدرت الهی، با دست غیبی. با تربیت رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم مراحل را طی کرده است تا رسیده است به مرتبه ای که دست همه از او کوتاه است...».

مقام معظّم رهبری

مقام معظّم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در عباراتی این گونه به توصیف حضرت فاطمه علیهاالسلام می پردازند: «قلب این زن حکیمه و این زن عالمه و این زن محدثّه و این زنی که با عوالم غیب ارتباط داشت و این زنی که فرشتگان با او حرف می زدند، آن چنان به عوالم مُلک و ملکوت روشن بود که قلب علی علیه السلام و قلب پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم . این زن با همه ظرفیّت و با آن مقام شامخ پشت امیرالمؤمنین علیه السلام مثل کوه ایستاد و تا زنده بود در همه مراحل زندگی با تمام وجود از امیرالمؤمنین علیه السلام و از مقام ولایت دفاع کرد. علاّمه مجلسی می گوید: بزرگان فُصَحا و بُلَغا از علوّ کلمات و مضامین ظاهر و باطن کلمات خطبه ای که زهرا علیهاالسلام در مسجد مدینه ایراد کرد، انگشت تعجّب به دندان گزیدند... فاطمه زهرا علیهاالسلام با آن حال غم و اندوه به مسجد رفت و ارتجالاً و بدون اینکه قبلاً آن را تنظیم کرده باشد [آن را] بر زبان جاری کرده است. آن بیان حکیمانه و آن ارتباط با غیب و آن ظرفیت والا و بالا و آن نورانیّت قلب و بیان را همه و همه، یکسره در راه خدا خرج کرده است».

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

يكى از علماء مى فرمودند:
من يك وقت راجع به افرادى كه بد حجاب هستند فكر مى كردم حساب كردم و شمردم چند نوع بدحجاب داريم همه يك رقم نيستند.
1- بعضى بدحجابها بسيار آدمهاى خوبى هستند، منتها محيط خانوادگى وفاميليشان بدحجاب بوده اين هم هيچ غرضى نداشته واينجور بار آمده .
2- بعضى ها مادرهايشان بدحجاب هستند و او هم ياد گرفته .
3- بعضى ها مادرهايشان حجاب دارد اين لج مى كند.
4- بعضى ها مساله را نمى دانند كه بى حجابى يا بدحجابى حرام است .
5- بعضى ها مشكل روحى دارند.

خانواده برتر


6- بعضى ها كمبود دارند.
7- بعضى ها كُلاًميخواهند به دين دهن كجى كنند.
8- بعضى هاتقليدى هستند مثلاً چون دختر خاله اش يا همسايه اش ‍ اينجورى است آنهم بايد اينجور باشد.
9- بعضى خيال مى كنند تمدّن و تجدّداست .
10- بعضى ها خانوادگى روانى و خيالى هستند.
11- بعضى ها پول گرفته اند كه فرهنگ بدحجابى يا بى حجابى را رواج دهند. و فرهنگ مبتذل غربى را در كشور مذهبى بياورند و مردم را بى قيد و بى بند و بار و بى دين و لامذهب بار بياورند و هركارى كه ميخواهند انجام دهند.
12- بعضى ها بر اثر رفت و آمدها و روابط دوستانه و مسخره كردن دوستانشان ... بى حجاب يا بدحجاب شده اند.

منبع: كتاب داستانهايى از پوشش و حجاب

تاریخ : [ جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


غنچه تا غنچه است در حجاب است ، هيچ كس هوس چيدن آن را نمى كند. اما همينكه حجاب را كنار نهاد و باز شد، آنرا خواهند چيد. وقتى كه چيدند چند روزى هم ممكن است در جاى مناسب قرارش دهند. اما ديرى نمى پايد كه پژمرده و پرپر مى شود و آن را در سطل زباله مى ريزند.

خواهران باحجاب هم همچون غنچه اند، هيچ كس دست طمع و تصرف ، به سمت آنها دراز نمى كند.
اماّ همينكه اين حجاب را كنار گذارند مورد طمع ديگران واقع خواهند شد.

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


عضو هيئت علمي دانشگاه تهران گفت: اغلب خانواده‌ها در شرايط كنوني فاقد شرايط لازم براي تربيت هستند، اگر خانواده‌ها به كار خود وارد نيستند و واضعان قوانين نيز ابعاد ماجرا را به درستي نمي‌بينند، مطمئناً كاستي در جامعه ايجاد مي‌شود.
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، هادي بهرامي احسان در برنامه استوا كه از شبكه 3 سيما پخش شد، اظهار داشت: آيا عفاف فقط جنبه دروني دارد يا بايد جنبه بيروني هم داشته باشد؟ آيا جنبه بيروني مهم‌تر از جنبه دروني آن است و آيا عفاف بيروني با دروني ارتباط ندارد؟
وي ادامه داد: اتفاق مهمي كه هم‌اكنون مي‌افتد اين است كه الگوي غلطي را به ما توصيه مي‌كنند كه هيچ مبنايي ندارد.
بهرامي احسان بيان كرد: مبنا اين است كه انسان‌ها مي‌توانند همزمان احساسات، رفتار، افكار متفاوت و متنوعي داشته باشند.
وي با بيان اينكه وجه مميز افراد روان گسيخته اين است كه ناهماهنگي بين احساسات، رفتار و افكار آنها وجود دارد، گفت: آيا در عالم واقع مي‌توان در باطن عفيف بود در حالي كه ظاهر شما مطابق با باطن نباشد و اگر اين مورد باشد، معلوم مي‌شود كه ناهماهنگي بين شما وجود دارد و چند پاره‌ هستيد.
عضو هيئت علمي دانشگاه تهران بيان كرد: صحبت از اين است كه رفتارهاي ما از نظر انگيزش در چه سطحي است يعني گاهي بنده رفتار خود را به خاطر اجبار محيط انجام مي‌دهم كه كاملاً اين مورد مربوط به نظم‌دهي بيروني است و به اين معني است كه اگر يك عامل خارجي نباشد، بنده رفتارم تنظيم نمي‌شود.
بهرامي احسان افزود: زماني كه ما از اين مي‌گوييم كه عفت بايد دروني باشد بدون اينكه ضرورتاً نمود بيروني داشته باشد معني اين است كه مي‌خواهيم بدانيم كه از نظر رفتاري يكپارچه هستيم يا خير.
وي گفت: اوج رفتار اين است كه بنده رفتاري را انجام دهم كه فقط به خاطر دلايلي كه خودم به آن پايبند هستم، باشد ضمن اينكه اگر انگيزش دروني باشد، آيا هماهنگي و انسجام در آن ضرورت دارد يا خير؟
بهرامي احسان عنوان كرد: بنابراين انگيزش دروني و انسجام رفتاري وجود دارد كه اگر اين موارد وجود نداشته باشد، امكان اينكه ما بتوانيم براي خودمان و ديگران روابط سالم تنظيم كنيم، وجود ندارد ضمن اينكه اقتضاي نيت پاك، رفتار پاك است.
وي در مورد ارتباط ظاهر افراد با باطن آن‌ها اظهار داشت: افراد مي‌توانند ظاهري ناآراسته ولي باطن ناآلوده‌اي داشته باشند و بالعكس. بنابراين قاعده حكم مي‌كند كه ما مي‌توانيم رفتارهاي خود را وانمود كنيم در حالي كه نيت ما چيز ديگري است اما اگر نيتي داشته باشيم، مي‌توانيم رفتاري متناقض با آن داشته باشيم.
عضو هيئت علمي دانشگاه تهران اظهار داشت: اگر ما اصل مسئله حجاب را پذيرفته باشيم مرحله بعد ساده‌تر خواهد شد همچنين به نظر شما مرز مسائل اجتماعي و فردي كجاست؟ مسلماً اين كار ملاك‌هاي خاصي دارد.
بهرامي احسان گفت: ‌مقوله حجاب جنبه فردي و جنبه اجتماعي دارد؛ جنبه اجتماعي حجاب زماني مطرح مي‌شود كه مقوله حجاب در ارتباط با ديگران قرار مي‌گيرد.
وي بيان كرد: جنبه نيتي حجاب شخصي و فردي است ولي جنبه رفتاري حجاب اجتماعي است و متأسفانه اصل مسئله اين است كه ما در هنجاري كردن رفتار درست در تمام حوزه‌ها دچار مشكل هستيم.
بهرامي احسان با بيان اينكه تعاريف متعددي از حجاب در جامعه وجود دارد، عنوان كرد: نخستين مسئله اين است بنده به عنوان معلم تلاشي در جهت فهم مسئله حجاب نكرده‌ام.
وي ادامه داد:در جامعه مكانيسم‌هاي مختلفي وجود دارد كه خيلي از آنها در اختيار ما نيست ضمن اينكه اغلب خانواده‌ها در شرايط كنوني فاقد شرايط لازم براي تربيت هستند پس اگر خانواده‌ها به كار خود وارد نيستند و واضعان قوانين ابعاد ماجرا را به درستي نمي‌بينند، مطمئناً كاستي ايجاد مي‌شود.
عضو هيئت علمي دانشگاه تهران افزود: انسان چهار ساحت جسمي، رواني، اجتماعي و رواني دارد ولي آيا در مسئله حجاب اين چهار ساحت را در نظر مي‌گيريم؟
بهرامي احسان در خصوص نگاه برون ديني به مقوله حجاب خاطرنشان كرد: تحول بزرگ دنيا طي صد سال گذشته دلايل زيادي داشته است؛ يكي از دلايل آن اين بود كه يك تئوريسين گفت كه تمام رفتارهاي انسان دو مبنا يعني عشق و پرخاشگري دارد بنابراين فرض محقق اين بود كه اگر اين دو ارضاء شود اشكالات بشر برطرف مي‌شود.
وي افزود: ريشه تمام مباحث در باب آزادي جنسي و از همين موضوع بود ولي در پايان بايد گفت هم‌اكنون دنيا مدل آزادي‌هاي شهواني و پرخاشگري را در شكل كامل اجرا كرده ولي آيا مشكلات انسان برطرف شده است؟
بهرامي احسان در پايان گفت: براساس، آمارهاي بين‌المللي در مراكز بهداشتي، آزادسازي غرايز انساني موجب افزايش مشكلاتي شده است و هم‌اكنون 25 درصد از افراد در يك نوبت از زندگي خود نيازمند مراقبت‌هاي بستري حاد در بخش رواني هستند و در كشورهاي اروپايي اين اختلالات وجود دارد بنابراين گرايش‌هاي ديني كه يك جنبه آن حجاب و پوشش است با سلامت، بقاء زندگي خانوادگي و آرامش بهتر رابطه دارد ولي بايد ديد فوايد و بركات عدم پوشش چيست.

منبع: فارس نیوز

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


حجاب در باورها و ارزش های ما ریشه دارد و رعایت پوشش به ویژه در میان بانوان، ایجاد مصونیت برای جلوگیری از عوارض منفی، مفاسد و ابتذال است. از دیدگاه اسلام، زن، شخصیتی شایسته دارد و می تواند مدارج کمال را بپیماید و به مراتب عالی انسانیت بار یابد. دامن زن، مدرسه بشر است و والایی مردان، بدون زنان ممکن نیست. اصلاح جامعه در گرو پارسایی، حیا و حجاب بانوان خواهد بود. جایگاه والای این گوهر گران بهای آفرینش، می طلبد که در صدف پوشش قرار گیرد تا ارزش هایش حفظ گردد.

 حال با نگاهی بر کیفیت حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به تبیین هر چه بیشتر این موضوع می پردازیم.
اگر چه عمر شریفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از هجده سال تجاوز نکرد، اما در ابعاد مختلف زندگی می تواند الگوی مناسبی برای بانوان باشد. از جمله موارد می توان در مورد حجاب ایشان الگو پذیری داشت. با توجه به منابع تاریخی، پیرامون حجاب حضرت می توان مواردی را به شرح ذیل نام برد:
حضرت در امر حجاب بسیار مواظبت می نمودند، تا آنجا که در مقابل افراد نابینا هم بی مبالاتی نداشتند، مرد نابینایی وارد منزل ایشان شد. حضرت برخاستند و به اتاق دیگر رفتند. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: دخترم! این مرد نابیناست.
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمی بیند، ولی من که او را می بینم و او بوی من را استشمام می کند....
همچنین تا آنجایی که ضرورت نداشت، حضرت از خانه خارج نمی شدند. حتی زمانی هم که حضرت برای ایراد خطبه وارد مسجد شدند و برای احقاق حق و ابطال باطل سخن رانی کردند در عین حفظ حریم و عفت بودند. حضرت امام حسن علیه السلام در کیفیت این حضور حضرت در جمع می فرمایند:
مادرم روسری بر سر نمود و چارقد بلند خود را پوشید ... در حال راه رفتن بگونه ای بود که لباسش به پا گیر می کرد (کنایه از این که پوشش کامل رعایت شده بود.) ... او در میان زنان انصار از خانه خارج شد... همچون حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم با وقار و متانت حرکت می نمود ...
وجود این حالات بیان از اهتمام حضرت به مساله حجاب دارد. حضرت در توصیه ای به زنان می فرماید: آنچه برای زنان نیکو است، آن است که مردان را نبینند و مردان هم ایشان را نبینند. (به این معنی که تا موقعی که لزوم ندارد حضور در جمع مردان معنی ندارد.)
لذا در جایی دیگر می فرمایند: نزدیکترین حالت زن به خدا، موقعی است که در خانه بماند.خلاصه این که توجه حضرت به حجاب تا لحظه مرگ هم ادامه داشت، لذا از کیفیت حمل بدن محترمشان به صورتی که آن موقع مرسوم بود ـ حمل بر تابوت بدون پوشش ـ ابراز نگرانی کردند. لذا به همسر خود وصیت نمودند که تابوتی آماده کند، همان گونه که ملائکه شکل آن را به حضرت نشان داده بودند. فرهنگ سخنان فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
در قضیه فدک نیز شکل خاص حجاب حضرت زهرا را هنگام خروج از منزل این گونه توصیف نموده است :حضرت زهرا(س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محکم به سر بستند و جلباب (چادر) را به گونه ای که تمام بدن آن حضرت را می پوشاند و گوشه های آن به زمین می رسید به تن کردند و به همراه گروهی از نزدیکان و زنان قوم خود به سوی مسجد حرکت کردند. (طبرسی الاحتجاج ج ۱ ص ۹۸)
قضیه فوق گویای آن است که حجاب و پوشش بیرون از منزل حضرت در مواجهه با نامحرمان دقیقا همان دو پوشش معروف بانوان در قرآن یعنی خمار(مقنعه ) و جلباب (چادر) بوده است . بنابراین می توان این دو نوع حجاب و پوشش را حجاب و پوشش قرآنی و فاطمی دانست .

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


هنوز چندی از تولد آن قتیل العبرات نگذشته است که اشک های دنباله دار آل الله، در یادمان رنج های کربلا، به ریشه های معجر کوچک دختری گره می خورد که میان لب های او و گلوی سیدالشهدا علیه السلام نسبتی است به مثابه نسبت میان آب و عطش.

پنج تن آل عبا، گرداگرد این عقیلة العرب حلقه زده اند. باید شاد باشند یا اشک بریزند؟

روز میلاد است؛ اما میلاد بانویی که خلاصه رنج های تاریخ بشر، در نام صبورش جمع است ـ «زینب» ـ.

زینب علیهاالسلام ، مصداق آیه «و لَقَد خَلَقْنَا الإنسان فی کَبَد» است.

آیا نشنیده ای که کربلا، آمیزه کرب است و بلا و زینب کبری علیهاالسلام که نامش با اندوه ازلی عجین است، وارث تمامیت أرض کربلاست و میراث دار همه غربت آن؟

چشم بچرخانید تا خانه علی علیه السلام را ببینید که با ورود جبرائیل امین که حامل نام خدایی زینب علیهاالسلام است، گویی همه سراپا اشک شده اند!

... و اگر زینب علیهاالسلام نبود، آفرینش چیزی کم داشت؛ به وسعت لاهوتی اشک و اگر اشک نبود، خداوند این قدر به انسان نزدیک نبود.

پس بگذارید من نیز سر بر دیوار خانه علی علیه السلام بگذارم و بر مصائبی که بر محبوبه خدا خواهد رفت، بی پرده بگریم؛ هر چند در روز میلاد!

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

زینب علیهاالسلام در عفاف و حجاب به حدى بود که همسایه ها هیچ گاه صداى او را نشنیدند و اصلاً او را ندیدند. آن مخدره، در نیمه هاى شب براى زیارت قبر جدش از خانه خارج مى شد؛ در حالى که امام حسن علیه السلام در یک جانب و امام حسین علیه السلام ، در جانب دیگرش بودند. و امام على علیه السلام پیشاپیش او حرکت مى کرد و وقتى به نزدیک قبر مى رسیدند، امیرالمؤمنین على علیه السلام پیش مى رفت و نور چراغ ها را کم مى کرد. تا اینکه حادثه عاشورا پیش مى آید. طرز پوشش اسیران در نزد مورخان متفاوت است. صاحب «طراز المذاهب» مى گوید: «نهایت مطلبى که مى توان در مورد زنان اسیر گفت این است که زنان و نسوانى مانند زینب علیهاالسلام که بالغه بوده اند، حجاب و پوشش داشته اند و اینکه مى بینیم در برخى از روایات آمده که زنان، مکشفات الوجوه بوده اند، منظور دختران نابالغ و کنیزان آنهاست و اصلاً نباید زنان و دختران خاندان رسالت را با دیگر زنان قیاس کرد؛ زیرا که چشم هاى خائن را توانایى آن نیست که به ایشان نگاه کنند؛ مانند آنکه بخواهند در شعاع خورشید بنگرند».

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


نقش زن در اسلام و جمهوری اسلامی بدون شک نقشی کارساز و مؤثر است. امروز زنان مسلمان ایرانی پابه پای مردان در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حضوری جدی و فعال دارند و برخلاف ادعای غربی ها و برخی گروه های افراطی فمنیستی، زنان در نظام اسلامی می توانند با حفظ عفاف و دین و رعایت تقوا در راه تحصیل علم و دانش در مراکز آموزشی مراتب پیشرفت و صعود به قله های عالی را طی کنند و در سمت های مهم اجرایی نیز خدمتگزار جامعه اسلامی باشند.

زنان امروز ایران اسلامی الگوهای بارزی هستند که به دنیا می فهمانند دستیابی به مدارج علمی و رسیدن به جایگاه های ارزشی به معنای پشت کردن به مفاهیم و ارزش های والای دینی و روی آوردن به مظاهر فریبنده تمدن غربی نیست.

با این حال باید اذعان کرد که زن مسلمان ایرانی امروز سنگربان ارزش های والای اسلامی در برابر وضعیت جاهلی و بی بندوباری دنیای غرب است و باید با تقویت روحیه اسلامی و پیشتاز شدن در میدان علم، فرهنگ، سیاست و تمامی مسائل اجتماعی از حصار مستحکم فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی محافظت کنند.

برترین الگوی زنان

انسانها به طور طبیعی علوم خود را از دیگران می آموزند، این علوم شامل علوم رفتاری نیز می شود. هرکسی می کوشد باتوجه به مفهوم موفقیت و محبوبیت از کسانی تقلید و پیروی کند که او را موفق و محبوب تر از دیگران می شمارد، این گونه است که مفهوم الگوبرداری و الگوسازی در آدمی شکل می گیرد.

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

قرآن کریم در معرفی ملکه عفاف هم تمثیل از مرد می آورد وهم از زن، حال باید دید که آیا مرد در این صحنه عفیفانه تر تجلی نموده، یا زن در این مقام بیان عفیفانه تر آورده است؟

یوسف صدیق سلام الله علیه وحضرت مریم سلام الله علیها مزایای ارزشی فراوانی داشتند که قرآن نقل می کند. اما آنچه در این مبحث مورد توجه است، وجود ملکه عفاف در آنها است. هم یوسف مبتلا شد ودر اثر عفاف، نجات پیدا کرد، وهم مریم امتحان شد ودر پرتو عفاف نجات یافت، مهم این است که عکس العمل هریک از این دو معصوم چگونه بوده است.

هنگامی که وجود مبارک یوسف سلام الله علیه آزمون می شود، قرآن تا این جا تعبیر دارد که می فرماید:

«همت به وهم بها لولا ان رای برهان ربه » (1)

آن زن قصد او کرد واو نیز اگر برهان پروردگار را ندیده بود آهنگ او می کرد.

یعنی سخن در مقام فعل نیست، در مرحله مقدمات هم نیست بلکه در نشئه اهتمام است واین مرحله سوم است. مردا از مرحله اهتمام در این جا، همان است که آن زن مصری، همت گماشت وهمتش در حد تعقیب یوسف... به فعلیت رسید. ولی یوسف صدیق علیه السلام نه تنها مرتکب حرام نشد ونه تنها مقدمات حرام را آماده نکرد، بلکه قصد وهمت وخیال هم در میان نبود. به دلیل این که آیه شریفه، همت وقصد حضرت را تعلیق به چیزی کرد که حاصل نشد وفرمود: «وهم بها لولا ان رای برهان ربه » چون برهان رب را دید، قصد نکرد.

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب

خشونت بر زندگی میلیون‌ها زن در سراسر جهان در تمام سطوح اجتماعی، اقتصادی و حتی طبقات تحصیل‌کرده سایه انداخته است به‌طوری‌که اعمال این خشونت‌ها از حق زنان برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند

زنان ، جنسیت چندم؟

خشونت علیه زنان اشکال گوناگونی دارد که نشانگر تجاوز به اساسی‌ترین حقوق بشر است سوءاستفاده‌های خانگی، تجاوز به کودکان، ازدواج‌های اجباری در سنین پائین و ختنه دختران.در گزارش چهارمین کنفرانس جهانی زنان در پکن، پتروس غالی دبیرکل وقت سازمان ملل گفت: خشونت علیه زنان یک مشکل جهانی رو به رشد است. مشکلی که باید در سراسر جهان مورد نکوهش قرار گیرد. وی متذکر شد: ”خشونت خانگی خود به تنهائی رو به افزایش است. مطالعه بر روی ?? کشور نشان می‌دهد که ?? تا ?? درصد زنان مورد ضرب و شتم شوهرانشان قرار می‌گیرند.“

در بیانیه کنفرانس پکن آمده است: ”خشونت علیه زنان در حقیقت مساوی است با تجاوز به حقوق اولیه بشر و مانعی برای رسیدن به اهدافی همچون برابری، رشد و صلح. بعضی از دختران قبل از تولد قربانی خشونت هستند؛ والدینی که در انتظار تولد کودکی هستند جنین دختر را سقط می‌کنند و در عوض برای تولد نوزاد پسر لحظه‌شماری می‌کنند. بعضی جوامع دختران را طبق رسوم سنتی‌شان ختنه می‌کنند که بر اثر این عمل دختران از نظر جسمانی ناقص و از نظر روحی آسیب‌پذیر می‌شوند. در جوامع دیگر دختران را در سنین پائین قبل از اینکه از نظر جسمانی، عقلانی و یا عاطفی بالغ شوند، مجبور به ازدواج می‌کنند.

زنان قربانیان اصلی زنا، تجاوز و خشونت‌های خانگی هستند که باعث جراحت، معلولیت جسمانی و یا حتی مرگ آنها می‌شود.

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]

ادامه مطلب
كارهايي هست كه مي‌توانيد آن را امتحان كنيد تاكانون زندگي‌تان گرم‌تر شود. راه‌هايي خلاقانه و عملي براي شادي بيشتر. تعدادي از اين روش‌هاي خلاقانه را در اينجا مي‌خوانيد:

لبخند زدن اعضاي خانواده در اكثر مواقع‌

جلسات خانوادگي منظم داشته باشيد و در اين جلسات موضوعات خانوادگي را به مشورت بگذاريد و اجازه دهيد هر يك از اعضاي خانواده مسائل خود را مطرح كند.

كمي شوخ طبعي به كسي ضرر نمي‌رساند.

درد دل كردن با يكديگر از كارهايي است كه ما را به هم نزديك‌تر مي‌كند و اعتماد را افزايش مي‌دهد.

همه بر سر يك سفره غذا بخوريد حتي اگر يك وعده در روز باشد.

به حرف‌ها و ايده‌هاي هم احترام بگذاريد، يكديگر را تشويق كنيد و نسبت به هم آشكارا ابراز علاقه كنيد.

فراموش نكنيد كه يك روز در هفته مخصوص تفريح خانوادگي است.

وقتي همه خانه هستند، تلويزيون تماشا كردن را محدود كنيد و فيلم‌هاي خانوادگي دسته‌جمعي نگاه كنيد.

محدود كردن استفاده از كامپيوتر براي كودكان امري ضروري است، زيرا بعضي از آنها حد و مرزي براي آن نمي‌شناسند.

تعويض نقش‌ها به طور موقت مي‌تواند شما را در وضعيت يكديگر قرار دهد و صميمي‌تر كند.

احترام به نظر بزرگ‌تر چيزي نيست كه تاريخ مصرفش گذشته باشد و دستورالعملي براي هميشه است.

با تقسيم وظايف، حس مسووليت را افزايش و خستگي را كاهش دهيد.

گذشت داشته باشيد و از هم عيب‌جويي نكنيد.

احترام به خلوت اعضاي خانواده امر مهمي است، حتي اگر مربوط به كودكتان باشد.

خطاب كردن دوستانه و محترمانه و استفاده از كلمات عاطفي ، محبت را زياد مي‌كند به علاوه گذشت نسبت به مسائل مختلف.

‌مشكلات بيرون از خانه، پشت در خانه بماند. نه اين كه به اين كار وانمود كنيد بلكه آن را انجام دهيد. خانمي مي‌گفت وقتي شوهرم نسبت به من و فرزندش بدخلقي، بهانه‌جويي و پرخاشگري مي‌كند كه در بيرون برايش مشكلي پيش آمده. پس سعي كنيد اين كار را صادقانه انجام دهيد.

كاهش سطح توقعات زندگي را راحت‌تر مي‌كند؛ امتحان كنيد.

خودتان هم مي‌توانيد در جلسات خانوادگي به راه‌هايي كه زندگي را برايتان شيرين‌تر مي‌كند، بينديشيد.

تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


 فهميه فرهمندپور در برنامه تلويزيوني استوا كه از شبكه 3 پخش ‌شد، در پاسخ به اين پرسش كه آيا عفت و پاكدامني انسان‌ها به دل آنها است يا پوشش ظاهري؟ اظهار داشت: اصلي‌ترين سؤالي كه بنده مطرح مي‌كنم اين است كه چرا اين موارد را در كنار هم به نحوي قرار مي‌دهيد كه يكي بايد باشد و يكي نباشد. يعني اينكه يا ما بايد پوشش ظاهر داشته باشيم يا عفت درون و چون هر دو را نمي‌توانيم داشته باشيم بايد يكي را انتخاب كنيم.

وي ادامه داد: حالا سؤال شما اين است كه بايد عفت درون را انتخاب كنيم يا پوشش بيرون را كه در اين رابطه طرح و شكل اين سؤال محل تأمل دارد ضمن اينكه اگر بنده بخواهم نگاه آرماني داشته باشم مي‌گويم كه در تمام قالب‌ها يعني عفت در پوشش، گويش، منش و به عنوان فضليت عميق اخلاقي براي زنان و مردان بايد تأمين شود و نبايد در اين موضوع ترديد كرد.

فرهمندپور گفت: سؤال اين است كه عفاف ظاهري كه ما آن را در پوشش اسلامي و حجاب مي‌بينيم، آيا مي‌تواند جايگزين عفت درون شود كه در پاسخ به اين سؤال بنده مي‌گويم قطعاً نمي‌تواند.

استاد دانشكده الهيات دانشگاه تهران بيان كرد: يعني يك نفر ممكن است پوشش خود را به خاطر شرايط اجتماعي، الزامات محيط يا ملاحظات اطرافيان، رعايت كند و در درون، انسان عفيفي نباشد.

فرهمندپور ادامه داد: بنده نيز با شما هم عقيده هستم كه ظاهر جايگزين درون پرهيزگار، عفيف و پارسا نمي‌شود اما نكته سوم اين است كه بنده احتمال عكس اين را ضعيف مي‌دانم.

وي افزود: يعني اينكه فرض كنيد عفت درون را تقويت كنيم و با پوشش ظاهري كاري نداشته باشيم؛ در اين ارتباط بايد پرسيد ملاك داوري در مورد افراد چيست؟

استاد دانشگاه لباسي بپوشد كه نشان‌دهنده هويت و تشخّص او باشد
-------------------------------------------------------------------------------------

عضو هيئت علمي دانشكده الهيات دانشگاه تهران عنوان كرد: انتظار ما اين است كه استاد دانشگاه لباسي بپوشد كه نشان‌دهنده هويت، تشخّص و نقش‌هاي اجتماعي و تحصيلي آن باشد؛ حقيقت اين است كه لباس بيش از اينكه پوشش ظاهري تلقي شود، بخشي از هويت اجتماعي و فكري ما نيز هست بنابراين ما بايد به گونه‌اي لباس بپوشيم كه درون عفيف ما را به خوبي نشان دهد.

فرهمندپور گفت:‌ اگر آقاي مزاحمي كه قصد دارد خانمي را سوار خودروي خود كند، جلوي فرد با حجاب بوق بزند فقط قصد دارد با اين كار زن با حجاب را اذيت كند و اين در واقع نوعي واكنش به رفتار درست خانم با حجاب است ضمن اينكه احتمال دارد برخي انسان‌هاي ناسالم نيز از پوشش افراد با حجاب استفاده كنند.

وي بيان مي‌كند: نفاق در مورد كسي صدق مي‌كند كه آن شخص مي‌داند كار بد است و اين كار را از نگاه ديگران مخفي مي‌كند ضمن اينكه در ظاهر تعمداً احساس دروني خود را مي‌پوشاند.

فرهمندپور افزود: به طور مثال خانم بدحجابي مي‌گويد كه بنده قصد مخفي كردن چيزي را ندارم، ولي دلم مي‌خواهد اينگونه لباس به تن كنم؛ اين شخص نفاق ندارد بلكه بنده اسم اين را غفلت مي‌گذارم چرا كه از اين موضوع غفلت مي‌كند كه رفتار بيروني و انگيزش دروني با هم ربط دارد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه چرا عفت را موازي‌ حجاب مي‌بيند، بيان كرد: عفت و حجاب را به اين شكل مقايسه نكنيد چرا كه عفت واژه‌اي است براي اشاره به خلق و ويژگي اخلاقي در حالي كه حجاب واژه‌اي براي بيان رفتار است.

استاد دانشكده الهيات دانشگاه تهران اظهار داشت: عفّت ارزشي دروني است كه در قالب برخي رفتارهاي بيروني جلوه‌گر مي‌شود كه از جمله رفتارهاي بيروني، ملاحظات در گويش و حجاب و پوشش است.

زن بي‌حجاب اجازه طمع‌ورزي مي‌دهد
----------------------------------------------

فرهمندپور عنوان كرد: ظاهر آراسته شرط لازم است ولي شرط كافي نيست؛ در واقع خانمي كه پوشش بدي دارد، اجازه مي‌دهد كه ديگران با وي رفتار طمع‌ورزانه‌اي داشته باشند البته محجبه بودن شرط كافي نيست بنابراين بنده عقيده دارم ظاهر متناسب، لازم است ولي كافي نيست.

وي خاطرنشان كرد: بايد حجاب را لازم بدانيم ولي كافي ندانيم ضمن اينكه تمام منشورهاي بين‌المللي علاوه بر اينكه بر حقوق مادي و جسمي اشاره دارند بلكه بر حقوق معنوي نيز تأكيد دارند به طور مثال شادي حق معنوي است و علاوه بر تأمين حقوق معنوي بايد حقوق مادي هم تأمين شود.

فرهمندپور در پايان گفت: تحسين برانگيزي اشكال ندارد بلكه تحريك‌كنندگي اشكال دارد بنابراين سخن تحسين‌برانگيز با سخن تحريك‌برانگيز فرق دارد.
تاریخ : [ پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ]


   تمامی حقوق مطالب، برای پایگاه بوستان حجاب محفوظ است.